Božija volja

gost 271475

Buduća legenda
Poruka
26.923
Kako da znamo šta je volja Božija?
Ako nešto "tražiš", a pritom si duhovno potkovan, Biblijski nadahnut i u svemu bogougodan, volja je Njegova da li će ti molbe biti uslišene. Od Njega zavisi.
To je jedan od primera više sile, šta god nam dao, neko će reći da je to volja Njegova, niko ne dovodi u pitanje da li smo zaslužili npr. bedu i patnju...i ako je tako odlučeno, bez pogovora trebamo da je prihvatimo? Koja je logika biti pobožan, kada se stvari dešavaju mimo svake logike?
Da li je i Slobodna volja Božija volja?
Zašto nam je onda dozvoljeno da pravimo izbore u životu? S obzirom na činjenicu da nam Bog ne dozvoljava da grešimo i suprotstavimo se Njegovoj volji...čiju volju želimo?
 
Božje ponašanje svakako spada u alternativnu prinudu, što je po Piterovom principu jedan od načina ispoljavanja nesposobnosti.
Nesposoban šef tako stalno kritikuje podređene. Bez obzira šta uradili, trebalo je navodno da urade na drugačiji način. na ovaj način šef sakriva svoju nesposobnost da rukovodi i organizuje posao, a alibi traži u navodnoj nesposobnosti podređenih.

Pošto će se pre ili kasnije javiti i ljubitelji Dučića, navodim i jednu anegdotsku ilustraciju.

Meda i vuk dogovore se da biju zeku.
- Ako nosi kapu, nalupaćemo ga što nosi kapu. Ako nema kapu, nalupaćemo ga jer je nema.
I tako je zeka dobio batine. A nakon nekog vremena, meda i vuk dogovore se da opet biju zeku:
- Tražićemo mu cigaru, pa ako nema... zna se :mrgreen:
- A ako ima? :confused:
- Pa, ako nema sa filterom, nalupaćemo ga jer nisu sa filterom, a ako su sa filterom... zna se. :twisted:
I tako sretnu zeku i vuk kaže:
- Mali, daj cigaru! :per:
- Sa filterom ili bez filterom? - kaže zeka.
Vuk ne kaže ništa, jer je bio zatečen, a meda ga mune pod rebra:
- Ej, nema kapu. :D
 
Ako cinimo nesto dobro, plemenito...verujem da bi to moglo biti u skladu sa Bozjom voljom. Ruzne stvari koje nam se dese, a ne mozemo shvatiti zasto, s kojim razlogom, mozda razmisljanje "to je Bozja volja", za pocetak donosi olaksanje, a za dalje....mozda razloge treba traziti detaljnijom analizom.
 
Božje ponašanje svakako spada u alternativnu prinudu, što je po Piterovom principu jedan od načina ispoljavanja nesposobnosti.
Nesposoban šef tako stalno kritikuje podređene. Bez obzira šta uradili, trebalo je navodno da urade na drugačiji način. na ovaj način šef sakriva svoju nesposobnost da rukovodi i organizuje posao, a alibi traži u navodnoj nesposobnosti podređenih.

Pošto će se pre ili kasnije javiti i ljubitelji Dučića, navodim i jednu anegdotsku ilustraciju.

Meda i vuk dogovore se da biju zeku.
- Ako nosi kapu, nalupaćemo ga što nosi kapu. Ako nema kapu, nalupaćemo ga jer je nema.
I tako je zeka dobio batine. A nakon nekog vremena, meda i vuk dogovore se da opet biju zeku:
- Tražićemo mu cigaru, pa ako nema... zna se :mrgreen:
- A ako ima? :confused:
- Pa, ako nema sa filterom, nalupaćemo ga jer nisu sa filterom, a ako su sa filterom... zna se. :twisted:
I tako sretnu zeku i vuk kaže:
- Mali, daj cigaru! :per:
- Sa filterom ili bez filterom? - kaže zeka.
Vuk ne kaže ništa, jer je bio zatečen, a meda ga mune pod rebra:
- Ej, nema kapu. :D

Znaci, kome su sudjene batine (ili nesto drugo), nece mu pomoci ni kapa, ni cigara sa/bez filtera... :hahaha:.
 
