Borbeni avioni Rafali -da li neko može da objasni?

Тако је! Али за то је потребна стратегија развоја увезане ваздухопловне и противваздухопловне одбране за десет година унапред, а не да АВ купују нашим парама оно што му се ћефне од својих пријатеља. Стицајем, његови пријатељи су српски непријатељи. А ту су и дронови, као потпуно нова димензија ратовања.
Потпуно се слажем са тобом али сада је ту једна врло специфична ствар око авиона и не знам колико ми (Србија) имамо места да се "гицамо" уопште. Можда ћеш помислити да браним неке одлуке али заиста није тако јер и ја имам потпуно исто мишљење о дотичном као ти.
Које ми варијанте и комбинације имамо/имали смо у вези набавке авиона:
Русија:
- запад нам не би дао да их купимо јер су Русији уведене, бар што се Европе тиче, озбиљне санкције и није могуће нешто много набављати оданде а поготову тешко од наоружања и опреме јер не би нам дозволили.
- СУ-34с одличан авион али не можемо да га набавимо из горе наведених разлога а чак и да можемо то је јако велика, веома сложена машина за употребу и одржавање. Она је предвиђена на понесе 5-7 тона терета, да одлети 1000 - 1500 км од базе да се бије 1-2 сата и да се врати. Нама је то превелико.
- МИГ35Д ово је врхунска машина, можда чак и најбоља у класи, са Жуковим радаром АЕСА А/АЕ Фазотрон као и оптоелектронским системом OLS-UEM (13SM-1) али је проблем што су Руси то направили у само 6 примерака од 2016 године. Имају проблема. Нису испоручили ни Египту а ни Индонезији, колико се сећам. Самој Русији треба 40-50 комада за почетак.
САД:
- Ф35 - то не долази у обзир чак и када би нам дали да купимо јер то је јако сложено и ненормално скупо како за употребу тако и за одржавање.
- Ф16 - ми смо хтели то да набавимо али нам Амери нису дали. Постоји јако добра комбинација набавке половних и унапређењем са релативно мале паре. Ни то нам највероватније неће дати Амери.
Кина:
- Ј10Б - одличан авион, Кина хоће да нам прода али НАТО нам неће дати да купимо. Немој заборавити да смо ми наручили 3 дивизиона ФК3 пво система а дозволили нам само 1 и то једва. Вероватно нам неће дати ни HQ-17A(E) и FK2000 системе да купимо. За овај први изразили смо велико интересовање и знам да су се преговори водили.
ЕУ:
- Еурофајтер Тајфун - то је Вучић једном најавио пре можда 2-3 године да се јако озбиљно разматра и да постоје велике шансе да узмемо то али очигледно нам нису ни то дали.
Шведска:
- ЈАС39 - Грипен - то је добар авион али га време полако гази. Швеђани јако споро унапређују ову летелицу и системе на њој.

Када погледаш остаје само Рафал као каква - таква могућност од нових авиона.
Постоје ту још неке варијанте али то је нека друга прича.

Rafal takodje nije opcija. Svoj puni potencijal kao omnipotentni avion Rafal ima tek sa celokupnim spektrom naoruzanja koje na njega kače Francuzi. Kako mi nismo članica NATO pakta, a na vezi smo sa Šestićem, šanse nema da dobijemo paletu ubojitih sredstava koji Rafal mora da nosi, da bi opravdao reputaciju koju ima.

Ako su nam uopšte potrebni moderni aparati, nekako su Kinezi logičan izbor. Pojavljuju se u Srbiji u mnogo oblika, postoji mogućnost značajnog ekonomskog vezivanja za Kinu, deluje da imaju dobar avion. Jedina prepreka je to što mi zapravo nemamo mogućnost samostalnog odlučivanja. Čim predstavnici NATO pakta mogu nam blokirati kupovinu aviona od Kine.
Zauzvrat će nam uvaljati za silne milijarde "gole" francuske avione. Na stranu što ćemo morati da im skladištimo nuklearni otpad, eksperimentišemo sa modularnim nuklearnim elektranama i što će nam "obezbediti" SNS i Vucica za jos par decenija.

