Bog - sveznajući ili ne?

Sve je zacrtano, svaki put kao na mapi. Zamisli kada želiš negde da odeš a nemaš mapu, nailaziš na raskrsnice, nemaš nikakav orijentir, a opet neki unutrašnji osećaj ti kaže skreni levo.
Ima ona priča kada čovek zakasni na autobus, a taj bus se surva i svi u busu što su, poginu a on se spasi, kažu ljudi nije mu suđeno.
Što se tiče dihotomije to je takođe teška filozofija, o tome može čitava tema da se otvori. Slobodne volje u smislu hrišćanskog tumačenja po meni nema logike. Jer polazim od tačke da se u samom postanku bog objavi u tri lica. Sin ne bi imao svrhu pojavljivanja da čovek nije ogrezao u greh.
Ne slažem se za zacrtanost.
Onog trenutka kada bi Bog prekršio slobodnu volju čoveka (ma kako ona bila daleko od apsolutne slobode od svake nužnosti), tog trenutka čovek prestaje da bude slobodno biće i postaje rob.
I kao rob, ne može ni Boga doživeti kao roditelja, nego kao gospodara.
Gospodar se ne voli.
Gospodar se ne može voleti.
Roditelj se voli.

U vezi sa "unutrašnjim osećajem ispravnog"...
To nije prepoznavanje kretanja u unapred zadatim okvirima, već više odraz onog prirodnog stremljenja čoveka, kojim on prepoznaje i odabira dobro.

Jer polazim od tačke da se u samom postanku bog objavi u tri lica. Sin ne bi imao svrhu pojavljivanja da čovek nije ogrezao u greh.
A na ovo se posebno osvrćem, zato što i sam verujem da je to istina.
Bog se nama otkriva kao Trojičan upravo u svrhu našeg spasenja.
Zato što je u skladu sa Svojim predznanjem, tj. znanjem očevidca koji sve događaje vidi, nadilazeći i vreme i prostor.
Baš zato što je sve već video, video sav zbir svih odluka načinjenih slobodnim voljama svih ljudi ikada igde, on se nama javio kao Trojičan.
U svrhu da sve što uradi, uradi da nas spase.
 
Joj desisti kad vidim ovakvo objašnjenje odma mi se stvori slika kako Bog ima aplikaciju za sve nas koja računa naše moguće konačište:hahaha:

Roditelji te ograničavaju, kažnjavaju, nekada dok nije bilo zabranjeno i poneka šamarčina, ali zato te bezuslovno voli. Ne preti mučenjem, smrtnom kaznom.
Pa ipak voliš roditelja, ne iz straha.
Kakvu si ti imao slobodnu volju dok ti roditelj krčio put.
A mi svi smo božija deca. Jel to Bog smatra da smo odrasli pa nas pustio iz gnezda, ako nas je pustio onda neće ni da se meša samo što zna kako ćemo završiti.
Ipak ja ne vidim Boga kao nekog ko računa ili ne zna kakav će ishod biti.
 
Оче наш, који си на небесима, да се свети име Твоје, да дође царство Твоје, да буде воља Твоја и на земљи као на небу; хлеб наш насушни дај нам данас; и опрости нам дугове наше као што и ми опраштамо дужницима својим; и не уведи нас у искушење, но избави нас од злога.

Kroz molitvu tražimo njegovu volju, ovde na zemlji. Zašto?
Da li to znači da ne želimo svoju volju?
 
nije ispisana sudbina.. mogao je da stvori sistem u kome je sudbina ispisana unapred, ali je izabrao da stvori sistem u kome sudbina nije unapred ispisana...
mogu da budu unapred ispisani ključni događaji u nečijem životu, ali ne i kako će on reagovati na njih...

svemoguć znači naprimer da može da zna sve o svima tj. da čita srca i misli....da može da utiče na događaje i da ih stvara...da može da stvara nove svetove i bića...

Oduzismo ovu diskusiju, ja ne rekoh sta ja mislim :) samo postavljam pitanja :). Ja isto ne verujem da ima sudbine. To bi samo po sebi ubilo svrhu zivota. Ili bar, ako sudbina postoji onda je ja ne osecam. Osecam da ja upravljam svojim zivotom.
Mislim da tvoja predstava boga nije bas toliko svemoguca i sveznajuca kao kod vecine ljudi.
I isto tako mislim da mozda nismo sposobni da ispravno predstavimo boga u svojoj glavi.
 
