Borbeni avioni Rafali -da li neko može da objasni?

supergaleb je bio najbolji trenazni avion na svetu.
amerikanci su hteli da ga kupe da svoje vojnike obucavaju na njemu i vrednost kupovine je bila oko 10 milijardi dolara ali je doslo do cepanja jugoslavije i rata i onda je taj posao propao.

to nije borbeni avion iako se i za to koristio tokom rata..to je bio vrhunski trenazni avion u to doba
Pa sad, od stotinak proizvedenih palo je dvadesetak, i masa iskusnih pilota stradala u njima.

Ne znam baš da li je najbolji :think:

Pogledajte prilog 1528657

Ne razumem se u vojsku, vojnu industriju, vojno naoružanje ali me zanima sledece:

Srbija ima 6.650,000 stanovnika, koji žive na površini od 88,361 km2.Dužina granica Srbije iznosi 2.400 kilometara .
Najsevernija tačka je 10km od Subotice, najjužnija je mesto Restelica,najzapadnija Bački Breg, a najistočnija vrh Srebrna glava na Staroj planini.
Najveće rastojanje u Srbiji po širini je 330km, a po dužini 480km.
Pri tom Srbija je okružena državama koje su u Nato savezu i EU

Imajuci u vidu kolika je država Srbija namece se pitanje , šta ce Srbiji deset borbenih aviona Rafal ( uz one polovne migove koje vec ima)
a koji bi trebalo da koštaju oko tri milijarde evra za koje ce država Srbija verovatno morati da se zaduži i za šta treba da služe ti borbeni avioni.?
I zašto baš Rafali a ne Migovi ili Fantomi ? I kada je i gde doneta odluka o kupovini tih borbenih aviona ?U Skupštini Srbije ili gde ?
To se i ja pitam?!
Tako velika investicija u (po meni) nesvrsishodnu primenu, definitivno zahteva referendum!
Ne može to biti odluka predsednika i par ljudi oko istog!
Jedino da narod izađe na ulice!
Takva je sada demokratija ... da otuđena "elita" donosi odluke.

Ko će povesti građane u bunt i otpor?!

Zapadna pro-nato opozicija sigurno neće!

Jedino tzv "treći put" a to je MI glas iz naroda, Nestorovićeva grupacija ... i možda još par ljudi.

supergaleb je bio najbolji trenazni avion na svetu.
amerikanci su hteli da ga kupe da svoje vojnike obucavaju na njemu i vrednost kupovine je bila oko 10 milijardi dolara ali je doslo do cepanja jugoslavije i rata i onda je taj posao propao.

to nije borbeni avion iako se i za to koristio tokom rata..to je bio vrhunski trenazni avion u to doba
On je i akrobatski avion i bio u zadnjoj postavi "Letećih zvezda" . Svi su uništeni u podemnom hangaru mislim u Podgorici . G4 je i laki borbeni avion korišćen je u nekoliko navrata u ratu u Hrvatskoj, ništa naročito.

To se i ja pitam?!
Tako velika investicija u (po meni) nesvrsishodnu primenu, definitivno zahteva referendum!
Ne može to biti odluka predsednika i par ljudi oko istog!
Jedino da narod izađe na ulice!
Takva je sada demokratija ... da otuđena "elita" donosi odluke.

Ko će povesti građane u bunt i otpor?!

Zapadna pro-nato opozicija sigurno neće!

Jedino tzv "treći put" a to je MI glas iz naroda, Nestorovićeva grupacija ... i možda još par ljudi.

Referendum, bunt i otpor treba Srbiji za ozbiljnije stvari.

TIpa, pitanje na referendumu 'Da li hocete da vam pro-FSB krimos/pandur/politicar vlada diktatorski gradom?' Sto je sada slucaj po srpskim gradovima.

A ne ove gluposti.

Ne razumem se u vojsku, vojnu industriju, vojno naoružanje ali me zanima sledece:

Srbija ima 6.650,000 stanovnika, koji žive na površini od 88,361 km2.Dužina granica Srbije iznosi 2.400 kilometara .
Najsevernija tačka je 10km od Subotice, najjužnija je mesto Restelica,najzapadnija Bački Breg, a najistočnija vrh Srebrna glava na Staroj planini.