Poslednja izmena:
Ја сам овде писао да су нам половни Ф16 (од Данске или Грчке) са модернизацијом и уградњом савремене опреме били можда и најбоља комбинација (за 60-70% цене Рафала добијаш 10% лошији авион) али нам изгледа Амери нису то дали.
Хрватска је хтела да купи нове Ф16 блок 70 односно 72 и Амери им нису дали па су после преговарали са Израелом за половне Ф16 блок30 и то им нису дали Амери. Тек је на крају дошао Рафал у разматрање.
Nudili su nama Ameri F-16 B70/72, ali nam je bio preskup i predugo bi ga se moralo čekati.
A bilo je tu i nekakvih političkih igri tipa Trump i američki izlazak iz NATO-a, a tad smo se trudili uvesti euro i ući u Schengenski prostor, pa je Rafale bio logičan izbor.

Nudili su nama Ameri F-16 B70/72, ali nam je bio preskup i predugo bi ga se moralo čekati.
A bilo je tu i nekakvih političkih igri tipa Trump i američki izlazak iz NATO-a, a tad smo se trudili uvesti euro i ući u Schengenski prostor, pa je Rafale bio logičan izbor.
Ја сам чуо, не чуо тек тако, него од неких мало озбиљнијих извора, да јесте био Ф16 Блок70/72 за вас али да су нешто Амери затезали и да сте одустали од њих али сам такође чуо да је била и опција набавке израелксих половних Ф16 Блок30 са модернизацијом и да је ту избила некаква економско - политичка фрка мањих разема и да сте на крају пресекли и рекли ма Рафал и а у п..у материну.

Ја сам чуо, не чуо тек тако, него од неких мало озбиљнијих извора, да јесте био Ф16 Блок70/72 за вас али да су нешто Амери затезали и да сте одустали од њих али сам такође чуо да је била и опција набавке израелксих половних Ф16 Блок30 са модернизацијом и да је ту избила некаква економско - политичка фрка мањих разема и да сте на крају пресекли и рекли ма Рафал и а у п..у материну.
Ja govorim o onome što je bilo pisano u našim medijima, što sam čitao/slušao. F-16 V70 je imao nekih problema s tvornicom, prekid proizvodnje, tako nešto, a i previše novaca i predugo bi ga se moralo čekati. Plus Trump je najavljivao čak i američki izlazak iz NATO-a, pa to baš i nije bilo tako sigurno.
Što se tiče izraelskih Baracka tu je bio problem što su ih Izraelci previše modificirali pa LM nije htio dati garancije i podršku za njih.
A kao što sam rekao tada smo bili u procesu uvođenja eura i ulaska u Schengenski prostor pa nam je trebala podrška ostalih članica, a Francuska je jedna od 2 glavne članice EU, trebala nam je njihova podrška i lobiranje kod ostalih da to napravimo, pa je Rafale bio logičan izbor. Plus bilo je tad govora i o osnivanje EU vojske i nekakvog obrambenog fonda, pa je to sve prevagnulo u korist Rafaela.
Grčka i mislim Danska su vam nudile svoje F-16, ali mislim da su bili prestari i nisu imali mogućnost modernizacije.
To je onako ukratko po sjećanju iz priča o tome.
A mislim da nismo pogriješili s Rafaleima.

Ja govorim o onome što je bilo pisano u našim medijima, što sam čitao/slušao. F-16 V70 je imao nekih problema s tvornicom, prekid proizvodnje, tako nešto, a i previše novaca i predugo bi ga se moralo čekati. Plus Trump je najavljivao čak i američki izlazak iz NATO-a, pa to baš i nije bilo tako sigurno.
Što se tiče izraelskih Baracka tu je bio problem što su ih Izraelci previše modificirali pa LM nije htio dati garancije i podršku za njih.
A kao što sam rekao tada smo bili u procesu uvođenja eura i ulaska u Schengenski prostor pa nam je trebala podrška ostalih članica, a Francuska je jedna od 2 glavne članice EU, trebala nam je njihova podrška i lobiranje kod ostalih da to napravimo, pa je Rafale bio logičan izbor. Plus bilo je tad govora i o osnivanje EU vojske i nekakvog obrambenog fonda, pa je to sve prevagnulo u korist Rafaela.
Grčka i mislim Danska su vam nudile svoje F-16, ali mislim da su bili prestari i nisu imali mogućnost modernizacije.
Ако је то тачно да су нам Грчка и Данска нудиле Ф16 а да Амери нису правили проблем онда је то била и најбоља опција за нас. Могу одлично да се модернизују и били би много повољнији него нови Рафали који су заиста прескупи.
Ја сам чуо да многим земљама Амери су правили проблеме око куповине половних Ф16 али да није то толико политичка прича него економска. Има их јако пуно по свету који могу да се модернизују а то је за америчке фирме посао од 20 - 30 милијарди$ што је огромна лова и хтели су да они раде све модернизације.
Нисте погрешили са Рафалима али су много скупи.