Omašio si, Boki...ne zanima me zvaničan stav, već tvoj lični...ako ga imaš.

Od devet tačaka, ovde navedenih, dve su delimično vođene slobodnom voljom: srce i trpljenja...ostalih sedam se oslanjaju na duhovne savete i Sveta predanja. O kakvoj volji pričamo? I opet nema odgovora, jasno je šta se od nas očekuje, ali nije definisano koliko je ta žrtva realno isplativa. Žrtva u smislu potiranja vlastite svesti i usvajanja crkvenog učenja.

Još jedan kriterijum, četvrti (naravno ne manje važan po značaju, jer su sve tačke na krugu ravnopravne) je molitva. Ona predstavlja potpuno logičan i za verujućeg čoveka očigledan način spoznaje Božije volje. Ispričaću primer iz mog života. Imao sam težak period u životu: toliko problema se skoncentrisalo, toliko mudrovanja da bi se reklo da je život zašao u ćorsokak. Pred mnom je bio neki beskonačni lavirint puteva, i bilo je nejasno kuda krenuti i na koju stranu ići. I tada mi je duhovnik rekao: “Šta mudruješ? Moli se svako veče, ali ne preko svojih snaga – svako veče izgovaraj molitvu: “Gospode, ukaži mi put kojim da podjem”. Svaki put pred spavanje izgovaraj to sa zemnim poklonom i Gospod će ti sigurno odgovoriti”. Tako sam se molio dve nedelje i desilo se nešto u životnom smislu krajnje malo verovatno, što je razrešilo sve moje probleme i odredilo moj dalji život. Gospod je odgovorio …

Ovaj deo je zanimljiv...samo nigde ne piše na koji način mu se Bog obratio.
Možda je za verujućeg logično da pasivno prihvati sve što mu život nameće, bez da se zapita koliko je sam kriv i šta može da menja u svom životu...ovaj primer je tipičan put linije manjeg otpora. Jačanje duha u smislu molitve razumem, ali ukazivanje na put šta i kako dalje, ne može niko da nam ukaže.
Za mene nema logike.
 
Ako cinimo nesto dobro, plemenito...verujem da bi to moglo biti u skladu sa Bozjom voljom. Ruzne stvari koje nam se dese, a ne mozemo shvatiti zasto, s kojim razlogom, mozda razmisljanje "to je Bozja volja", za pocetak donosi olaksanje, a za dalje....mozda razloge treba traziti detaljnijom analizom.

- Doktore, pomagaj! Ujede me pašče.
- Di te ujelo?
- Pod krušku.
- Ma ne to, za šta te ujelo?
- Nizašta. Iz čista mira. :neutral:

Zašto bi stvari uvek morale imati uzrok vezan za nas lično? Nije li to malo egocentrično?
 
Još jedan kriterijum, četvrti (naravno ne manje važan po značaju, jer su sve tačke na krugu ravnopravne) je molitva. Ona predstavlja potpuno logičan i za verujućeg čoveka očigledan način spoznaje Božije volje. Ispričaću primer iz mog života. Imao sam težak period u životu: toliko problema se skoncentrisalo, toliko mudrovanja da bi se reklo da je život zašao u ćorsokak. Pred mnom je bio neki beskonačni lavirint puteva, i bilo je nejasno kuda krenuti i na koju stranu ići. I tada mi je duhovnik rekao: “Šta mudruješ? Moli se svako veče, ali ne preko svojih snaga – svako veče izgovaraj molitvu: “Gospode, ukaži mi put kojim da podjem”. Svaki put pred spavanje izgovaraj to sa zemnim poklonom i Gospod će ti sigurno odgovoriti”. Tako sam se molio dve nedelje i desilo se nešto u životnom smislu krajnje malo verovatno, što je razrešilo sve moje probleme i odredilo moj dalji život. Gospod je odgovorio …

