Brada i crnina

ćunu ti cvikni pošto tvoji nisu te nosili osmog dana. džabe ti svetkuješ subotu ako nisi cviknuo kožuru.
Ponavljam - ko vam kaza da se ne obrezujemo ???
I ko te slaga da subota ide uz obrezanje,jel se recimo Adam obrezivao ?
Dali su se recimo obrezivali Noje i Enoh ?
Koliko se secam mislim da se nisu ali eto - subota je bila stvorena I ZA NJIH ,tako je bar tvrdio Isus Hristos !!!

Poslednja izmena:
Koliko se secam mislim da se nisu ali eto - subota je bila stvorena I ZA NJIH ,tako je bar tvrdio Isus Hristos !!!
Ko tebe slaga da je iko od pomenutih svetkovao subotu je bolje pitanje.

Ko tebe slaga da je iko od pomenutih svetkovao subotu je bolje pitanje.
To je jasno rekao Isus Hristos stoga ako imas neke dileme ti to s njim rascisti.
Da potsetim,Isus je rekao da je subota bila stvorena ZA COVEKA dok je opstopoznato da se stvaranje desavalo na samom pocetku kada jevreja jos uvek nije bio ali je zato bilo Adama i Evu.
Evo kako je i kada stvorena subota:

1 Mojs.2,2.3:
"...I svrši Bog do sedmoga dana djela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svijeh djela svojih, koja učini;
I blagoslovi Bog sedmi dan, i posveti ga, jer u taj dan počinu od svijeh djela svojih, koja učini;..."

Kao sto se jasno vidi,Bog je u toj prilici ucinio nesto sto nije sa ni jednim drugim danom u sedmici - blagoslovio ga je i posvetio i da ti ne dam predaha odmah dolazi pitanje:

Zasto je uopste Bog blagoslovio SAMO sedmi dan i zboc cega ga je /u kojoj svrsi posvetio ,molim jasnog i preciznog odgovora !??????????

To je jasno rekao Isus Hristos stoga ako imas neke dileme ti to s njim rascisti.
Isus Hristos nigdje nije rekai da su Adam, Enoh i Noje svetkovali subotu niti o tome išta piše u Knjizi Postanja.

Da potsetim,Isus je rekao da je subota bila stvorena ZA COVEKA dok je opstopoznato da se stvaranje desavalo na samom pocetku kada jevreja jos uvek nije bio ali je zato bilo Adama i Evu.
Tako je, stvorena je za određene ljude koji pripadaju vrsti Homo Sapijens. Nije rekao da je stvorena za SVE ljude.

Evo kako je i kada stvorena subota:

1 Mojs.2,2.3:
"...I svrši Bog do sedmoga dana djela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svijeh djela svojih, koja učini;
I blagoslovi Bog sedmi dan, i posveti ga, jer u taj dan počinu od svijeh djela svojih, koja učini;..."

Kao sto se jasno vidi,Bog je u toj prilici ucinio nesto sto nije sa ni jednim drugim danom u sedmici - blagoslovio ga je i posvetio i da ti ne dam predaha odmah dolazi pitanje:

Zasto je uopste Bog blagoslovio SAMO sedmi dan i zboc cega ga je /u kojoj svrsi posvetio ,molim jasnog i preciznog odgovora !??????????
Kao sjećanje na stvaranje i kao prasliku Hristovog subotnog počinka u grobu. A evo kontrapitanje. Gdje Bog tu Adamu i Evi naređuje da svetkuju subotu? Tu piše da je Bog blagoslovio sedmi dan a ne piše da je naredio sedmično svetkovanje tog dana kroz obustavu redovnih aktivnosti.