Ако је то тачно да су нам Грчка и Данска нудиле Ф16 а да Амери нису правили проблем онда је то била и најбоља опција за нас. Могу одлично да се модернизују и били би много повољнији него нови Рафали који су заиста прескупи.
Ја сам чуо да многим земљама Амери су правили проблеме око куповине половних Ф16 али да није то толико политичка прича него економска. Има их јако пуно по свету који могу да се модернизују а то је за америчке фирме посао од 20 - 30 милијарди$ што је огромна лова и хтели су да они раде све модернизације.
Нисте погрешили са Рафалима али су много скупи.
Ja ne znam jesu li ih vama nudili, ali čini mi se da nama jesu, Grčka i Danska ili Norveška. E da i Švedska nam je nudila Gripen C, a ne E.

Evo ako ti se da čitati
https://www.jutarnji.hr/globus/poli...i-sto-nismo-prihvatili-najgoru-ponudu-8216471
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrv...ad-se-gledaju-kljucni-faktori-nabave-15006996

Ja ne znam jesu li ih vama nudili, ali čini mi se da nama jesu, Grčka i Danska ili Norveška. E da i Švedska nam je nudila Gripen C, a ne E.

Evo ako ti se da čitati
https://www.jutarnji.hr/globus/poli...i-sto-nismo-prihvatili-najgoru-ponudu-8216471
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrv...ad-se-gledaju-kljucni-faktori-nabave-15006996
Грипен је добар авион али је некако време почело да га гази тј Швеђани некако споро унапређују постојеће нивое.
Немам податке о томе да ли вам је нуђен Еурофајтер Тајфун.

Грипен је добар авион али је некако време почело да га гази тј Швеђани некако споро унапређују постојеће нивое.
Немам податке о томе да ли вам је нуђен Еурофајтер Тајфун.
Nije, mislim da je preskup bio.

Po meni mogli smo uzeti korejski FA-50, ne toliko zbog aviona, koji su iskreno rečeno zapravo školski avioni, a ne punokrvni borbeni avioni, nego zbog offseta koji su nudili uz njih.
https://www.vecernji.hr/vijesti/korejska-ponuda-dobrodosla-1079649

Nije, mislim da je preskup bio.

Po meni mogli smo uzeti korejski FA-50, ne toliko zbog aviona, koji su iskreno rečeno zapravo školski avioni, a ne punokrvni borbeni avioni, nego zbog offseta koji su nudili uz njih.
https://www.vecernji.hr/vijesti/korejska-ponuda-dobrodosla-1079649
Јесте FA-50 одличан авион али он је ипак, како ти написа, школско-борбени, а не чистокрвни ловац - бомбардер. Рафал је ипак боље решење, по мом мишљењу.

Против сам куповине било чега од НАТО држава, са изузетком Мађарске кад је у питању БТР 80
Кад су авиони у питању поготово не западни.
Њиови авиони су прескупи, преосетљиви, попут порцуланске луткице балерине са раширеним танким ручицама и ногицама, и зрно песка може да га обори, не сме да стоји на киши или снегу јер труне, без компјутера не могу да лете, пре полетања и слетања писта се чешља редовима војника да не би нешто (зрно песка, отпало крило лептира, перо од врабца, гованце од голуба и сл) ушло у мотор кроз усиснике ваздуха јер иначе авион пада.
Морају да имају затворене хангаре са климом и грејањем и топлом декицом за сваи случај.
Све је прескупо, сам авион, резервни делови, наоружање, ремонт, одржавање итд, баш све, а где су тек вежбе бојевом муницијом.
Рафал је као и сви новији западни авиони за државе које дословно не знају шта ће са парама.

Руска технологоја је доста јефтинија, једнсоатавнија, ефикаснија, убојитија, поузданија и на крају крајева лепша.
Запад прави оружје да буде што скупље јер им је профит приоритет.
Руси праве оужје да добију рат.
Тако и авионе праве не као порцуланске луткице или скупе ролекс часовнике који је ако вам испадне на бетон јефтинији за 50000 долара, попут запада, већ их праве као тенкове.
Не сметају им отпад и ситни предмети на писти (имају једноставно решење за то) могу да лете без компјутера, могу годинама да стоје на киши и снегу, имају далеко моћније оружје од запада за циљеве на земљи и у ваздуху (ФАБ, Р-37), далеко боље летне карактеристике (брзина, плафон, долет), знатно су јефтинији, имају маневарске способности које западни авиони само сањају, и шта је најважније, нашим пилотима и техничарима је то позната технологија са вишедеценијским искуством.

