Brat, Bratanac, Deda, ko je sta?

Ambos76

Početnik
Poruka
49
Evo ja iz Nemacke pa mi neke stvari nisu jasne (drugaciji porodicni odnosi)
Da vas pitam:

1. Sta mi dodje sin od ocevog rodjenog brata?

2. Kad taj (?) iz tacke 1. ima decu, sta sam ja onda prema njima? (cica sam samo deci prema rodjenom bratu, predpostavljam? (barem je tako u Nemackoj)

3. Sta je moj otac prema deci iz tacke 1.? (Predpostavljam da nije deda, ili jeste?)

hvala
 
Evo ja iz Nemacke pa mi neke stvari nisu jasne (drugaciji porodicni odnosi)
Da vas pitam:

1. Sta mi dodje sin od ocevog rodjenog brata?

2. Kad taj (?) iz tacke 1. ima decu, sta sam ja onda prema njima? (cica sam samo deci prema rodjenom bratu, predpostavljam? (barem je tako u Nemackoj)

3. Sta je moj otac prema deci iz tacke 1.? (Predpostavljam da nije deda, ili jeste?)

hvala

1. Kod nas u R.Srpskoj sin od ocevog brata je prvi rodjak u Srbiji se zove brat od strica
2. Deci svog prvog rodjaka si stric
3. Tvoj otac je unucima svog brata takodje deda.
 
1. Kod nas u R.Srpskoj sin od ocevog brata je prvi rodjak u Srbiji se zove brat od strica
2. Deci svog prvog rodjaka si stric
3. Tvoj otac je unucima svog brata takodje deda.

Preciznije, on im je deda -stic.

Tako isto postoje i deda- uja , kao i baba- ujna i baba- strina , baba -tetka i deda-teča.

Bratanac i bratanica su deca tvoje braće, bez obzira da li su u pitanju rođena braća ili od strica, teteke ili ujaka.

Sestrić i sestričina su deca tvoje sestre bez obzira da li su u pitanju rođene sestre ili od tetke strica ili ujaka.

Izraze bratanac, bratanica često menja izraz sinovac sinovica,

Izraze sestrić sestričina često menja izraz nećak nećakinja.
 
Evo ja iz Nemacke pa mi neke stvari nisu jasne (drugaciji porodicni odnosi)
Da vas pitam:

1. Sta mi dodje sin od ocevog rodjenog brata?

2. Kad taj (?) iz tacke 1. ima decu, sta sam ja onda prema njima? (cica sam samo deci prema rodjenom bratu, predpostavljam? (barem je tako u Nemackoj)

3. Sta je moj otac prema deci iz tacke 1.? (Predpostavljam da nije deda, ili jeste?)

hvala
1. Kod nas bi im ti došao brat od strica... kod vas su to sve rođaci.
2. Kod nas bi opet došao neki nerođeni stric...
3. Stric.
 

Back
Top