"Bravo za klovna"..."Rak sam dobila ne da me ubije, nego da me izleči"...

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
16.503
U okviru 15. Međunarodnog festivala glumca "Zaplet", poslednje takmičarske večeri smo gledali „Bravo za klovna”,
autorski projekt glumice Narodnog pozorišta iz Subotice Minje Peković... To je muzička dokumentaristička
monodrama, nastala prema njenim ličnim zapisima tokom nedavnog procesa lečenja od raka i toka dva serijala od
nekoliko hemioterapija i zračenja...

Reč je o istinski snažnoj, dirljivoj i ohrabrujućoj predstavi izuzetne žanrovske složenosti, igri koja ima elemente grotesknog
kabarea, stand-upa, pantomime, dramskog i plesnog teatra.

Na pozornici određenoj prisustvom simboličkih kaveza, jednog velikog i niza manjih, teče Minjina igra o neprestanim, žilavim
borbama sa konkretnim i simboličkim kavezima, stvarnim i izmišljenim granicama koje ona ruši neposustajućim optimizmom.

Minjine ispovesti odlikuje vedrina borbe, slavljenje života, humor koji donosi rasterećenje, kao i izvođenje pesama koje
osnažuju veru. U tom smislu je važan i njen lik klovna, smješno-tužna figura koja se groteskno ceri nevoljama.

Ova slojevita i dinamična priča o jednoj borbi, koju sve vreme prati muzičar Miroslav Idić na harmonici, dokazuje katarzičnu
moć pozorišta, mogućnost oslobađanja od patnje i strahova, individualno i kolektivno razbijanje kaveza u kojima svi, u većoj
ili manjoj meri - živimo.

Ovacije na kraju predstave i veliki broj gledalaca koji su ostali da razgovaraju sa glumicom nakon predstave za "okruglim stolom"
je bio dokaz koliko je publika iskreno i sa divljenjem shvatila i prihvatila poruku predstave i autorski rad bivše onkološke bolesnice...

Screenshot_19.jpg

"Klovn je za mene praslika glumca, nekog ko se bori sa svakom preprekom i ko ne odustaje nikad, i, što je gluplje,
on više istrajava... On je iskren i srčan u tome i nešto od te radosti je ona emocija koja je meni pomagala na
tom putu", rekla je na okruglom stolu nakon predstave autorka Minja Peković.

Screenshot_22.jpg

"Ipak" istakla je, "veliku motivaciju za ozdravljenje mi je pružilo stvaralaštvo Sergeja Nikolajeviča Lazareva, pa sam jedan
song u predstavi posvetila njemu i njegovoj spasonosnoj literaturi."

Screenshot_20.jpg

Molitva

"Na celom terapijskom putu ja sam čitala njegove knjige i veliki sam njegov poštovalac. On je autor mnogih knjiga koje se bave
lečenjem duše i tela i ja sam tokom svog lečenja iznova i iznova čitala njegove knjige", rekla Mina...

Screenshot_21.jpg

"Imala sam osećaj da sam se ja negde zapetljala, nisam imala osećaj da je to poslato da me ubije, nego da me pozove. Nisam
to shvatila kao kataklizmu, nego sam pomislila: šta ako ovo nije došlo da moj život završi, nego da me probudi, da moj život pospremi?"

Na kraju je rekla : "Rak sam dobila da bih se izlečila"

Screenshot_24.jpg

Ozdravljenje

P.S. Sa velikom radošću sam pročitala odluku stručnog žirija 15. Međunarodnog festivala glumca:

nagrada za najbolju glumicu festivala se dodjeljuje Minji Peković za ulogu u predstavi „Bravo za klovna“ Narodnog pozorišta Subotica. „Bravo za klovna“ je autorski projekat glumice Minje Peković u kojem ona emotivno, snažno, koristeći sva izražajna sredstva glumca prikazuje svoju autobiografsku priču u čemu žiri vidi i originalnost ove predstave. Izvodeći songove, plešući, transformišući se u klovna Minja Peković lik žene koji se bori sa opasnostima koje nosi bolest raka, svoj lik postavlja u aktuelni društveni kontekst koji propagira sreću kao jedini imperativ. Njena bolest izazvana je poricanjem svih njenih problema u duhu popularne psihologije

:cvet: :cvet: :cvet: :cvet::cvet::cvet::cvet::heart2::heart2::heart2::heart2::heart2::heart2::heart2::heart2::heart2:

Poslednja izmena:
E necu.....
Znaci ne pristajem vise na te igre sistema i naroda koji kaze , jedno ti pricam drugo ti radim, trece ti se desava...
Necu ni trikove niti preporuke niti prihvatanja tudjih borbi sa tim laznim u stvarnosti , drustvu i narodu.....

