Quantcast

Bog - sveznajući ili ne?

Mr.Infinity

Domaćin
Poruka
3.771
Kao i svaka nauka ,ni veronauka se ne ogranicava u vrednostima.
Tu se ne mora raditi o kopiranju.Nije retka stvar da su razliciti narodi neretko otkrivali iste moralne, eticke norme.
No i usvajanje( moralno etickih ) vrednosti nije nista lose. Stavise,preporucljivo je.
To su principi svake nauke.
Nauka ne poznanje moralne granice. Koliko je do sada ljudi pobijeno i poginulo u ime nauke?

stnco

Elita
Poruka
16.704
U nauku se ne veruje već se prihvata zbog dokaza. A što se tiče Hokinga, pretpostavljam da si proveravao i njegove jednačine, kao dokaz:D. Pa nije, valjda, da i ti misliš da je istina da su Jevreji predvojili more i hodali po suvom dnu, i čekaš naučnu potvrdu?

Zbog ovog insistiranja mogao bih da pomislim da si klon uvaženog jerohinca. Zapamti, jer on to nikako nije mogao: Abiogeneza, koja se bavi nastankom života još NIJE utvrdila kako je nastao život, pa kako ja mogu da ti dam dokaze za to. Eto, dok ona to ne reši, možeš da postviš Boga-Tvorca života, i uklopićeš se u ponašanje srednjevekovnih vernika kada je nauka malo toga otkrila, pa su za sve prizivali Tvorca.
A ja sam tebe upućivao na knjige u kojima ćeš naći dokaze za TE i prelazak iz vrste u vrstu.
....................................................................

Ја ти само говорим да озбиљна наука није супротстављена Богу.
.....................................................................
[/QUOTE]
Oko ovoga što si pisao a ja nisam uzeo u obzir, nemam baš nekakav komentar. Mogao bih sa nekim stvarima da se složim, ali oko nekih i ne, pa bi to samo produžilo našu "jalovu" diskusiju, jer smo i ti i ja "ušančeni"-ti iza sebe imaš religiju a ja nauku.
Pala mi je u oči ova tvoja izjava koja se često ponavlja. Ozbiljna nauka uopšte nije zainteresovana za Boga, mislim na prorodne nauke pa zato nema ni direktnog suprostavljanja. Ali pazi, da li je indirektno suprostavljanje Bogu ako, otkako je počela da se razvija, objašnjava priroden pojave koje su pe toga bile u "nadležnosti" Boga.

stnco

Elita
Poruka
16.704
Pisao sam o manipulaciji godina. Tražio sam dokaz da vidim za nešto što se tvrdi. Da se nađemo na pivkana i bez knjiga da mi pokažeš evoluciju, zar je to komplikovano? Što se tiče kreacionističkih godina i od njih bi tražio dokaz kada tvrde da je svemir star 6000 godina. U istinu apsolutno od toga nemamo ništa ni ti ni ja. Počeli smo navodno da istražujemo svemir a ne mogu ni tačno da se opredele kakvog je naša planeta oblika, loptasta elipsasta kruškasta ili ravna, šta je na njoj i u njoj. Još se čudimo kako je neka građevina sagrađena pre 4 hiljade godina. Aman bre čoveče o čemu mi pričamo o 14 milijardi godina hahaha
Jesi li razmišljao ko to manipuliše godinama i sa kojom svrhom?
Nego, ti mene nisi razimeo. A evo ti objašnjenje: ako stvarno želiš da ti neko uz pivkana pokaže evoluciju, onda treba da pronađeš evolucionog biologa, a ne mene koji to nisam. Ja sam ti naveo dve knjige, jednu je pisao ateista, a drugu doktor teologije, i oba navode dokaze za evoluciju. Ako je i evolucija za tebe nečija manipulacija, onda opet treba da razmisliš koja je svrha te manipulacije, i kako li su uspeli da izmanipulišu i jednog papu, koji iza sebe ima svitu crkvenih velikodostojnika, koji itekako vode računa šta sme a šta ne sma da kaže.
Što se tiče ovoh godina, nadbiskup Ašer je izučavajući Bibliju (poznat ti je onaj deo gde je iznesen rodoslov), utvrdio onu godinu 4004. pre nove ere. I, u redu, tebi je smešna cifra od 14 megagodina, ali to su procene, zasnovane na činjenici da se Svemir širi.
PS ne znam da li sam ti pomenu onu TV emisiju povodom onog nesrećnog zahteva da se kreacionizam uvede u škole. Pronađi ga negde i vidi kako je bivši imam Zukurlić reagovao kada mu je evolucioni biolog dao konkretan primer evolucije. Znači: kreacionista ostaje kreacionista, bez oibzira na dokaze o evoluciji.
PPS palo mi je i ovo na pamet. Da li si tako čvrst kada su u pitanju i dokazi o objektivnom postojanju Boga?:D

