Brada i crnina

Mislim da ima kod Herodota ako me secanje dobro sluzi da Egipcani u zalosti pustaj u duge kose i brade dok ostali briju,tako da je mozda neka zaostavstina od tih vremena.
Na historycast podkastu sam slusao da je srednjovekovni obicaj u Srba bio da se na sahranama nosi bela odora....

:think:

Odlicno pitanje,jedva cekam da vidim odgovora od pravoslavnih...
...utoliko vise sto u Svetom Pismu ne postoji apsolutno nikakva poddrska takvoj praksi !
I ja cekam :think:

Mislim da ima kod Herodota ako me secanje dobro sluzi da Egipcani u zalosti pustaj u duge kose i brade dok ostali briju,tako da je mozda neka zaostavstina od tih vremena.
Na historycast podkastu sam slusao da je srednjovekovni obicaj u Srba bio da se na sahranama nosi bela odora....
Zasto nije npr ljubicasta:think:

Pa to je bilo pre deset godina. On ne zna ni šta je uče jeo. :lol:

A možda su se pojavile i neke nove informacije. Evo sad imamo @robivek
da nam objasni šta u Bibliji piše. Kakva praksa je propisana.
Ja sam se u startu ogradio od takve prakse rekavsi da toga nema u Svetom Pismu ili preciznije u Novom Zavetu ili jos preciznije,u hriscanskoj crkvi...
Upravo toga radi sam potrazio oficijalno objasnjenje od pravoslavnih.

Pa dobro, gde su citati koji propisuju određenu praksu? Tako nešto mora
postojati, da bi rekao da ovo odudara.
Kao prvo u Novom Zavetu jasno vidimo da Hristova crkva NEMA REALNE SVESTENIKE dok u Stari Zavet jasno vidimo kakve su uniforme/haljine nosili svestenici i to u smislu materijala,izrade,dekoracija i t.d i verovala ti ili ne -nista od toga nema niceg zajednickog sa onim sto vidimo u praslavlju papstvu,vecinu protestanata i t.d. stoga evo jos jednom toga radi prozivam pravoslavlje da se i po ovom pitanju izjasni.

Kao prvo u Novom Zavetu jasno vidimo da Hristova crkva NEMA REALNE SVESTENIKE dok u Stari Zavet jasno vidimo kakve su uniforme/haljine nosili svestenici i to u smislu materijala,izrade,dekoracija i t.d i verovala ti ili ne -nista od toga nema niceg zajednickog sa onim sto vidimo u praslavlju papstvu,vecinu protestanata i t.d. stoga evo jos jednom toga radi prozivam pravoslavlje da se i po ovom pitanju izjasni.
Ti bi hteo da pravoslavni sveštenici nose odore onih koji su Hrista izdali?
Kako je religija nastala ako nema realne sveštenike?

2 Mojs.28,4-8,13-28:
"...A ovo su haljine što će načiniti: naprsnik i oplećak i plašt, košulja vezena, kapa i pojas. Te haljine svete neka naprave Aronu bratu tvojemu i sinovima njegovijem, da mi budu sveštenici,
I neka uzmu zlata i porfire i skerleta i crvca i tankoga platna;
I neka načine oplećak od zlata i od porfire i od skerleta i od crvca i od tankoga platna uzvedenoga, vezen.
Dvije poramenice neka budu na njemu, koje će se sastavljati na dva kraja, da se drži zajedno.
A pojas na njemu neka bude naprave iste kao i on, od zlata, od porfire, od skerleta, od crvca i od tankoga platna uzvedenoga...
...I načini kopče od zlata.
I dva lanca od čistoga zlata načini jednaka pletena, i objesi lance pletene o kopče.
I naprsnik sudski načini naprave vezene onake kao oplećak, od zlata, od porfire, od skerleta, od crvca i od tankoga platna uzvedenoga načini ga.
Neka bude četvorouglast i dvostruk, u dužinu s pedi i u širinu s pedi.
I udari po njemu drago kamenje, u četiri reda neka bude kamenje. U prvom redu: sardonih, topaz i smaragad;
A u drugom redu: karbunkul, safir i dijamanat;
A u trećem redu: ligur i ahat i ametist;
A u četvrtom redu: hrisolit, onih i jaspid; neka budu ukovani u zlato u svom redu.
I tijeh kamena s imenima sinova Izrailjevijeh biće dvanaest po imenima njihovijem, da budu rezani kao pečat, svaki sa svojim imenom, za dvanaest plemena.
I na naprsnik metni lance jednake, pletene, od čistoga zlata.
I dvije grivne zlatne načini na naprsnik, i metni dvije grivne na dva kraja naprsniku.
Pa provuci dva lanca zlatna kroz dvije grivne na krajevima naprsniku.
A druga dva kraja od dva lanca zapni za dvije kopče, i metni na poramenice od oplećka sprijed.
I načini druge dvije grivne zlatne, i metni ih na druga dva kraja naprsniku iznutra na strani koja je od oplećka.
I načini još dvije zlatne grivne, i metni ih na poramenice od oplećka ozdo prema sastavcima njegovijem, više pojasa na oplećku.
Tako neka vežu naprsnik grivne njegove za grivne na oplećku vrvcom od porfire, da stoji nad pojasom od oplećka, i da se ne odvaja naprsnik od oplećka..."

Već postavljao istu temu i dobio odgovore i on opet pita isto
Znači čovek jednostavno nema kapacitet da prihvati odgovor.
To da li se on lično slaže sa tim ili ne je jedno ali reći da nije dobio odgovor je nemogućnost da obradi dobijenu informaciju.
Što onda gubiti vreme.
Robi je lik koji se stidi da kaže kojoj verskoj organizaciji pripada tako da tek on je posebna priča :D

Jel tebi smeta što postoje sveštenici ili to kako se oblače?
I jedno i drugo s tim sto je prvo gore od ovog drugog a drugo je izuzetno lose...!!
Ako ne postoje propisi zadati u vezi oblačenja, onda ništa ne odudara od Pisma.
Kao sto rekoh - u NZ ne postoji realno svestenstvo stoga sve sto doticni rade a prikazuju kao nesto oficijalno,duhovno i kome namecu laznu potrebu od strahopostovanja bez ikakvog kredibiliteta jeste IZUZETNO LOSE u svakom smislu reci !!!

Back