Blinken: Primena dogovora iz Ohrida otvara put da pet zemalja EU prizna Kosovo, Srbija je druga stvar - to će potrajati

Straks92

Stara legenda
Moderator
Poruka
77.197
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da bi, ako se primeni dogovor Beograda i Prištine postignut u Ohridu, to otvorilo put da pet zemalja EU koje nisu priznale Kosovo, to učine, preneo je Glas Amerike.

Blinken je tako odgovorio na pitanje demokratske senatorke Džin Šahin o njegovim naporima da ubedi pet zemalja EU koje ne priznaju nezavisnost Kosova.

"To je svakako pitanje koje nastavljamo da pokrećemo, ali takođe mislim da nas ovaj sporazum, ako se nastavi dalje, zapravo stavlja na put ka priznanju od strane ovih zemalja", rekao je šef američke diplomatije.

Blinken je rekao da je priznanje Srbije druga stvar i da će, kako navodi, to potrajati.

"Ali ako dođe do normalizovanih odnosa (Beograda i Prištine), to bi imalo pozitivan efekat i verujem da ćemo vremenom doći do te tačke, ali mislim da je za pet zemalja koje ne priznaju nezavisnost Kosova, činjenica da su ove zemlje (Kosovo i Srbija) postigle dogovor i pod pretpostavkom da će ga sprovesti, to će ih gurnuti ka priznanju“, ocenio je Blinken.

Prema njegovim rečima, osim što su se Beograd i Priština načelno dogovorili, važno je da su "obaveze deo planova obe zemlje za članstvo u Evropskoj uniji".

On je izrazio nadu da će to podstići obe strane da sprovedu obaveze. Blinken je rekao da su SAD "veoma uključene u ovaj proces".

"Razgovarao sam o tome i sa premijerom (privremenih prištinskih institucija Aljbinom) Kurtijem i predsednikom (Srbije Aleksandarom) Vučićem, tako da mislim da je ovo pozitivan trenutak“, rekao je on.

Senatorka Šahin je rekla da je senatski komitet za spoljne poslove veoma zainteresovan za ovo pitanje i upitala kako Kongres može da pomogne u tom pogledu.

"Verujem da bi bila ogromna pomoć ako bi, na primer, u vašim angažmanima sa zakonodavcima obe zemlje, jasna podrška Kongresa Sjedinjenih Država da se krene napred i sprovedu ovi sporazumi, mislim da bi bila kritična", rekao je Blinken.

On je rekao da snažno ohrabruje angažovanje članova Kongresa sa parlamentima u Beogradu i Prištini, kao i sa samim liderima obe strane u dijalogu.

https://www.euronews.rs/srbija/poli...vo-srbija-je-druga-stvar-to-ce-potrajati/vest

Prioritet su dakle EU i NATO.
UN nisu u fokusu.
 
иде се на причу да се Србија САМА одрекла Косова, ето тако јој дошло
и то се признаје, а пошто вас 5 имате проблем, и НЕ ЖЕЛИТЕ да се одрекнете своје земље
и нико вас не тера, онда пример Србије се неће односити и на вас у будћности, ако је неко схватио
шта сам уопште желео да кажем.

Праве причу како је то ПРЕСЕДАН да се једна држава САМА ОДРЕКНЕ свог дела земље
и да тај пример је јединствен и да се неће односити ни на кога убудуће
уколико и сама Шпанија не реши једног дана да се одрекне Каталоније, рецимо?

Наравно да су ЕУ+НАТО првенство, за ОУН их брига много, битно је да Косово постане
делом велике албаније....

наравно домаћи СНС ботови ће и даљњ дебилима продавати причу
еј ал није потписао! јесмо се ми одрекли ал усмено само бато! није ти то то! разумеш!?
и глуп народ ће веровати...док глади CD-ROM на огледалу свога превознога средства.
и ставља јоргане на прозоре да се заштити од помрачења сунца...
 
