Bog i religija u popularnoj kulturi

hm337

Elita
Poruka
17.224
Ovo sam zamislio kao temu gde ćemo kačiti umetnička dela (slike, skulpture, odlomke iz knjiga, tekstove pesama..) koja se bave Bogom ili nekim religioznim konceptima i temama...

Da otvorimo temu sa delovima teksta iz dve pesme Đorđa Balaševića..neću citirati cele pesme koje su prelepe nego samo delove koji se odnose na Boga...

iz pesme Poslednja nevesta
Bog je katkad pravi šeret
na strmini doda teret
i potura nedohvatno da se dohvati

Bog je dobar kako kome
bolje ne pitaj o tome
ućutaću ili ću opsovati
ovo je napisano iz ugla čoveka čija se velika ljubav udaje za drugog...umetnik se uživljava u ulogu tog čoveka i iz njegove perspektive daje ovo viđenje o Bogu

iz pesme Čovek sa mesecom u očima
Zverko ludila, što si se probudila
Crni ti je princ poljubac dao
Al' neču se stideti
Što Boga neću videti
Jer to i nije Bog kojeg sam znao
Ovde imamo umetnika koji pokazuje svet iz ugla čoveka koji je prošao horor rata...iz tog ugla vidimo čoveka razočaranog u Boga, koji gleda život oko sebe i pita se zar je moralo tako, zašto dobri Bog nije to drugačije uredio? Čemu sva ta patnja i bol u svetu?

Ajde da vidimo druge tekstove i umetnička dela koji govore o Bogu i religiji...
 
Hodite piti, jata moja crna Zedj je vasa, nemir moj divlji Krilima sprav'te oblake tamne Grlima svojim riku, oluju Kandzama sivim plesite gladno Jer srce bledo zedno je krvi Pogledom tmurnim strel'te hladno Bes vas nek' zemljom ovlada prvi Tmine vladari - Pakla strazari Krvi pijte - zemlju zalijte Zivot vas gordi Satkan je crnilom ambisa Mracnog sto zuri Iz duse vase gorcina Pakosna, grebe, sece i curi 'Turobna senka na zivot je pala Sablasni krici dusu nam pili Pustinja crna u srce je stala Tame vladari na rane gorcinu sipali' Sada ste siti Jata moja crna Glad je vasa krvlju pregazena Stopite tela u crnilo tame Nek' pakost i zloba sviju san za me'
 
Slika "Stvaranje Adama" od Mikelanđela nalazi se na plafonu Sikstinske kapele

1659829437175.png
 
evo jedan vic od mene:
Ide baba kroz ulicu,krsti se i onako sva srećna viče :"Jao bog je dobar.Hvala bogu!"
Komšika je zaustavi i pita šta je to bilo,šta se desilo da se ona toliko raduje a baba joj odgovara: Jao,bog je dobar.Znaš onu Smilju sto sam joj dugovala pare? Evo sad me zvao njen unuk,kaže da umrla.Jao bog je dobar.Hvala bogu!"
 
evo jedan vic od mene:
Ide baba kroz ulicu,krsti se i onako sva srećna viče :"Jao bog je dobar.Hvala bogu!"
Komšika je zaustavi i pita šta je to bilo,šta se desilo da se ona toliko raduje a baba joj odgovara: Jao,bog je dobar.Znaš onu Smilju sto sam joj dugovala pare? Evo sad me zvao njen unuk,kaže da umrla.Jao bog je dobar.Hvala bogu!"
Ko je sad tu grešan? Baba što se raduje tuđoj smrti ili Smilja što ne oprašta dugove (" i oprosti nam dugove naše kao što mi opraštamo...")? :think:
 
evo jedan vic od mene:
Ide baba kroz ulicu,krsti se i onako sva srećna viče :"Jao bog je dobar.Hvala bogu!"
Komšika je zaustavi i pita šta je to bilo,šta se desilo da se ona toliko raduje a baba joj odgovara: Jao,bog je dobar.Znaš onu Smilju sto sam joj dugovala pare? Evo sad me zvao njen unuk,kaže da umrla.Jao bog je dobar.Hvala bogu!"
Ahahaahaha dobar dobar
 

Back
Top