- Poruka
- 354.918
Prema narodnom verovanju, voda ispod vodeničkog kamena "tera sve što nije dobro", pa su je od davnina zahvatali oni kojima je u nekoj životnoj situaciji bilo potrebno malo više sreće. Moćna Bistrička reka koja teče ispod osam starih vodenica i jedne valjavice 15 kilometara jugoistočno od Petrovca na Mlavi, je i "preterala". Malo po malo ona širi svoje korito i odnosi tlo ispod spomenika minulih vremena, u kojima žitelji ovog kraja i dalje melju svoje žito.
Erozija tla koja je opkolila najlepšu i najveću među njima - Veliku vodenicu - alarmirala je lokalnu zajednicu da uz podršku opštinskog Zavičajnog muzeja, Udruženja vodeničara i pomeljara iz Bistrice i Turističke organizacije opštine Petrovac na Mlavi, kandiduje ovaj lokalitet za Program "7 Najugroženijih" 2023. godine Evropa Nostre.
Glavni cilj nominacije je rehabilitacija kompleksa vodenica i uvrštavanje u plan održivog turizma Etno sela Bistrica. Očekivanja su usmerena i na kreiranje novih radnih mesta koja bi bila od velikog značaja za lokalnu zajednicu.
Nedavno su saznali da je pokušaj urodio plodom i da Bistričke vodenice, sa još šest lokacija širom Evrope, ispunjavaju uslove za grant u vrednosti od 10.000 evra, za pomoć u implementaciji dogovorenih aktivnosti.
U obrazloženju odluke Savetodavnog panela Programa "7 Najugroženijih" da Bistričke vodenice uvrsti na ovogodišnju listu stoji da one zajedno sa drugim stambenim, duhovnim i komercijalnim objektima narodne arhitekture čine jedinstven ruralni pejzaž, koji svedoči o važnom procesu proizvodnje hrane nekada prisutnom širom Evrope.
U najugroženije evropske lokalitete uvršteni su još i kulturni i prirodni pejzaž Svetog Stefana u Crnoj Gori, Partizansko groblje u Mostaru, Železnička stanica u Kortrijku u Belgiji, tvrđava Čakvinji u Gruziji, Kuća časnih sestara u Klajnvelku u Nemačkoj i Memento park u Budimpešti.
(euronews)