Laz umara i zamara....
Laz ne stvara od nas vece ljude zato sto smo naucili lazi jednih a tek se spremamo da naucimo lakse i brze lazi drugih ljudi....

Mozda se sve vise lazi i mnozi bas zbog toga sto smo je pustili u ljubav jer nam tu godi i nekad dozvoloi da opstane ljubav tako sto nas na trenutak ili po potrebi odvlaci od intervencije i pitanja koje je vazno i eksplodirajuce..

Ali to je prolongacija koja nas nauci da zivimo lazno....
Plus u prologanciji ne vide cak ni psiholozi....pre ili kasnije moras da zagrizes metak...

I zato necu vise da drustvo promovise ovakvo oblikovanje svesti....
Kao da svako od nas ne moze da napise, dobro ne moze da napise, ali mnogi mogu , i bolja dela od ovog...
Ali necemo da deformisemo zivot ka modernim dzepnim terapijama niti samoubedjivanjima...

Bolje i erotika u pozoristu , bar znas zasto su dosli ti mladi ljudi , da vide bar jednu golu sisu , dupe, krivinu obucenih grudi ili noge ili bradavice, bolje i to...
Bar znas da ima razloga zasto vezbaju oko za te detalje, iz zudnje ili da nesto zakljuce..

Samo da znate, arapi itekako znaju da prepoznaju nevinost u zenskom hodu...to nije mit.Za njih je to kulturoloski vazno pa su ulozili ogroman trud u analizu fizioloskog tumacenja tela i pokreta...

To jeste na neki nacin malo uvrnuto ali je smislenije nego uvrtati sebi svakodnevnu logiku i svest prihvatanjem nasilja i zloupotrebe ili opsene koju drustvo i narod sebi cine iz drugih razloga, a neko hoce da to predstavi kao dubinu samosvesnog...
Samosvest o patologiji nije zdrava...to zna svaki tinejdzer...Sta je zdravo u zivotu zdrav tinejdzer nauci do 17 18 godina, a posle uci sta mora , sta je sve bolesno kod ljudi i u drustvu..

Verujte ni rak ni smrtna bolest ne natera ljude da se odreknu tih naviknutih rutina zanemarivanja sivog i prihvatanja patologije....samo se secnu kad pomisle koliko su vremena bezrazlozno potrosili na nebitne stvari , jedino to ih malo promeni..

E necu.....
Znaci ne pristajem vise na te igre sistema i naroda koji kaze , jedno ti pricam drugo ti radim, trece ti se desava...
Necu ni trikove niti preporuke niti prihvatanja tudjih borbi sa tim laznim u stvarnosti , drustvu i narodu.....

Laz umara i zamara....
Laz ne stvara od nas vece ljude zato sto smo naucili lazi jednih a tek se spremamo da naucimo lakse i brze lazi drugih ljudi....

Mozda se sve vise lazi i mnozi bas zbog toga sto smo je pustili u ljubav jer nam tu godi i nekad dozvoloi da opstane ljubav tako sto nas na trenutak ili po potrebi odvlaci od intervencije i pitanja koje je vazno i eksplodirajuce..

Ali to je prolongacija koja nas nauci da zivimo lazno....
Plus u prologanciji ne vide cak ni psiholozi....pre ili kasnije moras da zagrizes metak...

I zato necu vise da drustvo promovise ovakvo oblikovanje svesti....
Kao da svako od nas ne moze da napise, dobro ne moze da napise, ali mnogi mogu , i bolja dela od ovog...
Ali necemo da deformisemo zivot ka modernim dzepnim terapijama niti samoubedjivanjima...