наравно домаћи СНС ботови ће и даљњ дебилима продавати причу
еј ал није потписао! јесмо се ми одрекли ал усмено само бато! није ти то то! разумеш!?
Naravno da će i oni sendvičari nastaviti da vrte gazdine mantre koje već 10 godina pokušavaju da prodaju glupljima
od sebe, kao:
Prodao je KiM, nema veze što nije ništa potpisano...
Priznaće KiM koliko sutra, ja to pričam već 10 godina, samo što nije, sad će...
Izdaće KiM 100% u Briselu. Pa onda: -Nema veze što smo slagali, priznaće u Ohridu...
Izdaće KiM 100% u Ohridu, potpisaće garantujem životom. Pa onda: -Nema veze što smo opet slagali, ima vremena,
priznaće on kad-tad, kad smo čekali 10 godina, šta je još 10 godina, praktično ništa...
 
Naravno da će i oni sendvičari nastaviti da vrte gazdine mantre koje već 10 godina pokušavaju da prodaju glupljima
od sebe, kao:
Prodao je KiM, nema veze što nije ništa potpisano...
Priznaće KiM koliko sutra, ja to pričam već 10 godina, samo što nije, sad će...
Izdaće KiM 100% u Briselu. Pa onda: -Nema veze što smo slagali priznaće...
Izdaće KiM 100% u Ohridu, potpisaće garantujem životom. Pa onda: -Nema veze što smo opet slagali, ima vremena,
priznaće on kad-tad, kad smo čekali 10 godina, šta je još 10 godina, praktično ništa...

има и та прича, слажем се, ударате са оба бока
неко се прими на то што ти кажеш
а неко на то да је све у реду јер ништа није потписао
а истина је на средини.
а то је да опасно што уопште и преговарамо о том фр-нем предлогу
који је држава Србија одбила још у децембру.
А твој калиф ништа није одбио. напротив прича о гибаницама, то му је занимљивије...
 
а истина је на средини.
а то је да опасно што уопште и преговарамо о том фр-нем предлогу
који је држава Србија одбила још у децембру.
Majko mila, kad se poluobavešteni prave pametni...
Srbija ne može i ne sme da odbija pregovore.
Stoji lepo u R1244 sledeće:
8.Politički proces u cilju uspostavljanja sporazuma o privremenom političkom okviru koji će obezbediti suštinsku samoupravu za Kosovo, uzimajući u potpunosti u obzir sporazume iz Rambujea i principe suvereniteta i teritorijalnog integriteta SR Jugoslavije i drugih zemalja regiona, kao i demilitarizaciju OVK. Pregovori između strana u pravcu postizanja rešenja ne treba da odlažu ili ometaju uspostavljanje demokratskih samoupravnih institucija.

Da vam prevedem svima, očito imate teškoća sa razumevanjem određenih formulacija:
Ukoliko Srbija odbije pregovore, smatraće se da je povredila uslove iz R1244.
I onda smradovi mogu s punim pravom da tvrde da se rešenje za budući status "kosova" mora naći bez Srbije, jer nismo spremni
da učestvujemo u pregovorima i nismo kooperativni.
Znači, Srbija mora po svaku cenu da učestvuje u pregovorima, bez obzira šta se u tim pregovorima zahteva.

Naše je da otežemo i izbegavamo što je više moguće, zasad to Vučić radi besprekorno.
 
Naše je da otežemo i izbegavamo što je više moguće, zasad to Vučić radi besprekorno.

баш смо га отегли, све смо им дали, само још да уђу у ЕУ и НАТО
шта смо избегли до сада?
са чиме се то нисмо сложили до сада?
читаш ли ти сам шта си написао

obezbediti suštinsku samoupravu za Kosovo, uzimajući u potpunosti u obzir sporazume iz Rambujea i principe suvereniteta i teritorijalnog integriteta SR Jugoslavije i drugih zemalja regiona, kao i demilitarizaciju OVK. Pregovori između strana u pravcu postizanja rešenja ne treba da odlažu ili ometaju uspostavljanje demokratskih samoupravnih institucija.