Joj desisti kad vidim ovakvo objašnjenje odma mi se stvori slika kako Bog ima aplikaciju za sve nas koja računa naše moguće konačište:hahaha:

Roditelji te ograničavaju, kažnjavaju, nekada dok nije bilo zabranjeno i poneka šamarčina, ali zato te bezuslovno voli. Ne preti mučenjem, smrtnom kaznom.
Pa ipak voliš roditelja, ne iz straha.
Kakvu si ti imao slobodnu volju dok ti roditelj krčio put.
A mi svi smo božija deca. Jel to Bog smatra da smo odrasli pa nas pustio iz gnezda, ako nas je pustio onda neće ni da se meša samo što zna kako ćemo završiti.
Ipak ja ne vidim Boga kao nekog ko računa ili ne zna kakav će ishod biti.
:lol:
Imaš slobodnu volju u svakoj datoj okolnosti.
Baš kao što se i detetu to postepeno omogućava (znaš i sam na sopstvenom primeru)

Bog apsolutno zna svaki ishod.
Ne zato što nagađa ili zato što najbolje procenjuje verovatnoću ishoda.
Nego ih zna, zato što te ishode VIDI.
A vidi ih, zato što nadilazi vreme. Za njega je svaki trenutak prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, večno SADA, uvek aktuelan.
I sam tim znanjem radi kako je uradio, kako sada radi i kako će uraditi u budućnosti, ni u jednom trenutku kršeći našu volju.
Rešavajući taj superkompleksni sistem jednačina.
Da nas spase.
Sve.
A da mi to spasenje prepoznamo kao ono što smo suštinski i želeli.
Što i jeste izraz suštine našeg bića.
 
Poslednja izmena:
Оче наш, који си на небесима, да се свети име Твоје, да дође царство Твоје, да буде воља Твоја и на земљи као на небу; хлеб наш насушни дај нам данас; и опрости нам дугове наше као што и ми опраштамо дужницима својим; и не уведи нас у искушење, но избави нас од злога.

Kroz molitvu tražimo njegovu volju, ovde na zemlji. Zašto?
Da li to znači da ne želimo svoju volju?
O tome podrobno piše Maksim Ispovednik (koncept "gnomičke volje").
Mi sledimo, tj. treba da sledimo Njegovu volju, zato što je Njegova volja ono što jeste najbolje za nas.
I to je ono što i bi činila i naša prirodna volja da je ostala sa Bogom, tj. da svojom grehovnošću nismo uveli tu "gnomičku volju" kojom zamagljujemo sagledavanje i razaznavanje bitno/nebitno, ispravno/pogrešnog i zbog koje, svojom slobodnom voljom, ne donosimo uvek ispravne odluke, tj. odluke koje su u našem istinskom interesu
 
:lol:
Imaš slobodnu volju u svakoj datoj okolnosti.
Baš kao što se i detetu to postepeno omogućava (znaš i sam na sopstvenom primeru)

Bog apsolutno zna svaki ishod.
Ne zato što nagađa ili zato što najbolje procenjuje verovatnoću ishoda.
Nego ih zna, zato što te ishode VIDI.
A vidi ih, zato što nadilazi vreme. Za njega je svaki trenutak prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, večno SADA, uvek aktuelan.
I sam tim znanjem radi kako je uradio, kako sada radi i kako će uraditi u budućnosti, ni u jednom trenutku kršeći našu volju.
Rešavajući tu superkompleksnu jednačinu.
Da nas spase.
Sve.
A da mi to spasenje prepoznamo kao ono što smo suštinski i želeli.
Što i jeste izraz suštine našeg bića.
Slažem se sa time da je Bog van našeg vremena, ako je apsolut barem ja tako zaključujem.
Samo ovo oko spasenja mi nije jasno. Jedino da nas spasi od nas samih.
 
O tome podrobno piše Maksim Ispovednik (koncept "gnomičke volje").
Mi sledimo, tj. treba da sledimo Njegovu volju, zato što je Njegova volja ono što jeste najbolje za nas.
I to je ono što i bi činila i naša prirodna volja da je ostala sa Bogom, tj. da svojom grehovnošću nismo uveli tu "gnomičku volju" kojom zamagljujemo sagledavanje i razaznavanje bitno/nebitno, ispravno/pogrešnog i zbog koje, svojom slobodnom voljom, ne donosimo uvek ispravne odluke, tj. odluke koje su u našem istinskom interesu
Znam da postoji tumačenja za svaku reč napisanu, to su ljudi koji su posvetili život toj nauci. Međutim koliko ljudi ovu molitvu izgovaraju, čisto sumnjam da je tumače, taj običan (kao ja) on vidi ili čuje o Božijoj volji koja je na nebu.
 
