Božji zakon - 10 Božjih zapovesti i apostoli

Pa ispunio je vecinu.

17. Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti. 18 Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude. 19 Ko dakle ukine jednu od tih, pa i najmanjih zapovijedi i tako nauči ljude, najmanji će biti u kraljevstvu nebeskom. A tko ih bude vršio i druge učio, taj će biti velik u kraljevstvu nebeskom.

Dakle svi zakoni su i dalje na snazi čak i po Hristovom učenju.
 
..........
Dakle svi zakoni su i dalje na snazi čak i po Hristovom učenju.

Ne iznosite neistine ovde.
*
Stari zavet (sz) je donet ubrzo posle stvaranja prvih ljudi na ovoj planeti.
Ekvivalentno čovekovom uzrastanju od detinjstva do zrelog doba, tako i čovečanstvo uzrasta.
U detinjstvu su neophodne drakonske kazne, i strogi postupci, i neupitna poslušnost deteta prema roditelju, inače će dete da postrada. Jednostavno ono mora da bude poslušno. Kada poodraste, i kada mu se formira zrelija svest, vaspitne mere popuštaju na strogosti i plediraju na razumevanju.
Tako isto je i sa čovečanstvom.
U mladom čovečanstvu, isto kao i u detinjem dobu čoveka, Bog (pandan dobrom roditelju) morao je da primenjuje drakonske vaspitne mere (potop, Sodom i Gomor, ratovi do istrebljenja...). Ovo je regulisano sz. Njega oličava izreka: ''oko za oko...''.
Kada je čovečanstvo dostiglo viši nivo kolektivne svesti (kao kada dete odraste u razumnog čoveka), sazrela je situacija da sz bude prevaziđen i zamenjen naprednijim zavetom - novim zavetom (nz). Lično Bog, kao Bogočovek, Gospod Isus Hristos, došao je među nas ljude, Svoja stvorenja, da Lično ustanovi nova pravila vladanja među Svoja stvorenja. NZ je oličen u drastično drugačijoj poruci: ''ko tebe kamenom...''.
(Zato sam napisao da ne iznosiš istinu. Ne može važiti i sz i nz istovremeno.)
*
Mi, koji sebe smatramo Hrišćanima, ako ovo ne razumemo, ne znam kako ćemo sprovoditi nz zapovesti. Naravno ako hoćemo da živimo kako Bog zapoveda. Ako nećemo... možemo kako hoćemo ali nećemo moći dokle hoćemo.
*
Insistiranje na napuštenom sz (pre 2000 godina napuštenom), jeste regresija umesto progresije.
SZ danas Hrišćanima može da služi samo kao istorijski spis, iz koga možemo da steknemo uvid u to kako se vera mukotrpno razvijala da bi dostigla današnji najprogresivniji nivo. I da iz sz vidimo, na oko 30-tak mesta, kako je prorokovano čudesno rođenje, propovedanje, zavetovanje, stradanje i Vaskrsavanje Isusa iz Nazareta. Taj Isus je onaj koga je sz najavljivao da će da se pojavi i da nas zavetuje novim zavetom. On, Isus, je Hristos! Ne treba više da čekamo da dođe Hristos da nam donese novi zavet. On je s tom misijom došao pre 2000 god.
Od tada, znači već toliko vremena, mi nismo pod sz već smo pod nz.
SZ je odigrao svoju ulogu, i otišao sa tom svojom ulogom u istoriju. Zamenjen je,
Njegovih (čuvenih Mojsijevih) 10 zapovesti, sprovodi se na kulturološki unapređenom nivou sa nz. Dve nz zapovesti ljubavi (prema Bogu i prema čoveku) sada se ispunjavaju pomoću ljubavi. Svaka od 10 sz zapovesti sada se prirodno ispunjavaju poštujući ljubav kao vodilju. U nedoumici, npr., da li se može nešto ukrasti, umesto ne kradi, dovoljno je imati za vodilju ljubav koja nalaže da svog brata ne ožalostimo, jer ga volimo. I tako je sa svih ostalih 10 zapovesti. Dve zapovesti ljubavi nadrastaju i pokrivaju svih 10 zapovesti. I mnogo, mnogo više. Jer, ni jedna knjiga, sa 10 ili sa 1000 zapovesti ne može pokriti ono što realan život donosi.
 
