Bozja rec je istina

aeternum

Elita
Poruka
22.743
Mnogi se pitaju sta je istina, da li se ona moze spoznati...
Cak neki ne veruju da se moze spoznati i da je ona subjektivna.
Zbog takvog relativizma i zivimo u haosu jer su ljudi dezorjentisani...

Ko zeli da spozna ISTINU , moze je spoznati jer je ona objektivna
i potice od Boga - Apsoluta.
Bog je izvor istine, Bozja rec je ISTINA.
Jer Bog kao tvorac svega je jedini SVET, jedini je apsolutna ljubav,
Savrsenstvo, savrseno je dobar i pravedan.
Na tim principima se zasniva istina.

Sve sto Boga opisuje sva njegova svojstva su odlike istine.

Isus je takodje govoreci o Bogu rekao da je njegova rec ISTINA.

Jovan​


17 Nakon što je to izgovorio, Isus je podigao pogled prema nebu i rekao: „Oče, došao je čas.

6 „Objavio sam tvoje ime ljudima koje si mi dao iz sveta.+
15 „Ne molim te da ih uzmeš sa sveta, nego da ih zaštitiš od Zloga.+
16 Oni nisu deo sveta,+ kao što ni ja nisam deo sveta.+

17 Posveti ih* istinom.+ Tvoja reč je istina.+

Psalam 119:151


151 Ti si blizu, Jehova,+

sve tvoje zapovesti su istina.+

Psalam 119:160

160 Srž tvoje reči je istina,+
svi tvoji zakoni su pravedni i večni.



Tako da da posto se ISTINA moze spoznati iz Biblije,

moramo razmatrati Bozju rec jer nam ona sluzi kao merilo istine.

Bog nam je otkrio ISTINU, i za to trebamo biti zahvalni.
 
Mnogi se pitaju sta je istina, da li se ona moze spoznati...
Cak neki ne veruju da se moze spoznati i da je ona subjektivna.
Zbog takvog relativizma i zivimo u haosu jer su ljudi dezorjentisani...

Ko zeli da spozna ISTINU , moze je spoznati jer je ona objektivna
i potice od Boga - Apsoluta.
Bog je izvor istine, Bozja rec je ISTINA.
Jer Bog kao tvorac svega je jedini SVET, jedini je apsolutna ljubav,
Savrsenstvo, savrseno je dobar i pravedan.
Na tim principima se zasniva istina.

Sve sto Boga opisuje sva njegova svojstva su odlike istine.

Isus je takodje govoreci o Bogu rekao da je njegova rec ISTINA.

Jovan​


17 Nakon što je to izgovorio, Isus je podigao pogled prema nebu i rekao: „Oče, došao je čas.

6 „Objavio sam tvoje ime ljudima koje si mi dao iz sveta.+
15 „Ne molim te da ih uzmeš sa sveta, nego da ih zaštitiš od Zloga.+
16 Oni nisu deo sveta,+ kao što ni ja nisam deo sveta.+

17 Posveti ih* istinom.+ Tvoja reč je istina.+

Psalam 119:151


151 Ti si blizu, Jehova,+

sve tvoje zapovesti su istina.+

Psalam 119:160

160 Srž tvoje reči je istina,+
svi tvoji zakoni su pravedni i večni.



Tako da da posto se ISTINA moze spoznati iz Biblije,

moramo razmatrati Bozju rec jer nam ona sluzi kao merilo istine.

Bog nam je otkrio ISTINU, i za to trebamo biti zahvalni.
Božija reč je naravno istina samo što Biblija nije direktna Božija reč, već reč pobožnih ljudi koji su do negde bili u kontaktu sa Bogom ili mislili da to jesu.
 
da nadahne da, ali diktiranja nije bilo. Dakle ono što imamo nije direktna Božija reč nego reči Bogom nadahnutih ljudi koji su neminovno ubacili mnogo toga od svog primitivnog shvatanja stvari u religiozne tekstove koje su pisali..
Bilo je i to kada je Bog nekima tacno prenosio reci koje da kazu...
nekima je davao vizije. neke je nadahnjivao...
Kadaje Bog dao Mojsiju Zakon bilo je doslovno Bozja rec njemu.
 