Isus Hristos nigdje nije rekai da su Adam, Enoh i Noje svetkovali subotu niti o tome išta piše u Knjizi Postanja.
Rekao da je stvorena ZA COVEKA stoga te po ko zna koji put pitam - koji su to ljudi bili na zemaljskoj kugli kada je bilo stvaranje ?
Tako je, stvorena je za određene ljude koji pripadaju vrsti Homo Sapijens. Nije rekao da je stvorena za SVE ljude.
Kakav bre vrsta Homo Sapijens,sta je tebi,zasto podmecujes Isusu Hristu,zasto osporavas Njegove tvrdnje ,zar te nije strah i sramota ?
Pitam te - dali je bilo jevreja kada je Bog stvorio subotu ?
Kao sjećanje na stvaranje i kao prasliku Hristovog subotnog počinka u grobu.
Kakav bre grob nesreco teoloska,gde ti vidis groba u Bozjem stvaranju,gde ti vidis suze zbog boli raspeca,gde tamo vidis radost zbog uskrsnuca ?
Zar te nije sramota da iznosis ovakve jeresi na ovom cenjenom forumu ?
Zasto pljujes na Stvoritelja ?
Zasto brukas posteni pravoslavni svet a kao braneci ga ?

A evo kontrapitanje. Gdje Bog tu Adamu i Evi naređuje da svetkuju subotu? Tu piše da je Bog blagoslovio sedmi dan a ne piše da je naredio sedmično svetkovanje tog dana kroz obustavu redovnih aktivnosti.
Ponavljam pitanje i insistiram na odgovora,prihvaca se i jedno kratko "ne znam ili ne zelim odgovoriti":

Zasto je uopste Bog blagoslovio SAMO sedmi dan i zbog cega ga je /u kojoj svrsi posvetio , molim jasnog i preciznog odgovora !??????????

Poslednja izmena:
Rekao da je stvorena ZA COVEKA stoga te po ko zna koji put pitam -
Tako je. Nije rekao da je stvorena za SVE LJUDE. Stvorena je za određenu grupu ljudi tj. za Izrailjce.

koji su to ljudi bili na zemaljskoj kugli kada je bilo stvaranje ?
Adam i Eva. A kakve to veze ima sa subotom?

Kakav bre vrsta Homo Sapijens,sta je tebi,zasto podmecujes Isusu Hristu,zasto osporavas Njegove tvrdnje ,zar te nije strah i sramota ?
Bože sačuvaj da osporavam Hrista. Ja samo tebi pojašnjavam gdje griješiš.

Pitam te - dali je bilo jevreja kada je Bog stvorio subotu ?
Kada je stvorio subotu kao dan u sedmičnom ciklusu od 7 dana nije bilo Jevreja. Kada je stvorio subotu kao sedmičnu svetkovinu koja se mora poštovati bilo je Jevreja pošto je subota kao svetkovina data samo njima i obznanjena na planini Sinaj kako nam Nemija kaže u Nemijinoj 9:4.

Kakav bre grob nesreco teoloska,gde ti vidis groba u Bozjem stvaranju,gde ti vidis suze zbog boli raspeca,gde tamo vidis radost zbog uskrsnuca ?
Zar te nije sramota da iznosis ovakve jeresi na ovom cenjenom forumu ?
Zasto pljujes na Stvoritelja ?
Zasto brukas posteni pravoslavni svet a kao braneci ga ?
Pričaš o nečemu o čemu nemaš pojma. Jel misliš da je slučajno da je Hristos bio u grobu baš u subotu? Apostol Pavle jasno i nedvosmisleno kaže u Poslanici Kološanima da je subota sjena od tijela Hristovog i tu se upravo i misli na Hristovo subotno počivanje u grobu. U Sinaksaru u Veliku Subotu stoji:
"Kao što je prilikom prvog stvaranja sveta Bog najpre sazdao sve tvari i najposle, šestog dana, stvorio najdivniju, čoveka, a onda, sedmog dana, počinuo od svih svojih dela, osvetio taj dan i nazvao ga subotom, što znači počinak, tako je i prilikom stvaranja umnog poretka najpre divno završio sve (delo iskupljenja), zatim šestog dana (u petak) ponovo stvorio smrtnog čoveka i obnovio ga živonosnim krstom i smrću, a onda, na današnji, opet sedmi dan, Gospod je otpočinuo savršenim počinkom od dela tako što je počinuo životu prirođenim i spasiteljskim snom."