Ne iznosite neistine ovde.
*
Stari zavet (sz) je donet ubrzo posle stvaranja prvih ljudi na ovoj planeti.
Ekvivalentno čovekovom uzrastanju od detinjstva do zrelog doba, tako i čovečanstvo uzrasta.
U detinjstvu su neophodne drakonske kazne, i strogi postupci, i neupitna poslušnost deteta prema roditelju, inače će dete da postrada. Jednostavno ono mora da bude poslušno. Kada poodraste, i kada mu se formira zrelija svest, vaspitne mere popuštaju na strogosti i plediraju na razumevanju.
Tako isto je i sa čovečanstvom.
U mladom čovečanstvu, isto kao i u detinjem dobu čoveka, Bog (pandan dobrom roditelju) morao je da primenjuje drakonske vaspitne mere (potop, Sodom i Gomor, ratovi do istrebljenja...). Ovo je regulisano sz. Njega oličava izreka: ''oko za oko...''.
Kada je čovečanstvo dostiglo viši nivo kolektivne svesti (kao kada dete odraste u razumnog čoveka), sazrela je situacija da sz bude prevaziđen i zamenjen naprednijim zavetom - novim zavetom (nz). Lično Bog, kao Bogočovek, Gospod Isus Hristos, došao je među nas ljude, Svoja stvorenja, da Lično ustanovi nova pravila vladanja među Svoja stvorenja. NZ je oličen u drastično drugačijoj poruci: ''ko tebe kamenom...''.
(Zato sam napisao da ne iznosiš istinu. Ne može važiti i sz i nz istovremeno.)
*
Mi, koji sebe smatramo Hrišćanima, ako ovo ne razumemo, ne znam kako ćemo sprovoditi nz zapovesti. Naravno ako hoćemo da živimo kako Bog zapoveda. Ako nećemo... možemo kako hoćemo ali nećemo moći dokle hoćemo.
*
Insistiranje na napuštenom sz (pre 2000 godina napuštenom), jeste regresija umesto progresije.
SZ danas Hrišćanima može da služi samo kao istorijski spis, iz koga možemo da steknemo uvid u to kako se vera mukotrpno razvijala da bi dostigla današnji najprogresivniji nivo. I da iz sz vidimo, na oko 30-tak mesta, kako je prorokovano čudesno rođenje, propovedanje, zavetovanje, stradanje i Vaskrsavanje Isusa iz Nazareta. Taj Isus je onaj koga je sz najavljivao da će da se pojavi i da nas zavetuje novim zavetom. On, Isus, je Hristos! Ne treba više da čekamo da dođe Hristos da nam donese novi zavet. On je s tom misijom došao pre 2000 god.
Od tada, znači već toliko vremena, mi nismo pod sz već smo pod nz.
SZ je odigrao svoju ulogu, i otišao sa tom svojom ulogom u istoriju. Zamenjen je,
Njegovih (čuvenih Mojsijevih) 10 zapovesti, sprovodi se na kulturološki unapređenom nivou sa nz. Dve nz zapovesti ljubavi (prema Bogu i prema čoveku) sada se ispunjavaju pomoću ljubavi. Svaka od 10 sz zapovesti sada se prirodno ispunjavaju poštujući ljubav kao vodilju. U nedoumici, npr., da li se može nešto ukrasti, umesto ne kradi, dovoljno je imati za vodilju ljubav koja nalaže da svog brata ne ožalostimo, jer ga volimo. I tako je sa svih ostalih 10 zapovesti. Dve zapovesti ljubavi nadrastaju i pokrivaju svih 10 zapovesti. I mnogo, mnogo više. Jer, ni jedna knjiga, sa 10 ili sa 1000 zapovesti ne može pokriti ono što realan život donosi.
Koje su to dve zapovesti ljubavi ne vidim nijednu?
Zatim te zapovesti ćeš i naću u starom zavetu.
 
Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca – onih koji me mrze – na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

Bice da je ovde greska (u prevodu).
Bog nije ljubomoran.
Bog je bezgresan.

Takođe,
i ovo "kažnjavam grehe otaca"
je sasvim pogrešno. Pravi, odličan, najprecizniji izraz je pohodim grehe otaca. Malo manje upotrebljiv na ovom mestu je i posećujem.
Kažnjavam je suprotno duhu zakona, a naročito duhu Hrišćanstva, pošto zastupa fatalizam, sudbinsko određenje, neizbežnu kob, neumoljivu kaznu, neodložnu presudu, zasluženu osudu. A to nikako nije tačno. Bog čoveka shvata sa svim njegovim slabostima i plotskim određenjima, i pruža mu šanse celog života. Do smrtnog časa čovek ima prilike da grehe svojih otaca shvati kao grehe i da ih se odrekne sa osudom. Sa preumljenjem - promenom svoga uma. Ovako je velika ljubav i strpljenje, i dugotrpljenje Božje prema Svom ljubljenom stvorenju - čoveku.
 
