Битка за Стаљинград

85vjxhc.jpg

82vaz61.jpg

Zadovoljan? Sta imas da kazes u vezi teme?

Па имам рећи следеће моје запажање.
Битка је била прекретница,за потпун крах Немачке на Остфронту.
Једноставно бити пред Лењинградом а не бити у њему,бити пред Москвом а не бити у Москви,бити пред Волгоградом а не бити у њему је било превише за Берлин.
Када говоримо само о овој бици,6.Армија је поражена јер је Берлин игнорисао ситуацију на терену и тиме у смрт отерао 6.Армију.
Совјети су битку а и сам рат добили на масивност,просто нису марили за сопствене жртве и колико год су их Немци убијали,појављивали су се нови Сибирци и Монголи да гину ,,за родину,,.
Немачка војска је и у тоталном окружењу пружала добар отпор,Манштајн је послао Хота да са истрошеним снагама избави Паулуса,био је близу,неких 48 км али даље се није могло.
На крају остаје горак укус само понашање Фон Паулуса који се предао па и постао љубитељ џелата својих људи,што је срамотно.
Да резимирам,кривац за пораз 6.Армије је Адолф Хитлер који је својом глупошћу упропастио и жртвовао своју најбољу армију.

Једноставно бити пред Лењинградом а не бити у њему,бити пред Москвом а не бити у Москви,бити пред Волгоградом а не бити у њему је било превише за Берлин.
Када говоримо само о овој бици,6.Армија је поражена јер је Берлин игнорисао ситуацију на терену и тиме у смрт отерао 6.Армију.
Совјети су битку а и сам рат добили на масивност,просто нису марили за сопствене жртве и колико год су их Немци убијали,појављивали су се нови Сибирци и Монголи да гину ,,за родину,,.
Немачка војска је и у тоталном окружењу пружала добар отпор,Манштајн је послао Хота да са истрошеним снагама избави Паулуса,био је близу,неких 48 км али даље се није могло.
На крају остаје горак укус само понашање Фон Паулуса који се предао па и постао љубитељ џелата својих људи,што је срамотно.
Да резимирам,кривац за пораз 6.Армије је Адолф Хитлер који је својом глупошћу упропастио и жртвовао своју најбољу армију.

Von Paulus je trebao da se preda čim je dobio naređenje da se bori do poslednjeg čoveka, jer je tad morao da uvidi da ima posla sa ludakom.

Tvoja sposobnost da gnojiš u ekstremnim količinama je fascinantna.

Хајде овако....рецимо да се слажем са првим делом Лаутнеровог поста ( јесте тачно, није совјетска команда пуно марила о својим војницима) што је и пуно пута то доказала. А она реторика типа ''туранско-монголских'' банди и стереотипе сличне томе, једноставно није тачна, а и увредљива.

Хајде овако....рецимо да се слажем са првим делом Лаутнеровог поста ( јесте тачно, није совјетска команда пуно марила о својим војницима) што је и пуно пута то доказала. А она реторика типа ''туранско-монголских'' банди и стереотипе сличне томе, једноставно није тачна, а и увредљива.

Колега,Руси су били у РОА и осталим снагама Осовине.
СССР није Русија,а то је најбоље описао Димитрије Љотић у свом предавању на Коларцу марта 1944.

Има три пута који претендују да избаве српски народ из садашње ситуације.Ми сада треба да видимо који пут има највише услова да одговори на она три акутна питања српског народа:слободу треба донети српском народу,јединство унутрашње треба донети српском народу и јединство спољашње треба донети српском народу.Који од та три пута најбоље одговара интересима сроског народа?Слободу,Москва вели,ја ћу ти донети,српски народе.Ја ћу ти донети прво,јер имам најјачу масу материјала и,ево,моје армије од 5 јула 1943године непрестано напредују и,ето,још мало па ћу повратити све земље које је Совјетски савез изгубио у току прошле две године.А кад то повратим,ја ћу онда да се спустим преко Румуније,и ево ме у долини Дунава.Ја ћу ти донети слободу.Тако вели Москва.