Ovaj deo je zanimljiv...samo nigde ne piše na koji način mu se Bog obratio.
Možda je za verujućeg logično da pasivno prihvati sve što mu život nameće, bez da se zapita koliko je sam kriv i šta može da menja u svom životu...ovaj primer je tipičan put linije manjeg otpora. Jačanje duha u smislu molitve razumem, ali ukazivanje na put šta i kako dalje, ne može niko da nam ukaže.
Za mene nema logike.

Mene bi interesovalo da li bi mu molitva važila i bez zemnog poklona?
A da je izgovarao molitvu dvaput? :mrgreen:
 
Moj licni stav.:lol:
Pa ovako;
Za sve sto mi se lepo dogodi, ja hvalim Boga , a za sve sto mi se lose desi, ja krivim samoga sebe.
Eto, mislim da je sve receno.:)

Za sve lepo...ja sam kriva.
Za sve ružno...opet sam ja kriva.
Ovo pod uslovom da od mene same zavisi.

Šta se dešava kada ne zavisi od nas samih?
Već i od drugih ljudi, okolnosti, viša sila, grom iz vedra neba...?
Ko je kriv?

Volja je naša, ili volja Božija da ispaštamo, iako nismo zaslužili, da molimo za pomoć, jer nam je ta "akcija" jedino prihvatljivo rešenje, slobodnu volju ćemo zanemariti...biti pasivni i čekati na Njegov konačan sud i milost?
 
Za sve lepo...ja sam kriva.
Za sve ružno...opet sam ja kriva.
Ovo pod uslovom da od mene same zavisi.

Šta se dešava kada ne zavisi od nas samih?
Već i od drugih ljudi, okolnosti, viša sila, grom iz vedra neba...?
Ko je kriv?

Volja je naša, ili volja Božija da ispaštamo, iako nismo zaslužili, da molimo za pomoć, jer nam je ta "akcija" jedino prihvatljivo rešenje, slobodnu volju ćemo zanemariti...biti pasivni i čekati na Njegov konačan sud i milost?

Lako genijalcima pričati lepo je Bog dao, ružno sam sam kriv.

No kad im netko umre ili bolest recimo kakva stigne da samo vidiš obrata u svemu tome.
Zašto si me napustio??
Počima da djeluje.


To je licemjerstvo pričati da kad je sve super onda je to Bog lep dobar itd
No zašto onda kad nevolja stisne se ne drže toga već suprotno.

Onda će genijalci da kažu Bog dao Bog uzeo a zaboravljaju da su prije rekli
da Bog samo dobre stvari donosi a sad najedanput UZEO mu drago biće recimo.
Čisto licemjerstvo???

Najveće problem je što je podvojenost duha tu prisutna i kaže se da je BOG navodno
savršen a u molitvi Oče naš recimo im je NE UVEDI NAS U NAPAST(Ne uvedi nas u iskušenje) gdje je jasno da im takav Bog donosi i nevolju na vrat.
Što se kosi s BOGOM koji samo dobro donosi.
 
Za sve lepo...ja sam kriva.
Za sve ružno...opet sam ja kriva.
Ovo pod uslovom da od mene same zavisi.

Šta se dešava kada ne zavisi od nas samih?
Već i od drugih ljudi, okolnosti, viša sila, grom iz vedra neba...?
Ko je kriv?

Volja je naša, ili volja Božija da ispaštamo, iako nismo zaslužili, da molimo za pomoć, jer nam je ta "akcija" jedino prihvatljivo rešenje, slobodnu volju ćemo zanemariti...biti pasivni i čekati na Njegov konačan sud i milost?