Bilo je i to kada je Bog nekima tacno prenosio reci koje da kazu...
nekima je davao vizije. neke je nadahnjivao...
možda..ali priznaćeš da nije diktirao te da samim tim Biblija nije Božija reč nego ono kako su ti Bogom nadahnuti pojedinci doživljavali svoj odnos prema Bogu i kako su shvatali da treba urediti društvo i mnoge priče koje su čuli od svojih predaka i saplemenika te ih zapisivali videći u njima viši smisao..
 
možda..ali priznaćeš da nije diktirao te da samim tim Biblija nije Božija reč nego ono kako su ti Bogom nadahnuti pojedinci doživljavali svoj odnos prema Bogu i kako su shvatali da treba urediti društvo i mnoge priče koje su čuli od svojih predaka i saplemenika te ih zapisivali videći u njima viši smisao..
Bibliju su pisali i izmislili Jevreji.
 
Ljudi često ne žele da preuzmu odgovornost za sebe, ali na isto dođe. Uvek se rasplamsava ta ista tema kako je to neki metaforički jezik, pa uslovno proročanstvo, pa ljudi su prekrajali te knjige iz veka u vek, ko zna šta je pisalo prvobitno...
Ali ako je Božiju Reč lako prekrojiti i prodavati naokolo narodu, Bog je onda potpuno nehajan prema nama, a stoji da nas mnogo voli, pa onda... gde je veza između nehaja i ljubavi prema nekom, a kamo li između nehaja Boga prema ljudima i Njegove velike ljubavi prema njima?
 
истина је релативна тврди да је апсолутна истина готово недостижна и да постоје само одређене идеје које особа узима у зависности од животног искуства. Временом се старе идеје одбацују, а на њиховом месту постоје нове, истините (за особу, наравно). Овде се суочавамо са проблемом који се може формулисати у облику питања: шта је истина живота? Одговор на њега може дати само особа, на основу његовог животног искуства.

https://sr.kagouletheband.com/ucheba/25018-chto-takoe-istina.html

sedi starac ispred kapije grada, naiđe čovek i pita ga kakvi su ljudi u gradu? starac pitanjem odgovora a kakvi su ljudi odakle dolaziš? loši
e isti su ti i ovde loši
drugi dan, dolazi drugi, isto pita, starac opet pitanjem, a kakvi su odakle dolaziš? dobri.
e i ovde su ti svi dobri.

ko razume shvatiće :D
 
sedi starac ispred kapije grada, naiđe čovek i pita ga kakvi su ljudi u gradu? starac pitanjem odgovora a kakvi su ljudi odakle dolaziš? loši
e isti su ti i ovde loši
drugi dan, dolazi drugi, isto pita, starac opet pitanjem, a kakvi su odakle dolaziš? dobri.
e i ovde su ti svi dobri.
@Сале, ja ne znam da li sam nešto lepše od tebe do sad pročitala, a baš si uvek na nivou. Ovakvo nešto treba pročitati više puta, sve dok ne postane jasno, a eto, čini mi se da me je iz prve taklo naravoučenije!
 
Ljudi često ne žele da preuzmu odgovornost za sebe, ali na isto dođe. Uvek se rasplamsava ta ista tema kako je to neki metaforički jezik, pa uslovno proročanstvo, pa ljudi su prekrajali te knjige iz veka u vek, ko zna šta je pisalo prvobitno...
Ali ako je Božiju Reč lako prekrojiti i prodavati naokolo narodu, Bog je onda potpuno nehajan prema nama, a stoji da nas mnogo voli, pa onda... gde je veza između nehaja i ljubavi prema nekom, a kamo li između nehaja Boga prema ljudima i Njegove velike ljubavi prema njima?
toliko nas voli da nas je sve osudio na težak život i na smrt i izbacio iz raja samo zato što su Adam i Eva pojeli jabuku..pa je onda napravio potop iz svoje prevelike ljubavi, pa je uništio Sodomu i Gomoru, pa je podsticao Jevreje da genocidišu svoje susede... da bio je nehajan prema nama što ne znači da mi trebamo da mrzimo odnosno da ne volimo svog Tvorca i Tvorca svega što postoji u svim svetovima
 
Jeste Bozja rec istina iako su je zapisivali Bozji proroci.
dakle ako ja tebi diktiram a ti zapisujes to je moja rec

Један мој покојни другар ми је рекао да је и он чуо гласове у глави,
и нешто су му диктирали,
он препричавао својој девојци, смејали се,
хтео сам каже и да записујем !