Bolje i erotika u pozoristu , bar znas zasto su dosli ti mladi ljudi , da vide bar jednu golu sisu , dupe, krivinu obucenih grudi ili noge ili bradavice, bolje i to...
Bar znas da ima razloga zasto vezbaju oko za te detalje, iz zudnje ili da nesto zakljuce..

Samo da znate, arapi itekako znaju da prepoznaju nevinost u zenskom hodu...to nije mit.Za njih je to kulturoloski vazno pa su ulozili ogroman trud u analizu fizioloskog tumacenja tela i pokreta...

To jeste na neki nacin malo uvrnuto ali je smislenije nego uvrtati sebi svakodnevnu logiku i svest prihvatanjem nasilja i zloupotrebe ili opsene koju drustvo i narod sebi cine iz drugih razloga, a neko hoce da to predstavi kao dubinu samosvesnog...
Samosvest o patologiji nije zdrava...to zna svaki tinejdzer...Sta je zdravo u zivotu zdrav tinejdzer nauci do 17 18 godina, a posle uci sta mora , sta je sve bolesno kod ljudi i u drustvu..

Verujte ni rak ni smrtna bolest ne natera ljude da se odreknu tih naviknutih rutina zanemarivanja sivog i prihvatanja patologije....samo se secnu kad pomisle koliko su vremena bezrazlozno potrosili na nebitne stvari , jedino to ih malo promeni..
Hvala ti, prijatelju, na čitanju recenzije i na ovako iscrpnom pisanju...
Od srca ti preporučujem da pogledaš predstavu, pa da posle toga divanimo...
Grlim

:vzagrljaj: :heart2::heart2::heart2:

Bojim se da nisi razumeo , ali nema veze..
Naprotiv, bitno je, jer si postavio komicno-parodican klip koji se kao takav bazira na statici i dinamici, ali gradi siri luping od onog cemu si se nadao.. :)
Komika uspostavlja prostor gde vecina ljudi nesvesno reaguje na uspostavljanje prostora u kom je moguce registrovati proces unutar procesa,
tacnije - proces izvan procesa... ;) To na neki nacin odgovara prikazu 4-dimenzionalnog objekta naspram 3-dimenzionalnog, npr. teserakta naspram kocke. :cool: Otkrice novodimenzionalnosti je kljucno za osecaj komicnog...sto je takodje proces. ;) :) Buduci da je rec, kako sam vec istakao, o tome da je pojam procesa i u korenu tzv. "tragicnog", sve ovo uspostavlja istovremeno i koridor, most i za kombinovani osecaj tkz."tragi-komicnog"... :cool: U nastavku, mnogi se pitaju sta predstavlja proces? Sposobnost empatije, osecaj prolaznosti, percepcija toka zivota, princip obima i transcedencije (uroborus)...:cool: Jedno je sigurno: kljucan je za bilo koji dozivljaj umetnickog. :):cool:

Pa onda face moje, svi bi mogli da se potrude da efekte dobijaju preko procesa koji su aktivni efektni i brzi , a ne preko procesa koji su prvo destruktivni pasivni i trpni, mazohisticki da bi kasnije dovodili do otreznjenja....

Inace klip sam upotrebio jer je nemoguce na drugi nacin osim na nacin pustanja ljudi da traze svoj izopaceni smisao, dobiti efekat i priznanje...
Kad sam radio kao DJ, koristio sam manipulaciju slicno ovom u snimku , cak i gore...
Nisam morao , niti su ljudi svesni sta im radim...ali manipulacija se takodje nadovezuje na njihove zelje...a protiv je njihove svesti....

Sve te teze napretka preko patnje su najcesce izraz lenjosti i poraza i lenjosti ili najcesce i gluposti , onih koji su na prvoj liniji fronta, da se zamene tzv procesima koji su laksi , brzi i proces bez patnje...vec preko drugih motivatora, srece, dosade, socijalizacije, iznenadjenja, da ovaj put iskljucim sve neanimalne, sve dublje tacke koje mogu dovesti u stanje zadovoljenja ili tacku prepoznavanja...a totalno iskljucujem intelekt, kao nepostojeci...

