Quantcast

Bog i slobodna volja

Сале!

Buduća legenda
Poruka
36.088
1. Hrišćanstvo je preuzelo iz starog zaveta poznanje Đavola. Sam Gospod, Bogočovek Hristos je bio izložen njegovim kušanjima. Bog mu je dozvolio (On zna zbog čega) da utiče, iskušava svakog čoveka. Đavo nema slobodu (ovlašćenje) da ga ni na šta ne prisiljava ali da mu uđe u um i da ga nagovara, savetuje... to sme. Zovemo ga Lukavi pošto svoje delo ne bi mogao da vrši ako bi se otvoreno deklarisao kao bogoprotivnik. Najveće lukavstvo mu je da čoveka ubedi kako on ustvari ne postoji.

2. Seme gordosti... otud što je Bog svoja slovesna stvorenja (anđele i ljude) snabdeo slobodnom voljom da se opredeljuju čak i protiv Njega. To je Đavo iskoristio, pogordio se, da može biti kao Bog, i toj svojoj gordosti poučio i prve ljude i od tada, sve vreme, poučava sve ljude. Bog nije stvorio seme gordosti. Ono je postalo tako što je gordost izabrana od strane gordeljivih stvorenja. Tako im se moglo, to im je bilo dopušteno, i oni su to izabrali.

3. Ljutnja, bes, mržnja nije uvek i nije svaka od Đavola. Ona koja je usmerena protiv zla, gordosti, nepravde, neistine, laži, lukavstva, obmane... takva je ljutnja Božanska. Njena je namera da se Đavo izobliči, razotkrije. Ko mrzi na zlo, želi dobro, i radi Božje delo. Takva mržnja je pravilna.

4. Bog s nama ne eksperimentiše. Isuviše nas voli i poštuje. Ne treba tako da gledamo na Boga - da se poigrava s nama. On nas vaspitava. Želi od nas da stvori što bolje ljude, da našu dušu što više ubeli, osvetli, ''metne među zvezde'' pesnički rečeno. ''Jer je ljudska duša najveće blago u ovom svetu i u svim svetovima'' (Sv.Justin Popović). Zašto to On radi? Zato što Mu je naša duša dragocena za Njegovo carstvo u koje će naša duša da ode kada mi odemo s ovog sveta. Što lepša, što belja, što čistija tada bila naša duša, to se On njoj više raduje. I za dalje planove Božje, sa našom dušom, po sveopštem Vaskrsenju (kada sve duše budu ponovo dobile telo) potrebno je (u smislu: želja Mu je), da naša duša bude što belja. Za to ubeljivanje ljudske duše, dat nam je ovaj život. To je njegova svrha, naznačenje i smisao.
Hijadu puta sam to objasnila ali tebi ne vredi objasnjavati.
Ti bi vecno da se pitas :D

Kako da hriscanstvo potencira??
Bozja rec tako kaze. Bog.
To je istina.
Sotona Djavo je stvarna licnost - duhovno bice , pali andjeo heruvim.
Koji je sluzio Bogu i koji se odmetnuo od Boga.
Posto je ponosan zao. Sam je postao takav.
Bog ga je stvorio kao savrsenog andjela.
Bog sve sto stvara je dobro i savrseno.
Bog ne stvara zlo.
Zlo potice od Sotona Djavola i ica koji ga ispoljavaju...
Kao sto Bog nije kriv kada neki covek postane zao.
Tako nije ni kriv kada andjeo postae zao.
Svojevoljno mogu postati zli.
Ne razumes slobodnu volju iako sam hiljadu puta to objasnila.
Ne zelis razumna objasnjenja.
Z|elis izbeci odgovornost ped Bogom
pa ti je lakse da se pitas i kao ne znas.
Ali si odgovoran pred Bogom.
Imas razum od njega.
Bog ti kaze u Bibliji da postoji jedan jedini Tvorac JHVh Bog Jehova.
I cela Bozja namera ti je u Bibliji.
Izvoli pa prouci.
Djavo ne moze biti tvorac nicega jer nema tu moc.
Sve je Bog JHVh stvorio pa i to drvece.
Dajte mi stihove iz starog zaveta gde se opisuje đavo

Mr.Infinity

Iskusan
Poruka
5.216
To što se svaki tekst može tumačiti ovako a može i onako, to je ovde primer.
Ono što se iz tvojih citata treba razumeti ispravno suprotno je
onome što se može bukvalno shvatiti, kao nesipravno.