Poslednja izmena:
Takođe,
i ovo "kažnjavam grehe otaca"
je sasvim pogrešno. Pravi, odličan, najprecizniji izraz je pohodim grehe otaca. Malo manje upotrebljiv na ovom mestu je i posećujem.
Kažnjavam je suprotno duhu zakona, a naročito duhu Hrišćanstva, pošto zastupa fatalizam, sudbinsko određenje, neizbežnu kob, neumoljivu kaznu, neodložnu presudu, zasluženu osudu. A to nikako nije tačno. Bog čoveka shvata sa svim njegovim slabostima i plotskim određenjima, i pruža mu šanse celog života. Do smrtnog časa čovek ima prilike da grehe svojih otaca shvati kao grehe i da ih se odrekne sa osudom. Sa preumljenjem - promenom svoga uma. Ovako je velika ljubav i strpljenje, i dugotrpljenje Božje prema Svom ljubljenom stvorenju - čoveku.

Koga je podavio u potopu. Spalio u Sodomi i Gomori. Nahranio decu medvedicama. Izbacio iz edena za nešto za šta nije ni bio kriv.
Razapeo svog sina na krstu zato što ga mrzi pa treba da mu nešto oprosti. Baš ga voli.
 
A kad kaže da se kamenuju deca zbog psovki ili ***** zbog preljube,to nije kazna nego pohođenje?

Predmet je navedeni prevod 1. sz zapovesti.
O tome je reč.
Nije o trešnjama, ili točkovima, bunarima, krokodilima...
ili o deci, psovkama, preljubama....
ili o kaznama i nagradama...
O onome što se u 1. sz zapovesti navodi šta Bog čini sa grehovima naših otaca. O tome. Da li sinove kažnjava zbog toga?
Ako se neko muči u životu (a rekao bih da si ispod ove šajkače tako lepo detinje srećan), SAMO TAJ ovo može razumeti - da li ga Bog kažnjava, ni zbog čega, ili zbog nečega. Ako zbog nečega, da li zbog njegovih nedela ili zbog očevih nedela.
Ovo je, genije, ovo je pitanje.
*
Ne. Ne kažnjava. Nije dobar prevod. Reč kažnjava je pogrešan prevod. Reč pohodi je pravilna.
Bog pohodi grehove otaca, na sinovima do 4. kolena.
A ne kažnjava grehove otaca, na sinovima do 4. kolena.
#
Zato što kažnjavanje, po automatizmu, poništava sinovljeve napore, dok pohođenje (posećivanje, preispitivanje) dopušta sinovljeve ispravke, pokajnički stav, sagledavanje očevih grehova kao grehova koje sin ne želi da ponovi, štaviše kojih se gnuša.
Ako me razumeš, genije?
 
Poslednja izmena:
Dakle svi zakoni su i dalje na snazi čak i po Hristovom učenju.
jesu na snazi, pa zato i imamo subotare povrh judaista i njihovih varijacija, ali je pitanje za koga su na snazi, kako danas, tako i oduvek, za koga je postavljen zakon
znajući ovo - da zakon nije postavljen za pravednika nego za bezakonike i nepokorne, bezbožnike i grešnike, nepobožne i pogane, ubice oca i ubice matere, za one koji ubijaju ljude, 10 za bludnike, pederaste, trgovce robljem, lažljivce, krivokletnike, i za sve drugo što se protivi zdravoj nauci https://wwwyu.com/web/541ti001.htm
 
10 Božjih Jahvinih zapovjedi nije ukinuto.
--------------------------------------------------------
MATEJ 19,16
I gle, pristupi mu netko i reče:
"Učitelju, KOJE MI JE DOBRO ČINITI DA IMAM ŽIVOT VJEČNI?
MATEJ 19,17
A on mu reče: "Što me pitaš o dobrome? Jedan je samo dobar! ALI AKO HOĆEŠ U ŽIVOT UĆI, ČUVAJ ZAPOVIJEDI.
Sam SIN od Boga Jedinoga Oca JHVH – G Jehohsua,
ti jasno kaže -
ako želiš do RAJA doči -
MORAŠ poštovati SVIH 10BZ.
 
Poslednja izmena od moderatora:
10 Božjih Jahvinih zapovjedi nije ukinuto.
--------------------------------------------------------
MATEJ 19,16
I gle, pristupi mu netko i reče:
"Učitelju, KOJE MI JE DOBRO ČINITI DA IMAM ŽIVOT VJEČNI?
MATEJ 19,17
A on mu reče: "Što me pitaš o dobrome? Jedan je samo dobar! ALI AKO HOĆEŠ U ŽIVOT UĆI, ČUVAJ ZAPOVIJEDI.
Sam SIN od Boga Jedinoga Oca JHVH – G Jehohsua,
ti jasno kaže -
ako želiš do RAJA doči -
MORAŠ poštovati SVIH 10BZ.
Ne mora, put do raja dolazi od božije milosti
Čitaj bibliju
 
10 Božjih Jahvinih zapovjedi nije ukinuto.
--------------------------------------------------------



1. IVANOVA 2,3

I po ovom znamo da ga poznajemo:

AKO ZAPOVIJEDI NJEGOVE ČUVAMO.