Da li pricam i o mazohizmu jednog naroda?
Verovatno da...
Jedno je sigurno , sto se vise uci i osvescuje preko metoda mazohizma i patnje to je manja sansa da se osvescuje preko zadovoljstva i svoje sustine..

Pa onda face moje, svi bi mogli da se potrude da efekte dobijaju preko procesa koji su aktivni efektni i brzi , a ne preko procesa koji su prvo destruktivni pasivni i trpni, mazohisticki da bi kasnije dovodili do otreznjenja....

Inace klip sam upotrebio jer je nemoguce na drugi nacin osim na nacin pustanja ljudi da traze svoj izopaceni smisao, dobiti efekat i priznanje...
Kad sam radio kao DJ, koristio sam manipulaciju slicno ovom u snimku , cak i gore...
Nisam morao , niti su ljudi svesni sta im radim...ali manipulacija se takodje nadovezuje na njihove zelje...a protiv je njihove svesti....

Sve te teze napretka preko patnje su najcesce izraz lenjosti i poraza i lenjosti ili najcesce i gluposti , onih koji su na prvoj liniji fronta, da se zamene tzv procesima koji su laksi , brzi i proces bez patnje...vec preko drugih motivatora, srece, dosade, socijalizacije, iznenadjenja, da ovaj put iskljucim sve neanimalne, sve dublje tacke koje mogu dovesti u stanje zadovoljenja ili tacku prepoznavanja...a totalno iskljucujem intelekt, kao nepostojeci...

Da li pricam i o mazohizmu jednog naroda?
Verovatno da...
Jedno je sigurno , sto se vise uci i osvescuje preko metoda mazohizma i patnje to je manja sansa da se osvescuje preko zadovoljstva i svoje sustine..
:mrgreen: :cool:
Jedno je spisak lepih zelja, a nesto sasvim drugo zivot koji te ne pita...Kao i svaku drugu stvar radi koje se upustis u diskusiju, i ovu koristis tek kao odskocnu dasku za neka svoja razmisljanja van limita, a da pri tom ujedino dobijas i pokrice da se maksimalno distanciras od iste, ma koliko to bilo nesuvislo i van zone prirodne ljudske empatije... ;) Fakat da bi rado diskutovao, neka je i van celokupne tematike, ali i tu tacno nisi siguran - o cemu... :cool: Bitno da si rekao sta si rekao i oprao ruke ko Pontije Pilat...no nek bude komicno - nakon nuzde, a ne tragicki - nakon raspeca uz duznu konstataciju: `ecce homo`... Ionako je ovo na forumu sve virtualija.:cool:
Ja cu te samo vratiti na tvoju vrednosnu podelu koju nameces i drugima i sebi ovde od pamtiveka, gde si trajno zabagovao, ne potsecajuci te koliko puta si zapravo bio kontradiktoran u svemu tome: na vajno animalno i uzviseno, pri tom prilozivsi faksimil ovoga tvoga posta kao dokaz nestvarne zbrke i konfuzije s ta dva epiteta, zbrke koja cine luksuz kog si hipokritski samo sebi dodelio, dok si ih drugima zamislio i namenio kako nekakav svedeni bic ili sta li god vec....? Pontije Pilat je oprao ruke i 2000 i kusur i proslih i buducih godina ne moraju imati vise - nikakvu poentu. ;) Komedija nije to sto jeste, tragedija isto to, suptilni prelazi izmedju ta dva ne postoje, te nasavsi svoj transhumanisticki recept u nad-hedonistickoj sferi ne-dozivljenog i ne-stvarnog, skracujes jednog Kanta, Fihtea, Selinga, i specijalno Hegela za glave, cineci ih (sebi) preko potrebnim polu-filozofima...Tebi ne treba treci stepen konkretizacije - sinteza... Ti imas tezu i antitezu zavijenu u zamagljeni koncept pseudo-hedonizma kao omamljivac i amortizer prva dva, daleko bilo kao neka sinteza, treci element (uz tebe i mene uracunate u diskusiju - cinio bi famozni 5.element!... :cool:) Sustina je u tome da se ovde vodi rec samo o tom necem trecem, a to je estetski dozivljaj, lepota koja nadilazi i zadovoljstvo i patnju, ujedinjuje ih, neutralise, a usput i iskupljuje...deleci svet nanovo na stvarnost, resurs i potencijal. Zar je moguce da si toliko rudimentaran da smatras da su produzeci u vidu tvojih hedonizmom omedjenih refleksija na ovu temu od iole relevantnog znacaja za nju samu? Zar ne shvatas da si je ispustio istog trena kad si je dohvatio..? :P E to je (tragi)komedija. :cool: :(

