Blokirani Rektorat i fakulteti u Beogradu, Novom Sadu i Nišu od strane studenata: Podrška i profesora

  • Začetnik teme Začetnik teme Paula
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
lako cu ja za hdz

ti nemoj ovde da mi mases studentarijom koaj nosi siftarsko ustaske simbole!

kad se odreknu dinka ,mile pajic grupe stav i sklone to siftarsko MJAFT mozemo pricati...
do tada pali!

Gruhonjici, siftari, Pajicke...

Sve saradnici Vucica i njegovog druga Sorosa:

images


...
 
Gruhonjici, siftari, Pajicke...

Sve saradnici Vucica i njegovog druga Sorosa:

images


...
mozda zato studenti nemaju podrsku naroda pa sad dinko krece preko spera, jesica, na ustanove i organizacije drzavne da tako paralise drzavu ?

sto ga se studenti u bg ne odreknu i ne sutnu grupu STAV i siftarski simbol ?
 
mozda zato studenti nemaju podrsku naroda pa sad dinko krece preko spera, jesica, na ustanove i organizacije drzavne da tako paralise drzavu ?

sto ga se studenti u bg ne odreknu i ne sutnu grupu STAV i siftarski simbol ?

Studenti su odj.ebali sve te Vuciceve indijanace...Gruhonjica i slicne spin botove...
Samo si ti preksocio to njihovo oglasavanje...

...
 
mozda zato studenti nemaju podrsku naroda pa sad dinko krece preko spera, jesica, na ustanove i organizacije drzavne da tako paralise drzavu ?

sto ga se studenti u bg ne odreknu i ne sutnu grupu STAV i siftarski simbol ?
Otkud mi znamo da je Mjaft uopšte bio negativan pokret

Niste napisali protiv čega su protestovali, možda isto protiv korupcije kao mi studenti
 

Provokacije na Pravnom u Novom Sadu: Tek upisani student (40) sa televizijom pokušao da uđe na Plenum

Vesti Autor: N1 Beograd 12. jan 202519:46 87 komentara


U nedelju oko 17:30 sati, pola sata pre početka studentskog Plenuma, ispred zgrade Pravnog fakulteta pojavila se ekipa prorežimske Novosadske TV u društvu starijeg muškarca koji je pokušao da uđe na fakultet kako bi prisustvovao plenumu. Studenti su ovo shvatili kao provokaciju.

Muškarac je odbijao da studentima da informacije o tome ko je i zašto želi da prisustvuje plenumu, a u Indkesu koji im je pokazao, videlo se da je u pitanju 40-godišnji Stefan Bašić koji je navodno fakultet upisao 25. oktobra 2024.
Prema rečima studenata pravnog fakulteta novinarka je bila izuzetno navalentna, tražila je da uđe u zgradu fakulteta. Uprkos molbi da ih ne snimaju, snimani su kamerom i telefonom koji im je unosila u facu.
Na poziv studenata pravnog, ubrzo su se okupili studenti drugih fakulteta i ekipu Novosadske ispratili iz kampusa uz povike ‘odlazi’, ‘studenti ne ćute’ i ‘ruke su vam krvave’.


Provokacije na Pravnom fakultetu
Provokacije na Pravnom fakultetu


Izvor: N1 Beograd

Inače na pravnom fakultetu u toku je vanredni plenum na kom studenti donose odluku u vezi sa pritiscima rukovodstva fakulteta da se održi januarski ispitni rok.
***************************************************************************************************************************************************************
Ko ли је "оцвали" студент: заклети лојалиССта, дудук србендаћ, стојкаму метнидер...? :mrgreen:
 

Studenti u „Utisku nedelje“: I mi želimo da polažemo ispite, ali ne u ovakvom sistemu

Vesti Autor: nova.rs 12. jan 202523:58 29 komentara
Podeli :
1736722008-utisak-ned-750x423.jpg
Nova.rs
Student Fakulteta političkih nauka u Beogradu Aleksa Simić je kazao da svi studenti žele da polažu ispite, ali da on ne bi voleo da ima diplomu u sistemu kog imamo danas. Studenti su govorili i o današnjem protestu kod Ustavnog suda u Beogradu, navodeći da je on "sve, samo ne ustavan" i da je najočigledniji primer nepoštovanja Ustava kršenje slobode okupljanja, prenosi portal Nova.

