Bljesak deo zločinačkog poduhvata

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Beograd -- Savo Štrbac iz nevladine organizacije "Veritas" kaže da je Bljesak deo udruženog zločinačkog poduhvata za koji su hrvatski generali nedavno osuđeni u Hagu.

U intervjuu za Tanjug Štrbac je podsetio da se prvi egzodus Srba u proteklom ratu desio se upravo u zapadnoj Slavoniji već u decembru 1991. godine, kada je etnički očišćeno skoro 190 sela na tom području.

Kako kaže, tada su Srbi prognani, a njihova imanja i kuće opljačkane i uništene na području Grubišnog polja, Pakraca, Daruvara, Lipika, dok procene govore da je isterano između 52.000 i 70.000 Srba.

On je ukazao da je ovom velikom egzodusu, prethodilo etničko čišćenje Požeške kotline koje nije izvedeno vojnom akcijom, već obmanom "u najboljem fašističkom maniru, kada su hrvatske vlasti izdale naredbu o evakuaciji 26 sela".

"To su bila srpska sela na obroncima Papuka i stigla im je naredba, oblepljena javno, kao iz vremena Hitlera, da uzmu što mogu poneti u zavežljaju i jave se u odredjene sabirne centre", ispričao je predsednik "Veritasa".
Ko su odgovorni?


Na tom području, kako je naveo, "formiran je i prvi veliki novoustaški logor 'Pakračka poljana' i 'Marino selo'", u koji su dovodjeni Srbi iz takozvanog "Paviljona 22" formiranog u Zagrebu i drugih manjih gradova i u njemu su ljudi mučeni, a mnogi i likvidirani.

Štrbac je istakao da su sve hrvatske vojne operacije na područja bivše Republike Srpske Krajine, koje su bile pod zaštitom Unprofora, bile deo planskog i sistematskog čišćenja Hrvatske od srpskog življa po principu "spržena zemlja", pa i akcija "Bljesak" u kojoj je ubijeno 283, a prognano 15.000 Srba.

Štrbac je naveo da je do sada samo nekoliko slučajeva zločina u zapadnoj Slavoniji procesuirano, ali da niko nije odgovarao ni od počinilaca, ni po komandnoj odgovornosti za zločine u "Bljesku".

Protiv dvojice hrvatskih oficira podignuta je optužnica, ne za ubijanje ljudi, već plansko i sistematsko paljenje i pljačkanje srpskih sela po zapadnoj Slavoniji iz perioda pre "Bljeska" 1991/92. godine, ali suđenje ide traljavo, a oni se brane sa slobode, kazao je Štrbac.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=05&dd=02&nav_category=64&nav_id=509662

Изгледа да је све чиме се Хрвати поносе фашизам и злочин а антифашисти су ретки и скоро да их нема међу Хрватима
 
On je ukazao da je ovom velikom egzodusu, prethodilo etničko čišćenje Požeške kotline koje nije izvedeno vojnom akcijom, već obmanom "u najboljem fašističkom maniru, kada su hrvatske vlasti izdale naredbu o evakuaciji 26 sela".

"To su bila srpska sela na obroncima Papuka i stigla im je naredba, oblepljena javno, kao iz vremena Hitlera, da uzmu što mogu poneti u zavežljaju i jave se u odredjene sabirne centre", ispričao je predsednik "Veritasa".
Ko su odgovorni?

Шта је са овим?
 
Beograd -- Savo Štrbac iz nevladine organizacije "Veritas" kaže da je Bljesak deo udruženog zločinačkog poduhvata za koji su hrvatski generali nedavno osuđeni u Hagu.

U intervjuu za Tanjug Štrbac je podsetio da se prvi egzodus Srba u proteklom ratu desio se upravo u zapadnoj Slavoniji već u decembru 1991. godine, kada je etnički očišćeno skoro 190 sela na tom području.

