Božji zakon - 10 Božjih zapovesti i apostoli

Ne jedu, jedu oni koji ne znaju Bibliju. Ja sam pravi pravoslavac a ne moderni

Nestorijanski pravoslavci su se zaista uzdržavali od svinjetine. Mada su desetkovani nakon Džingis Kana i Tamerlana u XIII i XV veku. I Etiposki pravoslavci takođe se uzdržavaju od svinje ali ih mnogi smatraju judaistima pravoslavcima. Većina pravoslavnih jede svinjetinu jer se smatra da je Hristos dozvolio učenicima da jedu sve.
 
Nije on odbacen, njega su svi voleli ali ga je mala grupa fariseja kriminalaca osudila na smrt. Posle su ga svi izdali.
Човече шта причаш ти? Мала група од 12 људи је кренула за њим,
примила дар Светог Духа и раширила Хришћанство широм планете.
Јевреји ће тек на крају прихватити Христа за Месију и биће им опроштено,
јер су народ изабрани и Бог се кроз њих јавио.
 
Цитат је из Старог завета и односи се на Јевреје, има ту и других нехришћанских порука Јеврејима од њиховог Бога, као она да када освоје неки град у обећаној земљи побију све од колевке, па чак и животиње.

Хришћанство се темељи на Новом завету.
 
Човече шта причаш ти? Мала група од 12 људи је кренула за њим,
примила дар Светог Духа и раширила Хришћанство широм планете.
Јевреји ће тек на крају прихватити Христа за Месију и биће им опроштено,
јер су народ изабрани и Бог се кроз њих јавио.
Donekle istina. Samo sto su Isusa docekali u Jerusalimu kao cara i bacali mu palmove grancice
 
Цитат је из Старог завета и односи се на Јевреје, има ту и других нехришћанских порука Јеврејима од њиховог Бога, као она да када освоје неки град у обећаној земљи побику све од колевке, па чак и животиње.

Хришћанство се темељи на Новом завету.
Netacno. To se odnosi na sve ljude koji hoce da zive po Bozijim zakonima.
 
Najpre, ova tema je namenjena za vernike i religiozne ljude a ne za tradicionalne hriscane.

Veliki broj, ako ne i vecina ljudi sa Balkana, za Uskrs spremaju prase to jest svinjsko meso kao gozbu koja ce da proslavi dan vaskrsenja Gospoda Isusa Hrista, dan u kome je problem smrti resen.
Medjutim, mnogi ne znaju da je Bog u Starom Zavetu jasno rekao sta ne bi trebali da jedemo, a tu se nalazi i svinjetina.

Ovako nam Bog poručuje – Jahve reče Mojsiju i Aronu: "Ovako kažite Izraelcima: 'Ovo su životinje koje između svih četveronožaca na zemlji možete jesti: svaku koja ima papke, ali papke razdvojene, i koja preživa možete jesti. Ali ove, iako preživaju ili papke imaju, ne smijete jesti: devu, jer iako preživa, razdvojena papka nema - za vas je nečista; svisca, jer iako preživa, razdvojena papka nema - za vas je nečist; arnebeta, iako preživa, razdvojena papka nema - za vas je nečist. A svinja, iako ima papak, i to papak razdvojen, ne preživa - za vas je nečista. Njihova mesa nemojte jesti niti se njihove strvine doticati - za vas su one nečiste.'" – piše u Bibliji, Levitski zakon 11:7, 8.

Tako da svinjsko meso nije nikako dobra opcija za bilo koju priliku, a kamo li Uskrs.


10 I dozvavši ljude, reče im: Slušajte i razumite.



11 Ne pogani čoveka šta ulazi u usta; nego šta izlazi iz usta ono pogani čoveka.



12 Tada pristupiše učenici Njegovi i rekoše Mu: Znaš li da fariseji čuvši tu reč sablazniše se?

13 A On odgovarajući reče: Svako drvo koje nije usadio Otac moj nebeski, iskoreniće se.



14 Ostavite ih: oni su slepe vođe slepcima; a slepac slepca ako vodi, oba će u jamu pasti.



15 A Petar odgovarajući reče Mu: Kaži nam priču ovu.



16 A Isus reče: Eda li ste i vi još nerazumni?



17 Zar još ne znate da sve što ulazi u usta u trbuh ide, i izbacuje se napolje?



18 A šta izlazi iz usta iz srca izlazi, i ono pogani čoveka.



19 Jer od srca izlaze zle misli, ubistva, preljube, kurvarstva, krađe, lažna svedočanstva, hule na Boga.



20 I ovo je što pogani čoveka, a neumivenim rukama jesti ne pogani čoveka.

21 I izišavši odande Isus otide u krajeve tirske i sidonske.
 
Te zabrane na bliskom istoku imaju ekonomsko-ekološke korene jer svinjsko meso je jestivo kao i mnoga druga i naravno da u Bibliji npr ne stoji ništa za kengura ili lamu ili irvasa koji se jedu u predelima daleko od poznatog sveta u danima kada su pisci biblije živeli, niti se bavi aspektima života eskima npr jer su takvi uslovi nezamislivi za njih u to vreme.