а они су постали ДРАЖВА БАТО! тим вашим ОТЕЗАЊЕМ!
коју ми, какве ли утехе, не признајемо! хааххахаха!
а од демилитаризације ОВК добили смо РОСУ НА СЕВЕРУ КОСОВА!
 
Праве причу како је то ПРЕСЕДАН да се једна држава САМА ОДРЕКНЕ свог дела земље
и да тај пример је јединствен и да се неће односити ни на кога убудуће
уколико и сама Шпанија не реши једног дана да се одрекне Каталоније, рецимо?

Што би то био преседан. Па није то први пут у историји да се нека држава или појединац под претњама одрекне нечега што је његово.
Упере ти пиштољ детету у главу, одреко би се свог аутомобила и потписао да је Перин.
 
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da bi, ako se primeni dogovor Beograda i Prištine postignut u Ohridu, to otvorilo put da pet zemalja EU koje nisu priznale Kosovo, to učine, preneo je Glas Amerike.

Глас Америке 😅 То му данас дође ко Немци веле из 1941.
 
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da bi, ako se primeni dogovor Beograda i Prištine postignut u Ohridu, to otvorilo put da pet zemalja EU koje nisu priznale Kosovo, to učine, preneo je Glas Amerike.

Blinken je tako odgovorio na pitanje demokratske senatorke Džin Šahin o njegovim naporima da ubedi pet zemalja EU koje ne priznaju nezavisnost Kosova.

"To je svakako pitanje koje nastavljamo da pokrećemo, ali takođe mislim da nas ovaj sporazum, ako se nastavi dalje, zapravo stavlja na put ka priznanju od strane ovih zemalja", rekao je šef američke diplomatije.

Blinken je rekao da je priznanje Srbije druga stvar i da će, kako navodi, to potrajati.

"Ali ako dođe do normalizovanih odnosa (Beograda i Prištine), to bi imalo pozitivan efekat i verujem da ćemo vremenom doći do te tačke, ali mislim da je za pet zemalja koje ne priznaju nezavisnost Kosova, činjenica da su ove zemlje (Kosovo i Srbija) postigle dogovor i pod pretpostavkom da će ga sprovesti, to će ih gurnuti ka priznanju“, ocenio je Blinken.

Prema njegovim rečima, osim što su se Beograd i Priština načelno dogovorili, važno je da su "obaveze deo planova obe zemlje za članstvo u Evropskoj uniji".

On je izrazio nadu da će to podstići obe strane da sprovedu obaveze. Blinken je rekao da su SAD "veoma uključene u ovaj proces".

"Razgovarao sam o tome i sa premijerom (privremenih prištinskih institucija Aljbinom) Kurtijem i predsednikom (Srbije Aleksandarom) Vučićem, tako da mislim da je ovo pozitivan trenutak“, rekao je on.

Senatorka Šahin je rekla da je senatski komitet za spoljne poslove veoma zainteresovan za ovo pitanje i upitala kako Kongres može da pomogne u tom pogledu.

"Verujem da bi bila ogromna pomoć ako bi, na primer, u vašim angažmanima sa zakonodavcima obe zemlje, jasna podrška Kongresa Sjedinjenih Država da se krene napred i sprovedu ovi sporazumi, mislim da bi bila kritična", rekao je Blinken.

On je rekao da snažno ohrabruje angažovanje članova Kongresa sa parlamentima u Beogradu i Prištini, kao i sa samim liderima obe strane u dijalogu.

https://www.euronews.rs/srbija/poli...vo-srbija-je-druga-stvar-to-ce-potrajati/vest

Prioritet su dakle EU i NATO.
UN nisu u fokusu.
Prioritet njihov je da te nato zemlje priznaju Kosovo kako bi mogli da ih uclane u UN. Clanak o tome sa zapadnih medija sam jos pre linkovao.
Drugi motiv je da se spreci bilo kakvo mesanje Rusije i Kine na Balkanu...
 
