Bo(h)emija u BG

Kafana po zelji...

  • Kako je po zakonu, moderna kafana, bez duvana, muzike i sl.

  • Kafana kao nekad, dim, muzika, prijateljski konobari...

  • Namenska kafana, pa gde ko voli...


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

R.Žiskar

Elita
Poruka
15.608
Secate li se kafana i nacina kako se nekada uzivalo po par sati, pre interneta, predstava uzivo na televizijama i sl.?

A danas...

Кафана будућности – без дима, песме и бакшиша


Могућа забрана пушења и спор око плаћања накнаде за пуштање музике додатно оптерећују угоститеље већ суочене са танким напојницама
kafana.jpg
Кафана без цигарета и музике незамислива Фото Д. Јелен

Година је 2013. У сабласно пустој сали за ручавање једне од малобројних преживелих кафана, неколицина гостију разговара. У крчми је тихо, јер власник бојкотује плаћање такси за пуштање музике. Законом је забрањено уживање цигарета, па посетиоци грицкају нокте. Док одлазе, конобар се јада како нико не даје бакшиш. Гледајући леђа гостима, газда кафане се заклиње да ће затворити локал…


http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Kafana-buducnosti-bez-dima-pesme-i-bakshisha.sr.html

....ovo skoro da je moglo i u negativu, ali...
vasa idealna kafana?
 
idealna kafana - "kolarac" u knezu pre dvadeset i kusur godina
uvek prepun, ali uvek nekako mozes i da nadjes mesto, cudo nevidjeno
mogao si da dodjes klosarski obucen i da ne upiru prstom svi u tebe, fensi obuceni su strcali i bili primeceni
neki buckasti konobar nam je uvek donosio rum i koka kolu, tacno je znao sta bismo da narucimo
mirisalo je na alkohol, dim (uglavnom dunhill - e ne znam zasto ga vise nema u trafikama?) i klopu
uglavnom, divno mesto gde ces posle smucanja po gradu uvek naci svoju ekipu
ne znam kakav je kolarac sada, verovatno fensiji i ustogljeniji nego sto je bio
i sigurno je izgubio imidz prave kafane :(
 
Glupiraju sa tim zakonom ali opet činjenica je da većini ljudi koji ne puše smeta duvanski dim. A to sve lako može da se sredi samo kad bi neko u Sbrbiji imao mozga ali na žalost to nećemo videti u skorije vreme (čuj u skorije vreme, nikad). Umesto da jednostavno donesu zakon ili propis da svaki kafić/kafana ima odgovarajuću ventilaciju oni jedu g*vna. Svaki džudža zna da topao vazduh (u ovom slučaju dim cigarete) ide gore a hladan vazduh ostaje dole, postaviš lepo ventilaciju na plafon i mirna bačka. Činjenica je da se sa tim novim zakonom ubija duh kafane.
(mada je moje mišljene da je u ovom hemoroidu sveta odavno ubijen duh svega)
 
E pogodi me sa ovom temom.... Obožavam kafane. Mislim, nisam pijanac, volim druženje, volim klopu, sve u kafani... Fibi3 je opisala Kolarac, ali ja bih rekao da je takva bila i pre 40 godina ... Pa Manjež, super mesto, interesantan svet, skoro su ga renovirali, duša ostala, svi se znaju, samo ja nikog ne znam ... Zona Zamfirova, kafana gde je bilo uobičajeno da se šalje piće za drugi sto, ako su ti ti nepoznati ljudi simpatični, kako je to, meni neomiljeni laki pisac napisao, spajanje stolova pred ponoć ... Ali neprežalna mi je Pivnica kod Vuka, onaj okrugli sto i na njemu ispod staklenih zvona kuvana jaja i peciva ... Piješ kriglu piva, malo grickaš, ćaskaš sa kelnerima dok čekaš da se pojavi eko poznat... Pa Domovina, nema je više, što bi rekao moj sin, inženjeri nikad više neće biti kao oni koji su sedeli u Domovini, Velja, Peca i Keva, elita kelnera ... Pa Orašac, klopa na kašiku, u pauzi između predavanja i vežbi, Šilja kelner hoće da nam mazne jednu korpu hleba više, a mi ga sludimo pa ostane ceo oval mesa nenaplaćen, sutra mu naravno damo što smo ostali dužni ... Lipov Lad, najbolji roštilj u najlepšoj bašti .. Ma ne mogu više, sad bih krenuo niz Bulevar, pa do Madere ... I da zamislim, uđem u kafanu, kad tamo zabranjeno pušenje ... Bljak ...
 
