• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Blaženi su koji plaču jer će se utešiti...

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
23.368
dobro pitanje...tradicija bi rekla da je pokajnički, ali možda je Isus mislio na očajnički... pokajnički plač se ne razrešava time da se neko uteši...
Isus očigledno govori o spasonosnom, jevanđelskom plaču.

Sveti Jovan Kronštatski kaže: "Plače nemoćna zloba, plače unižena gordost; plače nezadovoljena sujeta; plače uvređeno samoljublje, i - malo li biva sujetnih suza? Ali, to su suze grešne, suze beskorisne, suze krajnje ubitačne za one što ih prolivaju, jer prouzrokuju smrt duše".

Koji onda plač približava Bogu?

hm337

Poznat
Poruka
9.372
Isus očigledno govori o spasonosnom, jevanđelskom plaču.

Sveti Jovan Kronštatski kaže: "Plače nemoćna zloba, plače unižena gordost; plače nezadovoljena sujeta; plače uvređeno samoljublje, i - malo li biva sujetnih suza? Ali, to su suze grešne, suze beskorisne, suze krajnje ubitačne za one što ih prolivaju, jer prouzrokuju smrt duše".

Koji onda plač približava Bogu?
sem pokajničkog dolaze u obzir i plač zbog bližnjeg koji je u teškoj situaciji, plač zbog bližnjeg koji se prozlio, plač što smo se udaljili od Boga, plač zbog nepravde...

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
23.368
sem pokajničkog dolaze u obzir i plač zbog bližnjeg koji je u teškoj situaciji, plač zbog bližnjeg koji se prozlio, plač što smo se udaljili od Boga, plač zbog nepravde...
Šta misliš o plaču duše i cijelog našeg bića?
Kada se smjernost razlije po duši, onda čovjek duhovno progleda i sve svoje grijehe/nesavršenosti ugleda.
I u bogočežnjivom uzbuđenju lije suze pred Utješiteljem.

Sa ovim su povezana i upozorenja Gospoda našega:

"Teško vama koji se smijete sad; jer ćete zaplakati i zaridati". (Luka 6,25)

Zašto je smijeh poguban? O čemu je riječ?

*pustinjakinja

Buduća legenda
Poruka
29.057
može biti i ljubav prema sebi u korenu...očaj što smo skrenuli sa pravog puta, što smo postali grubi i loši, očaj što smo loše postupili prema nekome...

Može, ali svejedno nisu suze Bogu mile... dok ne pređu u pokajničke...

Mada lično mislim da su sve suze lekovite i na kraju dovedu do mesta na kojem treba da se bude...

hm337

Poznat
Poruka
9.372
Šta misliš o plaču duše i cijelog našeg bića?
Kada se smjernost razlije po duši, onda čovjek duhovno progleda i sve svoje grijehe/nesavršenosti ugleda.
I u bogočežnjivom uzbuđenju lije suze pred Utješiteljem.

Sa ovim su povezana i upozorenja Gospoda našega:

"Teško vama koji se smijete sad; jer ćete zaplakati i zaridati". (Luka 6,25)

Zašto je smijeh poguban? O čemu je riječ?
ne znam...
ne mislim da je smeh poguban...podsmevanje je pogubno zato što vodi u grodost.. smeh iz ljubavi nije poguban...

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
23.368
ne znam...
ne mislim da je smeh poguban...podsmevanje je pogubno zato što vodi u grodost.. smeh iz ljubavi nije poguban...
Zar ima razloga za smijeh?

Kako napisa J.J.Zmaj:

Bejaste li, braćo moja mlada,
Da l’ bejaste vi na groblju kada,
Aj’ na groblju, na golemu?
— Ta uvek smo mi na njemu.
Groblje j’ zemlja kom se hodi;
Groblje j’ voda kom se brodi;
Groblje — vrti i gradine;
Groblje — brda i doline,
Svaka stopa:
Grob do groba.

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
23.368
Može, ali svejedno nisu suze Bogu mile... dok ne pređu u pokajničke...

Mada lično mislim da su sve suze lekovite i na kraju dovedu do mesta na kojem treba da se bude...
Treba plakati za više dobra i ljubavi među ljudima.

Ako samo po jedna rđava misao izađe iz svakog srca ljudskog, to su milijarde rđavih misli za jedan dan! A koliko bi dana trebalo jednom čoveku samo da ih prebroji i poređa jednu do druge! Kada bi čovek imao hiljadu hiljada očiju, i sve plakale nad gresima ljudskim, ipak bi to bilo beskrajno malo, da čovek dovoljno oplače sebe i svoju sabraću - ljude: sve ljude svih boja, svih rasa, svih kultura, svih vera.
- Ava Justin Ćelijski

NEzgodan

Elita
Moderator
Poruka
23.368
ne sviđa ,mi se što je hrišćanstvo pretvoreno u dolinu suza...
ljubav koju formalno propoveda bi trebalo da se vezuje za radost a ne za suze
ko se raduje on se smeje...
ako čitaš akatist neki stalno se ponavlja ono "raduj se jer..".
Da.
Iako smrt caruje ovim svijetom, apostol Pavle poručuje: "Radujte se svagda u Gospodu" (Flb. 4.4).
Smrt nije konačna. Dolina suza je samo usputna destinacija!

*pustinjakinja

Buduća legenda
Poruka
29.057
ne sviđa ,mi se što je hrišćanstvo pretvoreno u dolinu suza...
ljubav koju formalno propoveda bi trebalo da se vezuje za radost a ne za suze
ko se raduje on se smeje...
ako čitaš akatist neki stalno se ponavlja ono "raduj se jer..".

Uglavnom bi trebalo da se akcentuje to "raduj se" , većina propovdnika i govori o tome.
Monasi malo drugačije pristupaju, i strožije. Hrišćanstvo u principu počiva na monaštvu.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.