Borbeno oklopno vozilo “Lazanski”

Neno

Elita
Poruka
20.444

Ubojiti top “Lazanskog” isti kao kod “Armate”: Srpski oklopnjak uništava ciljeve na razdaljini većoj od 14 kilometara.​


lazanski2.jpg


Na ovogodišnjem sajmu naoružanja i vojne opreme “Partner 2021” ekskluzivno je predstavljeno novo borbeno oklopno vozilo “Lazanski” srpske firme Jugoimport SDPR. Ovo borbeno vozilo plasira srpsku namensku industriju među vrh svetskih proizvođača naoružanja.

Moćno borbeno oklopno vozilo “Lazanski” poseduje moćni top identičan onima koje poseduju tenkovska vozila “Armata” T-14 i borbena vozila T-15 "Armata" što ga svrstava među najmoćnija borbena oklopna vozila svetske namenske industrije. Top koji “Lazanski” i “Armata” poseduju jeste top kalibra 57 milimetara sa visokopreciznom vođenom artiljerijskom municijom, kao i municijom sa “pametnim” daljinskim detonacijskim sistemom.

Vertikalni domet uništavanja ciljeva je 7,5 kilometara, a horizontalni – 14,5

Njegova brzina gađanja prelazi 80 projektila u minuti. Vertikalni domet uništavanja ciljeva je 7,5 kilometara, a horizontalni – 14,5. Sa ovim topom je spregnut mitraljez „kalašnjikova” kalibra 7,62 milimetara, koji u borbenom kompletu ima oko hiljadu metaka.

Municija kalibra 57 milimetara prilikom eksplozije pokriva daleko širi prostor svojim fragmentima, što je izuzetno efikasno u borbi protiv minijaturnih vazdušnih ciljeva kakvi su, na primer, dronovi. Pored toga, modul ima i lanser u kome se nalaze dva kontejnera sa supersoničnim protivtenkovskim raketama 9M120 "ataka".


Kako top koristi municiju sa “pametnim” daljinskim detonacijskim sistemom njegov osigurač se može programirati tako da do eksplozije dolazi nakon što projektil probije prepreku. Stoga je ova municija posebno opasna za neprijatelja u zgradama i rovovima, ali može se koristiti i protiv oklopnih vozila, kao i vazdušnih ciljeva - bespilotnih letelica i helikoptera.

Srpski oklopnjak "Lazanski" izgledom i funkcijama pripada krugu borbenih vozila sa pogonom na osam točkova, kakva je finska "patrija", turska "otokar arma" ili francuski VBCI. Novinu u odnosu na "Lazar" borbena vozila čini potpuni oklop, bez prozora, kao i neuporedivo veća ubojna moć i domet.

Borbeno oklopno vozilo “Lazanski” napravljeno je u čast preminulog ambasadora Srbije u Rusiji, novinara i vojnog komentarora Miroslava Lazanskog i po njemu nosi i ime.

KARAKTERISTIKE BORBENOG OKLOPNOG VOZILA "LAZANSKI"
  • automatski top 57 mm
  • mitraljez 7,62 mm
  • 80 metaka u minuti
  • domet (km): vertikalni - do 7,5; horizontalni - do 14,5
  • municija: tutomatski top - 80, mitraljez - 500
  • zaštita od zrna kalibra 7,62 mm sa svih strana
  • zaštita prednjeg luka od zrna kalibra 30 mm
SD
 

Zasijalo najmoćnije srpsko borbeno vozilo "Lazanski" - "Miroslav bi sigurno ponosan"​


Danas je na Sajmu naoružanja i vojne opreme u Beogradu svečano predstavljeno moćno borbeno vozilo "Lazanski".

Borbeno vozilo "Lazanski" najveća je zvezda ovogodišnjeg, 10. Sajma naoružanja i vojne opreme "Partner 2021", koji je danas otvoren na Beogradskom sajmu. Pobednik ovogodišnje domaće smotre vojne tehnike je moćni točkaš, naoružan topom kalibra 57 milimetara, koji ima veliku šansu da se lansira u svetski vrh borbenih vozila ovog tipa.

"Lazanski" je konstruisan na bazi iskustava porodice vozila "lazar". Najveća njegova prednost jeste ubitačan top ruske proizvodnje, smešten u dobro oklopljenu kupolu kakve su već integrisane u ruske sisteme "Kinžal" ili "Bajkal".

Srpski "lazanski" izgledom i funkcijama pripada krugu borbenih vozila sa pogonom na osam točkova, kakva je finska "patrija", turska "otokar arma" ili francuski VBCI. Novinu u odnosu na "lazar" čini potpuni oklop, bez prozora, kao i neuporedivo veća ubojna moć i domet do 14 kilometara.

ll.jpg

- Iako je kupola sa topom ruske proizvodnje, dobra je okolnost da Srbija raspolaže tehnologijom proizvodnje artiljerijske municije kalibra 57 milimetara. Čačanska "Sloboda" u saradnji sa Jugoimportom već proizvodi granate koje hrane ovu vrstu naoružanja - kažu poznavaoci vojne tehnike.

