Bokvica lekovita biljka

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
358.605
Capture-2-4.jpg

Bokvica je u narodu jop poznata kao trputac, žilovak ili konjska rebra.
Postoji preko dvesta vrsta bokvice, ali mi mi se većinski susrećemo sa onom čiji su listovi pljosnati i široki, cvet joj je mali i nanizan kao pletenica.
Bokvica se deli na muške listove koji su uski i ženske koji su široki. Bokvicu možete pronaći gotovo na svakoj travnatoj površini, po naseljima, dvorištima,
livadama, šumama, pašnjacima i tako dalje. Međutim ono što mnogi ne znaju je koliko je bokvica zapravo zdrava.

Primena bokvice je veoma široka. Koristi se kao hrana, za salate, kao dodatak namazima, kao čaj i sirup, ali poznatija je kao mali lekoviti saveznik.
Iako krhkog izgleda ova biljka ima mnoga lekovita svojstva. List bokvice sadrži tanin, pektin, limunovu kiselinu, fitoncide protiv bakterija i vitamin C u velikim količinama.
Kada je reč o lečenju, lekovite osobine imaju osušen i svež list ubran dok biljka cveta, kao i koren koji može da se vadi tokom cele godine. Ipak, iako su hemijski sastav i dejstvo sve tri vrste bokvica gotovo isti, u narodnoj medicini najviše se ceni i najčešće upotrebljava širokolina, ženska bokvica.
U svim delovima biljke ima heterozida, aukubozida i enzima invertaze, emulzina, tirozinaze i koagulaze. U listu ima i tanina, pektina, limunske kiseline, vitamina C, saponozida i fitoncida, dok seme, koje se u narodnoj medicini mnogo ređe koristi, sadrži sluzi, masno ulje, belančevine i šećer.

IZBACITE ŠLAJM
– kašičica usitnjenog lišća bokvice
– 2,5 dl vode

Bokvicu prelijte ključalom vodom, poklopite i posle pet minuta procedite. Pijte šolju čaja ujutro natašte, potom šolju-dve tokom dana i jednu uveče pre spavanja.

Bokvica je mnogo cenjena kao snažno antibakterijsko sredstvo. Naučno je dokazano da list deluje protiv raznih upala kože i sluzokože i pojačava lučenje tečnosti u plućima, što olakšava iskašljavanje guste sluzi iz organa za disanje. Zato je i nezaobilazan činilac jednog od najpoznatijih farmaceutskih sirupa protiv kašlja. Osim toga, bokvica smanjuje učestalo mokrenje i blagotvorno deluje na organe za varenje (protiv proliva, grčeva, čira želuca i dvanaestopalačnog creva). Od soka isceđenog iz mladih listova bokvice, farmaceuti pripremaju pastile prijatnog ukusa koje se koriste za lečenje organa za disanje u slučaju da pacijent boluje od hroničnog bronhitisa, zapaljenja ždrela (faringitisa) i upale grkljana (laringitisa).
U narodnoj medicini, bokvica je omiljeni lek. Gotovo da nema onih koji za nju ne znaju, a čini se i da nijednu drugu domaću lekovitu biljku ne upotrebljavaju tako često kao bokvicu. Svež list je odličan za lečenje rana, ogrebotina, posekotina, uboda osa. Uspešno leči i rane od žuljeva a svaka oteklina posle udarca splasne ako se na nju stavljaju oblozi od listova ove biljke. S obzirom na to da je poslednjih godina sve više pacijenata koje muči neka alergija, travari podsećaju da se bokvica u prošlosti potvrdila i kao izuzetan antialergen. Osim toga, koristi se i u kozmetici, jer se njen sok smatra veoma uspešnim sredstvom za uklanjanje akni i gnojnih bubuljica.

PROTIV ALERGIJE
– 10 g suvih listova bokvice
– šolja vode
Usitnjene listove prelijte proključalom vodom, poklopite, sačekajte tri-četiri minuta i procedite. Pijte po trećinu šolje čaja tri puta dnevno, 20 minuta pre jela.

Poslednjih godina na plantažama širom Evrope, gaji se bučak (Plantago psyllium), vrsta bokvice poreklom sa Mediterana. Njeno seme se koristi kao odličan izvor sluzi koja se koristi za blago čišćenje creva (laksativ) i posebno se preporučuje pacijentima koji imaju hroničan zatvor i hemoroide.

OBLOG
Sveže ubrane listove bokvice operite, izgnječite na dasci oklagijom, stavite na ranu ili posekotinu i učvrstite zavojem.

SIRUP
– 4 šake listova bokvice
– 300 g meda
Dobro oprane listove sameljite na mašini za meso i dobijenu smesu procedite kroz tri sloja gaze. Dodajte med, promešajte i desetak minuta kuvajte na tihoj vatri neprekidno mešajući dok smesa ne bude gusta. Topao sirup sipajte u staklene flašice i čuvajte u frižideru. Protiv kašlja, uzimajte tri do četiri puta dnevno po kašiku sirupa.

UBLAŽITE NAPADE KAŠLJA
– 20 g listova muške bokvice
– 20 g cvetova belog sleza
– 20 g cvetova i listova podbela
– 20 g morača

Sa pola litra provrele vode prelijte tri kašike mešavine, odmah poklopite i posle tri sata procedite. Tečnost možete da zasladite medom i svaki drugi sat uzimajte po kašiku čaja.

IZLEČITE UPALU BEŠIKE
– 2 kašičice listova bokvice
– 2 kašičice majčine dušice (Thymus serpyllum)
– 2 kašičice timijana (Thymus vulgaris)
Kašičicu mešavine prelijete sa dva i po decilitra vrele vode, poklopite, sačekajte pet minuta, procediti i pijte u gutljajima.

NAPOMENA: Ova mešavina je blagotvorna i protiv bronhijalne astme i loše funkcije jetre.
(Krstarica)
 

Back
Top