..........................


1. IVANOVA 2,4

Tko veli: "Poznajem ga",

A ZAPOVIJEDI NJEGOVIH NE ČUVA, LAŽAC JE,

U NJEMU NEMA ISTINE.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


Kako možeš poznati Boga Jedinoga Oca JHVH?
Tako što ćeš poštovati SVIH 10BZ.

Ako ne poštuješ SVIH 10BZ
lažac si i u tebi nema istine.

A samo istiniti će do Raja doč.
 
Opet je rec o hriscanstvu.

Imamo hriscane koji kazu da je Bozji zakon 10 zapovesti ukinut.
I to na krstu.
Ne vazi vise.
A imamo one koji kazu da vazi.
Imamo i neke koji tvrde da je on tu ali ne moramo ga drzati.
Kao Isus nas je oslobodio tog drzanja?

Pa bih vas pozvao da zajedno istrazimo ovo pitanje.

Tema nije uperena proitiv nikoga, vec da pogledamo sta biblija kaze o tome.

Mozemo i da pomenemo nekoga ali ne vidim razlog.
Osim ako neko stvori razlog.

Kada apostol Jovan vidi dogadjaje poslednjeg vremena, on vidi i poslednji narod koji naziva ovako.

Off 12:17 I razgnevi se zmija na ženu, i otide da se pobije sa ostalim semenom njenim, koje drži zapovesti Božije i ima svedočanstvo Isusa Hrista.

Mt 5,17-19

1 Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti. 18 Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude. 19 Ko dakle ukine jednu od tih, pa i najmanjih zapovijedi i tako nauči ljude, najmanji će biti u kraljevstvu nebeskom. A ko ih bude vršio i druge učio, taj će biti velik u kraljevstvu nebeskom.

Lažni hrišćani veruju da je Isus ukinuo bilo kakav zakon.
 
Opet je rec o hriscanstvu.

Imamo hriscane koji kazu da je Bozji zakon 10 zapovesti ukinut.
I to na krstu.
Ne vazi vise.
A imamo one koji kazu da vazi.
Imamo i neke koji tvrde da je on tu ali ne moramo ga drzati.
Kao Isus nas je oslobodio tog drzanja?

Pa bih vas pozvao da zajedno istrazimo ovo pitanje.

Tema nije uperena proitiv nikoga, vec da pogledamo sta biblija kaze o tome.

Mozemo i da pomenemo nekoga ali ne vidim razlog.
Osim ako neko stvori razlog.

Kada apostol Jovan vidi dogadjaje poslednjeg vremena, on vidi i poslednji narod koji naziva ovako.

Off 12:17 I razgnevi se zmija na ženu, i otide da se pobije sa ostalim semenom njenim, koje drži zapovesti Božije i ima svedočanstvo Isusa Hrista.
има иљуди који десет божијих заповести држе да су закон. Не праве разлику између заповести и закона. Христос је укинуо закон а за Божије заповести је остало да су ствар слободне воње да твори ко верује у Реч Божију. А ко твори Божију вољу разумеће да је у Божијим заповестима Живот и да творећи их бива благословен животом. Јер делима се ни једно тело неће оправдати пред Богом
 
Poslednja izmena:
Засуботу каже негде у СЗ да не треба радити ниједног посла Ропскога, Данас није робовласнички систем па је тешко одредити шта су то ропски послови. Нама је Бог дао Слободну вољу и та воља одрешује да лијенеки посао ропски или није. Ако нешто радимо ради пара или зато што морамо онда је то ропски посао, Али ако радимо с вољом, с љубављу онда то није ропски посао јер нас не нагони наметник. Исус нам је то показао исцељујући у суботу; он своје није наплаћивао него је радио из љубави према ближњима, зато он није кршио закон радећи у суботу.
 
има иљуди који десет божијих заповести држе да су закон. Не праве разлику између заповести и закона. Христос је укинуо закон а за Божије заповести је остало да су ствар слободне воње да твори ко верује у Реч Божију. А ко твори Божију вољу разумеће да је у Божијим заповестима Живот и да творећи их бива благословен животом. Јер делима се ни једно тело неће оправдати пред Богом
Neverovatno.
Zar se ne stidis kada pises sto ti na um padne, i srce pozeli iako nije istina?

Bozji zakon 10 zapovesti i apostoli.


https://forum.krstarica.com/threads/bozji-zakon-10-bozje-zapovesti-i-apostoli.870953/
 

Back
Top