Bivši japanski premijer Šinzo Abe upucan dok je držao predizborni govor u zapadnom Japanu

Ovi Japanci su amateri , nasi teroristi su ubili aktuelnog premijera SRJ 2003 ..

Kada si zadnji put cuo da se u Japanu puskaralo?
Vatreno oruzje imaju kriminalci, ali cak ga ni oni prakticki ne koriste.
Botoslave zasto ne otvaras teme o Japanu malo ... cenim da imas solidne informacije o njima.
Ja Japance posebno gotivim zbog tehnike , elektronike.
 
Pa nije bas lako ...
Nije to SRJ.
Ja napravim nekih 10-ak km u obliznju selendru, tamo bi si mogao srediti AK za 600 Eura.
Ne znam covjeka osobno, ali mogao bi po preporuci.
Oruzja od rata ostalo kao govana.

Ovi Japanci su amateri , nasi teroristi su ubili aktuelnog premijera SRJ 2003 ..


Botoslave zasto ne otvaras teme o Japanu malo ... cenim da imas solidne informacije o njima.
Ja Japance posebno gotivim zbog tehnike , elektronike.
Pa pratim dosta taj svijet zato sto je tako egzotican, ali ako bi poceo otvarati teme o Japanu, hvalospjevi vladajucim strankama bi patili, a to ne smijem dozvoliti.
 
Ja napravim nekih 10-ak km u obliznju selendru, tamo bi si mogao srediti AK za 600 Eura.
Ne znam covjeka osobno, ali mogao bi po preporuci.
Drugo je to ... bili su ovde ratovi , svaka druga kuca ima ilegalno oruzije.
U Japanu je bio mir od ww2 pa nemaju taj problem.
 
Drugo je to ... bili su ovde ratovi , svaka druga kuca ima ilegalno oruzije.
U Japanu je bio mir od ww2 pa nemaju taj problem.
Plus sto otkako su dobili one dvije bombice vode ekstremno pacifisticku vanjsku politiku.
Prije toga su radili svasta, pogotovo po kontinentalnoj Aziji.
 
Pa od krimosa da.


Nije ali ko hoce sigurno da moze, nelegalno naravno.
Drugim rijecima, tvoje rovarenje ne staje samo na krstarici vec si kupio i oruzje i cekas napet kao kisobran kako bi krenuo u rusenje legitimno izabrane vlasti?

:poludeo:
 
Izgleda nije puska vec rucni rad:

Yamagami je je priveden zbog pokušaja ubojstva, a pištolj je zaplijenjen. Lokalni mediji javljaju kako je Yamagami sam napravio pištolj, odnosno radio je na njemu određene modifikacije. Službene potvrde tih tvrdnji u ovom trenutku nema.
 
Izgleda nije puska vec rucni rad:
Screenshot 2022-07-08 102201.jpg
 

Shooting of Abe will change Japan "forever," says security expert​


Passersby pick up an extra edition of the Yomiuri Shimbun newspaper in in Sapporo, Hokkaido Prefecture on July 8 after Japan's former Prime Minister Shinzo Abe was shot.
Passersby pick up an extra edition of the Yomiuri Shimbun newspaper in in Sapporo, Hokkaido Prefecture on July 8 after Japan's former Prime Minister Shinzo Abe was shot. (The Yomiuri Shimbun/AP)

Friday’s shooting of Japan's former Prime Minister Shinzo Abe will change the country "forever," a security expert said.
“It’s not only rare, but it’s really culturally unfathomable,” Nancy Snow, Japan director of the International Security Industrial Council, told CNN. “The Japanese people can’t imagine having a gun culture like we have in the United States. This is a speechless moment. I really feel at a loss for words. I pray for the best for the former prime minister.
“What this will do to the national psyche of a people who move about freely and have a social contract with each other, that they will not resort to this type of violence … I am devastated thinking about that.”
Snow said Japan has been an “oasis” and had “shown what it can teach the US about guns.”

“I think (Friday’s shooting) will change Japan, unfortunately forever,” she said.

Gun crime is extremely rare in Japan​

A policeman stands outside of a residential area of Nagakute town in Aichi prefecture, near Nagoya on May 17, 2007 after a man fired a gun.
A policeman stands outside of a residential area of Nagakute town in Aichi prefecture, near Nagoya on May 17, 2007 after a man fired a gun. (STR/AFP/Getty Images)


The shooting of Shinzo Abe has shocked Japan, which has one of the lowest rates of gun crime in the world due to its extremely strict gun control laws.
In 2018, Japan only reported nine deaths from firearms, compared with 39,740 that year in the United States.
Under Japan's firearms laws, the only guns permitted for sale are shotguns and air rifles — handguns are outlawed. But getting them is a long and complicated process that requires strenuous effort — and lots of patience.
To buy a gun in Japan, potential buyers must attend an all-day class, pass a written test and a shooting-range test with an accuracy of at least 95%. They also must undergo mental health evaluation and drug tests, as well as a rigorous background check — including a review of their criminal record, personal debt, involvement in organized crime and relationships with family and friends.
In 2019, only an estimated 310,400 guns were held by civilians in Japan, in a country of 125 million people.
In 2007, the mayor of Nagasaki in southern Japan, Iccho Ito, died after being shot at least twice in the back by an alleged gangster. Since then, Japan has furthered tightened its gun control law, imposing heavier punishments for gun crimes committed by members of organized crime gangs.
Watch more on this here.
 
Macak ne jedi gov ... statistika lepo govori.
U Americi svake godine strada na hiljade ljudi od oruzija u Japanu tek neki politicar i par civila.

Neozbiljan si za ovu temu , idi botaj o AV. :thumbdown:
Pa kakav je to narod koji tu i tamo malo ne zapuskara?
Osim toga, kod Japanaca su samoubojstva u modi, dodje te na isto.

Otprilike kao kada su bijelci americkim urodjenicima dijelili pokrivace zarazene velikim boginjama, a njima urodjenici zauzvrat dali duhan.
Ja bi rekao da je rezultat nerjesen.

Boze, kako su mi smijesni ti kratkonogi, zuti jazavci kada se uskopiste...
 

Back
Top