Ali ako dođe do normalizovanih odnosa (Beograda i Prištine), to bi imalo pozitivan efekat i verujem da ćemo vremenom doći do te tačke, ali mislim da je za pet zemalja koje ne priznaju nezavisnost Kosova, činjenica da su ove zemlje (Kosovo i Srbija) postigle dogovor i pod pretpostavkom da će ga sprovesti, to će ih gurnuti ka priznanju“, ocenio je Blinken.

Пази 'паклени план' западњачких фуњара... :lol:
Ајд баш да видимо да ли ће све тећи по плану те их 'гурнути ка признању'!

Blinken je rekao da su SAD "veoma uključene u ovaj proces".

Нисам ни сумњала! Дипломатски мафиоза Ескобар донео указ из Америке а баштован Борељ је европски извођач радова.
Да видим шта ће сад да кажу они силни аналитичари којима су уста била пуна Америке и њене 'промене курса према нама'? :roll:
А, гледам јуче, како се Борељ, на оном неком самиту у ЕУ, самозадовољно смешка...

Данас обележавамо 24 године од почетка НАТО агресије на СРЈ, да се НИКАД не заборави!
Можете да смишљате брдо паклених планова и да се самозадовољно смешкате колико год желите, тај смех ће вам пресести кад будете плаћали за сва своја злодела, а то ће се кад-тад десити! :evil:
 
Што би то био преседан. Па није то први пут у историји да се нека држава или појединац под претњама одрекне нечега што је његово.
Упере ти пиштољ детету у главу, одреко би се свог аутомобила и потписао да је Перин.

koje bre pretnje?!
nije ova država ničiji AUTO i ako treba predsednik države
a ako nije sposoban da se odupre pretnjama, nek preda to mesto nekome ko jeste
pretnjama neće biti kraja
na kraju će taj pištolj biti uperen i u tvoje dete, al neće biti više nikog da to komentariše na krsti
ako se nastavi sa PREDAJAMA
 
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da bi, ako se primeni dogovor Beograda i Prištine postignut u Ohridu, to otvorilo put da pet zemalja EU koje nisu priznale Kosovo, to učine, preneo je Glas Amerike.

Blinken je tako odgovorio na pitanje demokratske senatorke Džin Šahin o njegovim naporima da ubedi pet zemalja EU koje ne priznaju nezavisnost Kosova.

"To je svakako pitanje koje nastavljamo da pokrećemo, ali takođe mislim da nas ovaj sporazum, ako se nastavi dalje, zapravo stavlja na put ka priznanju od strane ovih zemalja", rekao je šef američke diplomatije.

Blinken je rekao da je priznanje Srbije druga stvar i da će, kako navodi, to potrajati.

"Ali ako dođe do normalizovanih odnosa (Beograda i Prištine), to bi imalo pozitivan efekat i verujem da ćemo vremenom doći do te tačke, ali mislim da je za pet zemalja koje ne priznaju nezavisnost Kosova, činjenica da su ove zemlje (Kosovo i Srbija) postigle dogovor i pod pretpostavkom da će ga sprovesti, to će ih gurnuti ka priznanju“, ocenio je Blinken.

Prema njegovim rečima, osim što su se Beograd i Priština načelno dogovorili, važno je da su "obaveze deo planova obe zemlje za članstvo u Evropskoj uniji".

On je izrazio nadu da će to podstići obe strane da sprovedu obaveze. Blinken je rekao da su SAD "veoma uključene u ovaj proces".

"Razgovarao sam o tome i sa premijerom (privremenih prištinskih institucija Aljbinom) Kurtijem i predsednikom (Srbije Aleksandarom) Vučićem, tako da mislim da je ovo pozitivan trenutak“, rekao je on.

Senatorka Šahin je rekla da je senatski komitet za spoljne poslove veoma zainteresovan za ovo pitanje i upitala kako Kongres može da pomogne u tom pogledu.