Ponavljam pitanje i insistiram na odgovora,prihvaca se i jedno kratko "ne znam ili ne zelim odgovoriti":

Zasto je uopste Bog blagoslovio SAMO sedmi dan i zbog cega ga je /u kojoj svrsi posvetio , molim jasnog i preciznog odgovora !??????????
Odgovoreno već. Stvoreno je kao uspomena na stvaranje i da služi kao praslika Hristovog počivanja u grobu.

Poslednja izmena:
Tako je. Nije rekao da je stvorena za SVE LJUDE. Stvorena je za određenu grupu ljudi tj. za Izrailjce.
Ako je stvorena za coveka opet te pitam - ko je na ovom svetu bio taj covek za koga je subota stvorena KADA JE BILO STVARANJE !????????
Adam i Eva. A kakve to veze ima sa subotom?
E pa Isus kaze da je upravo za njih stvorena a ne za majmune,krokodile,kineze jevreje...uuups pardon,tada jos uvek nije bilo tih naroda !!
Bože sačuvaj da osporavam Hrista. Ja samo tebi pojašnjavam gdje griješiš.
Kako ja gresim kada sam ja samo citirao Isusa Hrista ,Njemu kazi da je "pogresio"sto se meni obracas s tom optuzbom ?
Kada je stvorio subotu kao dan u sedmičnom ciklusu od 7 dana nije bilo Jevreja.
Tako je ali eto ti Hrista koji tvrdi da je subota stvorena za coveka dok ujedno tamo u to vreme jedino koje vidimo su Adam i Eva pa te sad jos jednom pitam - za koga je tada subota bila stvorena i za cega je bila posvecena,sta je trebalo sadrzati to posvecenje i svakako zasto blagoslov SAMO ZA TAJ DAN,sta fali drugim danima,jesu li oni mozda gori u biko kom smislu ?
Kada je stvorio subotu kao sedmičnu svetkovinu koja se mora poštovati bilo je Jevreja pošto je subota kao svetkovina data samo njima i obznanjena na planini Sinaj kako nam Nemija kaže u Nemijinoj 9:4.
Puuustimo sad jevreje i drzimo se coveka za koga je subota stvorena ili jos preciznije - daj da vidimo razloge i namenu za taj blagoslov i posvecenje samo za taj dan !
Pričaš o nečemu o čemu nemaš pojma.
Mozda si u pravu,znam si ja tako ponekad,eto pitaj neke tvoje kolege na forumu, i oni ce se odmah sloziti...
Nego daj se sad molim te fokusiraj na cinjenice.
Jel misliš da je slučajno da je Hristos bio u grobu baš u subotu?
Kako to mislis slucajno bato,sta pricas ?
Bog je blagoslovio i posvetio subotu u toku stvaranja stoga je Hristos bio dosledan tom/Svom zakonu kojeg je postovao u toku zemaljskog zivota isto kao i u toku smrti !!!
Ali kakve to sad veze ima sa stvaranjem sreco teoloska kada u to vreme jos uvek smrti nije bilo sto ce reci nit grobova a iz prostog razloga sto je covek bio stvoren da zivi a ne da umire...dakle ljudi su mogli zgresiti ali to nije bilo obavezno stoga si tu tvoju mantru okaci macki o rep.
Apostol Pavle jasno i nedvosmisleno kaže u Poslanici Kološanima da je subota sjena od tijela Hristovog i tu se upravo i misli na Hristovo subotno počivanje u grobu. U Sinaksaru u Veliku Subotu stoji:
"Kao što je prilikom prvog stvaranja sveta Bog najpre sazdao sve tvari i najposle, šestog dana, stvorio najdivniju, čoveka, a onda, sedmog dana, počinuo od svih svojih dela, osvetio taj dan i nazvao ga subotom, što znači počinak, tako je i prilikom stvaranja umnog poretka najpre divno završio sve (delo iskupljenja), zatim šestog dana (u petak) ponovo stvorio smrtnog čoveka i obnovio ga živonosnim krstom i smrću, a onda, na današnji, opet sedmi dan, Gospod je otpočinuo savršenim počinkom od dela tako što je počinuo životu prirođenim i spasiteljskim snom."
I opet te pitam - ZBOG CEGA JE I SA KOJOM SVRHOM BOG POSVETIO I BLAGOSLOVIO SAMO SUBOTU koji su bili razlozi,sta je trebalo sadrzati to posvecenje u vreme kada na zemlji greha jos uvek nije bilo ????? :mazi:
Odgovoreno već. Stvoreno je kao uspomena na stvaranje
Dakle secanje na stvaranje je razlog za to posvecenje,jel tako ?
E pa sad mi reci kada je prestao taj RAZLOG ZA SECANJE NA STVARANJE,jel to po tebi znaci da ljudi danas trebaju ignorisati Boje stvaranje ???
i da služi kao praslika Hristovog počivanja u grobu.
Kakav bre grob nesreco teoloska,daj se fokusiraj i nemoj se brukati - kakva preslika o Hrista u grobu u vreme kada greha jos uvek nije bilo ?
Nego kad si vec sam poceo evo ti pitanja koje ce ti pokazati kako si ocajno sam sebe nehotice "upucao u desnu nogu i ujedno u potiljak":