Bog nije stvorio zlo, niti zle ljude.
Bog je sve stvorio VRLO DOBRIM.
Ako nas stavlja na muke i iskušenja, to je vaspitni postupak.
Kao što dobar roditelj vaspitava dete izlažući ga nevoljama koje ga neće slomiti, koje ''može da nosi'.
*
Evo šta je 1 Svetitelj o tome napisao:

Sv.Vasilije Veliki:

"Ukoliko Bog nije uzročnik zla, neko će reći, zbog čega je onda rečeno: Ja sačinjam svetlost i stvaram mrak, činim mir i sazdajem zlo (Is.45,7). Osim toga, rečeno je: Siđe zlo od Gospoda do vrata jerusalimskih (Mih.1,12), i: Nema zla u gradu koje ne učini Gospod (Am.3,6). U velikoj pesmi Mojsijevoj [se kaže]: Vidite, vidite sada da sam ja sam i da nema Boga osim mene. Ja umrtvljujem i oživotvoravam, ja ranjavam i isceljujem (Pon.32,36)". Za onoga, međutim, ko razume smisao [svetog] Pisma, nijedno od navedenih mesta ne sadrži optuživanje Boga kao uzroka i tvorca zla. Onaj ko je rekao: Ja sačinjam svetlost i stvaram mrak, u stvari obznanjuje da je Stvoritelj tvari, a ne zla. On se naziva Stvoriteljem i Izumiteljem onoga što se u tvorevini čini protivnim kako se ne bi pomislilo da je jedan uzročnik svetlosti, a drugi tame, i da se ne bi počeo tražiti jedan stvoritelj vatre, a drugi vode, jedan stvoritelj vazduha, a drugi zemlje. Naime, izgleda da su [navedeni sastojci] protivni jedni drugima usled svojih suprotnih osobina. Nekima se pomenuto uistinu i dogodilo, zbog čega su se okrenuli mnogoboštvu. Činim mir i sazdajem zlo. On osobito čini mir u tebi kada dobrim učenjem uspokojava tvoj um i ukroćuje strasti koje su se pobunile protiv duše. Sazdajem zlo. Zapravo, On presazdava zlo i vodi ka boljem kako bi, prekrativši se, postalo pričesno prirodi dobra. Srce čisto sazdaj u meni, Bože (Ps.50,12), tj. ne da ga sada stvoriš, nego da obnoviš ostarelo od greha. Da oba sazda u samome sebi u jednoga novoga čoveka (Ef.2,15). Da sazda ne znači da privede iz nebića, nego da preobrazi one koji već postoje. Ako je ko u Hristu, nova je tvar (2.Kor.5,17). Još je Mojsije [govorio]: Nije li On otac tvoj koji teje zadobio, koji teje stvorio i sazdao (Pon.32,6). Reč "sazdao", stavljena nakon reči "stvorio" jasno uči da se često upotrebljava u značenju poboljšavanja. Sazdati, naime, ima mnoga značenja. Prema tome, "činiti mir" znači graditi mir kroz sazdanje zla, odnosno kroz njegov preobražaj i privođenje ka boljem. Pod rečju "mir" ti možeš podrazumevati oslobađanje od ratova i zlom možeš zvati teškoće koje prate ratnike, odnosno pohode van granica otadžbine, napore, bdenje, nemir, prolivanje znoja, rane, ubijanje, zauzimanje gradova, porobljavanja, odvođenje u ropstvo, tužan izgled zarobljenika i, uopšte, sve žalosne posledice rata. Međutim, sve rečeno se dešava po pravednom sudu Božijem, koji ratovima šalje kazne na one koji su dostojni kažnjavanja. Ili bi možda hteo da Sodom nije bio spaljen nakon njegovih nepriličnih dela i da Jerusalim nije bio razrušen i njegov hram opustošen nakon strašnog bezumlja Judejaca protiv Gospoda? I kako bi se drugačije rečeno pravedno izvršilo ako ne rukama Rimljana, kojima su Judejci, tj. neprijatelji sopstvenog života, predali Gospoda našeg? Ponekad je pravedno da zlo, koje nastaje usled ratova, bude poslato na one koji su ga dostojni. Reči: Ja umrtvljujem i oživotvoravam, shvati, ako hoćeš, u njihovom neposrednom značenju, s obzirom da strah naziđuje najprostodušnije. I reči: Ja ranjavam i isceljujem je korisno da shvatimo u doslovnom značenju, s obzirom da ranjavanje uliva strah, a iscelenje podstiče na ljubav. Međutim, u rečenome možeš da nađeš i nešto više: Ja ću umrtviti zbog greha i oživotvoriti zbog pravde. Jer, ukoliko se naš spoljašnji čovek raspada, utoliko se unutrašnji obnavlja (2.Kor.4,16). Treba razumeti da On ne umrtvljuje jednog, a drugoga oživotvorava, već jednog i istog oživotvorava onim čime ga umrtvljuje, isceljujući ga onim čime ga ranjava, saglasno Priči, u kojoj se kaže: Udarivši ga štapom, ti ćeš njegovu dušu izbaviti od smrti (Prič.23,14). Dakle, ranjava se telo da bi se iscelila duša, umrtvljuje se greh da bi živela pravednost. Reči: Siđe zlo od Gospoda do vrata jerusalimskih su samorazumljive. Kakvo "zlo"? Šum kola i konjanika (Mih.1,13). Čuvši: Nema zla u gradu koje ne učini Gospod, shvati da izreka pod rečju "zlo" podrazumeva nesreće koje se šalju na grešnike radi ispravljanja pregrešenja. Jer, rečeno je: Mučih te i glađu te morih... da bih ti dobro učinio (Pon.3,8; 16), zaustavljajući nepravednost pre nego što se bezmerno raširi, kao što se rečna struja obuzdava nekom čvrstom branom i pregradom.
Bog je ite kako stvorio i zlo radi balansa.