"Verujem da bi bila ogromna pomoć ako bi, na primer, u vašim angažmanima sa zakonodavcima obe zemlje, jasna podrška Kongresa Sjedinjenih Država da se krene napred i sprovedu ovi sporazumi, mislim da bi bila kritična", rekao je Blinken.

On je rekao da snažno ohrabruje angažovanje članova Kongresa sa parlamentima u Beogradu i Prištini, kao i sa samim liderima obe strane u dijalogu.

https://www.euronews.rs/srbija/poli...vo-srbija-je-druga-stvar-to-ce-potrajati/vest

Prioritet su dakle EU i NATO.
UN nisu u fokusu.
Dug je još put Kosova do UN-a. Prvo će im se pregovorima i sporazumima omogućiti apliciranje za članstvo u EU i NATO i status države kandidatkinje, a s te osnove može se tražiti članstvo u UN-u i za 10-20 godina. Nove generacije u Srbiji će biti manje opterećene statusom Kosova, jer će biti rođene ili će odrasti ili su već odrasle u realnosti u kojoj Kosovo već dugo vremena nije sastavni dio Srbije.
 
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da bi, ako se primeni dogovor Beograda i Prištine postignut u Ohridu, to otvorilo put da pet zemalja EU koje nisu priznale Kosovo, to učine, preneo je Glas Amerike.

Blinken je tako odgovorio na pitanje demokratske senatorke Džin Šahin o njegovim naporima da ubedi pet zemalja EU koje ne priznaju nezavisnost Kosova.

"To je svakako pitanje koje nastavljamo da pokrećemo, ali takođe mislim da nas ovaj sporazum, ako se nastavi dalje, zapravo stavlja na put ka priznanju od strane ovih zemalja", rekao je šef američke diplomatije.

Blinken je rekao da je priznanje Srbije druga stvar i da će, kako navodi, to potrajati.

"Ali ako dođe do normalizovanih odnosa (Beograda i Prištine), to bi imalo pozitivan efekat i verujem da ćemo vremenom doći do te tačke, ali mislim da je za pet zemalja koje ne priznaju nezavisnost Kosova, činjenica da su ove zemlje (Kosovo i Srbija) postigle dogovor i pod pretpostavkom da će ga sprovesti, to će ih gurnuti ka priznanju“, ocenio je Blinken.

Prema njegovim rečima, osim što su se Beograd i Priština načelno dogovorili, važno je da su "obaveze deo planova obe zemlje za članstvo u Evropskoj uniji".

On je izrazio nadu da će to podstići obe strane da sprovedu obaveze. Blinken je rekao da su SAD "veoma uključene u ovaj proces".

"Razgovarao sam o tome i sa premijerom (privremenih prištinskih institucija Aljbinom) Kurtijem i predsednikom (Srbije Aleksandarom) Vučićem, tako da mislim da je ovo pozitivan trenutak“, rekao je on.

Senatorka Šahin je rekla da je senatski komitet za spoljne poslove veoma zainteresovan za ovo pitanje i upitala kako Kongres može da pomogne u tom pogledu.

"Verujem da bi bila ogromna pomoć ako bi, na primer, u vašim angažmanima sa zakonodavcima obe zemlje, jasna podrška Kongresa Sjedinjenih Država da se krene napred i sprovedu ovi sporazumi, mislim da bi bila kritična", rekao je Blinken.

On je rekao da snažno ohrabruje angažovanje članova Kongresa sa parlamentima u Beogradu i Prištini, kao i sa samim liderima obe strane u dijalogu.

https://www.euronews.rs/srbija/poli...vo-srbija-je-druga-stvar-to-ce-potrajati/vest

Prioritet su dakle EU i NATO.
UN nisu u fokusu.
Na čijoj si ti strani?
 
