Bivši ministar šokirao: Sveti Sava nije bio Srbin, u školama se pogrešno uči

Slavan

Iskusan
Poruka
6.546
a sto da nebude zbog istorijskih kulturnih razloga podeljena na Zupanije..pa Zupan bi ti bio nesto u rangu nekadsnjeg..Sreskog nacelnika mislmi da se to sad naziva..regionima..te moravicki..te shumadijski..te severno-banatski..itd
Данас се називају окрузима, а били су раније и региони. Имамо и статистичке регионе.

JankoTheGreat

Buduća legenda
Poruka
26.962
Видиш, ја сам баш једном приликом у разговору рекао да би можда тако требало да се зову територијално-административне јединице у Србији из традиционалних и историјских разлога. С друге стране, можда би било непримерено да данас имамо жупане.

Zupanija. Zar to nije kod katolika?

a bre Milun

Buduća legenda
Poruka
26.697

Bivši ministar šokirao: Sveti Sava nije bio Srbin, u školama se pogrešno uči​

REGIJA Autor:N1 BiH31. okt 202217:27
Podijeli:

1667234391-shutterstock_1683644269-750x500.jpg
Izvor: Shutterstock
Velika polemika u Srbiji ponovo je pokrenuta na društvenim mrežama nakon što je isplivao snimak u kom bivši ministar poljoprivrede Dragan Veselinov govori da Sveti Sava nije bio Srbin, kao i da nije bio začetnik prosvjete.

Ni ovog puta komentara nije manjkalo, te su korisnici Twittera navodili da Veselinov nema pokrića za ono što tvrdi, kao i da ta izjava nije relevantna.

Veselinov, kako se čuje u snimku, govori kako Rastko Nemanjić nije mogao ni da zna za termin “prosvjeta” jer je on nastao tek krajem 18. vijeka.

“Sveti Sava nije bio Srbin niti je bio velikosrbin, niti je ikada rekao za sebe da je patrijarh ili nadbiskup, arhiepiskop svih srpskih zemalja, nikad nije rekao da je pravoslavac. Sve ono o čemu govore ljudi koji učestvuju u izgradnji kulta “Sveti Sava” ili ga danas upotrebljavaju ili pokušavaju da ga nadograđuju. Sveti Sava u suštini nije ono što se uči u školama, on nije stvorio prosvjetu, nije izgradio nijednu školu ili stvorio školski sistem, nije opismenjavao narod, nije ni svog oca Stefana Nemanju opismenio. On nije književnik, nije bio teolog. On je bio hrišćanski nacionalista, on je tom narodu u Evropi pripadao”, navodi on u pomenutom klipu, prenosi B92.

“Sava nije izgradio nijednu školu niti je izgradio bilo kakav školski sistem, niti ikakvu prosvjetu. Prosvjeta je budistički izraz koji je počeo da se upotrebljava krajem 18. vijeka u našim krajevima, posebno u Vojvodini. Sava nije ni znao za riječ prosvjeta. Nije znao ni za metafiziku, ni za teologiju. Sava nije stvorio škole, ni prosvjetni sistem, niti je stvorio univerzitet i nikada nije bio na bilo kakvom univerzitetu i na njemu održao predavanje”, dodaje bivši srbijanski ministar.

https://ba.n1info.com/regija/velika...ava-nije-bio-srbin-u-skolama-se-pogresno-uci/

Opa Durdo. Istina izlazi na videlo. Sta cemo sad
..........pa onda Tito nije bio Tito vec neki zagorski seljak koji je odapeo pre i nego sto su nam englezi uvalili svog Tita...........
Pa Hitler i dan danas zivi na jednoj farmi kokoski u Paragvaju ............a uskoro cemo saznati i da je Napoleon vidjen u drustvu Cedomira Jovanovica na Kopaoniku.....................pre deceniju-dve, u neke nase novine pojavilo se ime nekog "poznatog" srpskog profesora na Univerzitetu u Montrealu koji je iznosio nekakve izmisljene politicke nebuloze.........neko se iznervirao, potego prijatelje sa UNI iz Montreala i obelodanio da neki srpski profesor pod tim imenom nikada nije postojao u Montrealu a kamoli na taj UNI............naravno, "demant" je iz medija uklonjen svetlosnom brzinom ........ustupajuci mesto sledecem "fantasticnom otkricu" "arheologa" iz Australije koji su na tom kontinentu "pronasli" i foto-dokumentirali gomilu ljudskih lobanja na kojima se sve imale rogove..........uz natpis "GROBLJE DJAVOLA".................................a onomad citam u zapadnim medijima, mrtvi-ladni navode da je Putin upravo zavrsio sastanak sa vanzemaljcima o isporuci "naprednog oruzja" od te svemirske civilizacije..............

