Бивши логораш: ''У Јасеновцу су нас хранили супом од људског меса''

SrBkinja_

Zainteresovan član
Poruka
416
"Усташе су нам давале некакву супу без хлеба, са мало некаквог меса. Једном смо приметили да су из казана у којој су кували ту супу извадили лобању и остатке косе. Схватили смо да нам дају да једемо људе", препричава трауме из Јасеновца бивши логораш Раде Радивојац

Раде Радивојац (84) из бањалучког приградског насеља Туњице и један од малобројних преживелих логораша из Јасеновца, који је преко медија понудио поштеној сиротињи или некој избегличкој породици на трајно коришћење његове викендице у селу Доњи Орловци, недалеко од Приједора, каже да су усташе у овом злогласном логору давале логорашима да једу супу од људског меса.

Сви у Туњицама, а и шире, знају колико чика Раде воли да помаже људима, а исто тако, знају и за његову невероватну животну судбину, јер је овај 84-годишњак један од малобројних срећника који је пре 67 година успео да преживи голготу Јасеновца.

- Како не бих понудио помоћ када сам и ја, поготово након страдања у Јасеновцу, био права сиротиња. Нисам имао корицу ‘леба! Чак сам просио и радио као слуга код разних газда. Желим да нађем часну и поштену сиротињу да ту живи! У кући-приземници има струја, вода, башта, шупа, остава и воће. За узврат једино тражим поштење и да се то мало имање чува и одржава. Толико је поштених избеглица, сиромашних и инвалида који немају где. Зато желим да нађем неке добре људе да ту живе, а увек је могуће да им препишем кућу – прича Раде.

Раде Радивојац тачно 17 година трага за једним човеком, Личанином, који је пред најездом хрватске војске и њених помагача у акцији “Олуја“ био у колони избеглица која је бежала из Републике Србске Крајине.

- Тај човек, којем име никад није сазнао, једног августовског дана 1995. године ушао је у двориште његове куће у Туњицама и замолио ме да ту остави коње и кола која су вукли, а он ће даље пешке према Србији. Како да му не помогнем? Рече ми да је у Лици затекао убијену жену и кћерку, а петогодишњег сина није нашао. Потегао је једну чашицу ракије и отишао. А нешто ме натера да га фотографишем – каже Раде, који и данас има фотографију свог Личанина поред коња.

Како је изашао из његовог дворишта, тај човек се никад није вратио. Дуго времена Раде није знао шта да ради са коњима, а онда их је продао и новац ставио у банку.

- Тај новац га чека. Кола стоје у дворишту, већ су струнула. Све бих дао да поново видим тог човека. Све се надам да ће једног дана доћи. Ишао сам чак и до Глине на Банији и показивао слику, али нико га није знао. Ако икада дође, нећу му дати да оде, помоћи ћу му да остане овде – прича Раде своју необичну причу о мистериозном незнанцу.

Онога што је проживео у Јасеновцу и дан-данас се добро сећа. У злогласном логору нагледао се свега и свачега, па и да усташе људским месом хране логораше.

Родитеље су му побили 1941. године, а у логор је одведен са 11 година, одакле је побегао када су, како каже, “кукурузи били за печење”, јер се не сећа тачно које је доба године било.

- Усташе су нам давале некакву супу без хлеба, са мало некаквог меса. Једном смо приметили да су из казана у којој су кували ту супу извадили лобању и остатке косе. Схватили смо да нам дају да једемо људе – каже Радивојац.

Побегао је у једној страшној ноћи, док су падали киша и град. Успео је да преплива Саву иако до тада није знао да плива.

- Олуја је била страшна, а град толики да је задавао болне ударце по телу. Неко је повикао: “Ноћас ко утекне, певаће му мајка!”, и одједном је сила народа нагрнула ка излазу. Усташе су почеле да пуцају, људи су падали, али сам успео да се извучем. Кад сам препливао Саву, један метак ме закачио. Некако сам успео да се увучем код једне хрватске породице и кажем да сам Мате из Бањалуке. Са другим рањеницима убрзо сам отишао у Италију и тек после краја рата се вратио у Југославију – завршава причу Раде Радивоја

http://www.telegraf.rs/vesti/304543-u-jasenovcu-smo-jeli-supu-od-ljudskog-mesa
 
Poslednja izmena:
Molim kljuc za ovu temu !

Tema je CISTO SIRENJE MRZNJE i to nije prvi put da postavljac postavlja slicne teme!

Prema PRAVILNIKU KRSTARICE takve stvari NISU DOZVOLJENE.