stnco

Elita
Poruka
16.704
Kompleksi muškaraca na sve strane. Svi su verujući i ti veruješ u nauku ništa novo.
Pa može se reći da ja verujem u nauku, ali tu veru potkrepljuju dokazi, a posebno primene naučnih otkrića.
Nadalje Partenogeneza na grčkom jeziku doslovno znači „devičansko rođenje“ i svi fizički i duhovno zdravi ženski oblici mogu postići to stanje.
Kako? Meditacijom, verom, samosugestijom......Ma daj.

Patrijahat očajničkim potezima umne kontrole jeste degradirao ženska tela i sposobnosti ali sve je više primera žena koje će moći same sebe razmnožiti.
I to je uradila Marija, pre oko 2000 god.
Zar nije zabavnije seksati se, i tako stvarati potomstvo.

Planeta ne postoji već element zvani zemlja.
E sada ga baš pretera. Postoji planeta zvana Zemlja, a zemlja nije element, već je mešavina velikog broja elemenata.:D

Koslav75

Primećen član
Poruka
655
....................................................................

Ја ти само говорим да озбиљна наука није супротстављена Богу.
.....................................................................
Oko ovoga što si pisao a ja nisam uzeo u obzir, nemam baš nekakav komentar. Mogao bih sa nekim stvarima da se složim, ali oko nekih i ne, pa bi to samo produžilo našu "jalovu" diskusiju, jer smo i ti i ja "ušančeni"-ti iza sebe imaš religiju a ja nauku.
Pala mi je u oči ova tvoja izjava koja se često ponavlja. Ozbiljna nauka uopšte nije zainteresovana za Boga, mislim na prorodne nauke pa zato nema ni direktnog suprostavljanja. Ali pazi, da li je indirektno suprostavljanje Bogu ako, otkako je počela da se razvija, objašnjava priroden pojave koje su pe toga bile u "nadležnosti" Boga.
[/QUOTE]
Слажем се са тобом око првог дијела, али други дио је споран, неки ""научници" покушавају да кроз науку негирају Бога, а неки су вјерници иако су научници!?
Да у праву си наука се развија, али шта доказује, хајде да видимо у којим областима се наука највише развија, а гдје тапка у мјесту?

Ali pazi, da li je indirektno suprostavljanje Bogu ako, otkako je počela da se razvija, objašnjava priroden pojave koje su pe toga bile u "nadležnosti" Boga.