Dug je još put Kosova do UN-a. Prvo će im se pregovorima i sporazumima omogućiti apliciranje za članstvo u EU i NATO i status države kandidatkinje, a s te osnove može se tražiti članstvo u UN-u i za 10-20 godina. Nove generacije u Srbiji će biti manje opterećene statusom Kosova, jer će biti rođene ili će odrasti ili su već odrasle u realnosti u kojoj Kosovo već dugo vremena nije sastavni dio Srbije.
Kako će tzv “Kosovo” da uđe u UN za 20 godina kad će sponzor “države” (a i komplet ostalih iz exYU) da se u ti trenucima sa Indijom uzaludno bori za titulu druge svetske privrede? Da li si svestan za vas bolne činjenice da je kineski GDP već sada petostruko veći od GDP-a Nemačke, i to uz rast od 6% (IMF)? Kad je tzv “Kosovo” “proglašavano” Kina je još bila tu negde sa Nemačkom.
 
Пази 'паклени план' западњачких фуњара... :lol:
Ајд баш да видимо да ли ће све тећи по плану те их 'гурнути ка признању'!



Нисам ни сумњала! Дипломатски мафиоза Ескобар донео указ из Америке а баштован Борељ је европски извођач радова.
Да видим шта ће сад да кажу они силни аналитичари којима су уста била пуна Америке и њене 'промене курса према нама'? :roll:
А, гледам јуче, како се Борељ, на оном неком самиту у ЕУ, самозадовољно смешка...

Данас обележавамо 24 године од почетка НАТО агресије на СРЈ, да се НИКАД не заборави!
Можете да смишљате брдо паклених планова и да се самозадовољно смешкате колико год желите, тај смех ће вам пресести кад будете плаћали за сва своја злодела, а то ће се кад-тад десити! :evil:
Za 24 godine ćemo već imati prilike da učestvujemo u revanšu, sa nastupajućim silama. Bez temeljne odmazde nad exYU nema mogućnosti ni za kakav uspeh države, to je neophodno znati.
 
Kako će tzv “Kosovo” da uđe u UN za 20 godina kad će sponzor “države” (a i komplet ostalih iz exYU) da se u ti trenucima sa Indijom uzaludno bori za titulu druge svetske privrede? Da li si svestan za vas bolne činjenice da je kineski GDP već sada petostruko veći od GDP-a Nemačke, i to uz rast od 6% (IMF)? Kad je tzv “Kosovo” “proglašavano” Kina je još bila tu negde sa Nemačkom.
Još samo da mi objasniš kakve veze ima kineski BDP sa Kosovom? :lol:
 

Kakve signale šalje evropska petorka koja ne priznaje Kosovo; Mijačić: Sve zavisi od primene Sporazuma​

Zastave pet zemalja EU koje ne priznaju Kosovo.jpg

Izvor: Kosovo Online
Share on FacebookShare on ViberShare on WhatsappShare on TwitterShare on Email

Uprkos pritiscima sa Zapada koji uvek postoje na diplomatskom nivou, to nije uticalo na stav Grčke kada je reč o priznavanju nezavisnosti Kosova, poručila je grčka predsednica Katerina Sakelaropulu prilikom nedavne posete Beogradu. I zaista, zvaničnog priznanja nema, ali Atina već neko vreme razvija sve bolje diplomatske odnose sa Prištinom, o čemu svedoče i prilično česte zvanične posete grčkih zvaničnika Kosovu, prenosi Juronjuz Srbija.​

