Borbeni avioni Rafali -da li neko može da objasni?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
336.748
1712752704180.jpeg

Ne razumem se u vojsku, vojnu industriju, vojno naoružanje ali me zanima sledece:

Srbija ima 6.650,000 stanovnika, koji žive na površini od 88,361 km2.Dužina granica Srbije iznosi 2.400 kilometara .
Najsevernija tačka je 10km od Subotice, najjužnija je mesto Restelica,najzapadnija Bački Breg, a najistočnija vrh Srebrna glava na Staroj planini.
Najveće rastojanje u Srbiji po širini je 330km, a po dužini 480km.
Pri tom Srbija je okružena državama koje su u Nato savezu i EU

Imajuci u vidu kolika je država Srbija namece se pitanje , šta ce Srbiji deset borbenih aviona Rafal ( uz one polovne migove koje vec ima)
a koji bi trebalo da koštaju oko tri milijarde evra za koje ce država Srbija verovatno morati da se zaduži i za šta treba da služe ti borbeni avioni.?
I zašto baš Rafali a ne Migovi ili Fantomi ? I kada je i gde doneta odluka o kupovini tih borbenih aviona ?U Skupštini Srbije ili gde ?

Pogledajte prilog 1528657

Ne razumem se u vojsku, vojnu industriju, vojno naoružanje ali me zanima sledece:

Srbija ima 6.650,000 stanovnika, koji žive na površini od 88,361 km2.Dužina granica Srbije iznosi 2.400 kilometara .
Najsevernija tačka je 10km od Subotice, najjužnija je mesto Restelica,najzapadnija Bački Breg, a najistočnija vrh Srebrna glava na Staroj planini.

Imajuci u vidu kolika je država Srbija namece se pitanje , šta ce Srbiji deset borbenih aviona Rafal ( uz one polovne migove koje vec ima)
a koji bi trebalo da koštaju oko tri milijarde evra za koje ce država Srbija verovatno morati da se zaduži i za šta treba da služe ti borbeni avioni.?
I zašto baš Rafali a ne Migovi ili Fantomi ? I kada je i gde doneta odluka o kupovini tih borbenih aviona ?U Skupštini Srbije ili gde ?
Sve su to političke malverzacije da se još jednom narod preoptereti dugovima, a političari obogate (kao da nisu dovoljno). Naša borbena moć nikada nije bila avijacija. Smešno je pričati o avijaciji sa tako malim brojem aviona...

Pre par godina (kada je kupio te mig - ove) slucajno naletim na coveka koji je bio vojno lice u penziji cini mi se da je bio neki oficir u vezi sa avionima ili bese radarima.
Rekao mi je da se tacno zna na kom rastojanju od drzavne granice smeju da dodju (avioni) da se to valjda ne bi racunalo kao pretnja susednoj drzavi.
Secam se da je tada rakao da koliko nam je mala zemlja oni jedva da imaju gde da lete tako da je i njemu samom bilo cudno zasto su kupljeni ti mig - ovi.
Ako je on slagao mene lazem i ja vas.

Da bi odobrovoljio velike zemlje da ti učine neke ustupke ili kupio njihovu naklonost, ti kupuješ njihove stvari koje ti najviše trebaju od onoga što oni mogu ponuditi. Npr, oni imaju rafale koji bi nama od svega što imaju i najbolje došli, ostalo nam je onako.

Kao što imaš jasno podeljene NATO i zemlje koje podržavaju Rusiju, kupuje se oružje NATO ili istočnog kalibra, kao što je, npr. minobacačka mina 80/81mm.

Pre par godina (kada je kupio te mig - ove) slucajno naletim na coveka koji je bio vojno lice u penziji cini mi se da je bio neki oficir u vezi sa avionima ili bese radarima.
Rekao mi je da se tacno zna na kom rastojanju od drzavne granice smeju da dodju (avioni) da se to valjda ne bi racunalo kao pretnja susednoj drzavi.
Secam se da je tada rakao da koliko nam je mala zemlja oni jedva da imaju gde da lete tako da je i njemu samom bilo cudno zasto su kupljeni ti mig - ovi.
Ako je on slagao mene lazem i ja vas.

To je sve tačno što je rekao, s tim što su ti avioni kupljeni da se koriste prilikom sukoba, tad te niko ne pita gde ti je granica, već braniš zemlju kako znaš i umeš. U mirnom periodu možeš postaviti hiljadu pitanja, u ratu su leteli i sa neispravnim avionima. Našim pilotima 1999 bi dobro došli ti migovi koje imamo sad.

Da Vučić može reći da ima nešto bolje nego Hrvatska...

Zato što je to Vučićev pokušaj da od Francuza napravi saveznika. Mislim neuspeo pokušaj.
10 aviona u ratu sa NATO-om nema nkakvog smisla . Rat samo mi i Albanija i tkz. Kosovo već ima. Pošto je ovo drugo malo verovatno iz čisto vojnog ugla boje je da smo kupili Mistrale od istih Francuza.

To nije vojni, vec politicki motivisan ugovor.

Sta je vojni motiv ovde, uci u rat, pa u prve redove gurati klince i ove koji nisu u vladajucim strukturama, sto je klasicna srpska tradicija? A posle toga lupati gluposti o nekom zlom Zapadu?