Из овога је јасно да ја и ти немамо исти концепт Бога, ти као атеиста схваташ Бога онако какво је схватање бога од стране пагана, бог вјетра, бог сунца, бог ријеке итд, мој концепт бога је ближи рецимо Ѕf-u, Ентитет који се протеже бескрајно кроз вријеме и простор, не бави се олујама и громовима, Он је уредио и "програмирао" природне процесе и појаве које видимо у цијелом космосу.
Али да се вратимо на науку и уопште њену могућност да негира или докаже Бога, ево реци ми колико смо по науци имали планета у сунчевом систему 80-их година, а колико имамо сад? Колико мозга ми користимо, за шта служе дијелови мозга које не користимо. Да ли интелигенција зависи од величине мозга или не, зашто делфини имају већи мозак од нашег, јел у питању еволуција и каква?
Могао бих да набрајам до сутра, тако да је вјеровање у науку за мене исто као и вјеровање у паганска божанства, наука ми личи на слијепца који покушава другом слијепцу да дочара боје лептира којег никад није видио.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
Jesi li razmišljao ko to manipuliše godinama i sa kojom svrhom?
Nego, ti mene nisi razimeo. A evo ti objašnjenje: ako stvarno želiš da ti neko uz pivkana pokaže evoluciju, onda treba da pronađeš evolucionog biologa, a ne mene koji to nisam. Ja sam ti naveo dve knjige, jednu je pisao ateista, a drugu doktor teologije, i oba navode dokaze za evoluciju. Ako je i evolucija za tebe nečija manipulacija, onda opet treba da razmisliš koja je svrha te manipulacije, i kako li su uspeli da izmanipulišu i jednog papu, koji iza sebe ima svitu crkvenih velikodostojnika, koji itekako vode računa šta sme a šta ne sma da kaže.
Što se tiče ovoh godina, nadbiskup Ašer je izučavajući Bibliju (poznat ti je onaj deo gde je iznesen rodoslov), utvrdio onu godinu 4004. pre nove ere. I, u redu, tebi je smešna cifra od 14 megagodina, ali to su procene, zasnovane na činjenici da se Svemir širi.
PS ne znam da li sam ti pomenu onu TV emisiju povodom onog nesrećnog zahteva da se kreacionizam uvede u škole. Pronađi ga negde i vidi kako je bivši imam Zukurlić reagovao kada mu je evolucioni biolog dao konkretan primer evolucije. Znači: kreacionista ostaje kreacionista, bez oibzira na dokaze o evoluciji.
PPS palo mi je i ovo na pamet. Da li si tako čvrst kada su u pitanju i dokazi o objektivnom postojanju Boga?:D
Ja samo prosto ne mogu da skontam kako ti mene uvršatavaš u biblijskog kreacionistu, ako pišem o njoj to samo znači da sam je čitao i da je tumačim kako tumačim. Ja sam vernik u Boga. Možda sam svemir postoji oduvek, čak šta više mi je to i najlogičnije. To je prosto nemerljivo i nepojmljivo. Biblijski kreacionisti po meni greše kada procenjuju da je svemir star oko šest hiljada godina, pitam se a šta je Bog radio pre stvaranja u toj praznini. Ili oni koji zastupaju tezu o 14 milijardi godina, šta je bilo pre 30 milijardi godina? Kažeš svemir se širi, gde to u kom prostoru, šta je to ništa i šta je iza ništa. Ja sam glup pa ne mogu to da shvatim, ali zato imamo pametne naučnike i kreacioniste da mi objasne. Zato se to zove manipulacija godinama, kao što i ja mogu da tvrdim da je svemir star 100 milijardi godina i da ti dam kao neki dokaz. Ma šta to treba čoveku u svom okvirnom životu?
Što se tiče evolucije, ništa ja ne tvrdim već pitam one koji mi tvrde da mi pokažu dokaz, kao što su ovde neki tražili da im dokažem Boga iako sam vernik. Zato ne tražim od pape ili nekog naučnika da mi dokazuju već od tebe da mi ti dokažeš jer TI tvrdiš. Nadam se da si razumeo. Ako ne možeš da dokažeš onda si vernik teorije evolucije i nije sramota to reći. "Ja sam vernik TE". Kao što hrišćani imaju Bibliju, tako evolucionisti imaju poreklo vrsta.

stnco

Elita
Poruka
16.704
Слажем се са тобом око првог дијела, али други дио је споран, неки ""научници" покушавају да кроз науку негирају Бога, а неки су вјерници иако су научници!?
Baš bih voleo da me prosvetliš primerima oko boldovanog. Lepo sam ti napisao da prirodne nauke uopšte nisu zainteresovane za Boga. Svaka se bavi svojim područjima istraživanja.
Да у праву си наука се развија, али шта доказује, хајде да видимо у којим областима се наука највише развија, а гдје тапка у мјесту?
Važi. Počni prvi da vidimo gde "tapka u mestu".
Из овога је јасно да ја и ти немамо исти концепт Бога, ти као атеиста схваташ Бога онако какво је схватање бога од стране пагана, бог вјетра, бог сунца, бог ријеке итд, мој концепт бога је ближи рецимо Ѕf-u, Ентитет који се протеже бескрајно кроз вријеме и простор, не бави се олујама и громовима, Он је уредио и "програмирао" природне процесе и појаве које видимо у цијелом космосу.
Ja ti jednom napisah da ja nemam nikakvu predstavu o objektivnom Bogu (pod ovim podrazumevam postojanje Boga izvan čoveka). A moja izjava da nauka posredno negira Boga-tvorca bazirana je na hrišćanskom uverenju da je Bog za šest dana stvorio sve. Nije On stvorio ništa, jer se predstava o Bogu stvara u već otkrivenim religijskim centrima u desnoj hemisferi mozga.
Али да се вратимо на науку и уопште њену могућност да негира или докаже Бога, ево реци ми колико смо по науци имали планета у сунчевом систему 80-их година, а колико имамо сад?
Ovo je već po malo smešno. I reći ću ti: bilo je devet planeta. A onda su počele sonde da ispituju planete i ispostavilose da Pluton ne zadovoljava kriterijume pa je izgubio status planete. I u čemu je problem? Mogu da ti navedem mnogo karakterističnije zablude u nauci koje su ispravljene.