Lazanski je opremljen mitraljezom 7,62 milimetara i topom 57 milimetara sa odgovarajućom municijom koju pravi "Sloboda" u Čačku i dva lansera za savremene protivoklopne vođene rakete.

Pored dobre vatrene podrške koje može da ostvari, on će zaštiti ljudstvo od kalibara 30 milimetara s prednje strane i municije kalibara 7,62 milimetra.

Pored dobre vatrene podrške koje može da ostvari, on će zaštiti ljudstvo od kalibara 30 milimetara s prednje strane i municije kalibara 7,62 milimetra.

Predsednik Aleksandar Vučić saopštio je početkom avgusta da će se novo vozilo Vojske Srbije, koje će prozivesti Yugoimport SDPR, zvati po preminulom ambasadoru Srbije u Rusiji, vojnom komentatoru Miroslavu Lazanskom.

SD
 
DETALJNE KARAKTERISTIKE

lll.jpg


Težina i dimenzije:

  • Bruto težina vozila: 26 do 36 tona
  • Dužina: 8 metara
  • Širina: 3,2 metra
  • Visina: 2,6 metara
  • Broj sedišta: do 13
Balistička protivminska zaštita:

  • Protivminska zaštita Stanag nivo 4a i 4b
  • Balističk zaštita Jugoimport paket zaštite u skladu sa standardom Stanag, nivo 4; Jugoimport paket zaštite i skladu sa standardom Stanag nivo 5 i 6 - u razvoju
Osnovni tehnički podaci:

  • Naoružanje: Automatski top 57 mm, Mitraljez 7,62 mm
  • Brzina gađanja: 80 metaka u minutu
  • Domet (km): Vertikalni - do 7,5 Horizontalni - do 14,5
  • Municija: Automatski top - 80, Mitraljez - 500
Zaštita:

  • Zaštita od zrna kalibra 7,62 mm sa svih strana
  • Zaštita prednjeg luka od zrna kalibra 30 mm
SD
 
Ko je bio Miroslav Lazanski?

Miroslav Lazanski je rođen u Karlovcu, 18. septembra 1950. godine u slovenačkoj porodici, a pored gore navedenog, u periodu od 2016. do 2019. godine bio je narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Sredinom 2019. godine, imenovan je za ambasadora Republike Srbije u Ruskoj Federaciji.

Njegov otac je bio inženjerski potporučnik Vladimir Lazanski koji je završio je 66. klasu Vojne akademije u Beogradu i bio pripadnik Jugoslovenske vojske. Majka mu je bila Velinka Živković, Srpkinja iz Visokog kod Sarajeva. Tokom Drugog svetskog rata, deda i stric su mu ubijeni u ustaškom logoru Jasenovac. Rođeni brat njegove babe je bio otac Biljane Plavšić, bivše predsednice Republike Srpske, tako da mu je ona bila tetka.

lazanski m..jpg
U Karlovcu je završio osnovnu školu, u Trebinju srednju, a u Zagrebu pravni fakultet. Vojni tok je služio 1977. u Bitolju u 41. pešadijskoj diviziji JNA. Kao novinar je pisao za tamošnje listove Polet, Vjesnik, Danas i Start. U februaru 1991. prešao je u Beograd i počeo da piše za dnevni list Politika. Osim toga, pisao je i za listove Politika ekspres, NIN, Večernje novosti, zagrebački Start, Katimerini, Diamond weekly i Securitarian. Napisao je sedam knjiga i autor je desetak televizijskih serijala.

Izveštavao je iz ratova u Avganistanu, Bejrutu, Čečeniji, Zairu, Libanu, iz iračko-iranskog sukoba, tokom operacije Pustinjska oluja, za vreme rata u Bosni i Hercegovini, Sloveniji, na Kosovu i Metohiji, Libiji itd..

Intervjuisao je, između ostalog, komandante NATO snaga generala Bernarda Rodžersa (oktobra 1982) i generala Džona Galvina (1990). Takođe je intervjuisao maršala Sovjetskog Saveza Sergeja Ahromejeva (1982), komandanta Varšavskog pakta Viktora Kulikova (1986), ministra odbrane Sovjetskog Saveza maršala Dmitrija Jazova (1988), komadanta ratne mornarice SSSR, admirala flote Vladimira Černavina, predsednika Sirije, maršala i vrhovnog komadanta Sirijske arapske armije Bašara al Asada (2016), kao i još tridesetak drugih ministara odbrane i načelnika generalštaba različitih armija širom sveta.
Bio je kolumnista dnevnih novina Politika gde je mahom pisao o vojnim i geopolitičkim temama.

Na izbornoj listi kandidata Srpske napredne stranke za poslanike u Skupštini Srbije za izbore 2016, našao se u grupi nestranačkih ličnosti na listi koju predvodi Aleksandar Vučić.

Odlikovanja i nagrade

Medalja za vojničke vrline ( SFRJ, 1977), Orden časti sa srebrnim zracima (Republika Srpska, 2018), Medalja za jačanje srpsko-ruskog prijateljstva (Veterani Oružanih snaga Ruske Federacije, 2020), Orden za borbu protiv virusa korona (2021), Gran pri "Zlatna Nika", za seriju reportaža iz Libije 2011, 16. Interfer, Međunarodni festival reportaže u Apatinu, Nagrada grada Beograda za novinarstvo (2019).