Kako kaže, tada su Srbi prognani, a njihova imanja i kuće opljačkane i uništene na području Grubišnog polja, Pakraca, Daruvara, Lipika, dok procene govore da je isterano između 52.000 i 70.000 Srba.

On je ukazao da je ovom velikom egzodusu, prethodilo etničko čišćenje Požeške kotline koje nije izvedeno vojnom akcijom, već obmanom "u najboljem fašističkom maniru, kada su hrvatske vlasti izdale naredbu o evakuaciji 26 sela".

"To su bila srpska sela na obroncima Papuka i stigla im je naredba, oblepljena javno, kao iz vremena Hitlera, da uzmu što mogu poneti u zavežljaju i jave se u odredjene sabirne centre", ispričao je predsednik "Veritasa".
Ko su odgovorni?


Na tom području, kako je naveo, "formiran je i prvi veliki novoustaški logor 'Pakračka poljana' i 'Marino selo'", u koji su dovodjeni Srbi iz takozvanog "Paviljona 22" formiranog u Zagrebu i drugih manjih gradova i u njemu su ljudi mučeni, a mnogi i likvidirani.

Štrbac je istakao da su sve hrvatske vojne operacije na područja bivše Republike Srpske Krajine, koje su bile pod zaštitom Unprofora, bile deo planskog i sistematskog čišćenja Hrvatske od srpskog življa po principu "spržena zemlja", pa i akcija "Bljesak" u kojoj je ubijeno 283, a prognano 15.000 Srba.

Štrbac je naveo da je do sada samo nekoliko slučajeva zločina u zapadnoj Slavoniji procesuirano, ali da niko nije odgovarao ni od počinilaca, ni po komandnoj odgovornosti za zločine u "Bljesku".

Protiv dvojice hrvatskih oficira podignuta je optužnica, ne za ubijanje ljudi, već plansko i sistematsko paljenje i pljačkanje srpskih sela po zapadnoj Slavoniji iz perioda pre "Bljeska" 1991/92. godine, ali suđenje ide traljavo, a oni se brane sa slobode, kazao je Štrbac.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=05&dd=02&nav_category=64&nav_id=509662

Изгледа да је све чиме се Хрвати поносе фашизам и злочин а антифашисти су ретки и скоро да их нема међу Хрватима

koliko je savo ozbiljan govori podatak od 52 do 70 tisuća protjeranih. od ukupno manje od 200 tisuća naseljenih u krajini četvrtina do trećina ih je živila u okučanima :lol: i tri sela okolo
 
koliko je savo ozbiljan govori podatak od 52 do 70 tisuća protjeranih. od ukupno manje od 200 tisuća naseljenih u krajini četvrtina do trećina ih je živila u okučanima :lol: i tri sela okolo
Vi se uvek frljate ciframa.Samo je Hrvata uvek i svuda bilo više a Srbi nisu ni postojali.S kim ste vi onda ratovali i čije ste to starce likvidirali?
 
Vi se uvek frljate ciframa.Samo je Hrvata uvek i svuda bilo više a Srbi nisu ni postojali.S kim ste vi onda ratovali i čije ste to starce likvidirali?
mrzi me tražit "ustaške" izvore :per: pa ti evo vaši da ne kažeš da sam neobjektivan
Операција Бљесак је војнo-полицијскa aкцијa који су спровеле хрватске војне и полицијске снаге 1. маја 1995. године под руководством Фрање Туђмана на територији Западне Славоније која је била у саставу тадашње Републике Српске Крајине са намером ослобађања окупираних простора западне Славоније. У време напада, подручје Западне Славоније било је под заштитом снага УН. За само 36 сати протерано је око 15.000 Срба, 283 их је убијено или нестало, међу којима 57 жена и 9 деце.
 
savo štrbac je mjerodavan za zločine u Hrvatskoj. Mjerodavnija je baba Vanga od njega.:zcepanje::rotf:

Све ће стока усташка ДА ПЛАТИ, СВЕ ЗЛОЧИНЕ, СВУ ОТЕТУ ИМОВИНУ... буди сигуран у то.