Poslednja izmena od moderatora:

Mr.Infinity

Iskusan
Poruka
5.216
Hijadu puta sam to objasnila ali tebi ne vredi objasnjavati.
Ti bi vecno da se pitas :D

Kako da hriscanstvo potencira??
Bozja rec tako kaze. Bog.
To je istina.
Sotona Djavo je stvarna licnost - duhovno bice , pali andjeo heruvim.
Koji je sluzio Bogu i koji se odmetnuo od Boga.
Posto je ponosan zao. Sam je postao takav.
Bog ga je stvorio kao savrsenog andjela.
Bog sve sto stvara je dobro i savrseno.
Bog ne stvara zlo.
Zlo potice od Sotona Djavola i ica koji ga ispoljavaju...
Kao sto Bog nije kriv kada neki covek postane zao.
Tako nije ni kriv kada andjeo postae zao.
Svojevoljno mogu postati zli.
Ne razumes slobodnu volju iako sam hiljadu puta to objasnila.
Ne zelis razumna objasnjenja.
Z|elis izbeci odgovornost ped Bogom
pa ti je lakse da se pitas i kao ne znas.
Ali si odgovoran pred Bogom.
Imas razum od njega.
Bog ti kaze u Bibliji da postoji jedan jedini Tvorac JHVh Bog Jehova.
I cela Bozja namera ti je u Bibliji.
Izvoli pa prouci.
Djavo ne moze biti tvorac nicega jer nema tu moc.
Sve je Bog JHVh stvorio pa i to drvece.
Bog je stvorio i đavola.

vcbccbc vcbcvb

Domaćin
Poruka
3.320
U velikoj pesmi Mojsijevoj [se kaže]: Vidite, vidite sada da sam ja sam i da nema Boga osim mene. Ja umrtvljujem i oživotvoravam, ja ranjavam i isceljujem (Pon.32,36)".
5. Mojsijeva 32,31-40... Jer stena njihova nije kao naša stena, neprijatelji naši neka budu sudije. Jer je čokot njihov od čokota sodomskoga i iz polja gomorskoga, groždje je njihovo groždje otrovno, puca su mu gorka. Vino je njihovo otrov zmajevski, i ljuti jed aspidin. Nije li to sakriveno kod mene, zapečaćeno u riznicama mojim? Moja je osveta i plata,... Vidite sada da sam ja, ja saam, i da nema Boga osim mene. Ja ubijam i oživljujem, ranim i isceljujem, i nema nikoga ko bi izbavio iz ruke moje.

