ko je vise stradao u sklopu domobranskih i ustaskih jedinica tokom drugog svjetskog rata u Bosni. Da li su to bili Hrvati ili Bosnjaci
Tokom Drugog svetskog rata u Bosni i Hercegovini, i Hrvati i Bošnjaci su stradali, ali je kontekst njihovog stradanja bio različit.
Hrvati su stradali uglavnom kao posledica borbi sa partizanima i četnicima, kao i zbog unutrašnjih sukoba unutar Nezavisne Države Hrvatske (NDH), ali nisu bili meta sistematskog progona od strane ustaških ili domobranskih jedinica, s obzirom da su te jedinice uglavnom bile sastavljene od Hrvata.
Bošnjaci, s druge strane, takođe su stradali, ali često u različitim okolnostima. Deo Bošnjaka je, kao i Hrvati, bio uključen u domobranske i ustaške jedinice, ali su neki Bošnjaci bili mete napada, posebno u područjima gde su bili pod sumnjom da podržavaju partizanski pokret ili gde su bili manjina u odnosu na Srbe ili Hrvate. Takođe, stradali su u sukobima sa četnicima, koji su ih videli kao saveznike ustaškog režima, ali i u internim sukobima unutar same NDH i sa partizanima.
U zaključku, i Hrvati i Bošnjaci su stradali tokom rata, ali su Bošnjaci verovatno stradali više u kontekstu međunacionalnih sukoba i represalija u odnosu na Hrvate, koji su bili dominantna grupa unutar NDH i ustaškog režima. Međutim, stradanje je bilo široko rasprostranjeno, a civilno stanovništvo svih nacionalnosti pretrpelo je velike gubitke.
da li je u BiH poginulo više Bošnjaka u ustašama i domobranima nego Hrvata.
Teško je precizno odgovoriti na pitanje o broju Bošnjaka i Hrvata koji su poginuli u redovima ustaša i domobrana u Bosni i Hercegovini tokom Drugog svjetskog rata, jer su podaci često fragmentirani i nepouzdani. Međutim, nekoliko faktora može pomoći u razumijevanju konteksta.
- Ustaše i domobrani: Ustaški pokret je bio radikalna hrvatska fašistička organizacija koja je upravljala Nezavisnom Državom Hrvatskom (NDH) tokom Drugog svjetskog rata, koja je uključivala teritorije današnje Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Ustaše su primarno regrutovali Hrvate, ali su neki Bošnjaci (koji su tada smatrani "Hrvatima muslimanske vjere") također pristupili ustaškim jedinicama. Domobrani su bili redovna vojska NDH i često su bili prisilno regrutovani.
- Bošnjaci u NDH: Bošnjaci su bili podložni specifičnoj propagandi i pritisku NDH, koja je pokušavala da ih uključi u svoje redove. Iako je bilo Bošnjaka u ustašama i domobranima, njihov broj je bio relativno manji u poređenju s Hrvatima, s obzirom na činjenicu da su Bošnjaci imali različite političke i društvene ciljeve u odnosu na Hrvate u NDH.
- Stradanje: Broj poginulih među Bošnjacima i Hrvatima u ovim formacijama varirao je u zavisnosti od regije, borbenih aktivnosti, i vojnih operacija. Ipak, u većini slučajeva, s obzirom na to da je većina članova ustaških jedinica bila hrvatske nacionalnosti, pretpostavlja se da je među njima više stradalih Hrvata nego Bošnjaka.
Dakle, iako su Bošnjaci učestvovali u ovim formacijama, verovatno je da je poginulo više Hrvata nego Bošnjaka u ustašama i domobranima tokom Drugog svjetskog rata na teritoriji Bosne i Hercegovine.