Pa zavisi i od nas, odnosno celokupan zivot od nas zavisi.
Ali stvar je u tome da nasa dobra dela ne trebamo sebi prepisivati, a za losa trebamo sebe kriviti.
Bog nam daje neka iskusenja , ali na nasu korist i usavrsavanje i nikako vise nego sto mi mozemo podneti.
 
Lako genijalcima pričati lepo je Bog dao, ružno sam sam kriv.

No kad im netko umre ili bolest recimo kakva stigne da samo vidiš obrata u svemu tome.
Zašto si me napustio??
Počima da djeluje.


To je licemjerstvo pričati da kad je sve super onda je to Bog lep dobar itd
No zašto onda kad nevolja stisne se ne drže toga već suprotno.

Onda će genijalci da kažu Bog dao Bog uzeo a zaboravljaju da su prije rekli
da Bog samo dobre stvari donosi a sad najedanput UZEO mu drago biće recimo.
Čisto licemjerstvo???

Najveće problem je što je podvojenost duha tu prisutna i kaže se da je BOG navodno
savršen a u molitvi Oče naš recimo im je NE UVEDI NAS U NAPAST(Ne uvedi nas u iskušenje) gdje je jasno da im takav Bog donosi i nevolju na vrat.
Što se kosi s BOGOM koji samo dobro donosi.

Ti i ne mozes videti dubine Bozijih promisli .
Ali zapamti da je i Bozija slabost jaca od ljudi..
No ti buduci ilovaca smes tako da pricas. Ti si mocan imas snagu, :dash:
 
Ti i ne mozes videti dubine Bozijih promisli .
Ali zapamti da je i Bozija slabost jaca od ljudi..
No ti buduci ilovaca smes tako da pricas. Ti si mocan imas snagu, :dash:

Ja sam se stopio s BOGOM u duhu jer znam tko je.
Nije li Spasitelj rekao??
Bogovi ste.

I ja sam Bog sada u duhu s NJIME u zajednici.
Imaš nešto protiv???
A vi ne znate tko je BOG jer BOG ne donosi iskušenja nikome niti može biti kušan.
A ti tvrdiš da BOG donosi iskušenja.

Ne vidiš to???
Čitaj post prije tvoj gore gdje to kažeš.
A imaš u NZ gdje ti jasno piše kako i ja kažem.
 
Eleleth;11160225]Ja sam se stopio s BOGOM u duhu jer znam tko je.
Nije li Spasitelj rekao??
Bogovi ste.
Da si se stopio , iz tvojih ustiju nikada ne bi izlazila mrznja prema Bogu, ali Isus lepo rece za takve.
Rece ali rece inesto dalje.

I ja sam Bog sada u duhu s NJIME u zajednici.
Imaš nešto protiv???
A vi ne znate tko je BOG jer BOG ne donosi iskušenja nikome niti može biti kušan.
A ti tvrdiš da BOG donosi iskušenja.
Gledaj na smirenje Isusovo, on nam je pokazao kako treba trpeti, pogledaj na muke svetitelja one ce te potsetiti . zar mislis da je lako slediti put Hristov.
A ti eto i pre vremena se proglasi za Boga, ko ti svedoci da si Bog?
Čitaj post prije tvoj gore gdje to kažeš.
A imaš u NZ gdje ti jasno piše kako i ja kažem

Bog ne kusa , nego dozvoljava da Budemo kusani, ako sam se negde lose izrazio ,moja greska.
 
Neeee.
Noj uživa kad zabije glavu u pjesak.

A svinja ne voli pjevati .
Tako da je možeš samo razdražiti ako mu pokušaš podučiti kako da nauči pjevati.
Sve je to gubljenje vremena.

Prvo nisam ni noj, a ni svinja,no covek, i ako me ti mozes nesto nauciti , voleo bih cuti, ali iz dosadasnjih tvojim tema vidim, da ne mozes ni sam sebe nauciti.
 
Lako genijalcima pričati lepo je Bog dao, ružno sam sam kriv.

No kad im netko umre ili bolest recimo kakva stigne da samo vidiš obrata u svemu tome.
Zašto si me napustio??
Počima da djeluje.


