Bitcoin i druge kriptovalute, kako cela stvar funkcioniše i čemu to služi

proka

Legenda
Poruka
57.100
Bitcoin i druge kriptovalute, kako cela stvar funkcioniše i čemu to služi

Bitcoin je jedan od onih fenomena za koje su svi čuli, ali retko ko je u stanju da objasni njihovu suštinu i finije detalje. Svi znaju da je to digitalni novac, koji postaje sve popularniji napolju, ali malo kome je jasno kako se on novac zarađuje, ko ga isplaćuje i kako se troši.

Bitcon je kriptovaluta (cryptocurrency) koju je 2009. pokrenula osoba ili grupa ljudi pod pseudonimom Satoshi Nakamoto.

Momak, devojka ili momci odlučili su da ostanu anonimni, iz potpuno razumljivih razloga. Ova kriptovaluta nije bazirana na zlatnoj podlozi, nema zemlju porekla i iza nje ne stoji nijedna država niti bankarska organizacija.

Bitcoin je kompletno digitalan, a nastaje u procesu koji se zove "rudarenje" (mining), što se izvodi na standardnim računarima ili specijalizovanom hardveru uz poštovanje striktnih pravila, što obezbeđuju automatski kriptografski sistemi i Bitcoin zajednica. Ti računari i specijalizovani hardver rešavaju kompleksnu seriju matematičkih algoritama, a od brzine njihovog rešavanja, to jest akumulirane snage računarskog sistema koju određena individua poseduje – zavise brzina i efikasnost njegovog rudarenja. Rudarenje je, inače, automatski proces koji računar obavlja kontinualno, poželjno 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji. Suprotno uvreženom mišljenju, algoritmi koji se računaju pri rudarenju nemaju nikakve veze s astronomijom, farmaceutskom ili odbrambenom industrijom. Dakle, niko sa strane ne plaća za rezultate tih jednačina. Bitcoin može rudariti svako, bez obzira na zemlju ili državljanstvo, a ljudi koji ozbiljno shvataju rudarenje imaju prave male farme računara, koje su postavljene u dobro ventilirane sobe, gde "kopaju" Bitcoine bez prestanka.

Sad se vi pitate "kako iz ničega može postati nešto?", to jest kako iz kalkulacija koje ničemu ne služe može nastati novac? Za detaljan odgovor na ovo pitanje morate imati predznanje iz političke ekonomije, ali – pojednostavljeno rečeno – ni papirni novac ne vredi ništa sam po sebi, već mu vrednost nastaje na tržištu, to jest percepciji ljudi da on nešto vredi. Broj Bitcoina je ograničen, njihovo "pojavljivanje" iz "ničega" nastaje u predvidljivom ritmu, što sprečava inflaciju, a to je pak osnovni preduslov za poverenje brokera i trgovaca koji priznaju Bitcoin.

pare-dolari-vir-GG-1.jpg
Foto: Ilustracija Guliver/Getty Prednosti i mane Bitcoina

Bitcoin ima nekoliko velikih prednosti u poređenju s tradicionalnim valutama. Prvo, onlajn Bitcoin transakcije ne zahtevaju posrednika, to jest moguće ih je obaviti bez banke, što ih čini primamljivijim za trgovce zbog niže cene robe i usluga (nema bankarske provizije). Drugo, Bitcoin transakcije su anonimne, što osim Amerikanaca, koji kupuju drogu i oružje onlajn, znaju da cene i pasionirani ljubitelji privatnosti, kao i onlajn prodavci koji ne žele da im sve prolazi kroz knjige.

Mane Bitcoina usko su povezane s prednostima. Zbog toga što kontrolni organ (banka) ne postoji (samim tim nema ni loga transakcije), povraćaj novca u slučaju da prodavac ne isporuči plaćenu robu i usluge ne može biti zakonski regulisan. Prosto rečeno, ako nekom platite u Bitcoinima, a taj neko vas zezne, možete se slikati. Prema nekim statistikama, oko 45% Bitcoin transakcija u poslednjih nekoliko godina završilo se takvom prevarom. Upravo zato postoje onlajn menjačnice, gde za odgovarajući procenat možete konvertovati Bitcoin u standardne valute.