Колико мозга ми користимо, за шта служе дијелови мозга које не користимо. Да ли интелигенција зависи од величине мозга или не, зашто делфини имају већи мозак од нашег, јел у питању еволуција и каква?
Postavi ova pitanja nekom neurobiologu, ali i guglaj. Naći ćeš mnoge odgovore.
Могао бих да набрајам до сутра, тако да је вјеровање у науку за мене исто као и вјеровање у паганска божанства, наука ми личи на слијепца који покушава другом слијепцу да дочара боје лептира којег никад није видио.
Ovo reče čovek koji je, (moguća pretpostavka), došao s posla nekim prevozom, ne razmišljajući koliko tu ima nauke. Prošetao kroz kuću obaljajući razne aktinosti, potpuno nesvestan koliko oko njega ima nauke.Onda je u jednom trenutku pritisnuo dugme i uključio kompjuter pa malo "pljuvao" po nauci, ne shvatajući koliko mu je u tome pomogla baš ta nauka. :D

stnco

Elita
Poruka
16.704
Ja samo prosto ne mogu da skontam kako ti mene uvršatavaš u biblijskog kreacionistu, ako pišem o njoj to samo znači da sam je čitao i da je tumačim kako tumačim. Ja sam vernik u Boga. Možda sam svemir postoji oduvek, čak šta više mi je to i najlogičnije. To je prosto nemerljivo i nepojmljivo. Biblijski kreacionisti po meni greše kada procenjuju da je svemir star oko šest hiljada godina, pitam se a šta je Bog radio pre stvaranja u toj praznini. Ili oni koji zastupaju tezu o 14 milijardi godina, šta je bilo pre 30 milijardi godina? Kažeš svemir se širi, gde to u kom prostoru, šta je to ništa i šta je iza ništa. Ja sam glup pa ne mogu to da shvatim, ali zato imamo pametne naučnike i kreacioniste da mi objasne. Zato se to zove manipulacija godinama, kao što i ja mogu da tvrdim da je svemir star 100 milijardi godina i da ti dam kao neki dokaz. Ma šta to treba čoveku u svom okvirnom životu?
Što se tiče evolucije, ništa ja ne tvrdim već pitam one koji mi tvrde da mi pokažu dokaz, kao što su ovde neki tražili da im dokažem Boga iako sam vernik. Zato ne tražim od pape ili nekog naučnika da mi dokazuju već od tebe da mi ti dokažeš jer TI tvrdiš. Nadam se da si razumeo. Ako ne možeš da dokažeš onda si vernik teorije evolucije i nije sramota to reći. "Ja sam vernik TE". Kao što hrišćani imaju Bibliju, tako evolucionisti imaju poreklo vrsta.
Moram ovo :D. Izvini.
Vidi Sale: ovaj svet je nekako nastao i tu postoje biblijski koncept i naučni koncept. Ako sam dobro razumeo tvojju izjavu ti nisi ni za jedan, i to je u redu. Ja sam pretpostavio da si kreacionista jer ne veruješ u evoluciju. Obično se zainteresovani ljudi polarišu oko ta dva koncepta. Ima i treći koncept, ali je krajnje smešan, pa ne bih o njemu.
Ali, otkuda tebi ideja da ti mene, a rekao si negde koja mi je struka, pitaš za dokaze o evoluciji, kada ćeš mnogo bolje odgovore da dobiješ u knjigama koje sam ti preporučio. Većinu toga što znaš, a u vezi je raznih nauka, pročitao si u knjigama. Da li ti veruješ da si izmanipulisan, ili si kroz te knjige dobio dokaze da je to što znaš istina. I važi, ja verujem u evoluciju, ali ta vera je potkrepljena dokazima koje sam pročitao u knjigama. E sada, ebiga, ako je ogroman deo naučnog sveta zaveden onda sam i ja, koji sam daleko ispod tog naučnog sveta. Ako je evolucija manipulacija, onda sam i ja izmanipulisan. Ali pitaj se ko to manipuliše i zašto?