i posle svega ovoga ja treba da poverujem ovom "istrazivacu" koji posle hiljadu godina (za 2000 dolara) "pronalazi" istinu o nekakvom svecu sa ovih prostora?

zlatko01

Buduća legenda
Poruka
27.190
svemocni Allah ce da kazni ovog Veselinova i to zbog raznih grehova..na primer, zbog narkotika...kao mlad, pusio je marihuanu, dimio je kao parna lokomotiva...a onda spletom okolnosti, docepao se vlasti i pocela je da stize lova...naravno, porasli su apetiti, pa je poceo da smrce prasak....to njegovo drustvo se smejalo, kako je smrkao....usisavao je prasak, kao usisivac fabrike Sloboda iz Cacka...sad je izgleda poceo da krizira, nema para, nema dopa...

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.507
Ideja o Srbima kao narodu je nastala mnogo kasnije.. Ne ynam što se čudite.. ja sam prirodnjak pa ne znam to tako dobro kao što znaju istoričari, no besmisleno je reći da je bio Srbin. Ako je on bio Srbin, onda su i Rimljani ovde 1000 god pre njega bili Srbi.. U to vreme nisu postojali ni Hrvati ni Srbi ni ostale danas poznate nacije.
On je bio hrišćanin, to čovek kaže.
I kaže da ima dosta toga nafilovanog u svemu tome.. lako je danas filovati i nadodavati, a to je bio 13 vek.
Ja bih lično volela da ta ogromna crkva u sred Beograda nije crkva sv Savi već Sv trojici, tj Bogu.. to mi jedino ima smisla. Ostalo, kako god da se teološki obradi, mi ne pije vodu.

Slavan

Iskusan
Poruka
6.546
Жупа је реч која означава настањену област, углавном плодну и култивисану, у долини, а ограничену брдима. Од ње је изведена реч жупанија.
Zupanija. Zar to nije kod katolika?
Није. Ако говоримо о католичкој терминологији постоји жупа (не жупанија), што би у православној терминологији била парохија (од грчке речи παροικία), а тај термин се користи и у другим језицима код католика и уопште хришћана (parrocchia, parish, paroisse, parroquia, pffarei или парикия, парафия, парохия итд.).

Slavan

Iskusan
Poruka
6.546
Ideja o Srbima kao narodu je nastala mnogo kasnije.. Ne ynam što se čudite.. ja sam prirodnjak pa ne znam to tako dobro kao što znaju istoričari, no besmisleno je reći da je bio Srbin. Ako je on bio Srbin, onda su i Rimljani ovde 1000 god pre njega bili Srbi.. U to vreme nisu postojali ni Hrvati ni Srbi ni ostale danas poznate nacije.
On je bio hrišćanin, to čovek kaže.
I kaže da ima dosta toga nafilovanog u svemu tome.. lako je danas filovati i nadodavati, a to je bio 13 vek.
Ja bih lično volela da ta ogromna crkva u sred Beograda nije crkva sv Savi već Sv trojici, tj Bogu.. to mi jedino ima smisla. Ostalo, kako god da se teološki obradi, mi ne pije vodu.
Значи Свети Сава је основао Хришћанску православну цркву, а Стефан Немања је био владар хришћанског народа? Занимљиво.

qvey

Primećen član
Poruka
767
Dobro..posto Srbi nisu postojali u to vreme..odnosno vreme..Sv..Save..sta znaci izraz Srpska zemlja i Pomorska ili zemlje..ovo je prevedeno sa Staroslovenskog..sami Bog zna koje Redakcije..posto ovde neki Vele da Srbi nisu tada postojali po mome visoko nacnom metodu to znaci Dzingis Kan u dvorcu u Karakorumu nasred cvetne livade piramide u Tenohtitlanu...

vučji čopor

Legenda
Poruka
62.236
Dobro..posto Srbi nisu postojali u to vreme..odnosno vreme..Sv..Save..sta znaci izraz Srpska zemlja i Pomorska ili zemlje..ovo je prevedeno sa Staroslovenskog..sami Bog zna koje Redakcije..posto ovde neki Vele da Srbi nisu tada postojali po mome visoko nacnom metodu to znaci Dzingis Kan u dvorcu u Karakorumu nasred cvetne livade piramide u Tenohtitlanu...
Безочност иде до гиганстких размера.Сада више није у њиховој "моди" прича шестом веку као времену досељавања Словена ( ОДАКЛЕ???јел из Тунгузије ? хахаха !), него се чак и неким уџбеницима појавила тврдња да су " Стари Словени дошли на Балкан у десетом веку !!!!!

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.