Meni je tuzno sto se cigarete povezuju s bilo cim narocito uzivanjem..jasno je da je to bolest zavisnosti pa zasto se onda u kafanama samo na tome zadrzati..ajde nek bude alkosa i narkomana i primite ih oberucke..ispada da su nepusaci nepozeljni i nepodobni za izlaske..posto se pomenuti nekako uvek skapiraju i nadju zajednicki jezik..sve je vise alergija tako da se ne moze reci da je to samo trip sto neko ne moze disati u prostoriji u kojoj se vazduh od dima moze seci makazama..mozda samo ne zelim da mi se garderoba oseca na smrad cigareta..mozda zelim osetiti miris hrane u kafani umesto duvana..mozda zelim biti s nekim kome se ne zasniva svaki pokret na pikavcu..pepeljari..upaljacu..pakli cigareta..ritualu pogleda..pokreta ruku i usana..uvlacenja i duvanja..paljenja-zasenja cigarete..zmurenja kad dim udje u oci..nervoze ako se prazni paklica..ogovaranja i mrstenja na one koji se sklanjaju od uzivalaca..kako su nepusaci netoleranti i sebicni sto ne mogu dovesti svoju decu u restoran jer im zele sacuvati zdravlje..tako da slazem se nije kafana za svakog
 
ma, nema ništa od toga....kao što vam je poznato, hrvati ga bili uveli, pa ga onda ukinuli.....jer se smanjio priliv od potrošnje svega i svačega po restoranima, kafićima, pa je išlo užasno malo para državi i...ukinuše zakon.
tako da mislim da to nema od toga ništa.
 
idealna kafana - "kolarac" u knezu pre dvadeset i kusur godina
uvek prepun, ali uvek nekako mozes i da nadjes mesto, cudo nevidjeno
mogao si da dodjes klosarski obucen i da ne upiru prstom svi u tebe, fensi obuceni su strcali i bili primeceni
neki buckasti konobar nam je uvek donosio rum i koka kolu, tacno je znao sta bismo da narucimo
mirisalo je na alkohol, dim (uglavnom dunhill - e ne znam zasto ga vise nema u trafikama?) i klopu
uglavnom, divno mesto gde ces posle smucanja po gradu uvek naci svoju ekipu
ne znam kakav je kolarac sada, verovatno fensiji i ustogljeniji nego sto je bio
i sigurno je izgubio imidz prave kafane :(

kolarac je ostao isti i nema guzve kao da se ljudi plase da tamo sednu samo zato sto je u knezu,misle cifra ne znam koja:)
 
Secate li se kafana i nacina kako se nekada uzivalo po par sati, pre interneta, predstava uzivo na televizijama i sl.?

A danas...

Кафана будућности – без дима, песме и бакшиша


Могућа забрана пушења и спор око плаћања накнаде за пуштање музике додатно оптерећују угоститеље већ суочене са танким напојницама
kafana.jpg
Кафана без цигарета и музике незамислива Фото Д. Јелен

Година је 2013. У сабласно пустој сали за ручавање једне од малобројних преживелих кафана, неколицина гостију разговара. У крчми је тихо, јер власник бојкотује плаћање такси за пуштање музике. Законом је забрањено уживање цигарета, па посетиоци грицкају нокте. Док одлазе, конобар се јада како нико не даје бакшиш. Гледајући леђа гостима, газда кафане се заклиње да ће затворити локал…


http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Kafana-buducnosti-bez-dima-pesme-i-bakshisha.sr.html

....ovo skoro da je moglo i u negativu, ali...
vasa idealna kafana?


Moja idealna kafana..... :) Ziva muzika (one kafanske pesme naravno), drveni stolovi, niko ti ne ***** kada popnes konobaricu na sto, niko ti ne ***** kada razbijes par flasa... Redovno idem u par takvih.... U PRAVOJ SRPSKOJ kafani treba sve dozvoljeno da bude... :)
 

Back
Top