А ми на то одговарамо:рецимо да ти имаш право,рецимо да ћеш ти заиста доћи за пола године или за годину дана у долаину Дунава,али Ко си ти? Ти Русија ниси,ти си Сојус совјетских социјалистичких република,ти си СССР.Да си Русија ја бих могао поверовати да ми ти носиш слободу,али Русија ниси.Што би ти крио своје име? Што ако си Русија?
Ко је тебе натерао да промениш име? Знам да ниси Русија,прво зато што се тако не зовеш а друго јер си настао на Руској несрећи,још нешто кад отворим твој Устав и кад га прочитам,видим да ниси Русија,ти ниси оруђе Руске мисли,ти си инструмент јеврејско-марксистичке мисли.Тако каже грб твој,тако каже кугла земаљска у твом грбу,тако кажу срп у чекић укрштени у твоме грбу,тако каже наслоб ,,Пролетери свих земаља уједините се!,,.

Кад отворим твој Устав,такође прочитам да је Руски народ мајоризиран,статистика каже да Руса има 77% а по твом Уставу руских посланика у у представништву народа СССР највише може бити 17,6%.Ти ниси Русија,ти си само СССР,ти си организација,ти си иструмент,ти си алат јеврејско-марксистичке мисли којој је задатак општа светска револуција а на којој једна етапа треба да буде то што ти зовеш мојим ослобођењем.

Али не само то ! Шта ми доносиш ти који кажеш да ми носиш Слободу? У теби данас влада комунистичка мисао.Можеш ти ту комунистичку мисао да облепиш разним етикетама.Мо по потреби преко ње да удариш руску тробојку,можеш да удариш и Православни Крст,али све то не помаже...Ја знам шта је тај комунизам који ти носиш,У духовном погледу то је борба против Бога,у националном погледу то је борба против сваке нације и Краља,а у социјалном погледу то је борба против домаћина.

Комунизам је против нација.Комунизам је против свих нација,говоре ли они свим нацијама ,,падните нам у братски загрљај,, Не! кога они зову? ,,Пролетери свих земаља уједините се,, само пролетере зову на уједињење,а оно друго,што није пролетер,то им не треба.Куд сте дакле кренули,ви који нисте пролетери?

Знам да ако резултат ове борбе која се води данас на Истоку,неком несрећом буде ишао у прилог бољшевизма,знам да кад би сви народи Европе мирно ставили свој врат у јарам бољшевички,знам један народ који то никада неби учинио.Тај народ није далеко од нас,то је наш народ.

Колега,Руси су били у РОА и осталим снагама Осовине.
СССР није Русија,а то је најбоље описао Димитрије Љотић у свом предавању на Коларцу марта 1944.

Види брате, мени уопште није потребно читати Љотића, како бих разумео, кваку да совјетско созерцање света није нимало руско. Једноставно са неким се стварима родиш и то је то.
Што се КОНР-а тиче, мислим да знаш мој став по том питању. Али ако ти није познат одговорићу ти најконцизније што могу. Наиме ценим порив бораца КОНР, али Власова као парадигму за неког ''руског'' епигона, једноставно не. Његов портфељ у Грађанском, мени је јачи од оног у Другом светском.

П.С. А, да Љотић је тамо фино објаснио разлику

П.П.С. А Иљин је још боље објаснио ту диференцију

Колега,Руси су били у РОА и осталим снагама Осовине
.

Kako ti lupetaš, to je strašno. Hoćeš da kažeš da su svi Rusi bili izdajnička pseta kao Vlasov?
Pogledaj spisak heroja SSSR pa nabroji koliko ima ne-Rusa.

Inače ja zanimljivo da je Hitler hteo da osvoji Staljingrad isključivo iz ideoloških razloga, ponesen suludom idejom "ako padne Staljingrad, pašće i SSSR". Generali su mislili drugačije: najveća luka, najveće železničko čvorište, kontrola celog donjeg toka Volge.

C.P.N. koliki su otprilike gubici RKKA u '41. godini?

.