U svakom slucaju, bolje i to, nego da ulazis u sukob sa civilizacijom kaja te 'lebom 'rani, zbog koje imas struju, vodu, kanalizaciju, mobilni telefon, automobil, komp, i letovanje na moru svakog leta; kao pojedini idiotski vladari iz nase tupave proslosti.

Da bi odobrovoljio velike zemlje da ti učine neke ustupke ili kupio njihovu naklonost, ti kupuješ njihove stvari koje ti najviše trebaju od onoga što oni mogu ponuditi. Npr, oni imaju rafale koji bi nama od svega što imaju i najbolje došli, ostalo nam je onako.

Kao što imaš jasno podeljene NATO i zemlje koje podržavaju Rusiju, kupuje se oružje NATO ili istočnog kalibra, kao što je, npr. minobacačka mina 80/81mm.
Mislim da Rusi ovo neće zaboraviti. Mislim da Srbija neće imati popusta kada se bude ugovarala nova cena za ruski gas. Nisam siguran ali mislim da Rusi daju popust Srbiji na gas. Čak su i helihoptere prodali Srbiji uz određen popust.

Zato što je to Vučićev pokušaj da od Francuza napravi saveznika. Mislim neuspeo pokušaj.
10 aviona u ratu sa NATO-om nema nkakvog smisla . Rat samo mi i Albanija i tkz. Kosovo već ima. Pošto je ovo drugo malo verovatno iz čisto vojnog ugla boje je da smo kupili Mistrale od istih Francuza.
Zapravo kupovina jedne eskadrile tih skupih višenamjenskih aviona od strane malih zemalja je potpuni promašaj. Bolje je za te pare uzet jurisnike i donose.

prije ili kasnije srbija će silom ili milom uči u NATO a onda će vratiti KIM u svoj sastav...a za to trebaju zrakomlati...

Malo ljudi zna da je VTI pred pocetak raspada SFRJ, zajedno sa Dassault-om (proizvodjacem Rafala) razvijao NA (Novi Avion), koji je trebalo da bude 4+ generacije, i da bude okosnica RV-a.

Eto, od ravnopravnog partnera, dosli smo do obicnog kupca.

Napredujemo u svakom pogledu 😁

UTVA je opremljena bila za proizvodnju tog aviona, koji je razvijen u saradnji sa Francuzima. Malo ljudi zna, da. :)

Samo, od ravnopravnog partnera smo došli do običnog kupca tako što su fabriku rasturili bombardovanjem.

Mislim da Rusi ovo neće zaboraviti. Mislim da Srbija neće imati popusta kada se bude ugovarala nova cena za ruski gas. Nisam siguran ali mislim da Rusi daju popust Srbiji na gas. Čak su i helihoptere prodali Srbiji uz određen popust.

Mislim da Rusi nisu ovde uložili ništa i ne pokazuju šta će nam to dati ako njima ostanemo verni i kako će nas to odbraniti od zemalja NATO kojim smo okruženi.

Lično između zapada i Rusa meni su bliži Rusi kultorološki, ali seti se i 1999 kada su Rusi rekli mi smo slabi da intervenišemo, tako smo mi slabi sad, realno. Zemlju nam cepaju.

Malo ljudi zna da je VTI pred pocetak raspada SFRJ, zajedno sa Dassault-om (proizvodjacem Rafala) razvijao NA (Novi Avion), koji je trebalo da bude 4+ generacije, i da bude okosnica RV-a.

Eto, od ravnopravnog partnera, dosli smo do obicnog kupca.

Napredujemo u svakom pogledu 😁
Neki su kritikovali projekte poput Super Galeba i da je taj projekat rađen po odbačenom francuskom projektu koji je nama kao utrapljen.
Francuzi su ga tobože zvali "leteći sanduk" ili tako nešto.
Sad ne znam koliko su te priče i glasine tačne.

Mislim da Rusi nisu ovde uložili ništa i ne pokazuju šta će nam to dati ako njima ostanemo verni i kako će nas to odbraniti od zemalja NATO kojim smo okruženi.

Lično između zapada i Rusa meni su bliži Rusi kultorološki, ali seti se i 1999 kada su Rusi rekli mi smo slabi da intervenišemo, tako smo mi slabi sad, realno. Zemlju nam cepaju.
Srbija li uđe u sukob sa NATO paktom raskomadali bi je mesec dana. Oko Srbije su sve NATO zemlje i nema nikakve šanse da se odbrani.

Ali Rusi mogu da se naljute i dignu cene gasa. Hoĉete popust za helihoptere i gas a ovamo kupujete nove Rafale.

Neki su kritikovali projekte poput Super Galeba i da je taj projekat rađen po odbačenom francuskom projektu koji je nama kao utrapljen.
Francuzi su ga tobože zvali "leteći sanduk" ili tako nešto.
Sad ne znam koliko su te priče i glasine tačne.
supergaleb je bio najbolji trenazni avion na svetu.
amerikanci su hteli da ga kupe da svoje vojnike obucavaju na njemu i vrednost kupovine je bila oko 10 milijardi dolara ali je doslo do cepanja jugoslavije i rata i onda je taj posao propao.

to nije borbeni avion iako se i za to koristio tokom rata..to je bio vrhunski trenazni avion u to doba

Back