Нека дођу да виде како изгледају многа градилишта по Београду. Постоје 2 врсте ђубрета: грађевинско и остало.
Грађевинско ђубре су поцепани папирни џакови од цемента, гипса, делови дасака, делови цеви, ексери, изолација од каблова, пластична амбалажа од уређаја и опреме. То смета и то се баца у специјалне контејнере на самом градилишту. То нису класични контејнери већ велики које камион када дође да носи скине са приколице празан а дизалицом натовари пун. Контејнере одвози градска чистоћа и деси се некада да закасне 1-2 дана и поред већ пуног контејнера, који чека на одвожење, направи се гомила ђубрета. То није леп призор али се то ђубре почисти лако (2-3 човека са лопатом) а некако мање смета јер иде уз градилиште. Не кажем да је то у реду и треба да се за то кажњава али ипак је то градилиште а не лабораторија за микробиологију.
Остало ђубре је нешто најгоре што сам видео и дешава се да се некада затвори градилиште на један дан док се оно не склони. То готово нико неће да склања. То су џакови натопљени мокраћом и пуни измета који стоје по мало вишим спратовима, остаци од хране (готових јела) која се усмрдела од труљења, опушци од цигарета помешани са фекалијама. Да само знате колико то смрди. Да видите ситуације када мој мајстор мора да подигне такав џак јер мора да крене да монтира цеви, пумпе, климе, опрему, како истрчи гомила пацова, буба и чега све не.
Само да се зна да на градилиштима у Србији, наши људи чине 10-30% радне снаге а све остало су Турци, Сарајево, Зеница, Тузла.
На градилишту у близини Булевара јуче су заустављени радови јер је по спратовима, ван главних коридора и у забаченим просторијама, толико фекалија и остатака труле хране било да само онај са јаким стомаком онде може и да приђе. Малтерисање, молерај и плочице раде Турци а гипс, преградне зидове фирма из Тузле. Од Срба је само главни инжењер на градилишту био до јуче.