Rudarenje
Šta vam je potrebno za Bitcoin rudarenje? Jedan ili više računara s jakim grafičkim karticama, poželjno AMD Radeonima (280X daje dobar balans potrošnje i performansi) ili specijalizovani uređaj koji je od nule projektovan da maksimalno efikasno rešava Bitcoin algoritam. I to je to! Uključite spravice, podesite klijent za rudarenje i lokaciju digitalnog novčanika – i zabava može početi. Zapravo, ne zabava, već zamorno gledanje u ekran i slušanje kulera na grafičkoj, koji zavijaju kao gladni vuci u januaru.

Specijalizovani hardver za rudarenje u Srbiji nije lako nabaviti, tako da se naši rudari-amateri u najvećem broju slučajeva odlučuju za nabavku klasične PC konfiguracije s karticama AMD Radeon. Zašto s Radeonom, a ne s Nvidiom – pitate se vi. Zato što se Bitcoin algoritam, iz nekog razloga, mnogo brže izvršava na AMD nego na Nvidia hardveru. Postoji softver za rudarenje koji je optimizovan za Nvidie, ali čak ni to ne pomaža da se Nvidia karte po efikasnosti rešavanja Bitcoin algoritma uporede s Radeonima. Na primer, jedna Nvdia Titan ima performanse koje su triput manje od duplo jeftinijeg Radeona 290, što ih čini pet do šest puta neefikasnijim rešenjem.

Da li se rudarenje isplati, s obzirom da svi pričaju o tome i da sve više ljudi kreće da kupuje opremu? Po trenutnoj vrednosti Bitcoina, investicija od 10.000 evra u opremu vratila bi se za sedam ili osam meseci, a sve preko toga bio bi čist šnjur. Naravno, zbog samog karaktera ove valute, mogući su drastični padovi i drastična skakanja, tako da nije isključeno da bi novi investitor pukao kao tikva, ali i zaradio duplo. Poremećaji na tržištu, poput nedavnog bankrotstva menjačnice Mt.Gox Bitcoin u Tokiju, negativno utiču na poverenje koje ljudi imaju u Bitcoin i druge kriptovalute, a tu je zakonska regulativa po kojoj neke zemlje, poput Kine i Rusije, pokušavaju da ograniče ili zabrane (Rusija) kupovinu i prodaju robe i usluga za kriptovalute. Onaj ko može uspešno prognozirati rasplet situacije i budućnost kriptovaluta – to sigurno neće deliti s čobanima, već će tiho trgovati na berzi i gladiti bradu dok bude brojao profit.

Alternative Bitcoinu
Bitcoin nije jedina kriptovaluta u opticaju. Aktivnih i manje aktivnih valuta ovog tipa ima preko 100, tako da je u smislenu analizu tržišta potrebno uložiti zaista mnogo vremena. Čitanje specijalizovanih foruma, praćenje stanja pada i rasta specifičnih valuta u odnosu na dolar u određenom periodu i savetovanje s nekim ko ima iskustva u rudarenju i ditribuciji kriptovaluta – sve je to apsolutno neophodno ako mislite da uradite nešto na ovom polju. Najpopularnija zamena za Bitcoin jeste Litecoin, koji je postao popularan zato što je dostigao onaj "sweetspot" broja ljudi koji ga rudare, te tako postao relevantan za menjačnice, ali istovremeno isplativ za samostalno rudarenje. Litecoin možete samostalno i efikasno rudariti na jednom ili nekoliko računara, što za Bitcoin, zbog broja majnera, već odavno nije vijabilno rešenje. Prosto rečeno, ako je broj novčića fiksan, a sve više ljudi ih rudari, pojedinačnom korisniku trebaće više vremena ili više procesorske snage (popularno zvane megahešovi) da iskopa određen iznos.

http://mondo.rs/a675757/Mob-IT/Vesti/Bitcoin-Kako-cela-stvar-funkcionise-i-cemu-to-sluzi.html




- - - - - - - - - -

da li neko od Vas kopa digitalno zlato?