Citat Mojsijevog prorokovanja, iznad, o neprijateljima sudijama, sodomskom čokotu, otrovnom i gorkom groždju, onome što je zaista zapečaćeno, čija je osveta i plata, ko jedini oživljuje i ubija, te ranjava i isceljuje, jasno raskrinkava lažno otkrivenje kao npr.:

• OTK 6,8, gde jahaču imena smrt neko dade da ubija nad četvrtinom zemlje
  • OTK. 8,11, gde se umire od gorkih voda; opširnije...
  • OTK. 10,4, gde ne znamo šta je čuo, jer to nije ni napisao, već je zapečatio pisac OTK.
  • OTK. 10,9-11,1 gde pokrade stihove Jezekilja 3,1-3, po kojima on sam sebe predstavi Sinom čovečijim, pridoda zagorčavanje utrobe svoje, rekoše mu da treba nanovo da prorokuje, te se lati brljavljenja po stihu Jezekilja 40,3 itd.
  • OTK. 11,8-11, sodomski grad gde je i gospod od dva svedoka, * GOSPOD NJIHOV, kako reče pisac OTK., bio raspet, u kome i njih dvojicu ubi zver iz bezdana, zbog čeha se raduju stanovnici zemlje, jer ih njih dvojica mučiše, posle čega udje u ta dva duh života od boga, te stadoše na noge. (* PO PREVODU SINODA SPC)
  • OTK. 13,3 gde se jedna od glava zveri smrtno ranjena izlečila.

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
3.871
5. Mojsijeva 32,31-40... Jer stena njihova nije kao naša stena, neprijatelji naši neka budu sudije. Jer je čokot njihov od čokota sodomskoga i iz polja gomorskoga, groždje je njihovo groždje otrovno, puca su mu gorka. Vino je njihovo otrov zmajevski, i ljuti jed aspidin. Nije li to sakriveno kod mene, zapečaćeno u riznicama mojim? Moja je osveta i plata,... Vidite sada da sam ja, ja saam, i da nema Boga osim mene. Ja ubijam i oživljujem, ranim i isceljujem, i nema nikoga ko bi izbavio iz ruke moje.

Citat Mojsijevog prorokovanja, iznad, o neprijateljima sudijama, sodomskom čokotu, otrovnom i gorkom groždju, onome što je zaista zapečaćeno, čija je osveta i plata, ko jedini oživljuje i ubija, te ranjava i isceljuje, jasno raskrinkava lažno otkrivenje kao npr.:

• OTK 6,8, gde jahaču imena smrt neko dade da ubija nad četvrtinom zemlje
  • OTK. 8,11, gde se umire od gorkih voda; opširnije...
  • OTK. 10,4, gde ne znamo šta je čuo, jer to nije ni napisao, već je zapečatio pisac OTK.
  • OTK. 10,9-11,1 gde pokrade stihove Jezekilja 3,1-3, po kojima on sam sebe predstavi Sinom čovečijim, pridoda zagorčavanje utrobe svoje, rekoše mu da treba nanovo da prorokuje, te se lati brljavljenja po stihu Jezekilja 40,3 itd.
  • OTK. 11,8-11, sodomski grad gde je i gospod od dva svedoka, * GOSPOD NJIHOV, kako reče pisac OTK., bio raspet, u kome i njih dvojicu ubi zver iz bezdana, zbog čeha se raduju stanovnici zemlje, jer ih njih dvojica mučiše, posle čega udje u ta dva duh života od boga, te stadoše na noge. (* PO PREVODU SINODA SPC)
  • OTK. 13,3 gde se jedna od glava zveri smrtno ranjena izlečila.
I gde je ovde slobodna volja ?

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
3.871
Sale...
13 godina si prisutan na ovom forumu, i neverovatno je da tom pitanju nisi pristupio ni jedanput. Pitanju da li je Bog stvorio zlo. Ili imaš svoj okamenjeni stav koji čuvas nedodirljivim? Ma kakva znanja i iskustva stekao u ovih 13 godina?
*
Bog je sva svoja slovesna stvorenja (anđele i ljude) stvorio sa neprikosnovenom slobodom volje. Da misle, zalažu se i čine dobro, ali i zlo. Zlo je u tom smislu odsustvo dobra. (Slično kao što je mrak odsustvo svetlosti. Znači nije stvoren mrak. Svetlost je stvorena.) Ona stvorenja koja ne žele da slede dobro, samim tim svrstavaju se u sledbenike zla. I tako postaju zla stvorenja.
Znači, nisu stvorena zla. Nije ih Bog stvorio zle. Sopstvenom slobodnom voljom su se opredelila za zlo i tako su postala zla.
A ko je STVORIO ZMIJU ?