Na stranu to sto tema nije nikakva politika, nego je istorija.

nije sirenje mrznje, ni propaganda vec ciste cinjenice... znaci da svake novine koje su objavile ovu vest sire mrznju? ili mozda taj starac koji je sve to izjavio?

i ima veze sa politikom... to je politika koju su vlasti NDHa vodile prema Srbima, a sad su nove informacije u vezi te politike izasle na videlo... za koje ranije nismo znali
 
nije sirenje mrznje, ni propaganda vec ciste cinjenice... znaci da svake novine koje su objavile ovu vest sire mrznju? ili mozda taj starac koji je sve to izjavio?

i ima veze sa politikom... to je politika koju su vlasti NDHa vodile prema Srbima, a sad su nove informacije u vezi te politike izasle na videlo... za koje ranije nismo znali

Баш тако. ;)
 
Jeste tema je CISTO SIRENJE MRZNJE, ma ko da je objavio.



U vreme kada DESETINE HILJADA Srba borave na Jadranu, objavljivanje ovakvih tema donosi SAMO ZLO - NIKOME DOBRO!

Huskati ljude na nacionalnu mrznju podsecajuci stalno na strahote rata je MORBIDNO, PERVERZNO i - KAZNJIVO!

Ovo sto ovaj korisnik piskara ovde je klasicno podrzavanje.......jel blago jasenovac nazvati zlocinom?

I to na veoma drzak nacin.
 
Molim kljuc za ovu temu !

Tema je CISTO SIRENJE MRZNJE i to nije prvi put da postavljac postavlja slicne teme!

Prema PRAVILNIKU KRSTARICE takve stvari NISU DOZVOLJENE.

Na stranu to sto tema nije nikakva politika, nego je istorija.





Хрватско друштво које поново, једним дијело, велича усташтво и фашизам очито се треба суочити са својом мрачном прошлоћу...а приче о ”ширењу мржње” или сличне бесмислице не могу да прођу...више не треба ћутати због лажног ”браства и јединства” о збивањима у Јасеновцу и не само.

Покушај заташкавања се више не може толерисати.
 
Da, tema treba da se UKLONI, a postavljac kazni.

Jer, ovo mu nije ni prvi ni drugi put da RADI ISTO.

Ako se postuje PRAVILNIK KRSTARICE u kome pise da je STROGO ZABRANJENO siriti medjunacionalnu mrznju na forumu.

A bas to ova SrBkinja redovno radi!

Znaci negiras navode iz uvodnog posta?
 
Хрватско друштво које поново, једним дијело, велича усташтво и фашизам очито се треба суочити са својом мрачном прошлоћу...а приче о ”ширењу мржње” или сличне бесмислице не могу да прођу...више не треба ћутати због лажног ”браства и јединства” о збивањима у Јасеновцу и не само.

Покушај заташкавања се више не може толерисати.

DANAS su Srbija i Hrvatska susedne drzave u DOBRIM ODNOSIMA!

I to tako i treba da bude.

A ne da se stalno NEKO NADJE da podseca koje koga, kako i koliko klao u proslosti.

To VAMA i VASOJ DECI nista dobro ni pametno nece doneti.:evil:
 
Ti ili si BOLESNIK, ili LUDAK ili ti je ZADATAK DA OVUDA SIRIS MRZNJU I PALIS VATRU!?

U čemu ti vidiš širenje mržnje.Istina bi trebalo da bude blagotvorna.Od generacija i generacija Hrvata u Brozoslaviji skrivana je istina o užasima koji su počinili Hrvati svojim sugrađanima Srbima i Jevrejima .Zvanično su izjednačeni najgori zločinci koje je svet video - ustaše sa nekim benignim marionetskim režimima tokom Drugog svetskog rata u ostalim jugoslovenskmi oblastima , čak i sa jednim pokretom otpora protiv nacističkog okupatora.Hrvati za razliku od Nemaca nisu ni imali priliku da se suoče sa istinom o zlu koje je počinjeno u njihovo ime.
 
Poslednja izmena:
DANAS su Srbija i Hrvatska susedne drzave u DOBRIM ODNOSIMA!

I to tako i treba da bude.

A ne da se stalno NEKO NADJE da podseca koje koga, kako i koliko klao u proslosti.

To VAMA i VASOJ DECI nista dobro ni pametno nece doneti.:evil:

Milije je tebi da se podsetis, ovi tvoji to proslavljaju, mi pominjemo da se ne zaboravi!
 
Ma to blajbi sanja neku novu jugoslaviju pa prizeljkuje da Srbi kolektivno izgube pamcenje,al malo morgen!

jasenovac-1.jpg


NIKAD ZABORAVITI,NIKAD OPROSTITI!!!
 
Хрватско друштво које поново, једним дијело, велича усташтво и фашизам очито се треба суочити са својом мрачном прошлоћу...а приче о ”ширењу мржње” или сличне бесмислице не могу да прођу...више не треба ћутати због лажног ”браства и јединства” о збивањима у Јасеновцу и не само.