Dali je pre pada u greh Adam trebao prinositi krvne zrtve sa obzirom da su te zrtve direktno i nedvosmisljeno ukazivale/simbolizirale zrtvu Bozjeg Jagnjeta,Isusa Hrista ???????

...i to je to dragi moji forumasi,bese si jedan Maki na forumu koji si htijase izigravati teologa... :kafa:

Poslednja izmena:
Ako je stvorena za coveka opet te pitam - ko je na ovom svetu bio taj covek za koga je subota stvorena KADA JE BILO STVARANJE !????????
Nije stvorena za sve ljude. Kao svetkovina je data Jevrejima I NIKOM DRUGOM. Ako nisi znao i Jevreji spadaju u ljude.

E pa Isus kaze da je upravo za njih stvorena a ne za majmune,krokodile,kineze jevreje...uuups pardon,tada jos uvek nije bilo tih naroda !!
Ne kaže to Hristos. Adventisti učitavaju nešto što ne piše. Hristos je rekao subota je stvorena za čovjeka. Nije rekao stvorena je za sve ljude ili za čitavo čovječanstvo. To bi bilo protivno jasnom svjedočanstvu Svetog Pisma da je subota obznanjena Izrailjcima na Sinaju a Hristos Se ne protivi Pismu. Protivi se jedino jeresima.

Kako to mislis slucajno bato,sta pricas ?
Bog je blagoslovio i posvetio subotu u toku stvaranja stoga je Hristos bio dosledan tom/Svom zakonu kojeg je postovao u toku zemaljskog zivota isto kao i u toku smrti !!!
Ali kakve to sad veze ima sa stvaranjem sreco teoloska kada u to vreme jos uvek smrti nije bilo sto ce reci nit grobova a iz prostog razloga sto je covek bio stvoren da zivi a ne da umire...dakle ljudi su mogli zgresiti ali to nije bilo obavezno stoga si tu tvoju mantru okaci macki o rep.

I opet te pitam - ZBOG CEGA JE I SA KOJOM SVRHOM BOG POSVETIO I BLAGOSLOVIO SAMO SUBOTU koji su bili razlozi,sta je trebalo sadrzati to posvecenje u vreme kada na zemlji greha jos uvek nije bilo ????? :mazi:
Subota kao sedmična svetkovina je uspostavljena tek na Sinaju. Dakle subota kao svetkovina NIJE USPOSTAVLJENA KAKO VI VOLITE REĆI PRIJE GRIJEHA. Subota je nepoznata kako Adamu tako i svim ljudima do Mojsijevog doba. Tako da ti ovaj argument pada u vodu. U Knjizi Postanja samo piše da je Bog posvetio subotu bez da je u tom trenutku uspostavio svetkovanje subote kao sedmičnu obavezu za ljude.

Dakle secanje na stvaranje je razlog za to posvecenje,jel tako ?
E pa sad mi reci kada je prestao taj RAZLOG ZA SECANJE NA STVARANJE,jel to po tebi znaci da ljudi danas trebaju ignorisati Boje stvaranje ???
Ne, mi idalje treba da proslavljamo Boga kao Stvoritelja ali ne više kroz svetkovanja subote. To je bilo ustanovljeno kao svetkovina za izrailjski narod do dolaska Hristovog. Za hrišćane to više ne važi. Ko svetkuje subotu kao Jevreji taj nije hrišćanin. Sv. Kirilo Jerusalimski upozorava hrišćane da se klone bilo kakvog svetkovanja subote.

