Blokirani Rektorat i fakulteti u Beogradu, Novom Sadu i Nišu od strane studenata: Podrška i profesora

Screenshot_2024-12-06-13-18-18-053-edit_com.hsv.freeadblockerbrowser.jpg
 
Без учешћа државе наше високо образовање би се свело на приватне факултете, за које се одлично зна какви су и какав кадар излази са њих.

Чињеница да значајан број високобразованих одлази из Србије не значи да треба да одустанемо од финансирања високог образовања.Треба да учинимо да они остају овде.

Сигурно се сећаш да је овде некада било тако, било је гастарбајтера и пре 40 и 50 година, али је међу њима било врло мало високобразованих, углавном су били нижег образовног профила.И тада су плате за разна занимања са факултетском дипломом биле много веће у Немачкој или Аустрији, па су високобразовани ишли у иностранство у занемарљивом броју.

Што се тиче непотизма у запошљавању у јавном сектору, то се решава тако што владајуће странке не запошљавају своје активисте а не укидањем државних факултета.
Pre 50 godina bilo je među iseljenima mnogo manje onih sa fakultetskim diplomama jer je u to vreme bilo mnogo manje onih koji su posedovali fakultetske diplome pa je takvima bilo lakše da dobiju zaposlenje a takvi su računali i na dobijanje stana.
Osamdesetih godina skoro da nije ni postojala ekonomska emigracija jer razvijene zemlje nisu imale potrebu za radnom snagom pa nije postojala mogućnost odlaska.
Danas kad se sve uzme u obzir finansiranje visokog obrazovanja praktično je isključivo u interesu zaposlenih u visokom obrazovanju i korisnika studenata kao pojedinaca.Nema društvenu svrhu.Nema javnog interesa.
Što ne znači da treba zatvoriti sve državne fakultete.Država treba da kreditira one studente od kojih može očekivati korist.
Nepotističko zapošljavanje je izraz mentaliteta.
 

Back
Top