- - - - - - - - - -

veceras je u novome sadu bio seminar, drugi vikend po redu, o digitalnom zlatu, pa sam postavio ovaj članak za početak priče, da vidim da li ima "leba bez motike" ??
 
koliko ja znam samo jedna firma u beogradu prodaje bitcoin.
mene ne zanima teorija o bitkoinu vec veliki kapital koji je ulozen i ko je ulozio 50 miliona dolara, taj moze da plati ljude da prave fiktivne transakcije i potraznju da bi menjao cenu bitcoina.
kada pogledas markets, trziste, videces da kod menjaca najveca cena danas moze biti 1000 evra za jedan BTC, ali to je zato sto gomila njih hoce da kupi 0.0003 BTC za vecu svotu od trzisne i tako podizu cenu bitcoina, dakle, ako bogatas kupi bitcoins za 50 miliona evra, moze da dize cenu kod menjaca dok ne stigne do 100 miliona evra, onda proda bitcoine, i onda padne vrednost na 500 evra za bitcoin, tako onaj ko je kupio za 1000 evra izgubi 500 evra. i mora da ceka da bogatasi ponovo prave fiktivne transakcije i fiktivnu potraznju, da se vrednost digne na preko 1000 evra da bi profitirao ili bar da ne bi izgubio lovu.

u svakom slucaju ja sam kupio BTC kad je bio 450 evra i sada je preko hiljadu, ali sam deo potrosio, ali svakako sam profitirao. ali sam cekao par meseci.
u tome i jeste problem, bitcoin se ne koristi da se kupi proizvod, ljudi ga drze i cekaju da mu skoci vrednost i da ga prodaju i zarade pare.
zato wall street menadzeri pored ulaganja od 50 miliona evra, moraju da potrose i na marketing par miliona da ubede sto vise ljudi da kupi bitcoin. tu ste vi uskocili sa popularizacijom bitcoina, da pomognete tim menadzerima da zarade milione :) ajd srecno :)
 
Poslednja izmena:
koliko ja znam samo jedna firma u beogradu prodaje bitcoin.
mene ne zanima teorija o bitkoinu vec veliki kapital koji je ulozen i ko je ulozio 50 miliona dolara, taj moze da plati ljude da prave fiktivne transakcije i potraznju da bi menjao cenu bitcoina.
kada pogledas markets, trziste, videces da kod menjaca najveca cena danas moze biti 1000 evra za jedan BTC, ali to je zato sto gomila njih hoce da kupi 0.0003 BTC za vecu svotu od trzisne i tako podizu cenu bitcoina, dakle, ako bogatas kupi bitcoins za 50 miliona evra, moze da dize cenu kod menjaca dok ne stigne do 100 miliona evra, onda proda bitcoine, i onda padne vrednost na 500 evra za bitcoin, tako onaj ko je kupio za 1000 evra izgubi 500 evra. i mora da ceka da bogatasi ponovo prave fiktivne transakcije i fiktivnu potraznju, da se vrednost digne na preko 1000 evra da bi profitirao ili bar da ne bi izgubio lovu.

u svakom slucaju ja sam kupio BTC kad je bio 450 evra i sada je preko hiljadu, ali sam deo potrosio, ali svakako sam profitirao. ali sam cekao par meseci.
u tome i jeste problem, bitcoin se ne koristi da se kupi proizvod, ljudi ga drze i cekaju da mu skoci vrednost i da ga prodaju i zarade pare.
zato wall street menadzeri pored ulaganja od 50 miliona evra, moraju da potrose i na marketing par miliona da ubede sto vise ljudi da kupi bitcoin. tu ste vi uskocili sa popularizacijom bitcoina, da pomognete tim menadzerima da zarade milione :) ajd srecno :)

Mora brt biti i neko ko kupuje kafu sok pivu internet i sl.. Da svi drže nebi bilo da se kupi zato i imalo ponudu od privrede da se troši.. mada si u pravu kad kažeš da nije zamišljen na taj način A koliko znam bitcoin se ne štampa već je ograničen na 21mil a najniza vrednost se pomera i to je satoshi danas je to 0,000000001 deo bitconita.. Ono što je dobro kod BC je to što se isključivo oslanja na zakone tržišta (tražnju i ponudu) i nema ljudski faktor koji moze da povećava broj BC od ovih 21mil koje imamo danas u opticaju..
 