Kakav bre grob nesreco teoloska,daj se fokusiraj i nemoj se brukati - kakva preslika o Hrista u grobu u vreme kada greha jos uvek nije bilo ?
Nego kad si vec sam poceo evo ti pitanja koje ce ti pokazati kako si ocajno sam sebe nehotice "upucao u desnu nogu i ujedno u potiljak":

Dali je pre pada u greh Adam trebao prinositi krvne zrtve sa obzirom da su te zrtve direktno i nedvosmisljeno ukazivale/simbolizirale zrtvu Bozjeg Jagnjeta,Isusa Hrista ???????
A glupog li argumenta. Naravno da nije. Adam nije trebao prinositi krvne žrtve niti svetkovati subotu jer mu Bog nije naredio ni prvo ni drugo. To ne mijenja činjenicu da su i krvne žrtve i svetkovanje subote praslika Hrista. To ti vidi sa apostolom Pavlom kako jer on to kaže jasno i glasno. Subota je sjena od Hrista. Hristos je došao i subote više nema.

...i to je to dragi moji forumasi,bese si jedan Maki na forumu koji si htijase izigravati teologa... :kafa:
Samo provociraj može ti se.

Poslednja izmena:
Ја ти причам о обичају у народу да се брада носи као нешто традиционално. Пишем ти о миру а не о правилима у војсци.
pa ja ne znam da li u pašićevo vreme vojska umetnici političari naučnici... ne spadaju u narod. a to su bili ljudi na koga se običan narod ugledao.
ti si otišao mnogo ranije u srednji vek kada se nije moglo zamisliti muško bez brade

nije, mozes je uveo svetkovanje subote jevrejima zbog izlaska .
moraš cvikat kožuru, ništa ti jehova neće uzeti za obzir sav ovoliki trud i dranje po forumu da ubediš hrišćane

nije, mozes je uveo svetkovanje subote jevrejima zbog izlaska .
moraš cvikat kožuru, ništa ti jehova neće uzeti za obzir sav ovoliki trud i dranje po forumu da ubediš hrišćane
Subota u Knjizi Postanja je primjer prolepse. Prolepsa je stilska figura gdje se budući događaj opisuje kao da se već dogodio. Bog je subotu posvetio i blagoslovio na Sinaju kao sjećanje na stvaranje u 6 dana a Mojsije prilikom opisivanja stvaranja svijeta zapisuje da je zbog toga blagoslovena subota.

Subota u Knjizi Postanja je primjer prolepse. Prolepsa je stilska figura gdje se budući događaj opisuje kao da se već dogodio. Bog je subotu posvetio i blagoslovio na Sinaju kao sjećanje na stvaranje u 6 dana a Mojsije prilikom opisivanja stvaranja svijeta zapisuje da je zbog toga blagoslovena subota.
subotu treba istraživati kod jevreja a ne u hrišćanstvu jer dolaskom Hrista mnoge stvari su otišle niz vodu.

ŠABAT

Šabat je sedmi dan u sedmici, počinje u petak sa zalaskom sunca a završava se u subotu zalskom sunca. Šabat je najveći jevrejski praznik. To je sveti dan odmora, kada prestaje svaki fizički rad i poslovna aktivnost. Šabat se odnosi na dva biblijska događaja: stvaranje sveta i robovanje Jevreja u Egiptu.
https://www.jobeograd.org/praznici

a kako ne priznaju Hrista tako su zadržali šabat u subotu.
u zapovestima se ne spominje subota već dan odmora

Сјећај се дана од одмора да га светкујеш.

Шест дана ради, и свршуј све послове своје.

А седми је дан одмор Господу Богу твојему; тада немој радити ниједнога посла, ни ти, ни син твој, ни кћи твоја, ни слуга твој, ни слушкиња твоја, ни живинче твоје, ни странац који је међу вратима твојим.