Покушај заташкавања се више не може толерисати.

ne, ustasa je bilo 10 i njih se odricu svi hrvati, a oni su svo zlo napravili ...

o zataskavanju su pokusali mnogi bivsi logorasi govoriti, pogotovo o novoj postavci Jasenovca, kao i namernom smanjenju broja zrtava ...
u svrhu sirenja mrznje prema srbima ... krajnje efikasno



elem, niko se ne buni sto hrvati npr ne priznaju strasne zlocine koji su se dogodili u Jaski, cak tvrde da su se tamo deca negovala a ustasa nije bilo nigde na vidiku
i, sada se Jaska prezentuje kao odmaraliste
 
DANAS su Srbija i Hrvatska susedne drzave u DOBRIM ODNOSIMA!

I to tako i treba da bude.

A ne da se stalno NEKO NADJE da podseca koje koga, kako i koliko klao u proslosti.

To VAMA i VASOJ DECI nista dobro ni pametno nece doneti.:evil:


jos preziveli svi nisu crkli- a ti bi ih sahranio
 
sta nije jasno? rekao sam da je moguce da je to istina, s obzirom da moze neko da uskoci i da kaze 'matori laze, placaju ga velikosrbi'... ooo Boze, sve treba crtati

rekao si da je moguće jer ih je bilo mnogo logoraša...dali znaš
1.koliko je ljudi ušlo u Jasenovac koliko je pobijenih tu a koliko je dočekalo kraj rata???
2.mogli su im davati i proju svaki dan umesto što su ih terali na kanibalizam...
3.slike robijaša upečatljivo govore kakav je bio "kvaliete ishrane"...rebra su se videla kroz šinjel
4.zaključi šta hoćeš ali je jasno kao dan da su ovim hteli da ponize i uvrede logoraše ko kraja...........
 
rekao si da je moguće jer ih je bilo mnogo logoraša...dali znaš
1.koliko je ljudi ušlo u Jasenovac koliko je pobijenih tu a koliko je dočekalo kraj rata???
2.mogli su im davati i proju svaki dan umesto što su ih terali na kanibalizam...
3.slike robijaša upečatljivo govore kakav je bio "kvaliete ishrane"...rebra su se videla kroz šinjel
4.zaključi šta hoćeš ali je jasno kao dan da su ovim hteli da ponize i uvrede logoraše ko kraja...........


naravno da su hteli da ih ponize, to je barem ocigledno
 
DANAS su Srbija i Hrvatska susedne drzave u DOBRIM ODNOSIMA!

I to tako i treba da bude.

A ne da se stalno NEKO NADJE da podseca koje koga, kako i koliko klao u proslosti.

To VAMA i VASOJ DECI nista dobro ni pametno nece doneti.:evil:





ДАНАС Србија и Хрватска нису више у било каквој заједници, па да зарад лажног братства и јединства треба поново ћутити о тим мрачним дешавањима као за вријеме СФРЈ.
Мрачна прошлост не може да подрма те ”добре односе”...једино ако је данашња Хрватска некакав наследник ндх па да се нешто подрма у односима? Да ли Србија треба да се извињава за усташка злодијела? Не разумијем.
Хрватска јавност није суочена са мрачном прошлости и константно се негирају или минимизирају догађају током другог свијетског рата у и око Јасеновца, а видимо да се усташама и њиховим дијелима ликује...
Нашој дјеци треба констатно понављати и причати о тим збивањима, то што би ти олако заборавио и поново бацио под тепих је твој проблем твоја болест здравог разума, јер особе које тако размишљају за мене нису ништа боље од оних кољача током другог свијетског рата.


Ево почните мало од овога:

http://www.jusp-jasenovac.hr/Default.aspx?sid=5056
 
Poslednja izmena:
DANAS su Srbija i Hrvatska susedne drzave u DOBRIM ODNOSIMA!

I to tako i treba da bude.

A ne da se stalno NEKO NADJE da podseca koje koga, kako i koliko klao u proslosti.

To VAMA i VASOJ DECI nista dobro ni pametno nece doneti.:evil:



Можемо да опростимо али не смемо да заборавимо!!!!
 
Ко од нас сме да опрости Јасеновац, "Бљесак", "Олују'', радиоактивне НАТО бомбе, Клечку, Глођане...? Нико и никада. Ко од нас сме да каже: Господе, опрости усташама, потурицама, шиптарским крволоцима и евроамеричким србомрзцима, јер не знају шта чине? Нико то и никада не сме ни да помисли, а камоли да каже.. http://www.czipm.org/udri.html
 

Back
Top