Kao i obrezivanje koje u tim uslovima u to vreme na tom području ima medicinskog smisla pa je u istu tu bibliju ubačeno a danas je potpuno apsurdno sa tog stanovišta. Pa ako se već držite Biblije kao pijani plota...:lol:

Dakle skoro svi narodi Evrope su koristili svinju kao osnovni izvor mesa tamo gde je priroda bila izdašnija,šumovita,plodnija...gde su resursi lako dostupni i omogućavaju lak uzgoj svinje (kontinentalna evropa). Prihvatanjem hrišćanstva od imperatora,pokrštavanjem tih naroda kojima je svinja osnovni izvor proteina i prebacivanje glavnog težišta sa jevrejske blisko-istočne na rimsko-evropsku stranu, svinja postaje potpuno dozvoljena namirnica jer bi izbio haos i hrišćanstvo bilo glatko odbačeno i nikada se ne bi proširilo tako uspešno.
Nije tako Fortes, mi nikada nismo koristili svinju dok nisu dosli Turci u 15 veku, onda su poceli da je gaje i jedu jer muslimani to nisu uzimali posto ih ne zanima. A svinja kao sto sam rekao zbog fizionimiji je najnezdravija za jelo. Mislim znam da si je uzeo za Uskrs ali jbg sta je tu je..
 


10 I dozvavši ljude, reče im: Slušajte i razumite.



11 Ne pogani čoveka šta ulazi u usta; nego šta izlazi iz usta ono pogani čoveka.



12 Tada pristupiše učenici Njegovi i rekoše Mu: Znaš li da fariseji čuvši tu reč sablazniše se?

13 A On odgovarajući reče: Svako drvo koje nije usadio Otac moj nebeski, iskoreniće se.



14 Ostavite ih: oni su slepe vođe slepcima; a slepac slepca ako vodi, oba će u jamu pasti.



15 A Petar odgovarajući reče Mu: Kaži nam priču ovu.



16 A Isus reče: Eda li ste i vi još nerazumni?



17 Zar još ne znate da sve što ulazi u usta u trbuh ide, i izbacuje se napolje?



18 A šta izlazi iz usta iz srca izlazi, i ono pogani čoveka.



19 Jer od srca izlaze zle misli, ubistva, preljube, kurvarstva, krađe, lažna svedočanstva, hule na Boga.



20 I ovo je što pogani čoveka, a neumivenim rukama jesti ne pogani čoveka.

21 I izišavši odande Isus otide u krajeve tirske i sidonske.
Izvlacis sve iz konteksta. Pa svi zakoni su dati u Starom zavetu. Ajde onda najbolje da radimo sta hocemo? Mislim gde je logika?
 
Netacno. To se odnosi na sve ljude koji hoce da zive po Bozijim zakonima.
То личи на пропаганду Јудеизма.

У Јудеизму нису сви људи једнаки. Неверници су Гоје, људи који служе Јеврејима, то заправо и нису људи већ имају људско обличје да јеврејима не би било неугодно.

У Старом завету Јевреји су од Бога изабран народ, дакле, и Стари завет дели људе на изабране и остале.
 
То личи на пропаганду Јудеизма.

У Јудеизму нису сви људи једнаки. Неверници су Гоје, људи који служе Јеврејима, то заправо и нису људи већ имају људско обличје да јеврејима не би било неугодно.

У Старом завету Јевреји су од Бога изабран народ, дакле, и Стари завет дели људе на изабране и остале.
A za koga su namenjene Bozije zapovesti? Za jevreje samo? Hmm ne bih rekao.
 
Nije tako Fortes, mi nikada nismo koristili svinju dok nisu dosli Turci u 15 veku, onda su poceli da je gaje i jedu jer muslimani to nisu uzimali posto ih ne zanima. A svinja kao sto sam rekao zbog fizionimiji je najnezdravija za jelo. Mislim znam da si je uzeo za Uskrs ali jbg sta je tu je..
Odakle tebi ti podaci? Svinjetina se koristi svuda u kontinentalnoj evropi . Slovenska religija ne poznaje zabranu konzumacije svinjetine kao ni ovo ovde usvojeno hrišćanstvo. Svinjetina i veprovina kao njen divlji oblik su autohtone vrste mesa na ovim područjima. Oduvek.
 
Odakle tebi ti podaci? Svinjetina se koristi svuda u kontinentalnoj evropi . Slovenska religija ne poznaje zabranu konzumacije svinjetine kao ni ovo ovde usvojeno hrišćanstvo. Svinjetina i veprovina kao njen divlji oblik su autohtone vrste mesa na ovim područjima. Oduvek.
Jedenje svinjetine među Srbima je «nacionalni ponos». Važi pravilo da «nisi pravi Srbin, ako ne jedeš svinjetinu». Međutim, istina je sasvim drugačija, da li ste znali da Srpski preci uopšte nisu jeli svinjetinu?


Naime, sve do sredine XIV vijeka, odnosno do početka prodora Turaka na Balkansko poluostrvo, u našem narodu je omiljeno meso na trpezi bila teletina i ovčetina.

A i ovo meso su jeli retko, ne kao danas. Nije bilo uslova..
 
Да - искључиво.

Размисли који је "ближњи свој", само други Јеврејин, а према не Јеврејима не обавезују те Божије заповести.
To nema apsolutno nikakvog smisla. Zasto? Pa zato sto Bog zeli da utice na sve ljude a ne samo na Jevreje. Oni su izabrani da budu primer kakvi mi treba da budemo, e sad oni su pogresno to prihvatili i tako dalje.
 

Back
Top