Kako ti lupetaš, to je strašno. Hoćeš da kažeš da su svi Rusi bili izdajnička pseta kao Vlasov?
Pogledaj spisak heroja SSSR pa nabroji koliko ima ne-Rusa.

Inače ja zanimljivo da je Hitler hteo da osvoji Staljingrad isključivo iz ideoloških razloga, ponesen suludom idejom "ako padne Staljingrad, pašće i SSSR". Generali su mislili drugačije: najveća luka, najveće železničko čvorište, kontrola celog donjeg toka Volge.

Иначе и три носиоца ордена Хероја Совјетског савеза су приступила Р.О.А-и: пилоти Антиљевски, Бичков и Теников.

U bici za Staljingrad je ucestvovala 369. iz ndh-a gde su opasno pukli,a njihova grobnica je postala fabrika traktora Krasny Oktyabr (crveni oktobar) gde su vodili borbe sa Crvenom Armijom koja ih je sahranila. Kaze autor knjige da je hrvatska 369.bila najlosija na istocnom frontu.
SS Hitler's foreigen divisions - foreign volunteers in the waffen-ss 1940-1945, Chris Bishop str 101. Debacle at Stalingrad
znam na koju knjigu misliš, bio sam je prolistao na brzinu i posudit ću je da vidim što to točno piše. inače koliko sam vidio u toj knjizi su po zemaljama naveden broj SSovaca i koje su bile. tako iz Hrvatske je bilo 40 000 ljudi, iz Srbije 20 000. ne vjerujem da baš piše najlošija ali ću provjerit

Poslednja izmena:
Припадник 369. пука ( пуковније), Лаке превозне бригаде ( Лаки пријевозни здруг) или Италијанско-хрватске легије?
koliko sam čuo, nije bio u toj pukovniji. bio ti je pilot NDH, pilotsku karijeru je započeo u avijaciji Kraljevine Jugoslavije.da je oboren saznao je moj rođak od jednog njegovog suborca.

problem je u tome što se njemacka vojska bila obučena za rat što se nije moglo, dok za 369. regimentu su ljudi bili nabrzinu moblizirani i poslani.

U pitanju su bili iskljucivo dobrovoljci. Na poziv na borbu protiv boljsevizma javilo se nekih 12.000 dobrovoljaca, a odabrano oko 5.000. 3.859 oficira, podoficira i vojnika je poslato na front ( ostatak je ostao u rezervnom, trenaznom bataljonu koji ce kasnije postati nukleus 369. 'Vrazije' divizije), pri cemu je 369. pojacani puk bio u okviru 100. lovacke divizije.

Иначе прича о фамозним сибирским дивизијама је популарни мит, који је из популарне западне историјографије ушао у јавни дискурс ( постоји онај мит како су свеже сибирске дивизије спасле Москву).

22. јуна Сибир је био подељен на три војна округа: Сибирски, који је имао 7 пешадијских ( стрељачких) дивизија, Трансбајкалски који је имао 7 пешадијских дивизија и 2 моторизоване, и Далекоисточни-16 стрељачких, једну брдску, а у априлу и мају је почело формирање и 2 тенковске ( 58. и 60. дивизија).
На фронт је у периоду од 22. јуна 1941. до 31. децембра 1941. пребачено ( укључујући и Средњеазијски и Уралски војни округ) 18 стрељачких, три тенковске, три моторизоване и три коњичке дивизије. Већина их је пребачена у јуну ( 11 дивизија) и октобру ( 9 ).

Након јуна 1941. формирано је још шест дивизија у Сибирском војном округу: 366, 374, 382, 372, 376. и 378. стрељачка дивизија. Све су биле придодате 59. армији која је бранила прилазе јужно од Лењинграда.

znam na koju knjigu misliš, bio sam je prolistao na brzinu i posudit ću je da vidim što to točno piše. inače koliko sam vidio u toj knjizi su po zemaljama naveden broj SSovaca i koje su bile. tako iz Hrvatske je bilo 40 000 ljudi, iz Srbije 20 000. ne vjerujem da baš piše najlošija ali ću provjerit

Treba reći da su iz Srbije išli isključivo folksdojčeri.

Back