Bosna građanska država? Pa to nikada neće biti!

Zbog toga zato što je to jedinstven slučaj . A ako me budeš pitao zašto je jedinstven slučaj opet ćeš dobiti odgovor da je to jedninstven slučaj.
Не желим да вас питам зашто је то јединствен случај. То питање служи да покаже људима да неко није искрен у својој намери.

Не желим да вас питам зашто је то јединствен случај. То питање служи да покаже људима да неко није искрен у својој намери.
Kolega je već na to odgovorio , drugim rečima nema odgovora sem nekakvih brljotina i gluposti . Samo jedna principijelnost povezuje takvu neprincipijelnost ; antisrpstvo kod stranaca , a kod Bošnaka dominacija u Bosni ili etničko čišćenje.

Kolega je već na to odgovorio , drugim rečima nema odgovora sem nekakvih brljotina i gluposti . Samo jedna principijelnost povezuje takvu neprincipijelnost ; antisrpstvo kod stranaca , a kod Bošnaka dominacija u Bosni.
Људи имају кратко памћење. Данас, сви који говоре о грађанској држави, су у прошлости позвали на сецесију и националну нетрпељивост. Када су имали прилику да живе у грађанским државама, то су одбили и решили су да се ствари одвијају на најгори могући начин.

Људи имају кратко памћење. Данас, сви који говоре о грађанској држави, су у прошлости позвали на сецесију и националну нетрпељивост. Када су имали прилику да живе у грађанским државама, то су одбили и решили су да се ствари одвијају на најгори могући начин.

Nisu oni odbili, bilo je normalnih puno, ali je moćno ludilo zahvatilo region i niko nije bio spreman da mu se suprotstavi, čak ni JNA.

I bolje što nije, bilo bi jaaako puno žrtava, a pametni su znali da će se zli dusi smiriti, pa polako ...

Nisu oni odbili, bilo je normalnih puno, ali je moćno ludilo zahvatilo region i niko nije bio spreman da mu se suprotstavi, čak ni JNA.

I bolje što nije, bilo bi jaaako puno žrtava, a pametni su znali da će se zli dusi smiriti, pa polako ...
"Моћно лудило" не може да буде разлог, већ само изговор, а и то је широк појам. Друго, не разумем како је грађански рат са оноликим жртвама, бољи избор од мирног живота.

То што се сада заговара, некада је постојало као могућност и као решење за спречавање настанка сукоба и још већих подела. Мени делује јако неумесно, да неко сада, након свега што се догодило и након начињених избора током 90-тих, нуди оно што му је некада нуђено као решење. Прихватио бих можда да се све ово није догодило и у неким другим околностима, али сада то не делује као поштено и искрено решење.

Сада ми морамо да се понашамо као Хрвати што су се понашали у Аустроугарској и Југославијама, мада би и они морали да се понашају тако.
Дакле да систематски разбијамо ту вештачку творевину. Што јачањем федерације, односно ентитета, уз обавезно отварање питања хрватског ентитета ХБ, затим тражити конфедерацију.

Затим стално понављати да не постоји никаква Босна, посебно не унитарна исламска Босна, већ да је то држава савеза два географска региона Босне и Херцеговине и поред тога постоји подела на два ентитета.

Стално тражити јачање суверенитета Херцеговине, како унутар Федерације БиХ, тако и унутар Републике Српске. Па замислите да је државна заједница Србија и ЦГ била тако централизована и да се само БГ питао.

Срби из РС су неке ствари одлично схватили, тако рецимо инсистирају на једном једином српском писму ћирилици, што није случај овде са Србима из Србије. Зашто је то битно? Па морамо на сваком кораку доказивати да се разликујемо од босанских муслимана, да је суживот немогућ и да се морамо одвојити или бар поставити оне израелске ограде око свог ентитета.

И на крају сваки Србин који подржава Хамас је издајник, јер босански муслимани претерано отворено и емотивно подржавају Хамас, дакле увек доказивати да смо на супротним странама. Као и у Бечу када са аустријским екстремним десничарима протестујемо, а на другој страни су босански муслимани са Турцима и другим муслиманима и левичарима.