Znam da postoji tumačenja za svaku reč napisanu, to su ljudi koji su posvetili život toj nauci. Međutim koliko ljudi ovu molitvu izgovaraju, čisto sumnjam da je tumače, taj običan (kao ja) on vidi ili čuje o Božijoj volji koja je na nebu.

Ako ne zameraš, ovde bih citirao Šmemana:

Da bude volja Tvoja”. To, pre svega, znači: daj mi snage, pomozi mi da shvatim u čemu je Tvoja volja, pomozi da prevaziđem ograničenost svoga uma, svoga srca, svoje volje, da bih mogao da prepoznam Tvoju volju, makar ona bila za mene i nepojmiva. Pomozi mi da prihvatim sve ono što je teško, sve ono što mi se čini neizdrživim i nemogućim u Tvojoj volji; pomozi mi, drugim rečima, da hoću ono što Ti hoćeš.


I molitvu sv. Filareta Moskovskog
Господе, не знам шта да молим од Тебе.
Ти једини знаш шта је мени потребно.
Ти љубиш више мене него што ја умем љубити себе.
Оче, дај слуги Своме оно што ја сам ни искати не знам.
Не усуђујем се искати ни Крст, ни утеху, само стојим пред тобом: срце је моје отворено Теби.
Ти видиш потребе, које ја не знам.
Види и поступи самном по милости Својој.
Порази и исцели, обори и подигни ме, ништ сам и нем пред Светом вољом Твојом и недокучивим за мене судовима Твојим.
Приносим себе на жртву Теби, предајем се Теби.
Немам жеља, осим жеље да испуним вољу Твоју.
Научи ме да се молим.
Ти се Сам у мени моли.
Амин.
 
Ja bi sumirao jedan zakljucak koji mi se upravo iskristalisao.
Kad kazemo: Ili je Bog ograničio svoje sveznanje našom slobodnom voljom ili je zadržao svoje sveznanje kršeći našu slobodnu volju.

Mi, pre nego sto krenemo da razmisljamo, imamo neki skup pretpostavki koje se vode kao podrazumene, a ne moraju da budu. Kad mi razmisljamo o ovoj temi previdjamo da je nacin na koji mi dozivljavamo VREME vrlo verovatno veoma razlicit od toga kako bi neko superiorno bice dozivljavalo i razumevalo vreme. A vreme je izuzetno vazno za ovu tematiku, jer, jelte pricamo o sledu dogadjaja u vremenu :)

Zato moze biti da dilema i nije neresiva. :)
 
Ja bi sumirao jedan zakljucak koji mi se upravo iskristalisao.
Kad kazemo: Ili je Bog ograničio svoje sveznanje našom slobodnom voljom ili je zadržao svoje sveznanje kršeći našu slobodnu volju.

Mi, pre nego sto krenemo da razmisljamo, imamo neki skup pretpostavki koje se vode kao podrazumene, a ne moraju da budu. Kad mi razmisljamo o ovoj temi previdjamo da je nacin na koji mi dozivljavamo VREME vrlo verovatno veoma razlicit od toga kako bi neko superiorno bice dozivljavalo i razumevalo vreme. A vreme je izuzetno vazno za ovu tematiku, jer, jelte pricamo o sledu dogadjaja u vremenu :)

Zato moze biti da dilema i nije neresiva. :)
Upravo, napuštanje ljudskog načina poimanja vremena u promišljanju ovoga, nadilazi dihotomiju i vodi mogućem pojašnjenju
Kao ne-Euklidska geometrija :)
 
Mislim da previše moći daješ Bogu. Ako je za njega SADA i naša prošlost i naša sadašnjost i naša budućnost, onda naša budućnost ne zavisi od nas jer se u realnosti Boga ona već desila. Znači da mi slobodnom voljom ne možemo da promenimo našu budućnost.

Druga je stvar ako je naša budućnost određena konačnim brojem izbora koje pravimo u unapred zadatim ključnim momentima u životu i ako Bog sagledava sve moguće kombinacije naših izbora.Onda on vidi konačan broj scenarija po kojima će se naš život odigrati tj. onda on zna sve moguće budućnosti, a koja od njih će se stvarno desiti može samo da pretpostavi poznajući naša srca i misli.

Bog je možda izvan našeg vremena, ali to ne znači da i on ne živi u nekom vremenu. Da pojasnim, zamisli da je život ustvari duša koja igra video igricu.Video igra ima svoje vreme, ali to vreme teče paralelno sa stvarnim vremenom. Naprimer neka duša odluči da se rodi u srednjem veku i uključuje se u igricu kojoj već postoje duše koje se igraju u tom vremenu kao i automatski generisani likovi. Vreme igrice teče paralelno sa stvarnim vremenom, mada brzina protoka vremena u igrici i u stvarnosti ne mora da bude ista. Na taj način u zadnja vremena Bog može da ubrza vreme u igrici jer se inače ne bi spasili ni odabrani.
Jedina moć koju (Bog da mi oprosti na ovom stilskom izražavanju) "ne dajem" Bogu je moć da krši slobodnu volju čoveka.
A i to je Njegova "odluka".