To je licemjerstvo pričati da kad je sve super onda je to Bog lep dobar itd
No zašto onda kad nevolja stisne se ne drže toga već suprotno.

Onda će genijalci da kažu Bog dao Bog uzeo a zaboravljaju da su prije rekli
da Bog samo dobre stvari donosi a sad najedanput UZEO mu drago biće recimo.
Čisto licemjerstvo???

Najveće problem je što je podvojenost duha tu prisutna i kaže se da je BOG navodno
savršen a u molitvi Oče naš recimo im je NE UVEDI NAS U NAPAST(Ne uvedi nas u iskušenje) gdje je jasno da im takav Bog donosi i nevolju na vrat.
Što se kosi s BOGOM koji samo dobro donosi.

Бојим се да си ти све погрешно и схватио и растумачио. Шта мислиш зашто у нашем народу постоји изрека: ВЕЛИКА НЕВОЉА - ПУНА БОГОМОЉА.........:cool:
 
Kako da znamo šta je volja Božija?
Ako nešto "tražiš", a pritom si duhovno potkovan, Biblijski nadahnut i u svemu bogougodan, volja je Njegova da li će ti molbe biti uslišene. Od Njega zavisi.
To je jedan od primera više sile, šta god nam dao, neko će reći da je to volja Njegova, niko ne dovodi u pitanje da li smo zaslužili npr. bedu i patnju...i ako je tako odlučeno, bez pogovora trebamo da je prihvatimo? Koja je logika biti pobožan, kada se stvari dešavaju mimo svake logike?
Da li je i Slobodna volja Božija volja?
Zašto nam je onda dozvoljeno da pravimo izbore u životu? S obzirom na činjenicu da nam Bog ne dozvoljava da grešimo i suprotstavimo se Njegovoj volji...čiju volju želimo?

Bozja volja?

je da izvsi svoju nameru...

to je sve zapisano u Bibliji :heart:

Bozja namera je da Bog prve ljude dovode do savrsenstva...

i da zive vecno :heart: na zemlji :)

nakon sto ocisti zlo u Armagedonu :)

Ko zeli da to dobije mora da postuje Bozji zakon...

Bog nam je dao slobodnu volju, da mozemo da kreiramo svoj zivot

u okvirima Bozjeg zakona


Ako slobodnu volju zloupotrebimo i koristimo je tako da krsimo Bozji zakon

onda nemamo pravo na zivot...

na vecni zivot...

U okvirima Bozjeg zakona mozemo ostvariti pravu srecu i ljubav

van toga idu patnje i nesreca...

Covek je sam kriv jer je odbacio Boga i snosi posledice toga...

Sad je pitanje ko se zeli vratiti Bogu:)
 
Kako da znamo šta je volja Božija?
Ako nešto "tražiš", a pritom si duhovno potkovan, Biblijski nadahnut i u svemu bogougodan, volja je Njegova da li će ti molbe biti uslišene. Od Njega zavisi.
To je jedan od primera više sile, šta god nam dao, neko će reći da je to volja Njegova, niko ne dovodi u pitanje da li smo zaslužili npr. bedu i patnju...i ako je tako odlučeno, bez pogovora trebamo da je prihvatimo? Koja je logika biti pobožan, kada se stvari dešavaju mimo svake logike?
Da li je i Slobodna volja Božija volja?
Zašto nam je onda dozvoljeno da pravimo izbore u životu? S obzirom na činjenicu da nam Bog ne dozvoljava da grešimo i suprotstavimo se Njegovoj volji...čiju volju želimo?

Pa u principu, mislim da imamo slobodnu volju i slobodu izbora, ali ako je negativna, za to cemo da odgovaramo...
A za sve dobro i lose sto nam se desava u zivotu....nisam pametna...stari kazu da postoji smisao i sudbina, i da je sve moralo bas tako da se desi.:ok:
 

Back
Top