Bog i slobodna volja

Da li Bog ima slobodnu volju ako zna sve unapred šta će da se desi?

Gde mu je onda izbor?

Kakva je to slobodna volja kada Bog zna budućnost i šta će se desiti sa svakim od nas?

Kakva je to slobodna volja kada zna i to bez greške zna šta će da se desi?
Dobra tema.
Možda ne sasvim dobro formulisano pitanje, ali je intuicija na mestu.
Pokušavam da rečima uobličim ono što mislim, pa ću napisati jedan uvod za temu o tome uskoro.

Nešto o tome "zašto Bog stvara, ako zna da će se pojaviti zlo"? Kao "zašto uopšte stvara?".
Nemam još sročen taj tekst.
Valjda ću uskoro
 
Koliko uopšte slobodna volja igra (bitnu) ulogu kad su naši potezi u životu uslovljeni genetikom i okolnostima?
Znači ako sam genetski agresivan, i nađem se u situaciji da se zarati, ja ću ući u taj rat, a ako sam genetski kukavica, postacu dezerter.
Ne možeš protiv genetike, ili možda i možeš- trebalo bi da je u tome čitav smisao Bozijih zapovesti- pobedi sâm sebe (slobodnom voljom)
 
Da li Bog ima slobodnu volju ako zna sve unapred šta će da se desi?
Gde mu je onda izbor?
Kakva je to slobodna volja kada Bog zna budućnost i šta će se desiti sa svakim od nas?
Kakva je to slobodna volja kada zna i to bez greške zna šta će da se desi?
Прва помисао ми је да је питање глупо. Но, пошто сам очигледно довољно залудан да висим овде, ајде да и ја паметујем.
Бог не зна у овом тренутку шта ће се СВЕ десити у будућности. Како ствара, тако се прича развија. Сутра ће да му падне на памет да направи Мику а прекосутра Жику који ће да убије Мику за дваес година. Онда конта шта ће све да удене у међувремену. Врло забавна егсистенција.
 
Misljenja sam da se slobodna volja odvija po odredjenim zakonitostima.
Ne mogu da poverujem da postoji slobodna volja u svetu,univerzumu,okolini gde zivim,gde se sve odvija po odredjenim pravilima.
Zasto bi covek bio izuzet od ``zakona jacih od propisanjih``....
 
Misljenja sam da se slobodna volja odvija po odredjenim zakonitostima.
Ne mogu da poverujem da postoji slobodna volja u svetu,univerzumu,okolini gde zivim,gde se sve odvija po odredjenim pravilima.
Zasto bi covek bio izuzet od ``zakona jacih od propisanjih``....
Naravno da mi ne posedujemo slobodnu volju u smislu da možemo odlučiti o stvaranju nekog novog univerzuma, ali postoji bezbroj mogućnosti da u svakom trenutku svog života ispoljimo svoju slobodnu volju, pa taman i da je odluka o tome da li ćemo nekom uputiti preki pogled ili pogled pun iskrenog razumevanja
 
Прва помисао ми је да је питање глупо. Но, пошто сам очигледно довољно залудан да висим овде, ајде да и ја паметујем.
Бог не зна у овом тренутку шта ће се СВЕ десити у будућности. Како ствара, тако се прича развија. Сутра ће да му падне на памет да направи Мику а прекосутра Жику који ће да убије Мику за дваес година. Онда конта шта ће све да удене у међувремену. Врло забавна егсистенција.
Ma čekajte ljudi, o kakvom stvaranju i ubijanju pričamo, pa zar nismo već apsolvirali, da bog za sada vlada samo u Kraljevstvu Nebeskom ?
Da zemaljsko kraljevstvo još nije vaspostavio ?
 
Ma čekajte ljudi, o kakvom stvaranju i ubijanju pričamo, pa zar nismo već apsolvirali, da bog za sada vlada samo u Kraljevstvu Nebeskom ?
Da zemaljsko kraljevstvo još nije vaspostavio ?
Не знам дал си озбиљан или потпирујеш расправу, ал за мене Бог влада на свим нивоима егзистенције и простора.
 