U poslednjih devet meseci ministar spoljnih poslova Grčke Nikos Dendijas čak tri puta je boravio u službenoj poseti Prištini, što zasigurno ide u korist narativu, ali i željama, koje se mogu čuti među kosovskim zvaničnicima.
Tako je nedavno sugerisala ministarka spoljnih poslova Kosova Donika Gervala, kada je rekla da očekuje da bi Grčka "uskoro mogla da krene ka priznanju". Suprotan stav Gervalinom izneli su, ne samo zvaničnici Grčke, već i ostalih pet zemalja EU koje ne priznaju Kosovo, ali je, uprkos tome, pitanje tih pet članica ponovo aktuelizovano nakon što su Beograd i Priština podržali evropski plan za normalizaciju odnosa i u Ohridu postigli dogovor o njegovoj implementaciji.
Evropski predlog za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine podržalo je svih 27 zemalja članica EU, a kako je rekao američki državni sekretar Entoni Blinken, primena dogovora iz Ohrida, otvorila bi put da ovih pet zemalja učine ono što do sada nisu.
Koordinator Nacionalnog konventa o EU za poglavlje 35 Dragiša Mijačić kaže da je ovaj sporazum doneo puno nadanja i očekivanja kod predstavnika EU i onih zemalja u međunarodnoj zajednici koje su bile aktivno uključene u pregovore, među njima i SAD. Dodaje, međutim, da je i dalje rano predvideti njegove efekte.
"Još je rano predvideti, uključujući očekivanja da će njegova realizacija dovesti do priznanja pet zemalja EU koje to još nisu učinile. Na osnovu svega što smo videli u prvim danima nakon postizanja sporazuma, nova priznanja nezavisnosti Kosova bi bila iznenađenje. Međutim, sporazum će svakako doprineti međunarodnoj afirmaciji Kosova, na način da će se naći kreativna rešenja za njegovo učlanjenje u mnoge svetske, evropske i regionalne organizacije", rekao je Mijačić.
Svaka od ovih pet zemalja ima svoje unutrašnje razloge za nepriznavanje Kosova. Španija je često označavana kao zemlja sa najčvršćim stavom po pitanju Kosova, a kao motiv koji stoji iza njene odluke je sudbina Katalonije. Kipar je takođe, i sam sa teritorijalnim problemima, od samog početka, tvrdio da nikada neće priznati jednostranu deklaraciju o nezavisnosti izvan okvira Ujedinjenih nacija. Iz Madrida je nedavno stigla poruka da je ishod dijaloga Beograda i Prištine "korak napred", ali da Španija ostaje pri tome da neće priznati nezavisnost.
Ipak, okolnosti se menjaju, pa se polemiše i šta će uraditi preostale tri zemlje. Bukurešt zasad tvrdi da je njihova pozicija nepromenjena, a ranije su takve poruke stizale i iz Bratislave, ali ne i uz potpuno isključivanje mogućnosti da se politika Slovačke u nekom trenutku promeni u zavisnosti od ishoda dijaloga Beograda i Prištine.
Svakako najzanimljivija jeste pozicija Grčke. Iako zvanično ne priznaje Kosovo kao državu, Grčka prihvata njegovo članstvo u nekoliko međunarodnih organizacija. U Grčkoj postoje one struje koje smatraju da je nacionalni interes zemlje da se uredi odnos sa Albancima, a to podrazumeva i priznanje, rekao je ranije za Juronjuz Srbija Nikos Palpas, dopisnik ERT.
"Što se same Grčke tiče, već izvesno vreme u tim diplomatskim krugovima je prisutno mišljenje da Grčka treba urediti odnose sa Albancima, odnosno da je nacionalni interes Grčke da se urede odnosi i sa Albanijom i sa Albancima uopšte. Sa druge strane, ne treba zaboraviti da je sadašnja vlast u Grčkoj pod jakim uticajem Vašingtona, tako da ako Vašington bude tražio nešto u vezi sa tim, mislim da će Grčka promeniti stav", rekao je on.
Kako objašnjava Mijačić, Grčka je zainteresovana za jačanje ekonomske saradnje sa Kosovom, naročito u oblasti energetike, ali i u drugim oblastima.
