Bog je ljubav. Ljubav je i dobro i zlo.

Eto teorije.
Ljubav zaista može da bude oboje. Ne znam da li ste osetili nekad neku vrstu bolesne ljubavi.
A postoji, iako svi govore "onda to nije ljubav".
Upravo.
Onda to nije ljubav. Tako i Bog. Nema samo dobru stranu- uostalom, šta je uopšte "dobro"? Šta ta reč predstavlja?
Ne možemo reći da je nešto "dobro" jer ne znamo šta će se iz toga izroditi, , nekad iz nečeg naizgled "dobrog" proizađe nešto loše i obrnuto (otuda izreka "ko zna zašto je to dobro" onda kad ti se desilo ili dešava nešto loše).

To je toliko isprepletano da je jedino objašnjenje da je BOG jednostavno i CRNO I BELO, da je Bog zapravo SVE- jednom rečju. Šta mislite o ovakvom načinu gledanja na Boga?
Бог је изнад добра и зла. Зато се обично каже да је Бог предобар. Над-добар. Не можеш замислити Божију доброту.
Бог није човек да буде и добар и лош. Бог је савршен, зато у њему нема промене. Бог не може да обухвата зло, већ човек својим поступцима бира зло, тј. одлази од Бога или се приближава Богу. Помешао си Бога и човека.

U međuvremenu dok nisam znao ništa, pročitao sam Bibliju u delovima. Bog itekako ima kako kažeš "zle atribute" počevši od besa, ljubomore, uslovne ljubavi koju mora da testira itd.
Нeма. То о чему ти пишеш је антропоморфни приказ Бога.
Не очекујеш ваљда да Бога опишу као трансцендентну личност у чијој реалности нема јуче и нема сутра. Вечито сада.
Да се такво биће не мења никада (јер је савршено) и да нема почетка.
Ко би то тако разумео ?
Дакле нити се љути нити се каје. Имаш онај део у Старом Завету где се Бог љути на људе у смислу да ако не промене своје понашање, доћи ће то и то.
Дакле у питању је увек човек и његово понашање, не Бог. Није Бог човек па да му је лош дан и да је љут.

Eto teorije.
Ljubav zaista može da bude oboje. Ne znam da li ste osetili nekad neku vrstu bolesne ljubavi.
A postoji, iako svi govore "onda to nije ljubav".
Pa i nije ljubav. Kako ljubav može biti bolesna? Ljubav je neuslovljena.
Čim se tu uplete ego, sa očekivanjima, sviđanjima, nesviđanjima, to
više nije ljubav.
E sad, kako možemo reći ''Tako i Bog''. Ako je neko pripisao Bogu osobine
ega, to je njegov problem.

Pa to nikako nije bilo moguće. Tako da otpada uopšte kao mogućnost.

A jedno od lica Svete Trojice se spominje i u Starom Zavetu: ,,1:2 A zemlja beše bez obličja i pusta, i beše tama nad bezdanom; i duh Božji dizaše se nad vodom."
zaboravljaš i da se spominje zao duh božiji koji spopada saula.
u sz ne postoji troičnost nisu znali za taj pojam, tek u nz. a novi zavet je nova vera i kao što vidiš jevreji se nisu primili na nju.
jevreji su gledali na boga antropomorforno davali su mu svoje osobine, srdit, ljut, gnevan... zato po meni je nespojiv sa bogom novog zaveta koji je tvorac (otac), ljubav (sin) i utešitelj (sveti duh).
sad samo ostaje pitanje zašto je zlo u svetu, dopuštenje božije - ne verujem, jer ljubav ne dopušta nikakvo zlo.
ili nas je bog napustio i ostavio da se valjamo u svom blatu ili bez muke nema nauke. uglavnom nema niko odgovor. ko zna možda su deisti u pravu

u sz ne postoji troičnost nisu znali za taj pojam, tek u nz. a novi zavet je nova vera i kao što vidiš jevreji se nisu primili na nju.
jevreji su gledali na boga antropomorforno davali su mu svoje osobine, srdit, ljut, gnevan... zato po meni je nespojiv sa bogom novog zaveta koji je tvorac (otac), ljubav (sin) i utešitelj (sveti duh).
sad samo ostaje pitanje zašto je zlo u svetu, dopuštenje božije - ne verujem, jer ljubav ne dopušta nikakvo zlo.
ili nas je bog napustio i ostavio da se valjamo u svom blatu ili bez muke nema nauke. uglavnom nema niko odgovor. ko zna možda su deisti u pravu
bez zla i iskušenja svet bi bio beskoristan kao škola za duše

Bog ne sputava slobodnu volju, zato i postoji zlo na ovom svetu. Ljudi su slabi na njega, a za to nije kriv Gospod.

Back