Imajuci u vidu kolika je država Srbija namece se pitanje , šta ce Srbiji deset borbenih aviona Rafal ( uz one polovne migove koje vec ima)
a koji bi trebalo da koštaju oko tri milijarde evra za koje ce država Srbija verovatno morati da se zaduži i za šta treba da služe ti borbeni avioni.?
I zašto baš Rafali a ne Migovi ili Fantomi ? I kada je i gde doneta odluka o kupovini tih borbenih aviona ?U Skupštini Srbije ili gde ?
Bolje da smo kupili.10 lambordžinija od Italijana
Aventador baš izgleda moćno
I onda dodje Švaba u Srbiju a piče Lambovi...

To nije vojni, vec politicki motivisan ugovor.

Sta je vojni motiv ovde, uci u rat, pa u prve redove gurati klince i ove koji nisu u vladajucim strukturama, sto je klasicna srpska tradicija? A posle toga lupati gluposti o nekom zlom Zapadu?

U svakom slucaju, bolje i to, nego da ulazis u sukob sa civilizacijom kaja te 'lebom 'rani, zbog koje imas struju, vodu, kanalizaciju, mobilni telefon, automobil, komp, i letovanje na moru svakog leta; kao pojedini idiotski vladari iz nase tupave proslosti.

Ono kad ti je zapadno g0vn0 bolje od gibanice :D Samo napred.

Stvar politike i korupcije (korupcija je u 100% slučajeva vezana za nabavu vojnih aviona i nema veze samo sa Srbijom), a ne vojne logike.

UTVA je opremljena bila za proizvodnju tog aviona, koji je razvijen u saradnji sa Francuzima. Malo ljudi zna, da. :)

Nije NA propao zbog bombardovanja UTVA fabrike, vec zbog trista drugih stvari pre toga.
Proveo sam 5 godina zivota na VTI-u u Žarkovu, kao student i praktikant, pa sam baš detaljno upoznat sa celim projektom.

NA projekat je propao jer je propala Jugoslavija, a propašću Jugoslavije je 80% doktora i magistara otišlo sa VTI-a, finansije su se smanjile desetostruko.
I to se sve desilo u periodu pre 1999.

Detaljno smo proucavali prototip kokpita, koji je bio jedini kompletiran, i jos napredniji nego tadasnji Rafalov.

Bas me tuga uhvati kad se setim svega toga...

Odgovornost i krivica ipak nisu isto.
Sa druge strane i naša Služba je mogla da vrši neke provere i obavesti i Francuze ili čak sama čuva našeg kralja.
Telohranitelji itd.
Jeste; nasa sluzba je mogla, ubili joj premijera 💯 godina kasnije u sred BG.

Narod pavijana i izdajnika koji ne pamti duze od prekosutra; zato mu se zrtve i ponavljaju.

Malo ljudi zna da je VTI pred pocetak raspada SFRJ, zajedno sa Dassault-om (proizvodjacem Rafala) razvijao NA (Novi Avion), koji je trebalo da bude 4+ generacije, i da bude okosnica RV-a.

Eto, od ravnopravnog partnera, dosli smo do obicnog kupca.

Napredujemo u svakom pogledu 😁
Početak raspada Jugoslavije ne samo sfrj kao njenog oblika već i dok je bila kraljevina je baziran sredinom tridesetih godina kada se engleska najviše zalagala za preustrojstvo Jugoslavije.
Tada je recimo početkom i sredinom tridesetih na platnom spisku imala PAVELIĆA... Maltene identično preustrojstvo koje su predlagali im je završio njihov piun tito 1974 preustrojstvom tj izmenama ustava koji je pod br 1 doneo pravi otcepljenja svakoj republici (ne slučajno naravno) i samo na srbiju delovao Destruktivno - čudom li čuda?!
Samo Srbiju je podelio na tri dela:
Pokrajine dobijaju svoju vlast policiju sudstvo
-Bg gubi nadležnost na ns i pristinom,
-Pokrajine mogu da stave veto na svaku odluku iz bg koja im se ne sviđa
-pokrajine dobijaju pravo glasa kao sve republike i time postaju praktično država u državi

:mazi:

Back