Sutra 16 godina od stradanja Srba u operaciji "Bljesak"
Kosor: Bljesak opravdana akcija i dobar uvod u Oluju

Srna, Tanjug | 30. 04. 2011. - 19:28h
cat_icn_more.png
19:39h | Foto:

BEOGRAD/ZAGREB/OKUČANI - Hrvatska premijerka Jadranka Kosor izjavila je danas da je vojno-policijska akcija 'Bljesak', koja je izvedena 1. i 2. maja 1995. godine u zapadnoj Slavoniji, bila "blistava i opravdana akcija oslobađanja dela hrvatske teritorije i dobar uvod u akciju 'Oluja'".
37199_06kosor_f.jpg


Ona je rekla da haška presuda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču ne može da umanji "veličinu akcije 'Bljesak'", navodeći da je "Domovinski rat bio oslobodilački i da je svaka druga sumnja o njegovom karakteru i značenju suvišna", prenose hrvatski mediji.


site=yublicrs&targetsite=yublicrs&AdSize=468x60&subcat=infonew&PagePos=2

"Ništa ne može umanjiti niti zaseni to što je istorijska činjenica i istina. Svi hrvatski borci su pripadnici pobedničke vojske i na to moraju biti ponosni. Trenutak ulaska u Evropsku uniju posvetićemo hrvatskim borcima", rekla je Kosorova u Okučanima, gde je položila venac na spomenik poginulim hrvatskim vojnicima u akciji "Bljesak".

U napadu hrvatskih oružanih snaga na zapadnu Slavoniju, koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija, u akciji pod kodnim nazivom "Bljesak," za samo 36 sati ubijena su i nestala 283 lica srpske nacionalnosti od čega 57 žena i devetoro dece do 14 godina, dok je iz zapadne Slavonije proterano oko 15.000 Srba, koje Kosorova danas nije ni spomenula.

Dok su Srbi bežali preko "mosta spasa" na reci Savi prema Republici Srpskoj, Hrvatska vojska ih je gađala avionskim bombama, maljutkama iz helikoptera, topovskim granatama i snajperskim mecima. Za zločine nad Srbima počinjene u akciji "Bljesak" niko do sada nije odgovarao.


Veritas: Ubijeno i nestalo 1.992 ljudi


Prema podacima "Veritasa" u akciji "Oluja" na području Krajine ubijeno je i nestalo 1.922 Srba, među kojima 1.192 civila, dok je proterano oko 220.000. Polovina od ukupnog broja ubijenih i nestalih bila je stariji od 60 godina, a među žrtvama su 534 žene.



Zatečeni na spavanju

Oko 16. 000 pripadnika hrvatskih snaga napalo je iz više pravaca manje od 4.000 pripadnika tadašnje Vojske Republike Srpske Krajine 1. maja u 5.30 sati, a stanovništvo je zatečeno na spavanju.

Iznenadnim udarom presečeni su gradovi Pakrac i Okučani s okolinom, a u okruženju hrvatskih snaga našlo se 6.000 Srba, što znači da je napadača bilo više nego stanovnika u ovoj oblasti, a odnos broja vojnika četiri prema jedan.

Umesto da spreče agresiju, zaštitne snage UN, na vreme upozorene od hrvatskih generala, povukle su se na bezbedna mesta.

Prema podacima Dokumentaciono - informacionog centra "Veritas", u "Bljesku" je ubijeno ili nestalo 283 Srba, među kojima 57 žena i devetoro dece do 14 godina starosti.

Rasvetljena sudbina samo 47 ubijenih

134432_0416--oluja-foto-afp_f.jpg


Hrvati su pokupili i pokopali 168 ubijenih, najviše pod oznakom "nepoznat", a tek prošle godine ekshumirani su posmrtni ostaci 52 osobe, od kojih 28 iz Medara i 34 iz Okučana.