I pustio je u rajski vrt ?

vcbccbc vcbcvb

Domaćin
Poruka
3.320
I gde je ovde slobodna volja ?
replika je bila na mojsijevu pesmu koja se pominje u otkrivenju, a koja ako se lepo ispeva kontradiktori i raskrinkava to isto otkrivenje, po pitanju mnogih ingerencija [koje opet ne zadiru u nasu slobodnu volju]

slobodne volje nema gde vlada politicka korektnost, autocenzura, jednoumlje umesto jednomislija
ti, radovane, tek moras da dokazes da nisi u jednoumlju, ali i na ovom primeru se vidi da medju ateistima vlada vece jednoumlje, nego medju nama vernicima
pogresna ti je postavka da ateisti imaju vise slobodne volje od vernika

Poslednja izmena:

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
3.871
replika je bila na mojsijevu pesmu koja se pominje u otkrivenju, a koja ako se lepo ispeva kontradiktori i raskrinkava to isto otkrivenje, po pitanju mnogih ingerencija [koje opet ne zadiru u nasu slobodnu volju]

slobodne volje nema gde vlada politicka korektnost, autocenzura, jednoumlje umesto jednomislija
ti, radovane, tek moras da dokazes da nisi u jednoumlju, ali i na ovom primeru se vidi da medju ateistima vlada vece jednoumlje, nego medju nama vernicima
pogresna ti je postavka da ateisti imaju vise slobodne volje od vernika
"Moja je osveta i plata,... Vidite sada da sam ja, ja saam, i da nema Boga osim mene. Ja ubijam i oživljujem, ranim i isceljujem, i nema nikoga ko bi izbavio iz ruke moje. "

Postoji dakle samo NJEGOVA VOLJA ?:rtfm:

Koja isključuje našu SLOBODNU VOLJU?:think:

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
3.871
zacrveneo i podebljao sam ti rec INGERENCIJE - kazes ti svom direktoru da bi malo da ga zamenis i ti umesto njega zaposljavas i otpustas, ili odredjujes koliko ce kome da bude plata - jer bi umesto njegove da bude malo tvoja slobodna volja, jel bi moglo?

Izbačena je iz njihovog programa od onog momenta kad su u svoj um instalirali boga, čiju volju slepo slede, čak i po cenu sopstvene smrti ?
(Džim Džons, vođa jedne od najvećih hrišćanskih sekti "Hram ljudi" (People's Temple) iz Amerike, naterao je stotine svojih pratilaca da se presele u napuštene i neuslovne predele južnoameričkih džungli, gde su osnovali zajednicu i 1978. godine izvršili masovno samoubistvo. )

A primere kod islamista ne treba ni da navodim, svi znamo za njihove samoubilačke manerve dole na BI.

Pa sad nek ljudi DOOOBRO RAZMISLE šta im se može desiti kad SVOJU SLOBODNU VOLJU deinstaliraju i zamene je BOŽJOM VOLJOM ? :worth:

Poslednja izmena od moderatora:

vcbccbc vcbcvb

Domaćin
Poruka
3.320
Pa sad nek ljudi DOOOBRO RAZMISLE šta im se može desiti kad SVOJU SLOBODNU VOLJU deinstaliraju i zamene je BOŽJOM VOLJOM ? :worth:
hirurg zaboravio klesta u utrobi nesrecnog pacijenta
med. sestra trovala u starackom domu
nacisti pobedili na izborima, pa zapoceli 2. s. rat

da li su ljudi dobro razmislili kada su ovima podredili svoju slobodnu volju, da operisu, neguju, vladaju?
DOOOBRO razmislite kada sledeci put zakazete operaciju, smestite nekog u staracki dom, ili izadjete na izbore.

primer koji ti navodis je malouman, da neko nekog natera da se preseli u neku zabit U DZUNGLU- verovatno je neka ''sluzba'' izdrogirala te ljude, ili im bar isprala mozgove, jer to ne moze pojedinac da uradi nikako.

koje god zlodelo da je ucinjeno i zvanicno okrivljen neki pojedinac, ili mala grupa, uvek je taj pojedinac/grupica zrtveni jarac, a iza njega postoji cela zavera o kojoj nemamo pojma, tek poneke saznamo dosta kasnije

Poslednja izmena: