Bog neke molitve usliši, a neke ne, zašto ?

Kako ne shvataš da si se uhvatio na lepak ?

Šta ti misliš o napred citiranoj mudrosti sv. Makarija ?

Jedna rečenica koja prikazuje religiju u pravom svetlu.

Prosti ljudi su njena hrana, prosti ljudi veruju, prosti ljudi vide boga, prosti ljudi upijaju božansku mudrost ?

Prosti ljudi su oni čiji IQ je evidentno nizak .

Prosti ljudi danas čine veliku većini stanovništva naše planete, kako tvrdi zvanična statistika ?

Proporcionalno broju vernika, kako tvrdi statistika ?

Što dalje implicira da je mudri Makarije bio 100% u pravu?

"Šta kaže Porta"?

Bolje je uhvatiti se na lepak nego na bucku :)

Znaci ti nam sad kazes kako je paganstvo za razumne, civilizovane ljude sa iznadprosecnim IQ? Dobro...

Na Rodjenju Gospoda i Boga naseg Isusa Hrista, Andjeli su se javili pastirima a ujedno su mu prisli najuceniji ljudi na planeti u tom periodu, tri mudraca. Samim tim nam je Bog pokazao da ce se Njegova nauka otkriti ljudima iz ove dve kategorije. Najprostijima i najmudrijima. To je istorija i pokazala da je tako. Kad bi barem malo pored paganske, poznavao i Hriscansku istoriju, znao bi ko su bili veliki oci Crkve Hristove. Koliko su bili slavni i postovani naucnici toga doba, i kako su pred Istinom Hristovom postajali Hriscani, cutao bi i pokrio se usima zbog neznanja.

To sto zamisljas da je Hriscanstvo nastalo od nepismenih i neinteligentnih, lakozavodljivih ljudi, samo kazuje o tebi i u kakvom neznanju pravis te smesne slike. Pozivas se da je Hriscanstvo nastalo iz bajki, a ustvari sam imas u glavi bajku o Hriscanstvu. Mislis da ga je osnovalo neznanje i masta a sam u stvari imas neznanje o njegovoj istoriji i fantazije oko nastanka.
Vidis da je i u tvom slucaju istinito tvrdjenje da covek ono sto ima u sebi reflektuje na Boga. Neznalica neznaje, glup glupost, zao zlo.
 
Bog neke molitve uslišava a neke ne. Zašto?

Malopre (dok nije prekinuta potezanjem ruznih izraza), u temi "Bog i slobodna volja", bilo je zamerki Bogu zašto čoveku nije dopustio nesputanu, neogranicenu slobodu. Ovo pitanje, uslišavanja molitve, slično je tome.
*
Vernici (Pravoslavci), znaju da su stvoreni i da žive dobrom voljom Božjom, kao gosti, a ne kao domaćini, u ovom Njegovom svetu. I da, saglasno s tim, moraju da postuju "kućni red" ili pravila ponašanja. Što podrazumeva ograničenje slobode. Ma koliko Ga molili, molitve koje traže nešto što nije deo rešenja, pa je stoga deo problema, neće biti uslišene. Ovo je, mislim, tako jasno. Zato, da bi nam molitve bile uslišene, moramo se najpre "raspitati" (u Crkvi), šta je Božji naum s ovim Njegovim svetom, i šta mi kao Njegova stvorenja treba da činimo, i kako da se vladamo, da bismo stekli Njegovu podršku. Kad ovo saznamo, naše će molitve moliti ono sto je Bogu drago da nam ispuni.
 
Bog neke molitve uslišava a neke ne. Zašto?

Malopre (dok nije prekinuta potezanjem ruznih izraza), u temi "Bog i slobodna volja", bilo je zamerki Bogu zašto čoveku nije dopustio nesputanu, neogranicenu slobodu. Ovo pitanje, uslišavanja molitve, slično je tome.
*
Vernici (Pravoslavci), znaju da su stvoreni i da žive dobrom voljom Božjom, kao gosti, a ne kao domaćini, u ovom Njegovom svetu. I da, saglasno s tim, moraju da postuju "kućni red" ili pravila ponašanja. Što podrazumeva ograničenje slobode. Ma koliko Ga molili, molitve koje traže nešto što nije deo rešenja, pa je stoga deo problema, neće biti uslišene. Ovo je, mislim, tako jasno. Zato, da bi nam molitve bile uslišene, moramo se najpre "raspitati" (u Crkvi), šta je Božji naum s ovim Njegovim svetom, i šta mi kao Njegova stvorenja treba da činimo, i kako da se vladamo, da bismo stekli Njegovu podršku. Kad ovo saznamo, naše će molitve moliti ono sto je Bogu drago da nam ispuni.

Bog je izmišljeni lik i ne uslišava molitve.
 
Zašto neke molitve Bog uslišava a neke ne?

Ima 1 vrlo lepa knjiga "za decu i odrasle": "Mali princ", koja ima neke paralele ovom pitanju.
Dečak, mali princ, skita po Zemlji ali i po Svemiru, i hvališe se kako on komanduje nebeskim telima šta da rade. Pa npr. kaže Zemlji: "okreći se" i ona ga sluša i okreće se. Pa naredi Suncu: "Sijaj". I ono sija.
*
Tako i mi možemo shvatiti uslišavanje molitava koje upućujemo Bogu. Npr. ako bismo Ga zamolili: "i oprosti nam dugove naše kao što i mi opraštamo dužnicima svojim", to će se sigurno ostvariti. Ali, podrazumeva se, ukoliko i mi učinimo sa svoje strane ono što smo rekli - da opraštamo. Problem nastaje kada nećemo da učinimo a tražimo da nam bude učinjeno. Ili, čak, kada ne želimo ni da se molitveno obraćamo Bogu. Ili, smatramo da nemamo nikakvih dugova pa ne vidimo ni svrhu da se molimo za njihov oprost. Ili... itditd. Ali, ako se prema Bogu postavimo skrušeno, misleći o sebi da smo nedostojne sluge, koji su bili u mogućnosti da u ovom Božjem svetu ostave više dobrote, milosti i oprosta dugova, nego što jesmo, onda možemo biti sigurni da će nam Bog odgovoriti tako da mi taj odgovor lepo razumemo kao uslišavanje naše molitve.
 
ovo je zanimljivo jer znam dosta "vernika" koji idu u crkvu da bi nekog prokleli a to govori koliko je sustina vere objasnjenja narodu preko propagandnih crkvenih glasila...katolici to rade mnogo ozbilnije, jer imaju fond samo za te stvari ali kod ortodoksa, barem kod nas, pare se na to ne trose jer ih crkva cuva za druge po njima vaznije stvari.
a zasto bog uslisi molbe nekome a nekome ne :lol: pitanje je smesno do bola, jer bog nije referent za pecatiranje molbi koje se usvajaju vec covek - vernik sam sebe oznaci cim trazi neku korist od boga, bilo koje forme, materijalne duhovne ili emotivne...tragicno je da sve veci broj ljudi veruje da molbe imaju svrhu a to govori upravo da treba raditi na omasovljenu principa pravolsavlja koje malo ljudi razume...

danas sam doziveo da 4umski pravoslavac javno keps lokom rece da nece da mi nikad oprosti samo zato sto smo konfrontrali stav :lol: ko konta i razume otvorice mu se...
 
ovo je zanimljivo jer znam dosta "vernika" koji idu u crkvu da bi nekog prokleli a to govori koliko je sustina vere objasnjenja narodu preko propagandnih crkvenih glasila...katolici to rade mnogo ozbilnije, jer imaju fond samo za te stvari ali kod ortodoksa, barem kod nas, pare se na to ne trose jer ih crkva cuva za druge po njima vaznije stvari.
a zasto bog uslisi molbe nekome a nekome ne :lol: pitanje je smesno do bola, jer bog nije referent za pecatiranje molbi koje se usvajaju vec covek - vernik sam sebe oznaci cim trazi neku korist od boga, bilo koje forme, materijalne duhovne ili emotivne...tragicno je da sve veci broj ljudi veruje da molbe imaju svrhu a to govori upravo da treba raditi na omasovljenu principa pravolsavlja koje malo ljudi razume...

danas sam doziveo da 4umski pravoslavac javno keps lokom rece da nece da mi nikad oprosti samo zato sto smo konfrontrali stav :lol: ko konta i razume otvorice mu se...

OK.
A ti, kad se, npr. Bogu obraćaš molitveno, da li mu se obraćaš sa: bože, ili sa Bože?
*
Pitam pošto čitam ovo prvo.
 
nikad se ne molim...

Pravoslavci nemaju "fondove za crkvena glasila kojima bi se vernicima objašnjavala suštinu vere".
Suština vere je vera. Ona se postiže samo ličnim susretom s Bogom, a taj susret je individualni čin, jedinstven za svakog čoveka pojedinačno. Crkva je stub i tvrđava Istine, pa koga ta Crkvena Istina zanima, tu je može naći.
 
Pravoslavci nemaju "fondove za crkvena glasila kojima bi se vernicima objašnjavala suštinu vere".
Suština vere je vera. Ona se postiže samo ličnim susretom s Bogom, a taj susret je individualni čin, jedinstven za svakog čoveka pojedinačno. Crkva je stub i tvrđava Istine, pa koga ta Crkvena Istina zanima, tu je može naći.
Isus je rekao da je BOG U NAMA?

Prema tome, te tvoje Crkve su suvišne kolega ?

Vi ste iskrivili Isusovu ideologiju, i zbog toga vas neće primiti u to Carstvo Nebesko ? :whistling:
 
Isus je rekao da je BOG U NAMA?

Prema tome, te tvoje Crkve su suvišne kolega ?

Vi ste iskrivili Isusovu ideologiju, i zbog toga vas neće primiti u to Carstvo Nebesko ? :whistling:
Rade Rade čitaj Bibliju
18 A i ja tebi kažem: ti si Petar, i na ovom kamenu sazidaću crkvu svoju, i vrata paklena neće je nadvladati.

19 I daću ti ključeve od carstva nebeskog: i šta svežeš na zemlji biće svezano na nebesima, i šta razrešiš na zemlji biće razrešeno na nebesima
 
Rade Rade čitaj Bibliju
18 A i ja tebi kažem: ti si Petar, i na ovom kamenu sazidaću crkvu svoju, i vrata paklena neće je nadvladati.

19 I daću ti ključeve od carstva nebeskog: i šta svežeš na zemlji biće svezano na nebesima, i šta razrešiš na zemlji biće razrešeno na nebesima

"- Carstvo Božije je u vama, i van vas. Kada upoznate sebe, postaćete poznati i shvatićete da ste vi ti koji su sinovi živoga Oca. Ali ako ne upoznate sebe, živite u siromaštvu i vi ste ti koji ste siromaštvo - kaže Hrist u Jevanđelju po Tomi, u paragrafu koji ukazuje da je akt spasenja neraskidivo povezan sa moći introspekcije, sposobnosti da se iskreno sagleda sopstvena ličnost, samokritično, jer je to jedini put ka usavršavanju. " :rtfm:

Toma je bio Isusov savremenik kolega, direktno je prenosio Isusove reči na papir, što znači da je njegovo sočinenije NAJAUTENTIČNIJE ?;)

Da li ga je sveta crkva izbacila iz Biblije zbog ovog gore navedenog ?
Očigledno jeste, jer ako bi smo poslušali ove reči Mesije, ne trebaju nam nikakve crkve ni katedrale, i cela bulumenta mantijaša koju moramo da izdržavamo,
i zlatom ih kitimo ?:whistling:
 
"- Carstvo Božije je u vama, i van vas. Kada upoznate sebe, postaćete poznati i shvatićete da ste vi ti koji su sinovi živoga Oca. Ali ako ne upoznate sebe, živite u siromaštvu i vi ste ti koji ste siromaštvo - kaže Hrist u Jevanđelju po Tomi, u paragrafu koji ukazuje da je akt spasenja neraskidivo povezan sa moći introspekcije, sposobnosti da se iskreno sagleda sopstvena ličnost, samokritično, jer je to jedini put ka usavršavanju. " :rtfm:

Toma je bio Isusov savremenik kolega, direktno je prenosio Isusove reči na papir, što znači da je njegovo sočinenije NAJAUTENTIČNIJE ?;)

Da li ga je sveta crkva izbacila iz Biblije zbog ovog gore navedenog ?
Očigledno jeste, jer ako bi smo poslušali ove reči Mesije, ne trebaju nam nikakve crkve ni katedrale, i cela bulumenta mantijaša koju moramo da izdržavamo,
i zlatom ih kitimo ?:whistling:
I Matej, znači jedan od njih su Isusa razumeli drukčije
 
Немогуће је да Бог не слуша човека који њега слуша.
... Преподобни Исаија Отшелник (4. век)

Вештина је у комуникацији с Богом.
Ако човек жели да му Бог услиши молитву, то може једноставно да постигне.
Потребно је да се Богу моли за оно што је Богу мило и драго да му испуни.
Нпр. да се с неким лепо слаже, да се помири с неким са којим се завадио, да тражи правде Божје (да се догађаји дешавају тако како је праведно по Божјим мерилима правде), да се Богу обрати са молбом за разумевање нечега што не разуме, АЛИ, овде наступа предходна човекова обавеза, а то је она како ју је Преп.Исаија Отшелник формулисао, а то је обавеза да најпре човек Бога слуша. Тек када то послушање испуни, стећи ће се наведени услов да Бог човека слуша.
 
Poslednja izmena:
Kako to da Habl nije nigde otkrio to NEBO ? Ni Vojadžer, ni Sputnjik ni Sojuz ni Apolo niko ? Nebo je očigledno negde u nekoj drugoj dimenziji ?
A Ajnštajn tvrdi da su međudimenzijalne barijere neprobojne ? Bog nas ne može čuti.

A ti veruješ onduliranom plažućem filistejcu?
....
PROBOJNE SU ITEKAKO!
Samo da bi se probio treba ti dooooosta ZLATA! Pravog čistog, nepatvorenog!
.....
To je zapravo i jedini razlog zašto je zlato "vredno", zajedno sa srebrom. Zlatni oklop može da izdrži prolazak kroz plazmu.
I da sa njim izadješ VAN linije horizonta OVE CRNE RUPE gde mi živimo!
...
Ali za naše verujuće, to je tako nenadahnjujuće! Kako će se samo iznenaditi na kraju! Kad budu videli...čitaju samo tkz Svete knjige, i ne povezuju svet oko sebe sa religijom i naukom, čisti srednji vek, odma moram da kažem!

Ride out, set off to the sea
Odd fellows, you and me
Sail on to a world far away
That might not exist, we must be insane

To Jerusalem

The piper inside, can't you feel him calling
You don't be afraid of the horizon
To Jerusalem
Don't you give in to their fingers pointing
So don't be afraid, you won't crash at the horizon


 
Evo ja kao ateista mogu da ti kažem da je bog u toj situaciji placebo.Ljudi sami stvore uslove da im se to ispuni a molitva je tu čisto samo dodatna motivacija.Recimo jedan učenik pred pismeni zadatak se pomoli bogu da dobije peticu i to mu da motivaciju da uči jer oseća da ima podršku neke više sile da nauči za peticu...a drugi učenik isto tako želi peticu i pomoli se bogu ali posle toga sedne i ne pipa knjigu nego čeka pismeni sasvim siguran u to da će dobiti peticu jer se pomolio.
 
Evo ja kao ateista mogu da ti kažem da je bog u toj situaciji placebo.Ljudi sami stvore uslove da im se to ispuni a molitva je tu čisto samo dodatna motivacija.Recimo jedan učenik pred pismeni zadatak se pomoli bogu da dobije peticu i to mu da motivaciju da uči jer oseća da ima podršku neke više sile da nauči za peticu...a drugi učenik isto tako želi peticu i pomoli se bogu ali posle toga sedne i ne pipa knjigu nego čeka pismeni sasvim siguran u to da će dobiti peticu jer se pomolio.

Све би то било тако, само када би било тачно.
Међутим............
''Сложени проблеми имају просте, лако разумљиве и нетачне одговоре.''
 
Све би то било тако, само када би било тачно.
Међутим............
''Сложени проблеми имају просте, лако разумљиве и нетачне одговоре.''
ok,ako je netačno,onda se ti pomoli za nešto (npr da nađeš bolje plaćeni posao ili šta znam) i onda sedi kuči i moli se godinu dana za to ali nemoj ništa da uradiš povodom toga pa mi javi dal ti je uspelo
 
ok,ako je netačno,onda se ti pomoli za nešto (npr da nađeš bolje plaćeni posao ili šta znam) i onda sedi kuči i moli se godinu dana za to ali nemoj ništa da uradiš povodom toga pa mi javi dal ti je uspelo

Брате,
Тако схваћена молитва Богу: ''za nešto (npr da nađeš bolje plaćeni posao ili šta znam)'', указује да си Бога схватио као ''доброг чику који има отворен сервис за испуњавање наших жеља''. А није. Бог је несхватљиво сложеније Биће, Које је цео овај свет, све што видимо и све што не видимо, све што је живо и све што није живо, све то - створио. Из ничега створио. Знам да је тешко то разумети, не кажем ни за себе као верника да све добро разумем, али тако је. С таквим Богом, Свемоћним, Који и нас људе, Своја створења, воли, пази, чува, учи и припрема за будући вечни живот, с Њим таквим ми ''имамо посла'' када Му се обраћамо и молимо Га.
 
Брате,
Тако схваћена молитва Богу: ''za nešto (npr da nađeš bolje plaćeni posao ili šta znam)'', указује да си Бога схватио као ''доброг чику који има отворен сервис за испуњавање наших жеља''. А није. Бог је несхватљиво сложеније Биће, Које је цео овај свет, све што видимо и све што не видимо, све што је живо и све што није живо, све то - створио. Из ничега створио. Знам да је тешко то разумети, не кажем ни за себе као верника да све добро разумем, али тако је. С таквим Богом, Свемоћним, Који и нас људе, Своја створења, воли, пази, чува, учи и припрема за будући вечни живот, с Њим таквим ми ''имамо посла'' када Му се обраћамо и молимо Га.
Gledaj,ovde se ne radi o bogu i tome šta je bog(ima druga tema o tome) nego o molitvama i tome kako moltve nekad pomažu a nekad ne...moje objašnjene je racionalno jer je moj pogled na svet racionalan...dobro,malo sam ga previše uprostio pošto imam naviku da uproštavam stvari jer obično radim sa malom decom,izvinjavam se.

Ali poenta je da su molitve placebo,jer i da bog postoji zašto bi nekome pomogao da osvoji medalju ili pobedi na utakmici(vidi početnustranu teme) a ne pomaže gladnim,žednim i bolesnim ljudima koji se muče bez razloga.
 
...zašto bi nekome pomogao da osvoji medalju ili pobedi na utakmici (vidi početnu stranu teme) a ne pomaže gladnim, žednim i bolesnim ljudima koji se muče bez razloga.

Претпостављаш ли да овим другим (гладним, жедним, болесним...) не услишава молитву, док некоме помаже да освоји медаљу?
*
''Ako su ti pretpostavke loše a logika perfektna, tada su ti zaključci neminovno pogrešni. Ipak, praveći greške u svojoj logici, imaš u najmanju ruku slučajnu šansu da dobiješ korektan zaključak.'' - рекао је 1.
 
Претпостављаш ли да овим другим (гладним, жедним, болесним...) не услишава молитву, док некоме помаже да освоји медаљу?
Ali bog ne pomaze stvarno ni jednima ni drugima...To je jednostavno placebo efekat.Bog ne postoji kao bice nego kao apstraktni koncept u glavama vernika o tome da postoji neka vanmaterijalna sila.Bozija moc je uvek jednaka veri koju ljudi u nju polazu...ista kao sto i placebo moze da ti pomogne samo onoliko koliko ti verujes u to da ce ti pomoci.
 

Back
Top