"Rezultat pojačanih diplomatskih aktivnosti Grčke može se videti i u povećanju njihove trgovinske razmene sa Kosovom, pre svega u izvozu koji je povećan sa 204,2 miliona evra u 2021. na 307,3 miliona evra u 2022. Rast grčkog izvoza na Kosovu je nastavljen u prva dva meseca 2023. godine, ako se nastavi ovakav trend do kraja godine može dostići pola milijarde evra. Ovo jasno pokazuje ekonomski interes Grčke za širenje na kosovsko tržište. Ostaje nepoznanica u kojoj meri će stav Grčke o kosovskoj nezavisnosti uticati na trgovinsku razmenu. Nedavno postignuti sporazum o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova može dati odgovor na ovo pitanje jer će se njime omogućiti relaksacija odnosa i jača ekonomska integracija regiona, dok će se krupnija politička pitanja ostaviti za vreme kada Zapadni Balkan bude spreman da se priključi EU", rekao je Mijačić.
Očekivalo se, kako dodaje, da će potpisivanje sporazuma o normalizaciji doneti grčko priznanje Kosova, što je potkrepljeno izuzetno aktivnim diplomatskim odnosima između Grčke i Kosova koji su rezultirali mnogobrojnim međusobnim posetama na visokom nivou.
"Izjava predsednice Sakelaropulu je potvrdila ranije iskazan stav premijera Micotakisa po pitanju priznanja nezavisnosti Kosova, pa se može zaključiti da Grčka neće promeniti stav zbog postizanja sporazuma o normalizaciji", istakao je on.
I iako analitičati i poznavaoci prilika nemaju mnogo dilema da formalnog priznanja, barem zasad, neće biti, postavlja se pitanje šta je sa članstvom Kosova u međunarodnim organizacijama i institucijama i kako će postizanje sporazuma između Prištine i Beograda uticati na raspoloženje u pomenutih pet zemalja kada potencijalno članstvo Kosova dođe na dnevni red u Savetu Evrope, ali i kad se povede pitanje članstva u EU.
Pitanje članstva Kosova u SE, podsetimo, prošle godine je nekoliko puta skidano sa dnevnog reda i, kako se čini, to je zavisilo pre svega od situacije na terenu. Kako je Juronjuz Srbija ranije pisao, i SAD su tražile da se pitanje ulaska Kosova ne stavlja na sto sve dok "Kosovo ne usvoji konstruktivniji stav o Zajednici srpskih opština, čime bi se otvorio put za predlog osnovnog sporazuma Beograda i Prištine".
Krajem godine, Priština je zvanično i uputila zahtev za članstvo u Evropskoj uniji, iako je to, zvanično, pravno diskutabilno upravo zbog činjenice da Kosovo nije država u očima svih članica EU.
Austrijski kancelar Karl Nehamer izjavio je početkom godine da će njegova vlada nastojati da ubedi pet članica EU da podrže dodeljivanje Kosovu statusa kandidata za članstvo u Uniji.
Diplomatskih aktivnosti usmerenih ka ovih pet zemalja bilo je i ranije. Naime, nakon što je predsedniku Srbije predstavljen takozvani francusko-nemački plan, specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak sastao se sa predstavnicima ovih zemalja.
Na pitanje da li se mogu očekivati pojačani pritisci na pet zemalja, Mijačić kaže da to zavisi od implementacije sporazuma.
"Ukoliko zaživi implementacija sporazuma o normalizaciji smanjiće se diplomatski pritisak na zemlje koje nisu priznale Kosovo, ali će se raditi na modalitetima koji će omogućiti integraciju Kosova u evropskim i regionalnim inicijativama u okolnostima nedostatka priznanja od strane pet zemalja EU", rekao je Mijačić.
Kako je dodao, sporazum o normalizaciji odnosa omogući će afirmativniji pristup pet zemalja koje nisu priznale Kosovo povodom članstva u međunarodnim organizacijama i institucijama.
"Ali sve zavisi od primene sporazuma, naročito od prvih 150 dana kada se očekuje formiranje ZSO. Tek nakon realizacije ovih odredbi možemo očekivati fleksibilniji pristup podrške članstvu Kosova u Savetu Evrope i drugim organizacijama", istakao je on.
 

Back
Top