Наравно, човек је 20 века, зна о чему се ради ...
 
toliko nas voli da nas je osudio na težakl život i na smrt i izbacio iz raja samo zato što su Adam i Eva pojeli jabuku..pa je onda napravio potpo iz svoje prevelike ljubavi, pa je uništio Sodomu i Gomoru, pa je podsticao Jevreje da genocidišu svoje susede... da bio je nehajan prema nama što ne znači da mi trebamo da mrzimo odnosno da ne volimo svog Tvorca i Tvorca svega što postoji u svim svetovima
Ne mogu da razgovaram sa nekim ko tako postavlja stvari.
Adamu i Evi je bila data slobodna volja. Nije ih Bog napravio takve da moraju uraditi to što jesu. Oni su nam uzor po tome koliko slobodnom voljom sebe možemo da upropastimo, ali da ni tu nije kraj zahvaljujući toj ljubavi od našeg jednog Boga, Oca, Svedržitelja, Tvorca.
 
@Сале, ja ne znam da li sam nešto lepše od tebe do sad pročitala, a baš si uvek na nivou. Ovakvo nešto treba pročitati više puta, sve dok ne postane jasno, a eto, čini mi se da me je iz prve taklo naravoučenije!
nije to moje, čuo sam tu priču ranije, mislim da sam dobro prepričao.
poenta da je istina relativna i da je u pitanju kako nešto doživljavamo.
za prvog će ti ljudi u gradu biti loši a za drugog dobri. eto to je istina.
pošto smo na religiji za mene je istina da postoji bog, a na koji način sam došao do tog stava je irelevantno za temu.
da li je bog "pisao" ljudima, smatram da ne. da li je bog silazio na zemlju takođe smatram da nije.
da li postoje ljudi na višem stepenu duhovnosti, da postoje.
da li mi želimo da nam se bog obrati i siđe, da želimo.
kako poštujem ovu veru tako poštujem i staru veru srba.
to je moja istina.
 
za prvog će ti ljudi u gradu biti loši a za drugog dobri. eto to je istina.
Pa i ne baš... Oprosti, dopustiću sebi i drugačiju interpretaciju:
Poenta je da, što mi je jedna prijateljica koje više nema, rekla na poslednjem viđenju kad smo verovale da ćemo se videti još mnogo puta: ''Draga, ako odlaziš da bi pobegla, nije dobro. Ono od čega bežimo smo najčešće sami mi, ali od sebe ne možeš pobeći.''
Dakle, starac na ulazu u grad su zapravo naša očekivanja, personifikacija onoga što želimo, a i onoga što jesmo.
 
Pa i ne baš... Oprosti, dopustiću sebi i drugačiju interpretaciju:
Poenta je da, što mi je jedna prijateljica koje više nema, rekla na poslednjem viđenju kad smo verovale da ćemo se videti još mnogo puta: ''Draga, ako odlaziš da bi pobegla, nije dobro. Ono od čega bežimo smo najčešće sami mi, ali od sebe ne možeš pobeći.''
Dakle, starac na ulazu u grad su zapravo naša očekivanja, personifikacija onoga što želimo, a i onoga što jesmo.
starac na ulazu u grad je mudrac koji zna da ljudi svet vide kao svoje ogledalo...dobri ljudi će u svima videti dobro, loši ljudi će u svemu videtii nešto loše..naravno niko nije ni potpuno dobar ni potpuno loš, ali onaj ko voli ljude će misliti da i drugi vole, onaj ko krade će misliti da i drugi kradu, onaj ko mrzi će misliti da i drugi mrze..
 
Један мој покојни другар ми је рекао да је и он чуо гласове у глави,
и нешто су му диктирали,
он препричавао својој девојци, смејали се,
хтео сам каже и да записујем !

Наравно, човек је 20 века, зна о чему се ради ...
Pa vidi danas je to znak bolesti jer Bog ne deluje tako.
A Bozji proroci su zapisali Bozju rec.
Ona je zavrsena u 1 veku...
I nakon toga nemavise cuda tog tipa...
 
u suštini smo isto mislili
dobar čovek vidi dobro ili traži dobro u svakom, a rđav vidi i traži rđu.
to ti je sasvim pogresno rezonovanje
svako normalan vidi i dobro i zlo
zna se sta je dobro a sta zlo
stvoreni smo da razlikujemo i vidimo dobro i zlo
jednako bolesno je videti dobro tamo gde je zlo
ili videti zlo tamo gde je dobro
oni koji nece da vide zlo su ili bolesni ili zli
kao i oni koji za dobro kazu da je zlo
 

Back
Top