Od ukupnog broja žrtava dosad je rasvetljena sudbina samo 47, od toga 37 na području RS, bilo da je reč o onima koji su stradali u napadu hrvatskih aviona preko granice, na desnoj obali Save, ili onima koji su tamo mrtvi prevezeni ili umrli od zadobijenih povreda.


Ostalih 10 žrtava koje su identifikovane u martu ove godine, žitelji su sela Medari, među njima je sedam članova porodice Vuković, braća Ranko i Milutin, njihove supruge i troje dece.

Niko nije optužen


Za zločine počinjene nad Srbima u zapadnoj Slavoniji, koja je bila pod zaštitom UN, niko nije optužen ni pred Haškim tribunalom, ni pred hrvatskim sudovima, bilo da je reč o direktnim počiniocima zločina ili komandnoj odgovornosti.


Zarobljeni na prevaru


U "Bljesku" je zarobljeno oko 1.450 pripadnika Srpske Vojske Krajine, većina na prevaru, uz pomoć zaštitnih snaga UN.

Nakon zarobljavanja, hrvatski sudovi su velikih broj Srba osudili na dugogodišnje kazne zatvore za različite vrste navodnih zločina, a nekoliko desetina zarobljenika prošlo je višegodišnje specijalne torture "konačišta za zarobljenike" Lora u Splitu.

U operaciji "Bljesak" Hrvatska je dovršila etničko čišćenje u kome je, počev od 1991. godine, iz zapadne Slavonije izgnano oko 67.000 Srba, a vratilo se samo 1.500, uglavnom starijih.

I Hrvatski helsinški odbor je u svom izveštaju konstatovao da je operacija "Bljesak" potpuno promenila etničku strukturu zapadne Slavonije, jer su kuće izbeglih Srba u velikom broju zaposeli hrvatski doseljenici iz Bosne i Hercegovine i sa Kosova.

U opštini Okučani, koja je pre rata bila skoro isključivo naseljena Srbima, oni sada čine neznatnu manjinu. Upravo u Okučanima predstavnici hrvatske države svakog 1. maja kao pobedu slave dan kada su zauzeli zapadnu Slavoniju uz gubitke od 42 mrtva i 162 ranjena pripadnika svojih oružanih snaga.

Krajnje vreme da neko bude procesuiran za Bljesak


Krajnje je vrijeme da neko bude procesuiran u Hrvatskoj zbog ratnog zločina počinjenog nad Srbima u operaciji "Bljesak", zaključak je okruglog stola "Traženje nestalih Srba sa područja BiH i Hrvatske, procesuiranje ratnih zločina počinjenih nad srpskim narodom", koji je danas održan u Gradišci povodom 16. godišnjice od progona Srba u zapadnoj Slavoniji.

"Posle presude Haškog tribunala hrvatskim generalima za zločine nad Srbima tokom i nakon operacije 'Oluja', očito je da je operacija 'Bljesak' bila samo jedna epizoda u udruženom zločinačkom poduhvatu Hrvatske, čiji je krajnji cilj bio prisilno i trajno proterivanje Srba sa čitavog područja Republike Srpske Krajine", istakao je šef Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac.

Rukovodilac Operativnog tima za traženje nestalih lica RS Goran Krčmar rekao je da je akcija Hrvatske vojske "Maestral" na zapadnokrajiške opštine RS nastavak operacije "Oluja", istakavši da, ukoliko postoji udruženi zločinački poduhvat za "Oluju", onda je to identično i za "Maestral". Krčmar tvrdi da i danas postoje snage u BiH koje učestvuju u prikrivanju ratnih zlolina počinjenih nad Srbima, navodeći primjer porodice Vuković, čiji su članovi identofikovani u Zagrebu i nedavno sahranjeni u Gradišci.