Poslednja izmena:
Mora brt biti i neko ko kupuje kafu sok pivu internet i sl.. Da svi drže nebi bilo da se kupi zato i imalo ponudu od privrede da se troši.. mada si u pravu kad kažeš da nije zamišljen na taj način A koliko znam bitcoin se ne štampa već je ograničen na 21mil a najniza vrednost se pomera i to je satoshi danas je to 0,000000001 deo bitconita.. Ono što je dobro kod BC je to što se isključivo oslanja na zakone tržišta (tražnju i ponudu) i nema ljudski faktor koji moze da povećava broj BC od ovih 21mil koje imamo danas u opticaju..

traznja i ponuda moze da se stvori fiktivno, lazno, tako sto neko narucuje male kolicine BTC za velike pare. dakle, ljudski faktor odredjuje vrednost bitkoina i to je sansa za bogatase da se obogate na brzaka.
 
traznja i ponuda moze da se stvori fiktivno, lazno, tako sto neko narucuje male kolicine BTC za velike pare. dakle, ljudski faktor odredjuje vrednost bitkoina i to je sansa za bogatase da se obogate na brzaka.

Da i onda svi ostali prate rast i reaguju i počnu kupovati a oni što ga imaju drže neće da prodaju jer raste pa svi dodatno dižu .. .. radi se kad se hoće dići zainteresovanost.. I Elton Dzon kad je počinjao je kupio sve svoje cd sam iz sličnih razloga. :)..
 
Poslednja izmena:
a ONE COIN ???

- - - - - - - - - -

One Coin je networking ili Multi Level Marketing kompanija koja za osnovni proizvod ima Cryptovalutu pod imenom OneCoin.

OneCoin je i više od cryptovalute i osim prilike za zaradu predstavlja skup raznih aktivnosti kao što su investicije, edukacija, networking, rješenja za biznise, platni sustav, aplikacije, dobrotvornu ustanovu i još mnogo toga. To još nazivaju i One ekosustavom.

- - - - - - - - - -

 
OneCoin prevara ???

Sve te kriptovalute su prodaja magle.

Koliko sam ispratio, Onecoin je isti kao i ostale kriptovalute izuzev što je ozbiljan keš uložen u multilevel promociju.

Isto s.. drugo pakovanje.

Za "uspeh" kriptovalute je potrebna pre svega što šira prihvaćenost. Bitcoin je bio prvi, najpoznatiji je pa je postao sinonim za sve kriptovalute.
 

- - - - - - - - - -

Koliko sam do sada ispratio, One coin je isti kao i ostale kriptovalute izuzev što je ozbiljan keš uložen u multilevel promociju.

Za "uspeh" kriptovalute je potrebna pre svega što šira prihvaćenost. Bitcoin je bio prvi, najpoznatiji je pa je postao sinonim za sve kriptovalute.

recimo, oni kažu da njihov coin vredi 300 dolara, kako?


a kad izadju na tržište kažu da ce njihov coin vredeti 1.200 dolara, ali to tako ne funkcionise, jer cenu novca regulise tržište


a ako imas coin samo u okviru jedne kompanije pa koliko god da je velika to ne zanči ništa jer su ZATVORENO društvo tj nisu na tržištu !!


dok god je coin na tom nivou to je samo prevara piramidalna
 
Sve te kriptovalute su prodaja magle.

Koliko sam ispratio, Onecoin je isti kao i ostale kriptovalute izuzev što je ozbiljan keš uložen u multilevel promociju.

Isto s.. drugo pakovanje.

Za "uspeh" kriptovalute je potrebna pre svega što šira prihvaćenost. Bitcoin je bio prvi, najpoznatiji je pa je postao sinonim za sve kriptovalute.
tako je i sa papirnim valutama
sribija i dinar su slabi zato sto nije poplaran i sto ga niko nece ali franak i svica su jaki jer su popularni

ja sam jos pre 7-8 god prvi put cuo za bitcoin mislim da je to bilo na muslimanskom klix forumu,neko je reklamirao bitcoin tada je bio oko 10 dolara
lik je ubjedjivao ljude da je to buducnost i da treba kupovati itd
ali zbog naseg poznatog mentaliteta da u svemu vidimo prevaru jer smo kao narod skloni laganju i prevarama ja nisam obracao paznju
ali neko ko je mogao da vidi mogao je ljepo da profitira
 
Mene samo zanima da li je to uopste legalno kod nas da se koristi. Imajuci u vidu da drzava nemoze da skida porez i ostalo na novac koji stize u zemnju. Kada odem do mog druga google on mi kaze da ne cveta sve oko bitcoina i da je veliko pitanje gde je legalno. Ovo mi sve lici na neku piramid scheme, ako me razumete o cemu pricam, kao i da se samo koristi na dark netu.

Da li je ovo legalno da se koristi kod nas u Srbiji?
 

Back
Top