BOšnjaci u MAkedoniji

wwwlado

Ističe se
Poruka
2.054
-Prema popisu iz 2001. u Makedoniju živi oko 17.018 Bošnjaka

-Izmjenom zakona o praznicima R.Makedonije 8 februara 2007 godini, u Skupštini R.Makedonije, 28 Septembar (Dan kada su pretstavnici Bošnjačkog naroda na drugom saboru u Sarajevu vratili svoje nacionalno ime Bošnjak) proglašen je za Međunarodni dan Bošnjaka kao praznik za pripadnike bošnjačke zajednice u R.Makedoniji. Ovaj dan je neradni dan za Bošnjake u R.Makedoniji.

hahahaahahahahh hahaahahahahhaahahha :hahaha:

Ako bi mogili da Bošnjaci ovdje da objasne malo istoriju Bošnjaka u MAkedoniji ,kada su oni to imali ime Bošnjaka . Itd . malo o istoriji .

Veliko Bošnjakizam ne obuhvata samo današnji prostor Bosne , što je ujedno i Velika Bosna ,kakva nikada u sitorij samostalna nije postoajla , već to uključuje i Rašku i Kosovo i vidimo Makedoniju , gdje muslimasnko stanovništvo postojala , ali BOŠNJACI heheheheheheheheh .

-Prema popisu iz 2001. u Makedoniju živi oko 17.018 Bošnjaka

Ako bi mogili da Bošnjaci ovdje da objasne malo istoriju Bošnjaka u MAkedoniji ,kada su oni to imali ime Bošnjaka . Itd . malo o istoriji .

Veliko Bošnjakizam ne obuhvata samo današnji prostor Bosne , što je ujedno i Velika Bosna ,kakva nikada u sitorij samostalna nije postoajla , već to uključuje i Rašku i Kosovo i vidimo Makedoniju , gdje muslimasnko stanovništvo postojala , ali BOŠNJACI heheheheheheheheh .

И у Албанији их има.
Све се бојим да ће их онај "Знатижељко" и на Марсу пронаћи.:rotf:

И у Албанији их има.
Све се бојим да ће их онај "Знатижељко" и на Марсу пронаћи.:rotf:

Gledao sam neku emisiju o tome Bošnjaci u Albaniji , zasita se vidi po izgovoru da su neki porijeklom iz Hercegovine ( opet nisu Bošnjaci ,ali eto ) , dakle ima dio tih koji se se preselili sa dolaskom Austorougarske . NAravno ima Srba po albaniji koji su prešli na islam , i ima takvih koji se i danas nakon svih zabrana nazivaju Srbima .

Ali meni je najsmješnije , Bošnjaci u MAkedoniji i još POVRATILI STARO IME .

VJerovatno da sada traje skriveni sukob Bošnjaka i Turaka , ko su Muslimani u Bugarskoj , Bošnjaci ili Turci , sada se to rješava .

Uskoro se može očekivati da na Saboru u Sarajevu Bošnjaci iz Bugarske traže da vrate svoje straro ime BOšnjaka .

Gledao sam neku emisiju o tome Bošnjaci u Albaniji , zasita se vidi po izgovoru da su neki porijeklom iz Hercegovine ( opet nisu Bošnjaci ,ali eto ) , dakle ima dio tih koji se se preselili sa dolaskom Austorougarske . NAravno ima Srba po albaniji koji su prešli na islam , i ima takvih koji se i danas nakon svih zabrana nazivaju Srbima .

VJerovatno da sada traje skriveni sukob Bošnjaka i Turaka , ko su Muslimani u Bugarskoj , Bošnjaci ili Turci , sada se to rješava .

Uskoro se može očekivati da na Saboru u Sarajevu Bošnjaci iz Bugarske traže da vrate svoje straro ime BOšnjaka .

Ништа није искључено.:think:Нек мало ратују с Бугарима.:whistling:

Sad će citadela nama to lepo da objasni:D

Kada se spremala turska ofenziva za osvojenje Bosne, bosanski kralj Stjepan Tomašević piše 1462. godine papi Piju II, moleći ga za pomoć u obrani Bosne od azijskih osvajača. U pismu između ostaloga stoji:

Obaviješten sam da turski car misli idućeg ljeta s vojskom na me udariti i da je već vojsku i topove pripravio. Tolikoj sili ne mogu ja sam odoljeti, stoga zamolih Ugre i Mlečane i Jurja Arbanasa da mi u pomoć priteku. Jednako molim i tebe; ja ne tražim zlatnih gora, ali bih rado da moji neprijatelji i zemljaci znaju da im neće uzmanjkati tvoja priklonosti. Ako doznaju Bošnjaci da neću sam samcat biti u ratu, hrabrije će vojevati.

Ovom prilikom bih htjela da pozdravim makedonske Bošnjake , a naročito one iz Gore ..

"Naime, konačna granica izmedu Albanije i Kraljevine SHS (Jugoslavije)
biće uspostavljena u martu 1923. godine.
Na ovaj način Gora je političkom granicom podijeljena na
dva dijela i tako je ostalo do danas.
Dvadeset sela je pripalo Jugoslaviji, dok je 9 sela ostalo u granicama Albanije.
Kasnije, poslije Drugog svjetskog rata, Urvić i Jalovjane pripadaju Makedoniji.
Dogodilo se nešto nevjerovatno.
Na veoma malom prostoru (tridesetak sela) jedan isti narod decenijama
uči školu na tri jezika - srpskom, albanskom i makedonskom.
Uči tri kulture i tri historije a da pritom ništa ne nauči o sebi."

U predgovoru svojoj knjizi Pad Bosne (1884.) Fra Anto Knežević piše:

Nu ako nam je žao na Mađare, mnogo nam je žalije na njeku – čast i poštenje pravednima – jednokrvnu braću Srbe i Hrvate. Od ovih jedni nam rascijepiše Bosnu i Bošnjake, te rekoše da je Bosna do Vrbasa Srbija, a Bošnjaci da su Srbi; od Vrbasa pako Hrvatska i Hrvati; drugi da su u cijeloj Bosni samo Srbi, dočim četvrti proglasiše da su zgoljni Hrvati. Ovako dakle Bosna ponosna i Bošnjaci na glasu junaci kod ovakvih samo su prazna imena, izmišljotine od njekih zanešenjakah...

Back