BIOS ne vidi HDD VIA VT8377 Apollo KT600

nlukic

Zainteresovan član
Poruka
162
Maticna ploca VIA VT8377 Apollo KT600 ima konektor za ATA diskove ali ih bios ne vidi.Ne vidi SATA HDD!!!

PC kompjuter mi je doneo prijatelj i morao sam oboriti sistem, ali se pojavio problem. Sad ne mogu instalirati XP pac2. Bio je kod njega instaliran PACK 3.
Mozda je resenje da flesujem bios na novu verziju. Trenutna ver je VIA VT8237 ver 4.31 To mi bios kaze kad ga upalim.

Evo podaci iz everesta
Matična ploča:
Procesor AMD Sempron, 1433 MHz (11 x 130)
Naziv matične ploče MSI KT6V-LSR (MS-7021) (5 PCI, 1 AGP, 2 DDR DIMM, Audio, LAN)
Chipset na matičnoj ploči VIA VT8377 Apollo KT600
[ BIOS ]

BIOS informacije:
Proizvođač American Megatrends Inc.
Verzija Version 07.00T
Datum izdanja 04/02/01
 
Maticna ploca VIA VT8377 Apollo KT600 ima konektor za ATA diskove ali ih bios ne vidi.Ne vidi SATA HDD!!!

PC kompjuter mi je doneo prijatelj i morao sam oboriti sistem, ali se pojavio problem. Sad ne mogu instalirati XP pac2. Bio je kod njega instaliran PACK 3.
Mozda je resenje da flesujem bios na novu verziju. Trenutna ver je VIA VT8237 ver 4.31 To mi bios kaze kad ga upalim.

Evo podaci iz everesta
Matična ploča:
Procesor AMD Sempron, 1433 MHz (11 x 130)
Naziv matične ploče MSI KT6V-LSR (MS-7021) (5 PCI, 1 AGP, 2 DDR DIMM, Audio, LAN)
Chipset na matičnoj ploči VIA VT8377 Apollo KT600
[ BIOS ]

BIOS informacije:
Proizvođač American Megatrends Inc.
Verzija Version 07.00T
Datum izdanja 04/02/01
Nemaš potrebe pošto ova ploča prirodno ima sata priključke 2 komada ako se ne varam , treba da proveriš da li pri startu kada prođe POST i čuje bip da li BIOS priajvljuje prilačene SATA uređaje ako ih ne vidi onda uđeš u BIOS i pronađeš kod sata uređaja status prebaciš na NATIV IDE - mod i tada će ih ploča videti.
Druga stvar koja može da se desi da imaš xp koji nema sata drajvere integrisane u sebe tako da će ti tada trebati flopy i na njemu sata drajveri pa prilikom početka instalacije windowsa stiskaš F6 za instalaciju posebnih drajbvera sa flopy diska pa kada to odradiš nastaviš normalnu instalaciju xp-a , druga mogućnost je da nađeš neki xp sa integrisanim drajverima za sata.
 
Ta ploca (tj taj SATA kontroler) ne vidi neke sata HDD -ove u BIOS-u (tj u bios-u imas samo da ukljucis ili iskljucis kontroler,viidi ih tek kasnije),uglavnom su WD ali ima i tu leka. na SATA hdd-u imas mesta za dzampere i postavis dzamper na ovim pinovima:

1.jpg


Na samom HDD-u imas to i napisano,to sluzi da bi se odmah startovao HDD kad se ukljuci komp i tada ga taj sata kontroler detektuje.

2.jpg


Sad ce ti ploca videti HDD,ne u BIOS-u vec u sledecem prozoru tj.kad prikazuje sata uredjaje. Za instalaciju XP-a trebace ti floppy sa sata drajverima i postupak instalacije kao sto je snejks opisao
 
Poslednja izmena:
Nemaš potrebe pošto ova ploča prirodno ima sata priključke 2 komada ako se ne varam , treba da proveriš da li pri startu kada prođe POST i čuje bip da li BIOS priajvljuje prilačene SATA uređaje ako ih ne vidi onda uđeš u BIOS i pronađeš kod sata uređaja status prebaciš na NATIV IDE - mod i tada će ih ploča videti.
Druga stvar koja može da se desi da imaš xp koji nema sata drajvere integrisane u sebe tako da će ti tada trebati flopy i na njemu sata drajveri pa prilikom početka instalacije windowsa stiskaš F6 za instalaciju posebnih drajbvera sa flopy diska pa kada to odradiš nastaviš normalnu instalaciju xp-a , druga mogućnost je da nađeš neki xp sa integrisanim drajverima za sata.

Hvala, sad cu da pokusam po tvojim uputstvima.AMIBIOS NEW SETAP UTILITY - VER 3.31a To pise kad odem u bios.
 
Da ne komplikujes mnogo,ucitaj BIOS default i samo promeni da ti first boot device bude CD,uradi ono sto sam ti rekao sa HDD-om i nadalje ono sto ti je rekao snejks...U BIOS-u na toj ploci nigde neces da vidis sata HDD,videces ga tek posle POST-a kad prijavljuje VT8377 kontroler
 
Nemam manji disk, ca nemam ovde nikakav disk pa ni flesku koja se negde zaturila.
Uradicu ono sto mi je Kempi predlozio da prikljucim drajvere prilikom instalacije, samo je problem kako ih fizicki dati windowsu. Nemam ovde neki veliki izbor. U drugom stanu sam, a kuci imam raznih diskova. Snacicu se vec nekako... nadam se!
 

Back
Top