Bog je nešto potpuno drugo u odnosu na nas.
Potpuno van svake mogućnosti našeg poimanja šta je On po suštini, šta On može, kako on bivstvuje.
Nepodložan ikakvim ograničenjima.
On Jeste i pre nego što je stvorio svet.
I kada se svet preobrati, on i dalje Jeste.
On drži on Univerzum, od najmanje čestice u atomu, do najveće galaksije.
Sve je u Njegovim rukama.
On je potpuno svet.
I sasvim drugačiji.
Nema nikog kao što je On.
 
mozes li da mi das primer? hvala ....ignorisi komentar, nisam video da je ovo totalno druga tema..
Ja sam ranije isto smatrao da se Božije sveznanje ogleda u najboljem poznavanju najverovatnijih mogućih ishoda/odluka koje možemo činimo svojom voljom.
Ali, deapsolutizovanjem vremena, tj. razumevanjem da se Bog prostire i kroz prošlost, sadašnjost i budućnost jednako i SADA, kao i pre samog stvaranja , dolazi se do zaključka da Njegovo sveznanje, tj. predznanje, tj. znanje, nije rezultat toga što on najbolje razume verovatnoće ishoda, nego zato što je očevidac ishoda
 
Ja sam ranije isto smatrao da se Božije sveznanje ogleda u najboljem poznavanju najverovatnijih mogućih ishoda/odluka koje možemo činimo svojom voljom.
Ali, deapsolutizovanjem vremena, tj. razumevanjem da se Bog prostire i kroz prošlost, sadašnjost i budućnost jednako i SADA, kao i pre samog stvaranja , dolazi se do zaključka da Njegovo sveznanje, tj. predznanje, tj. znanje, nije rezultat toga što on najbolje razume verovatnoće ishoda, nego zato što je očevidac ishoda

malopre sam dodao jos jedan komentar na onu drugu temu:
"Ajmo reci i da zna sta ce biti, to opet ne mora biti ni dobro ni lose. Ti opet krojis svoju sudbinu. Ako Bog zna da ces ti postati milioner ili duznik sa 30 godina to samo znaci da on zna i to je to, tebi su dati izboti i ti krojis svoju sudbinu. To je valjda poenta slobodne volje. Eto ako neko moze da objasni ovo sa gledista pravoslavne vere bio bi mu zahvalan jer i sam ucim."

Manje vise Bog ima moc da vidi sta ce biti ili vec zna sta ce biti ali ti on ne odredjuje "sudbinu" .... ti pravis odluke i zavisno od njih buducnost ti se mjenja ali Bog to odmah vidi/saznaje
 
malopre sam dodao jos jedan komentar na onu drugu temu:
"Ajmo reci i da zna sta ce biti, to opet ne mora biti ni dobro ni lose. Ti opet krojis svoju sudbinu. Ako Bog zna da ces ti postati milioner ili duznik sa 30 godina to samo znaci da on zna i to je to, tebi su dati izboti i ti krojis svoju sudbinu. To je valjda poenta slobodne volje. Eto ako neko moze da objasni ovo sa gledista pravoslavne vere bio bi mu zahvalan jer i sam ucim."

Manje vise Bog ima moc da vidi sta ce biti ili vec zna sta ce biti ali ti on ne odredjuje "sudbinu" .... ti pravis odluke i zavisno od njih buducnost ti se mjenja ali Bog to odmah vidi/saznaje
Tako je.
TO što Bog vidi šta radiš, šta si radio, šta ćeš raditi, ne znači da te je naterao, nego da to vidi.
I to njegovo viđenje jeste znanje o ljudima, znanje koje mi iz ljudske perspektive zovemo PREDZNANJE, a koje je Bog posedovao još u trenutku kada je odlučio da stvori svet.
 
Ajmo reci i da zna sta ce biti, to opet ne mora biti ni dobro ni lose. Ti opet krojis svoju sudbinu. Ako Bog zna da ces ti postati milioner ili duznik sa 30 godina to samo znaci da on zna i to je to, tebi su dati izboti i ti krojis svoju sudbinu. To je valjda poenta slobodne volje. Eto ako neko moze da objasni ovo sa gledista pravoslavne vere bio bi mu zahvalan jer i sam ucim.
da, to je to
 

Back
Top