Од Русије се тренутно не може набављати, али Кина по лиценци производи Сухоје 30 и 35.
Не знам зашто се о тој опцији није размишљало, можда их Кинези не праве за извоз, или се за Французе одлучило из политичких разлога.

Како год, боље и Рафали него ништа.
Мигови 29 које имамо летеће још 10-15 година, сад је време да се мисли шта после.

Ви нисте.

Против сам куповине било чега од НАТО држава, са изузетком Мађарске кад је у питању БТР 80
Кад су авиони у питању поготово не западни.
Њиови авиони су прескупи, преосетљиви, попут порцуланске луткице балерине са раширеним танким ручицама и ногицама, и зрно песка може да га обори, не сме да стоји на киши или снегу јер труне, без компјутера не могу да лете, пре полетања и слетања писта се чешља редовима војника да не би нешто (зрно песка, отпало крило лептира, перо од врабца, гованце од голуба и сл) ушло у мотор кроз усиснике ваздуха јер иначе авион пада.
Морају да имају затворене хангаре са климом и грејањем и топлом декицом за сваи случај.
Све је прескупо, сам авион, резервни делови, наоружање, ремонт, одржавање итд, баш све, а где су тек вежбе бојевом муницијом.
Рафал је као и сви новији западни авиони за државе које дословно не знају шта ће са парама.

Руска технологоја је доста јефтинија, једнсоатавнија, ефикаснија, убојитија, поузданија и на крају крајева лепша.
Запад прави оружје да буде што скупље јер им је профит приоритет.
Руси праве оужје да добију рат.
Тако и авионе праве не као порцуланске луткице или скупе ролекс часовнике који је ако вам испадне на бетон јефтинији за 50000 долара, попут запада, већ их праве као тенкове.
Не сметају им отпад и ситни предмети на писти (имају једноставно решење за то) могу да лете без компјутера, могу годинама да стоје на киши и снегу, имају далеко моћније оружје од запада за циљеве на земљи и у ваздуху (ФАБ, Р-37), далеко боље летне карактеристике (брзина, плафон, долет), знатно су јефтинији, имају маневарске способности које западни авиони само сањају, и шта је најважније, нашим пилотима и техничарима је то позната технологија са вишедеценијским искуством.

Од Русије се тренутно не може набављати, али Кина по лиценци производи Сухоје 30 и 35.
Не знам зашто се о тој опцији није размишљало, можда их Кинези не праве за извоз, или се за Французе одлучило из политичких разлога.

Како год, боље и Рафали него ништа.
Мигови 29 које имамо летеће још 10-15 година, сад је време да се мисли шта после.
Браво мајсторе! :ok:
Обожавам кад се ствар духовито искарикира, а да суштина буде очувана и сасвим тачна, баш онако како си и написао. ;)
Успут, Сухоји јеси сјајни, али нама стварно не требају такви авиони, Мигићи су за нас таман.

ne dobija srbija rafale, niti oni sluze da se brani srbija [od koga?], nego rafali dobijaju srpske pilote da se obuce i da bi sutra ratovali protiv rusije, da se na bazi toga srbija uvede na strani natoa, a vec se izjasnila da je rusija agresor, u tirani

ako f16 sada trebaju da napadaju ruse, i oni su rekli vec da su svi aerodromi sa kojih polecu mete, isto tako i ti rafali zasto da ne polecu iz srbije pa srbija da bude meta rusima? - tako razmislja makron u kontekstu natoa, to je ta eu uskladjenost, a srbija se vec odredila da su rusi agresori u ovom ratu

znaci uz "kupovinu" rafala mora da ide klauzula da se koriste za nato ciljeve, a protiv rusije, u formi nekakve eu uskladjenosti o kojoj pricaju

mi se uskladjujemo sa eu da se moramo zajednicki suprotstaviti ruskoj agresiji, i tom kontekstu se nabavljaju ti rafali, a zapravo nato nabavlja srpske pilote, pa cete videti jos da li su oni za odbranu srbije ili za odbranu eu od ruske agresije, pokazivanje zuba rusima koji su agresori
Хоћеш да кажеш да је држава купила мртвачке летеће сандуке српсим пилотима. Баш ме занима како ће то да изгледа, Први пут у историји Срби против Руса. Лично мислим да таквог Србина међу пилотима неће пронаћи. Мада , имамо ми и мањине. Можда међу њима.