Јер је за шест дана створио Господ небо и земљу, море и што је год у њима; а у седми дан почину; зато је благословио Господ дан од одмора и посветио га.
za hrišćanstvo takođe je subota sedmi dan ali pošto je sz samo senka oslanjaju se na Hrista i svetkuju dan gospodnji, a subota je za upokojene jer je u taj dan Isus sišao među njih. i tada se ide na groblje
do mojsijevog zakona nije se nikako moglo znati koji je to dan tj kako se zove jednostavno to je bio sedmi dan koji je proglašen za šabat.

subotu treba istraživati kod jevreja a ne u hrišćanstvu jer dolaskom Hrista mnoge stvari su otišle niz vodu.

ŠABAT

Šabat je sedmi dan u sedmici, počinje u petak sa zalaskom sunca a završava se u subotu zalskom sunca. Šabat je najveći jevrejski praznik. To je sveti dan odmora, kada prestaje svaki fizički rad i poslovna aktivnost. Šabat se odnosi na dva biblijska događaja: stvaranje sveta i robovanje Jevreja u Egiptu.
https://www.jobeograd.org/praznici

a kako ne priznaju Hrista tako su zadržali šabat u subotu.
u zapovestima se ne spominje subota već dan odmora

za hrišćanstvo takođe je subota sedmi dan ali pošto je sz samo senka oslanjaju se na Hrista i svetkuju dan gospodnji, a subota je za upokojene jer je u taj dan Isus sišao među njih. i tada se ide na groblje
do mojsijevog zakona nije se nikako moglo znati koji je to dan tj kako se zove jednostavno to je bio sedmi dan koji je proglašen za šabat.
Tako je. Svetkovanje subote je ispunjeno Hristovim počivanjem u grobu u Veliku Subotu. Subota u pravoslavlju ima neke odbljeske svog nekadašnjeg statusa dana odmora recimo kroz olakšanje od strogog posta što je jedan vid odmora (a po nekim kanonima Crkve subota bi trebala biti dan u koji se uopšte ne posti). Ali da svetkujemo subotu po starozavjetnim pravilima bi bilo negiranje Hristove žrtve i riječi apostola Pavla u Kološanima 2:16.

Tako je. Svetkovanje subote je ispunjeno Hristovim počivanjem u grobu u Veliku Subotu. Subota u pravoslavlju ima neke odbljeske svog nekadašnjeg statusa dana odmora recimo kroz olakšanje od strogog posta što je jedan vid odmora (a po nekim kanonima Crkve subota bi trebala biti dan u koji se uopšte ne posti). Ali da svetkujemo subotu po starozavjetnim pravilima bi bilo negiranje Hristove žrtve i riječi apostola Pavla u Kološanima 2:16.
Погрешио си за пост. Канонима је забрањен пост на води суботом (осим Велике суботе).
Остале суботе у току поста се посте на уљу и забрањено је суботом постити на води.

i da budem još precizniji
sedmi dan odmora se vezuje kod jevreja za izlazak, pre toga je moglo biti kod avrama recimo dan kada se obrezao itd. hrišćani ne svetkuju dan odmora već dan gospodnji koji se pada na današnju nedelju/vaskrs i ujedno se tad odmara od svetovnih radnji.
subotari se uhvatili imena ko pijan plota, uopšte ne razumeju taj sedmi dan.

Погрешио си за пост. Канонима је забрањен пост на води суботом (осим Велике суботе).
Остале суботе у току поста се посте на уљу и забрањено је суботом постити на води.
Зависи од тумачења канона.

Зависи од тумачења канона.
Не зависи.
Римокатолици су постили на води суботом.
(прецизније западни хришћани тог периода).
Канон на који ти мислиш забрањује ту праксу из јасних разлога, што то није у складу са Предањем и зато што се тако није радило.
Ти тврдиш да се суботом не пости, што би значило да сви радимо неправилно кад постимо суботом. Нешто ти се ту помешало.
Правила поста имаш у књизи богослужбеног типика који је сабрао патријарх српски Павле, ако има неких недоумица како се пости

Back