Jel moguce da se ne vidi da me umetnicki zivljaj uopste ne interesuje , tj ok , ostavljam ga kao umetnickog, ali mi smeta sto je jos dve stvari , a to je edukativan i svesno edukativan i sto je argument...

Pogresno me tumacis, a opet tvoje tumacenje bi bilo tacno da mi je cilj biti filozof koje si opisao....Posto mi nije cilj biti filozofski ushoren, cilj je to sto postoji losa praksa kod ljudi i izbeci tu losu praksu a ne drzati se mora da bude losa praksa jer ljudi su oduvek bili ljudi i filozofi su svoje teorije zasnivali na tome da su ljudi oduvek bili ljudi....

Mogu ja to isto da uradim sto ti radis i kazem filozofija je uvek bila sluga vlasti i zamajavala i zatucavala narod upravo preko uvedjivanja da moraju nesto da rade na bolan i vec utvrdjen nacin...

Jel moguce da se ne vidi da me umetnicki zivljaj uopste ne interesuje , tj ok , ostavljam ga kao umetnickog, ali mi smeta sto je jos dve stvari , a to je edukativan i svesno edukativan i sto je argument...

Pogresno me tumacis, a opet tvoje tumacenje bi bilo tacno da mi je cilj biti filozof koje si opisao....Posto mi nije cilj biti filozofski ushoren, cilj je to sto postoji losa praksa kod ljudi i izbeci tu losu praksu a ne drzati se mora da bude losa praksa jer ljudi su oduvek bili ljudi i filozofi su svoje teorije zasnivali na tome da su ljudi oduvek bili ljudi....

Mogu ja to isto da uradim sto ti radis i kazem filozofija je uvek bila sluga vlasti i zamajavala i zatucavala narod upravo preko uvedjivanja da moraju nesto da rade na bolan i vec utvrdjen nacin...
Tacno, mogao bi, ali time ne bi rekao nista novo u odnosu na ono sto si vec istakao...a sto ja i pored svoje najbolje volje ne uspevam da detektujem?
Sta je to sto time uopste pokusavas da naglasis? Nisi filozof, a masis celu oblast o kojoj se diskutuje i koja je najpre - esteticka. Estetika je nesto sasvim drugacije od filozofije, etike, psihologije... Hteo bi referisati na zadovoljstvo koje iz njega proizilazi, no ignorises ga ili ga suprotstavljas nekom drugom tipu zadovoljsta (samo nisi precizirao - animalnom ili duhovnom:navodnik:) koje ga navodno nadilazi, jel to poenta??...:P Pri tom se bas i izrazavas kroz neku pseudo-filozofsku govorno-jezicku hrpu na tu temu, dakle to nije cak ni prava filozofija, vec ofrlje razmatranje, pa ti je sve u kompletu jedna zbrka i kontradikcija...:cool:
Ti u stvari ne ocekujes nikad da od sebe sam nesto kazes, vec to uvek mora biti neko drugi, ne bi li naknadno, a paradoksalno pomislio da si ti to izjavio. :P Neka negativna majeutika, anti-Sokrat, sta si...?:cool::p:lol::hahaha:Ajde, prodji kroz svoje redove: kakvo je to zadovoljstvo o kome pricas, kakve ono ima veze sa konkretnim primerom ovde preciznog, teatroloskog estetizma, ciljas li na neko iskustvo van dozivljenog iskustva, na irelevantnost njegove artisticke sublimacije za neko drugo dobro/novo dobro, o cemu se tu tacno radi? Eto, obrazlozi...:cool::hvala:Da ne bude da te ja teglim za jezik...:lol:

Back