Рафал је одличан авион, али прескуп. Ту врсту луксуза себи може дозволити нпр. Саудијска Арабија, Србија никако. Посебно је питање шта бисмо добили тј. коју верзију, с каквим наоружањем... Сем тога, на ионако огромну цијену авиона треба додати и све друго што уз то иде, а што нам се никако не уклапа у постојеће стање. На концу, главни разлог против је куповина од непријатеља. Може се од непријатеља купити муниција (пушчана, артиљеријска...) или тако нешто, али авиони никако. Даш огромне паре, а добијеш авионе који, кад ти затребају, неће бити употребљиви. На глобалном нивоу Србија није значајан војни фактор, а у локалном сасвим сигурно неће имати подршку Француске тј. имаће сасвим супротно, санкције, осуду, пријетље и сл. Дакле, ствар је прилично једноставна и кристално јасна и дјетету, то се може урадити само из два разлога: уцјена па немаш петљу да је одбијеш или велики тал па да гурнеш озбиљну лову у свој џеп (а биће да је у свему томе и једног и другог).
Мене, у целој овој причи, највише плаши да, ако их употребимо доле или у БиХ, не прођемо као несрећна Аргентина.
Само се надам да ћемо имати више памети и бољу контролу.

Мене, у целој овој причи, највише плаши да, ако их употребимо доле или у БиХ, не прођемо као несрећна Аргентина.
Само се надам да ћемо имати више памети и бољу контролу.

Питање1 да ли су Амери дали дозволу за трговину.

Питање2 да ли је то јефтин трик Вучића да ће овом трговином приволети Фр.да буде суздржана при гласању са својим сателитима у Г.С.УН !

Питање1 да ли су Амери дали дозволу за трговину.

Питање2 да ли је то јефтин трик Вучића да ће овом трговином приволети Фр.да буде суздржана при гласању са својим сателитима у Г.С.УН !
Ја сам причао са људима који ову тематику познају боље него ја и они сами кажу да им је ту нешто јако чудно. Не иде све неким класичним током када се набавља овакво оружје.
Питање 1 - мислим да још увек не али изгледа да и сами Французи гурају ту причу највероватније зато што је овај наш пристао да плати 12 авиона (са наоружањем) 3 милијарде $, што значи 250 000 000 $ по комаду што је најскупље продат борбени авион у историји ваздухопловства. Моје мишљење да нису Амери дали дозволу али да Французу гурају максимално ту причу јер ће ненормално велике паре да зараде. Па веле "ма терај само опарићемо се" па ако прође прошло је.
Питање 2 - мислим да јесте баш као што си и рекао али се плашим свега тога јер су Французи стари преваранти.

Највише ме плаши у целој причи да ако дође до употребе не прођемо као Аргентина.

Браво мајсторе! :ok:
Обожавам кад се ствар духовито искарикира, а да суштина буде очувана и сасвим тачна, баш онако како си и написао. ;)
Успут, Сухоји јеси сјајни, али нама стварно не требају такви авиони, Мигићи су за нас таман.
Једина Мигова опција је нови Миг 35, наследник 29ке, али он још није у серијској производњи јер Русима више одговарају Сухоји, питање је шта ће да буде са тим пројектом.
Миг 35 био би најбоље решење за нас бар кад су његове каралтеристике и цена у питању (у поређењу са западним авионима) али то је само један од низа фактора који условњавају избор.
Политика је та која одлучује на крају,

Ја сам причао са људима који ову тематику познају боље него ја и они сами кажу да им је ту нешто јако чудно. Не иде све неким класичним током када се набавља овакво оружје.
Питање 1 - мислим да још увек не али изгледа да и сами Французи гурају ту причу највероватније зато што је овај наш пристао да плати 12 авиона (са наоружањем) 3 милијарде $, што значи 250 000 000 $ по комаду што је најскупље продат борбени авион у историји ваздухопловства. Моје мишљење да нису Амери дали дозволу али да Французу гурају максимално ту причу јер ће ненормално велике паре да зараде. Па веле "ма терај само опарићемо се" па ако прође прошло је.
Питање 2 - мислим да јесте баш као што си и рекао али се плашим свега тога јер су Французи стари преваранти.

Највише ме плаши у целој причи да ако дође до употребе не прођемо као Аргентина.

Упетљао се. Мада се види , да се добро мучи и хоће он да постане плејмејкер. По мени Вучић сад моли бога да Фр. гласа за геноцид и да се раскине уговор - јер шта ако буде контра, оклен паре ?!? !

Ма не може он један прцко да посвађа Америку и Француску.

То су чудачки планови, пардон лудачки планови

Back