Koliko uopšte slobodna volja igra (bitnu) ulogu kad su naši potezi u životu uslovljeni genetikom i okolnostima?
Znači ako sam genetski agresivan, i nađem se u situaciji da se zarati, ja ću ući u taj rat, a ako sam genetski kukavica, postacu dezerter.
Ne možeš protiv genetike, ili možda i možeš- trebalo bi da je u tome čitav smisao Bozijih zapovesti- pobedi sâm sebe (slobodnom voljom)
Onda ne bi odgovarao Crkvi, ona se hrani slabima, dezorjentisanima, zbunjenima, kukavicama koje nisu u stanju da kroz život koračaju samostalno.
 
Koliko uopšte slobodna volja igra (bitnu) ulogu kad su naši potezi u životu uslovljeni genetikom i okolnostima?
Znači ako sam genetski agresivan, i nađem se u situaciji da se zarati, ja ću ući u taj rat, a ako sam genetski kukavica, postacu dezerter.
Ne možeš protiv genetike, ili možda i možeš- trebalo bi da je u tome čitav smisao Bozijih zapovesti- pobedi sâm sebe (slobodnom voljom)
Da, ovo je dobar uvid.
Nadići ili preobraziti ta ograničenja koja objektivno postoje.
Odlučiti to, odlučiti da se ne ide niz maticu, to i jeste ispoljavanje slobodne volje u datim okolnostima.
 
Čovek ima slobodnu volju.
Ali... zavisi kako se taj termin shvata, što, videli smo, često dovodi do zabuna. Ja shvatam kao htenje, nastrojenje, nameru, želju, opredeljenje... I to je jedina apsolutna sloboda u koju Bog ne dira.
Akcije su drugo. One nisu slobodne. Ostvarivanje naših akcija, pa i samo njihovo započinjanje, znači delatnost, dejstvenost, činodejstvovanje (za razliku od volje kao opredeljenosti), je pod Božjom supremacijom. Biće ako Bog dozvoli. Neće od toga (akcije) ništa biti ukoliko On ne dopusti.

Ima dve lepe srpske narodne poslovice:
''Ja bih hteo, i moj konj bi mogao, ali nam Bog ne dopusti.''
I:
''Čovek snuje a Bog odlučuje.''
 
Čovek ima slobodnu volju.
Ali... zavisi kako se taj termin shvata, što, videli smo, često dovodi do zabuna. Ja shvatam kao htenje, nastrojenje, nameru, želju, opredeljenje... I to je jedina apsolutna sloboda u koju Bog ne dira.
Akcije su drugo. One nisu slobodne. Ostvarivanje naših akcija, pa i samo njihovo započinjanje, znači delatnost, dejstvenost, činodejstvovanje (za razliku od volje kao opredeljenosti), je pod Božjom supremacijom. Biće ako Bog dozvoli. Neće od toga (akcije) ništa biti ukoliko On ne dopusti.

Ima dve lepe srpske narodne poslovice:
''Ja bih hteo, i moj konj bi mogao, ali nam Bog ne dopusti.''
I:
''Čovek snuje a Bog odlučuje.''
Da
Koliko god mi se to NE svidalo, milion puta sam se uverio u ono "Nije kome je receno nego kome je sudjeno", prvih nekih milion puta sam ignorisao, posle sam digao ruke (i dosao na forum o religiji, mozda mi se nesto (u)kaze :)
 
Čovek ima slobodnu volju.
Ali... zavisi kako se taj termin shvata, što, videli smo, često dovodi do zabuna. Ja shvatam kao htenje, nastrojenje, nameru, želju, opredeljenje... I to je jedina apsolutna sloboda u koju Bog ne dira.
Akcije su drugo. One nisu slobodne. Ostvarivanje naših akcija, pa i samo njihovo započinjanje, znači delatnost, dejstvenost, činodejstvovanje (za razliku od volje kao opredeljenosti), je pod Božjom supremacijom. Biće ako Bog dozvoli. Neće od toga (akcije) ništa biti ukoliko On ne dopusti.

Ima dve lepe srpske narodne poslovice:
''Ja bih hteo, i moj konj bi mogao, ali nam Bog ne dopusti.''
I:
''Čovek snuje a Bog odlučuje.''
Nešto mi ovo objašnjenje nije baš pitko.
Šta podrazumevaš pod "htenjem", "nastrojenjem", "namerom", "željom"?
I kako misliš da su akcije "neslobodne"?
Može dodatno objašnjenje?
 

Back
Top