gost 23146
Buduća legenda
- Poruka
- 46.396
Beograd -- Savo Štrbac iz nevladine organizacije "Veritas" kaže da je Bljesak deo udruženog zločinačkog poduhvata za koji su hrvatski generali nedavno osuđeni u Hagu.
U intervjuu za Tanjug Štrbac je podsetio da se prvi egzodus Srba u proteklom ratu desio se upravo u zapadnoj Slavoniji već u decembru 1991. godine, kada je etnički očišćeno skoro 190 sela na tom području.
Kako kaže, tada su Srbi prognani, a njihova imanja i kuće opljačkane i uništene na području Grubišnog polja, Pakraca, Daruvara, Lipika, dok procene govore da je isterano između 52.000 i 70.000 Srba.
On je ukazao da je ovom velikom egzodusu, prethodilo etničko čišćenje Požeške kotline koje nije izvedeno vojnom akcijom, već obmanom "u najboljem fašističkom maniru, kada su hrvatske vlasti izdale naredbu o evakuaciji 26 sela".
"To su bila srpska sela na obroncima Papuka i stigla im je naredba, oblepljena javno, kao iz vremena Hitlera, da uzmu što mogu poneti u zavežljaju i jave se u odredjene sabirne centre", ispričao je predsednik "Veritasa".
Ko su odgovorni?
Na tom području, kako je naveo, "formiran je i prvi veliki novoustaški logor 'Pakračka poljana' i 'Marino selo'", u koji su dovodjeni Srbi iz takozvanog "Paviljona 22" formiranog u Zagrebu i drugih manjih gradova i u njemu su ljudi mučeni, a mnogi i likvidirani.
Štrbac je istakao da su sve hrvatske vojne operacije na područja bivše Republike Srpske Krajine, koje su bile pod zaštitom Unprofora, bile deo planskog i sistematskog čišćenja Hrvatske od srpskog življa po principu "spržena zemlja", pa i akcija "Bljesak" u kojoj je ubijeno 283, a prognano 15.000 Srba.
Štrbac je naveo da je do sada samo nekoliko slučajeva zločina u zapadnoj Slavoniji procesuirano, ali da niko nije odgovarao ni od počinilaca, ni po komandnoj odgovornosti za zločine u "Bljesku".
Protiv dvojice hrvatskih oficira podignuta je optužnica, ne za ubijanje ljudi, već plansko i sistematsko paljenje i pljačkanje srpskih sela po zapadnoj Slavoniji iz perioda pre "Bljeska" 1991/92. godine, ali suđenje ide traljavo, a oni se brane sa slobode, kazao je Štrbac.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=05&dd=02&nav_category=64&nav_id=509662
Изгледа да је све чиме се Хрвати поносе фашизам и злочин а антифашисти су ретки и скоро да их нема међу Хрватима
U intervjuu za Tanjug Štrbac je podsetio da se prvi egzodus Srba u proteklom ratu desio se upravo u zapadnoj Slavoniji već u decembru 1991. godine, kada je etnički očišćeno skoro 190 sela na tom području.
Kako kaže, tada su Srbi prognani, a njihova imanja i kuće opljačkane i uništene na području Grubišnog polja, Pakraca, Daruvara, Lipika, dok procene govore da je isterano između 52.000 i 70.000 Srba.
On je ukazao da je ovom velikom egzodusu, prethodilo etničko čišćenje Požeške kotline koje nije izvedeno vojnom akcijom, već obmanom "u najboljem fašističkom maniru, kada su hrvatske vlasti izdale naredbu o evakuaciji 26 sela".
"To su bila srpska sela na obroncima Papuka i stigla im je naredba, oblepljena javno, kao iz vremena Hitlera, da uzmu što mogu poneti u zavežljaju i jave se u odredjene sabirne centre", ispričao je predsednik "Veritasa".
Ko su odgovorni?
Na tom području, kako je naveo, "formiran je i prvi veliki novoustaški logor 'Pakračka poljana' i 'Marino selo'", u koji su dovodjeni Srbi iz takozvanog "Paviljona 22" formiranog u Zagrebu i drugih manjih gradova i u njemu su ljudi mučeni, a mnogi i likvidirani.
Štrbac je istakao da su sve hrvatske vojne operacije na područja bivše Republike Srpske Krajine, koje su bile pod zaštitom Unprofora, bile deo planskog i sistematskog čišćenja Hrvatske od srpskog življa po principu "spržena zemlja", pa i akcija "Bljesak" u kojoj je ubijeno 283, a prognano 15.000 Srba.
Štrbac je naveo da je do sada samo nekoliko slučajeva zločina u zapadnoj Slavoniji procesuirano, ali da niko nije odgovarao ni od počinilaca, ni po komandnoj odgovornosti za zločine u "Bljesku".
Protiv dvojice hrvatskih oficira podignuta je optužnica, ne za ubijanje ljudi, već plansko i sistematsko paljenje i pljačkanje srpskih sela po zapadnoj Slavoniji iz perioda pre "Bljeska" 1991/92. godine, ali suđenje ide traljavo, a oni se brane sa slobode, kazao je Štrbac.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=05&dd=02&nav_category=64&nav_id=509662
Изгледа да је све чиме се Хрвати поносе фашизам и злочин а антифашисти су ретки и скоро да их нема међу Хрватима



i tri sela okolo
pa ti evo vaši da ne kažeš da sam neobjektivan