„Ustavni sud je sve ali nije ustavan, on bi kao najviši akt Srbije trebalo da garantuje slobodu izražavanja i mišljenja, a mi svakodnevno vidimo na televiziji i ulicama da toga nema“, navela je studentkinja Pravnog fakulteta Nina Kanjevac govoreći o današnjem skupu studenata ispred Ustavnog suda u Beogradu, prenosi ovaj medij.
Što se tiče argumenta da Ustavni sud ne radi nedeljom, student Fakulteta političkih nauka u Beogradu Aleksa Simić navodi da su oni izašli danas na protest kako bi dokazali da nas Ustav štiti i nedeljom, praznikom, na crveno slovo, 365 dana u godini.
„Rekao bih da je naša sloboda mišljenja uskraćena implicitno i indirektno, jer šta god da kažemo dolazi do određenih reakcija na naše mišljenje – ili budemo blaćeni u medijima, ili nas predstavljaju kao strane plaćenike, ili da smo plaćeni od strane opozicije da rušimo državu. To jednostavno nije tačno. I ne verujemo da neko treba da nam drži ruku preko usta da bi nam zabranio da govorimo, postoji mnogo više načina na koje možete nekome da signalizirate da ne treba da izražava svoje mišljenje“, navodi Simić, piše Nova.

Studentkinja Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Mina Leontijević kaže, kako piše, da je najgori primer uskraćivanja prava studenata na govor i mišljenje upravo ćutanje institucija na njihove probleme koje glasno iznose svakog dana.
„Svakog dana tražimo da se naši zahtevi ispune, ali nas niko ne čuje. Možda mi imamo slobodu da nešto kažemo, ali nemamo tu slobodu da nas neko čuje“, ističe studentkinja FDU-a, navodi se u tekstu.
Student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Marko Đenadić kaže da je najočigledniji primer nepoštovanja Ustava kršenje slobode okupljanja.
„Vi se negde okupite i pojave se ljudi koji potencijalno žele da vas ubiju. Oni vas tamo gaze po ulici, izlaze iz svojih automobila i kasnije i napadaju, a proklamovana je sloboda. Dakle, sloboda u određenenim granicama, sloboda dok mi kažemo da može, ta neka ograđena sloboda postoji trenutno“, objašnjava Đenadić, piše Nova.
On kaže i da je odluka da se ide ispred prostorija Bezbednosno informativne agencije pokazatelj toga što nam se dešava i bila je reakcija na pritiske BIA na studente koji učestvuju u protestima i pozivanje njihovih roditelja na „prijateljski razgovor“.
„Iz same te nadležnosti proizilazi ta njihova moć. Potrebno je da ih probudimo u tom smislu da im pružimo podršku. Da im kažemo – razumemo u kakvoj ste poziciji, da ste možda ucenjeni, da ćete možda izgubiti posao ako budete radili u skladu sa zakonima, ali da smo mi tu da ih podržimo, stanemo iza njih i damo vetar u leđa da rade svoj posao u skladu sa zakonom, objektivno i transparentno. Verujemo da je potrebno da tim ljudima pružimo podršku i da taj strah koji postoji u njihovom delovanju sklonimo“, navodi student FPN-a, prenosi ovaj medij.
Na pitanje šta studenti koji su za blokadu odgovaraju onim studentima koji žele da polažu ispite u januarskom ispitnom roku, studenti su naveli da svi razumeju da se radi o nekom višem cilju i da je otpočeo jedan proces.
„Najbolje saopštenje jeste možda ono uprave PMF-a u Novom Sadu, da će kada se završi blokada doći do nastavka nastave, održaće se potrebne vežbe, predavanja, a onda i ispitni rok. I kada bi se blokada završila za dan, dva, ne možemo očekivati da odmah dođe do održavanja januarskog roka, jer kako bi to izgledalo na Medicinskom fakultetu ili onom koji školuje buduće inženjere, koji nisu odradili dovoljan broj vežbi. Potrebno je razgovarati kako da se nadoknadi gradivo, ali blokada je činjenica, a svi mogu da dođu na plenum i diskutuju“, navodi Đenadić, piše Nova.
Student Simić kaže da svi žele da polažu ispite, ali ne u ovakvom sistemu.
„U komunikaciji sa našim kolegama vidimo raspoloženje za promene, jedinstvo, spremnost da se međusobno podržimo u svim tim naporima. Mi svi želimo da polažemo ispite, evo ja sam student četvrte godine, ali ne bih voleo da imam diplomu u ovakvom sistemu za razliku od sistema i društva koje bismo mogli da napravimo ako istrajemo u blokadama“, ističe student FPN-a.
Student FTN-a navodi da nije istina da studenti nemaju šta da izgube, jer su stigli do određenog dela njihovog studiranja u šta su uložili dosta truda.
„Evo, zar nije apsurdno? Ja sam došao do četvrte godine, položio 29 ispita do sada, imam još par koje bih položio preko projekata i postao budući programer. Relativno solidna plata, mogao bih da odem i u inostranstvo, a vidite čime se ja bavim – ušao sam u blokadu. Pomalo bi me bilo sramota da se pogledam u ogledalo za par godina i da kažem da nisam učestvovao u ovome, zato što mislim da taj neki viši cilj – rad institucija, borba za pravdu, solidarnost sa kolegama su ispravni“, kaže Đenadić.
Kanjevac navodi da ako posmatramo ovo stanje u državi, ona sebe ne vidi ovde, ali da je to i motivisalo da nešto promeni, navodi se u tekstu.
Leontijević je rekla da bi za deset godina volela da živi u društvu gde bi kulturni radnici mogli da se bave kulturom bez da razmišljaju o tome ko je na vlasti i da li je ta kultura podobna ili nepodobna, navodi se.
 
Čuj podrška profesora studentima, a bolesnici ucenjuju studente da moraju da blokiraju fakultete....dok one koji ne ucenjuju studente ucenjuje mafija da moraju da "podržavaju" studente....
Istina, da meni nije jasno zašto se ne procesuiraju svi koji krše zakone i ustav ili bar javni tužioci koji se prave mrtvi i ne mešaju se u svoj posao....
 
12:47

Novosadski studenti u blokadi ušli u zgradu SKCNS da spreče održavanje ispita​

Studenti Univerziteta u Novom Sadu u blokadi ušli su danas u upravnu zgradu Studentskog kulturnog centra, zbog navodne najave o mogućem održavanju ispita u Novom Sadu. Prema informacijama koje imaju studenti, ova zgrada bila je predviđena za održavanje ispita Pravnog fakulteta, prenosi 021.rs.
Studenti su trenutno u zgradi, gde se nalazi i direktor SKCNS Obrad Škrbić, koji traži od studenata da odu.

 

Pravni u Novom Sadu planira januarski rok u zgradi suda​

Uprava Pravnog fakulteta planira da uputi zahtev da se januarski ispitni rok održi u prostorijama zgrade suda u Sutjeskoj 3.
Kako piše u dopisu prodekana za nastavu ovog fakulteta, koji je upućen Nastavno-naučnom veću, predlog je da se uputi molba Ministarstvu prosvete i predsednicima Osnovnog, Višeg, Apelacionog i Privrednog suda u Novom Sadu, koji se svi nalaze u istoj zgradi.
Više o tome čitajte u posebnoj vesti.
 
Sasvim otvoreno pismo Nenadu Stefanoviću, glavnom tužiocu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu

Najdraži Nešice, neko prati svaki tvoj korak

Aleksandra Bulatović danas 15:24

Nenad Stefanović
foto Antonio Ahel/ATAImages

Dragi Nenade,
Zamišljam te kako pišeš još jedno pismo Visokom savetu tužilaštva, ti, koji si glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, neumorni borac za pravdu i ustavni poredak. Uveravam te da mojoj pažnji ne promiče ništa što radiš kao viši tužilac, čije srce kuca, mogu da se zakunem u levi retrovizor, samo za tužilaštvo.

Znam da možda misliš da se jedino ja divim tvojoj neumornoj borbi, ali sigurna sam da nisam jedina koja te primećuje – tvoji postupci ostavljaju neizbrisiv trag, i zato, veruj mi, mnogo drugih ljudi, poput mene, ne mogu da te zaborave. Nikako te ne bismo prepustili zaboravu jer se tvoje ime pojavljuje u onim važnim trenucima kada se boriš za svoju pravdu.
Valjda vodiš računa da li „pazimo na času“, pa zato, o veliki pravniče, ne prestaješ da nas zbunjuješ. Hej, hej, dragi Nenade, Visoki savet tužilaštva (VST) nije institucija u čijoj je nadležnosti da rešava političke nesuglasice, odnosno da se bavi osudama protesta i blokada. To baš nije posao VST-a, evo ja znam, a znam da znaš i ti, nego se samo praviš.
VST je tu da obezbedi nezavisnost tužilaštva, da imenuje i razrešava tužioce, da pazi da nema političkog uticaja na njihov rad i štiti autonomiju sistema. Nigde ne piše da je VST nadležan za organizovanje reakcija na skupove i proteste.

Najdraži Nešice, neko prati svaki tvoj korak 1
Foto: Privatna arhiva
Sećam se kao da je bilo jutros, prošle godine si ljubazno, slatko sa šlagom, za moje dobro, zamolio policiju da sa mnom obavi razgovor u minijaturnoj prostoriji s lepim pogledom kroz prozor obezbeđen čeličnom žicom, zbog „rušenja ustavnog uređenja“ i priredio mi nezaboravno iskustvo. Ah, kakva romantika! Ja, ekološka aktivistkinja koja se protivi režimu koji podržavaš, rušim ustavni poredak? Nije ti lako, o posebno voljeni moj.
Verujem da se u pojedinim delovima svog fascinantnog bića zaista osećaš kao najveći čuvar „zakonitost“ i „pravde“, samo što, moram priznati, tvoje borbe nekada deluju pomalo kao borba sa vetroturbinama… a dobro znaš da traganje za ekološkom pravdom ipak nije tvoj najjači adut.

Zaista razumem, dragi, najdraži Nešice, zašto tvoje postupanje u vršenju tužilačke funkcije ne poznaje granice u zalaganju.
Svi vidimo tvoju opsesivnu posvećenost. Nepravda se, zaista, ne sme tolerisati. Moraš, ipak, priznati da je ponekad važno i odabrati bitke koje neće ostaviti previše tragova na tvom imenu, zar ne? Ne želiš valjda da se ovaj istorijski trenutak srpskog pravosuđa pamti samo po tebi? Znaj da uvek postoji neko ko pomno prati svaki tvoj korak.


Možda ćemo se opet sresti, eventualno na nekoj blokadi, pa da razmenimo mišljenja o tome kako bi trebalo da funkcioniše pravni sistem, šta bi trebalo da bude prioritet tužilaštva, ili možda samo da ti kažem „dobar dan“, a ti da me podsetiš na sve one zakonske norme koje valja poštovati. U svakom slučaju, svako naše buduće zajedničko iskustvo biće nezaboravno, sigurna sam, a budi i ti.
Zauvek tvoja,
dr kriminologije Aleksandra Bulatović, ekološka aktivistkinja koja se bori za prirodu, ali i da bolje razumeš zakon, institucije i tvoje radno mesto
 

Advokatska komora Beograda traži da se hitno identifikuju napadači na studente Pravnog fakulteta​

Upravni odbor Advokatske komore Beograda osudio je fizički napad na studente Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u noći između 13. i 14. januara i zatražili od nadležnog tužilaštva i policije da hitno identifikuju napadače.

Advokatska komora Beograda je u saopštenju zatražila i da se utvrde sve okolnosti pod kojima se desio taj napad i da se odmah o tome obavesti javnost.

"Svako drugačije postupanje bi dalo mogućnosti da se ovim događajem manipuliše, što sigurno ne bi dovelo do potpunog utvrđivanja svih relevantnih činjenica, i sprečilo bi utvrđivanje i motiva ovakvog napada i ne bi doprinelo zaustavljanju daljih podela u društvu koje su evidentne", navodi se u saopštenju.
 

Profesorka Ustavnog prava: Diplome mogu biti poništene ako se steknu tokom blokada

Beta14.01.2025. 07:33

Profesorka Ustavnog prava: Diplome mogu biti poništene ako se steknu tokom blokada 1
Foto: Medija centar

Profesorka Ustavnog prava Marijana Pajvančić poručila je rukovodstvu, profesorima i studentima Pravnog fakulteta u Novom Sadu da se januarski ispitni rok ne može održati dok je fakultet pod blokadom, jer bi to bilo protivzakonito.

Marijana Pajvančić je u otvorenom pismu navela da se januarski ispitni rok ne može se održati za vreme trajanja blokade i podsetila upravu Pravnog fakulteta da je dužna da se stara o zakonitosti rada na fakultetu, profesore koji uče studente da zakon treba poštovati i da je zakon jednak za sve.
Ona je objasnila da sve, prema Zakonu o visokom obrazovanju, delatnosti visokog obrazovanja fakultet obavlja u sedištu visokoškolske ustanove, a pored nastavnih aktivnosti to su i ispiti.

Dodala je da se u istom zakonu navodi da tokom blokade ispite nije moguće organizovati na Fakultetu, a ispiti se polažu u sedištu visokoškolske ustanove, odnosno u objektima navedenim u dozvoli za rad.

„Izuzetak od ovog opšteg pravila je mogućnost da se polaganje ispita organizuje van sedišta fakulteta, ali samo ukoliko se radi o ispitu iz predmeta čiji karakter to zahteva. Ovaj izuzetak ne može se primeniti na predmete koji se predaju na Pravnom fakultetu, jer ni jedan od predmeta nije takve prirode da zahteva polaganje ispita i van sedišta fakulteta“, navela je Marijana Pajvančić.
Upozorila je da ne treba izgubiti iz vida ni posledice koje mogu nastati ukoliko se Zakon o visokom obrazovanju ne poštuje i na zakonsku odredbu prema kojoj su diploma, odnosno dodatak diplomi ništavi i mogu se uvek poništiti, između ostalog i, kako se navodi u zakonu, „ako imalac diplome nije ispunio sve ispitne obaveze na način i po postupku utvrđenim zakonom i studijskim programom visokoškolske ustanove“.

Dodala je da bi izlaz iz ove situacije, a koji ima pravno utemeljenje, mogao biti određivanje vanrednog ispitnog roka kada se ispune zahtevi studenata i tako steknu uslovi da Nastavno-naučno veće donese odluku o održavanju vanrednog ispitnog roka.
Podsetila je da je Pravni fakultet u Nišu odlučio da će se januarski ispitni rok održati kada se za to steknu uslovi.
 

Back
Top