Predsednik Udruženja projeranih Srba iz zapadne Slavonije Krsto Žarković ističe da je krajnje vreme da se RS ili Srbija odrede koja će biti pravni subjekt koji će brinuti o pravima Srba koji su proterani iz RSK i Hrvatske, a koji su dobili njihovo državljanstvo.
 
ja bi se zaista sa vama složio i rekao da ste u pravu, kada bi se radilo o lojalnim srbima. Ali imajte u vidu činjenicu da je oko 80 posto Srba u HRvatskoj činilo sve živo da se Hrvatska svede na zagrebački katedralu do sjevera Zagorja i Međimurja. Prema tome,

ima jedna narodna, ne grebi se gdje te ne svrbi, da se ne bi raskrvario.
 
ja bi se zaista sa vama složio i rekao da ste u pravu, kada bi se radilo o lojalnim srbima. Ali imajte u vidu činjenicu da je oko 80 posto Srba u HRvatskoj činilo sve živo da se Hrvatska svede na zagrebački katedralu do sjevera Zagorja i Međimurja. Prema tome,

ima jedna narodna, ne grebi se gdje te ne svrbi, da se ne bi raskrvario.
Како то онда да је већина оних које су ликвидирали ваши ''јунаци'' старци и деца?Очигледно да су били наоружани до зуба и напали ваше ''јунаке''.
 
Како то онда да је већина оних које су ликвидирали ваши ''јунаци'' старци и деца?Очигледно да су били наоружани до зуба и напали ваше ''јунаке''.

vidi, informacije Veritasa su teme humoristične serije kod nas. Isti taj Veritas je napisao da je milijon i pol Srba ubijeno u Jasenovcu....

Ako je netko pojedinačno ubio nekoga neka odgovara, ali reci mi molim te odkad je zapadna Slavonija dio neke paradržave koja se zove RSK ? Šta je RSK ? Daj mi nađi povijesno gdje je i kada postojala ? Postojala je samo SR HRvatska.

Ali kažem, vas goni to tursko naslijeđe, taj gen krvne osvete, plemenske organizacije države, po kojoj se misli tamo di je jedan srbin to je srbija. nije, postoji načelo teritorijalnosti, a jbga sad, ni jedan narod ne može živjeti u jednoj državi.

po meni je najveći krivac za balkanska događanja Srpska Pravoslavna Crkva, koja je promovirala mržnju, zatim mitomanija, Srpska akademija nauka i umjetnosti - i neuki primitivni ljudi u Krajini koji su to popušili. Ni Srbija ih na kraju nije priznala.
 
vidi, informacije Veritasa su teme humoristične serije kod nas. Isti taj Veritas je napisao da je milijon i pol Srba ubijeno u Jasenovcu....

Ako je netko pojedinačno ubio nekoga neka odgovara, ali reci mi molim te odkad je zapadna Slavonija dio neke paradržave koja se zove RSK ? Šta je RSK ? Daj mi nađi povijesno gdje je i kada postojala ? Postojala je samo SR HRvatska.

Ali kažem, vas goni to tursko naslijeđe, taj gen krvne osvete, plemenske organizacije države, po kojoj se misli tamo di je jedan srbin to je srbija. nije, postoji načelo teritorijalnosti, a jbga sad, ni jedan narod ne može živjeti u jednoj državi.

po meni je najveći krivac za balkanska događanja Srpska Pravoslavna Crkva, koja je promovirala mržnju, zatim mitomanija, Srpska akademija nauka i umjetnosti - i neuki primitivni ljudi u Krajini koji su to popušili. Ni Srbija ih na kraju nije priznala.
Pričaš gluposti,vama svima je lakše da podržavate ubice i koljače nego pregovarače.Do 1992. Hrvatska nije ni postojala,a da ne govorimo o Istri i Baranji koji nikad,baš nikad,do ulaska u SFRJ nisu bili deo Hrvatske.I to su činjenice.Pošto niste osudili ubice nego ste ih slavili,red je da popušite odštetne zahteve Srba iz Hrvatske i Srba i muslimana iz BiH.
 

Back
Top