Када они раде погрешне ствари, мислим на оно што запад сматра да је погрешно, ми морамо да радимо супротно да подржавамо супротну страну и да тражимо санкције за ту ''погрешну геноцидну политику'' коју воде.

Poslednja izmena:
Miro Lazović pravoslavac, ugrožen? :D Doveli ga svezanog sa lisicama na rukama? Što je vama teško prihvatiti istinu da mi jesmo država ravnopravnih? :D

BiH je , koliko toliko, država ravnopravnih baš iz razloga što nije građanska država. Postojanje entiteta i nacionalnog ključa jeste garancija suživota. Da toga nema , svakojakim malverzacijama prava srpskog naroda bila bi drastično ugrožena, Isto kao na referendumu 90-tih, kada ste sa Hrvatima preglasali Srbe u BiH. Ili još svežiji primer je smešni Željko Komšić za koga glasaju muslimaniu Kalesiji ili Cazinu da bi ga pogurali ispred Čovića a što znači da muslimani u BiH biraju Hrvatima predstavnika.

BiH je , koliko toliko, država ravnopravnih baš iz razloga što nije građanska država. Postojanje entiteta i nacionalnog ključa jeste garancija suživota. Da toga nema , svakojakim malverzacijama prava srpskog naroda bila bi drastično ugrožena, Isto kao na referendumu 90-tih, kada ste sa Hrvatima preglasali Srbe u BiH. Ili još svežiji primer je smešni Željko Komšić za koga glasaju muslimaniu Kalesiji ili Cazinu da bi ga pogurali ispred Čovića a što znači da muslimani u BiH biraju Hrvatima predstavnika.
Па како је то држава равноправних, ако не постоји трећи ентитет. Такође то је државна заједница, јер питање Херцеговине такође може да се отвори.
Шта ћемо са изворним Дејтоном, зашто је створен дистрикт Брчко ?

Према мом скромном мишљењу, прилика да се створи нека грађанска Југославија је пропуштена 1989. године, када је наводно нуђена интеграција у ЕЗ и друге организације. Дезинтеграциони процеси, који су почели 1943. године, само су убрзани и разлике су истицане у први план. Сама СФРЈ, односно послератна Југославија уопште, није тежила ка унутрашњем јединству, већ су разлике појачаване кроз установе и законе, да би се 1991. године створили услови за њено разбијање.

Ако погледате уназад, Краљевину СХС су чинила три народа: Срби, Хрвати и Словенци. Након Другог светског рата имали смо пет народа, а пред распад СФРЈ било их је укупно шест. Са таквим тенденцијама и са таквом организацијом, било је јако тешко одржати земљу у комаду, а БиХ је то показала на нижем нивоу.

Погубно би било враћати се на нешто што није могло да функционише и што су други одбили у тренутку када је то можда и било најпотребније. Треба наставити даље, другачијим путем.

Сада ми морамо да се понашамо као Хрвати што су се понашали у Аустроугарској и Југославијама, мада би и они морали да се понашају тако.
Дакле да систематски разбијамо ту вештачку творевину. Што јачањем федерације, односно ентитета, уз обавезно отварање питања хрватског ентитета ХБ, затим тражити конфедерацију.

Затим стално понављати да не постоји никаква Босна, посебно не унитарна исламска Босна, већ да је то држава савеза два географска региона Босне и Херцеговине и поред тога постоји подела на два ентитета.

Стално тражити јачање суверенитета Херцеговине, како унутар Федерације БиХ, тако и унутар Републике Српске. Па замислите да је државна заједница Србија и ЦГ била тако централизована и да се само БГ питао.

Срби из РС су неке ствари одлично схватили, тако рецимо инсистирају на једном једином српском писму ћирилици, што није случај овде са Србима из Србије. Зашто је то битно? Па морамо на сваком кораку доказивати да се разликујемо од босанских муслимана, да је суживот немогућ и да се морамо одвојити или бар поставити оне израелске ограде око свог ентитета.

И на крају сваки Србин који подржава Хамас је издајник, јер босански муслимани претерано отворено и емотивно подржавају Хамас, дакле увек доказивати да смо на супротним странама. Као и у Бечу када са аустријским екстремним десничарима протестујемо, а на другој страни су босански муслимани са Турцима и другим муслиманима и левичарима.

Када они раде погрешне ствари, мислим на оно што запад сматра да је погрешно, ми морамо да радимо супротно да подржавамо супротну страну и да тражимо санкције за ту ''погрешну геноцидну политику'' коју воде.
Треба бити крајње опрезан са оваквим стварима. Ма шта људи мислили од Дејтону, то је споразум који омогућава мир. Наравно, постоје они којима такав договор не одговара и на сваки могући начин покушавају да га измене или да га изиграју. Такве радње и потези могу да доведу до озбиљних проблема, са којима изазивачи неће моћи да се носе.

Ја немам ништа против изворног Дејтона и сматрам да је погрешно мењати га на штету једне уговорне стране, јер се на тај начин ствара незадовољство и нестабилност, која може да проузрокује далекосежне последице не само по БиХ, већ и по државе које се са њом граниче. Обично заговорници укидања тог споразума не виде шта може да се догоди након тога, нити би знали шта конкретно да раде, као што нису могли да предвиде шта је могло да се догоди 1991. године или 1992.

Простом и обичном човеку није до рата, без обзира ко је.

Треба бити крајње опрезан са оваквим стварима. Ма шта људи мислили од Дејтону, то је споразум који омогућава мир. Наравно, постоје они којима такав договор не одговара и на сваки могући начин покушавају да га измене или да га изиграју. Такве радње и потези могу да доведу до озбиљних проблема, са којима изазивачи неће моћи да се носе.

Ја немам ништа против изворног Дејтона и сматрам да је погрешно мењати га на штету једне уговорне стране, јер се на тај начин ствара незадовољство и нестабилност, која може да проузрокује далекосежне последице не само по БиХ, већ и по државе које се са њом граниче. Обично заговорници укидања тог споразума не виде шта може да се догоди након тога, нити би знали шта конкретно да раде, као што нису могли да предвиде шта је могло да се догоди 1991. године или 1992.

Простом и обичном човеку није до рата, без обзира ко је.
Слажем се, али запад је већ почео да деградира изворни Дејтон (у корист муслимана наравно) и то увек може да се настави.
Да се не лажемо, то је мини Југославија, па ако велика Југославија није могла опстати, тешко да и ова БиХ може, посебно ако знамо да су два народа таоци те државе, а да један из неког ината жели да одржи ту државу, јер имају план да укину Херцеговину и да створе унитарну исламску државу Босну.

Када народу није до рата, онда народи се договре, доцртају тамо границе где већ дефакто постоје и свако мирно на своју страну.
Овако БиХ ће увек бити земља ината, као што је била Југославија, свако ће сваком потурати ногу, само да комшији цркне крава.
Ја први да живим у РС и да сам у парламенту РС, ја бих на првом месту гледао интерес нације, па тек онда економске интересе, а ту онда нема напретка. Тако раде сва три народа, нешто што је у Европи одавно затворена прича.

Слажем се, али запад је већ почео да деградира изворни Дејтон (у корист муслимана наравно) и то увек може да се настави.
Да се не лажемо, то је мини Југославија, па ако велика Југославија није могла опстати, тешко да и ова БиХ може, посебно ако знамо да су два народа таоци те државе, а да један из неког ината жели да одржи ту државу, јер имају план да укину Херцеговину и да створе унитарну исламску државу Босну.

Када народу није до рата, онда народи се договре, доцртају тамо границе где већ дефакто постоје и свако мирно на своју страну.
Овако БиХ ће увек бити земља ината, као што је била Југославија, свако ће сваком потурати ногу, само да комшији цркне крава.
Ја први да живим у РС и да сам у парламенту РС, ја бих на првом месту гледао интерес нације, па тек онда економске интересе, а ту онда нема напретка. Тако раде сва три народа, нешто што је у Европи одавно затворена прича.
Да би дошло до неке промене, морају да се створе војни, политички и економски услови за то. У овом тренутку то не постоји, те је из тог разлога боље за све да људи седе и да се смире, а не да се подиже напетост.

Тачно је то да се нарушава Дејтон, али морамо прво поћи од себе. Срби су прихватили то нарушавање. Тако су пристали на то да се укине Војска Републике Српске. Да Срби нису пристали на укидање, не би могло да се укине. Срби су пристали на промену државних, односно ентитетских обележја РС. Грб је промењен и није више двоглави орао, који је био на почетку.

Ми имамо једну парадоксалну ситуацију, где се Срби жале на то како им се нешто намеће и натура, а на све пристају. Тако је исто и са Косовом и Метохијом. Све време се наводно бунимо, а истовремено потписујемо. Како је то могуће?

Зато сам и рекао оно на почетку.

Па како је то држава равноправних, ако не постоји трећи ентитет. Такође то је државна заједница, јер питање Херцеговине такође може да се отвори.
Шта ћемо са изворним Дејтоном, зашто је створен дистрикт Брчко ?

Rekoh , koliko-toliko, država ravnopravnih. Hrvati i to što nemaju svoj entitet me ne zanima. Pisao sam o položaju Srba.

Rekoh , koliko-toliko, država ravnopravnih. Hrvati i to što nemaju svoj entitet me ne zanima. Pisao sam o položaju Srba.
Hrvati su sporazumom u Vasingtonu rekli da hoce sa muslimanima da zive zajedno jer im je trebao saveznik protiv Srba. Postujmo to,nema ocu kakim,necu kakim. Gotova stvar.Zauzvrat dobili su celu Hrvatsku ,bez autonomije za Srbe.
Sto rece Kisindzer kada imas etnicke sukobe imas i etnicko ciscenje.
Drugi deo price zavrsio bih pitanjem i odgovorom,da li postoji u svetu ,muslimanskom i jedna demokratska zemlja?Ne postoji.

Ima nekih dobrih sarajevskih političkih emisija, jedna od njih je "Pressing".

Simpatično mi je koliko muslimani žele da dominiraju u BiH, ali im se Srbi i Hrvati opiru.
Oni to jednostavno ne mogu sakriti, a žele celovitu Bosnu, te u tom cilju obećavaju vladavinu "građanskih" (nenacionalnih) partija i ravnopravnost svih domicilnih naroda.

Evo doveli su sociologa Miru Lazovića, koji zastupa upravo taj, građanski pristup.
Izgleda da idealan Srbin’ mrzi Bogićevića, živi u RS-u, divi se Dodiku, slavi ratne zločince Mladića i Karadžića, negira genocid ili zaziva novi, srami se svog bosanskog porijekla i partizanskih predaka.

Оно што сам заборавио да додам на све ово, јесте и српска неодлучност, која је један од разлога због кога се Срби налазе у стању у ком се налазе у Босни и Херцеговини. Део српских политичара у БиХ и Србији заговара и наговештава сецесију Републике Српске и присаједињење Србији или само сецесију и стварање независне РС. Почетком 1992. године, Срби су створили Српску Републику Босну и Херцеговину и у свом Уставу су навели да је таква република саставни део Југославије. У априлу 1992. године, Србија и Црна Гора су формирале Савезну Републику Југославију, која није садржала Републику Српску и Републику Српску Крајину (која је исто као и РС тврдила да је део Југославије). Самим тим, Срби су пропустили прилику да живе у једној држави. Због чега је тако одлучено, ми као обични људи можемо само да нагађамо.

Каснији развој догађаја се показао као неповољан по Србе и у овом тренутку се за све криве Муслимани, Хрвати, НАТО итд. Данас се поново намеће и покреће тема српског самоопредељења, а суштински се на томе ништа не ради или се бар нама тако чини.

Шта хоћу да кажем?

Ми видимо само другог, као и други виде само нас и само нас окривљују, а никако да пођемо од себе и да се запитамо да ли смо могли боље и паметније. Муслимани вероватно имају подршку некога са стране да развијају идеју грађанске БиХ. Чију подршку Срби имају за раздвајање?

Прочитао сам исто да Срби треба да уђу у савез са Хрватима да би остварили своје циљеве у БиХ. Не знам колико је то паметно и куда то води и да ли је уопште то могуће.

Back