Srbija Danas
 
Sklepali Lazu od svih mogucih uvoznih delova, ni sraf nije domaci. Doduse i pravi Laza je bio srpsko-slovenacki mesanac.

Sklopi i ti, niko ti ne brani.
Čudo da to nije neko drugi, mnogo moćniji "sklepao" nego eto, omaklo se baš nama.

Vozilo je "boli glava" za eventualne nepriajtelje.. svaka čast našoj vojnoj industriji. A nismo mi u tome od juče. ;)
 
A kad ti ameri recimo puknu embargo kao 92 u Lazanskog ces staviti motor iz Rakovice. Spade Laza sa konja na magarca.

A kad.. testiraju Srpsku Noru.. tu nema A KAD već bravo za naše majstore. :rotf: Ako je i od Amera, dosta je.. poštenijji i objektivniji su nego neki "domaći" ovdje. Čista realnost.
Srećom, onih koji ne vole svoju zemlju, je neznatan zanemariv broj, tako da.. ;)
 
Ko je bio Miroslav Lazanski?

Miroslav Lazanski je rođen u Karlovcu, 18. septembra 1950. godine u slovenačkoj porodici, a pored gore navedenog, u periodu od 2016. do 2019. godine bio je narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Sredinom 2019. godine, imenovan je za ambasadora Republike Srbije u Ruskoj Federaciji.

Njegov otac je bio inženjerski potporučnik Vladimir Lazanski koji je završio je 66. klasu Vojne akademije u Beogradu i bio pripadnik Jugoslovenske vojske. Majka mu je bila Velinka Živković, Srpkinja iz Visokog kod Sarajeva. Tokom Drugog svetskog rata, deda i stric su mu ubijeni u ustaškom logoru Jasenovac. Rođeni brat njegove babe je bio otac Biljane Plavšić, bivše predsednice Republike Srpske, tako da mu je ona bila tetka.

Pogledajte prilog 1033078
U Karlovcu je završio osnovnu školu, u Trebinju srednju, a u Zagrebu pravni fakultet. Vojni tok je služio 1977. u Bitolju u 41. pešadijskoj diviziji JNA. Kao novinar je pisao za tamošnje listove Polet, Vjesnik, Danas i Start. U februaru 1991. prešao je u Beograd i počeo da piše za dnevni list Politika. Osim toga, pisao je i za listove Politika ekspres, NIN, Večernje novosti, zagrebački Start, Katimerini, Diamond weekly i Securitarian. Napisao je sedam knjiga i autor je desetak televizijskih serijala.

Izveštavao je iz ratova u Avganistanu, Bejrutu, Čečeniji, Zairu, Libanu, iz iračko-iranskog sukoba, tokom operacije Pustinjska oluja, za vreme rata u Bosni i Hercegovini, Sloveniji, na Kosovu i Metohiji, Libiji itd..

Intervjuisao je, između ostalog, komandante NATO snaga generala Bernarda Rodžersa (oktobra 1982) i generala Džona Galvina (1990). Takođe je intervjuisao maršala Sovjetskog Saveza Sergeja Ahromejeva (1982), komandanta Varšavskog pakta Viktora Kulikova (1986), ministra odbrane Sovjetskog Saveza maršala Dmitrija Jazova (1988), komadanta ratne mornarice SSSR, admirala flote Vladimira Černavina, predsednika Sirije, maršala i vrhovnog komadanta Sirijske arapske armije Bašara al Asada (2016), kao i još tridesetak drugih ministara odbrane i načelnika generalštaba različitih armija širom sveta.
Bio je kolumnista dnevnih novina Politika gde je mahom pisao o vojnim i geopolitičkim temama.

Na izbornoj listi kandidata Srpske napredne stranke za poslanike u Skupštini Srbije za izbore 2016, našao se u grupi nestranačkih ličnosti na listi koju predvodi Aleksandar Vučić.

Odlikovanja i nagrade

Medalja za vojničke vrline ( SFRJ, 1977), Orden časti sa srebrnim zracima (Republika Srpska, 2018), Medalja za jačanje srpsko-ruskog prijateljstva (Veterani Oružanih snaga Ruske Federacije, 2020), Orden za borbu protiv virusa korona (2021), Gran pri "Zlatna Nika", za seriju reportaža iz Libije 2011, 16. Interfer, Međunarodni festival reportaže u Apatinu, Nagrada grada Beograda za novinarstvo (2019).

Srbija Danas
Bio je izuzetno harizmatična osoba, plenio je nekom živom i jakom energijom, odlučnošću, predanošću svom pozivu...
Nisam u materiji, ali ono što sam gledala i slušala mi govori da se radi o posebnom čoveku, uvek čvrsto na zemlji ali uz dozu optimizma, taman da ne pređe u neozbiljno, i drago mi je da je doneta odluka da se novo vozilo zove po njemu.
:cvet:
 

Back
Top