Bil Gejts ne razume ljude koji su protiv maski: "Šta su oni, neki nudisti?"

Ljuta Tica

Veoma poznat
Poruka
13.648
Он је сада врхунски епидемиолог, вирусолог, хуманиста и несвршени студент.

Исти је као и гроф од сајмишта.

Све зна и у све се меша




Bil Gejts ne razume ljude koji su protiv maski: "Šta su oni, neki nudisti?"

Jedan od osnivača kompanije Majkrosoft Bil Gejts u jednom potkastu govorio je o trenutnoj situaciji u svetu. On je, gostujući kod Rašide Džouns, uporedio nošenje maski sa pantalonama.
1605784940747.png

Kako je naglasio, prve preporuke u vezi sa koronavirusom bile su iste kao i za ostale raspiratorne bolesti, ali ispostavilo se da je kovid 19 dosta opasniji.

Na mestima gde su maske obavezne broj zaraženih od koronavirusa pada, pa bi tako, prema jednoj od studija, nošenje maski do marta 2021. godine sprečilo smrt više od 63.000 Amerikanaca.


Ipak, mnogi građani SAD su odbijanje nošenja maski pretvorili u političku izjavu protiv nauke i gest nezavisnog izbora, smatra Gejts, objašnjavajući kako su mu takvi ljudi neshvatljivi, prenosi T portal.

"Sama ideja da neko odbija da nosi masku meni je neverovatno čudna. Šta su oni, neki nudisti? Tražimo i da ljudi nose pantalone, a ne buni se mnogo njih zbog toga. Ako želite da se život vrati u normalu, nosite masku ili ne nosite masku - ali ostanite kod kuće", rekao je milijarder.

Promena mišljenja

Gejts je, takođe, rekao i svoje mišljenje o tome zašto maske nisu bile smatrane važnim u ranijem stadijumu pandemije. Kako je objasnio, naučnici su svoje savete temeljili na onome što znaju o raspiratornim virusima poput prehlade i gripa.

"Za razliku od prenošenja kašljem, kovidom 19 možete da se zarazite razgovorom s drugom osobom. Ako, na primer, neko sa prehladom provede sat vremena u sobi sa zdravim osobama, većina će ostati zdrava - u slučaju kovida 19 - skoro svi bi se zarazili", izjavio je.

Drugi ključni faktor kod kovida 19, smatra Gejts, jeste mogućnost širenja i kod asimptomatskih slučajeva. Kako on kaže, stručnjaci su zaključili da "domaće" platnene maske, pogotovo one troslojne, sprečavaju širenje zaraze.

U ranim stadijumima smatralo se da samo N95 ili medicinske maske obavljaju posao, pa su se čuvale za radnike u zdravstvu. Sada je potpuno jasno da nošenje maski ima ogroman uticaj. Postoji dijagram koji pokazuje koje su maske najdelotvornije u različitim situacijama", dodao je.
 
Ne treba ti medicinski fakultet da znaš da maske štite. Naravno, postoje maske i maske, pa tako i nivoi zaštite, ali svaka maska umanjuje mogućnost i količinu patogena. Ove "hirurške" koje mi uglavnom nosimo malo štite nas, ali više štite druge od nas. Dok iste takve, istog izgleda, samo izrađene od drugačijih materijala i označene kao antivirusne i/ili antibakterijske, štite i nas. Takve maske nisam video u prodaji u Srbiji, verovatno zbog nešto više cene.
 
Проблем је што се неодговорни људи поводе за чињеницом да ако здрав човек носи маску неће бити заштишен од зараженог који не носи маску. Али треба да знају да на сваког, тестом, позитивног на К19 има још око 15 који су заражени и без симптома, а да не знамо који су то људи.

Зато је потребно да у затвореном простору сви носе маску.

Други проблем је што маске на нашем тржишту штите само од капљичног преношења вируса. У једној капљици може бити огроман број вируса. Али, вирус се може пренети и у аеросолу, где један вирус обавија танак слој воде. Маске на нашем тржишту не заустављају аеросол. На ниским температурана та вода спорије испарава и одржава вирус дуже активним чиме се повећава вероватноћа заразе зими него лети.

На срећу, аеросолно преношење вируса захтева дужи контакт, па је пожељно и са маском држати дистанцу, а контакте свести на пар минута.

Ношење маске није индивидуална заштита већ колективна.
 
Danska studija: Maske osrednja zaštita od korone, ali…

Državna bolnica u Kopehagenu (Rigshospitalet) saopštila je da je veliko istraživanje grupe danskih naučnika o efektima korišćenja hirurških maski u prevenciji širenja korona virusa pokazalo da je u grupi koja je koristila maske bilo zaraženo 1,8 odsto ispitanika, dok je u grupi koja nije koristila maske zaraženo 2,1 odsto ispitanika.

“Po završetku istraživanja nije bilo značajnije statističke razlike u nivou infekcije (korona virusom) izmedju dve grupe”, navodi se u saopštenju o Studiji “DANMASK-19”.

Kako se zaključuje, stepen zaštite je “osrednjih” 15 do 20 odsto, a ne očekivanih 50 odsto.

Autori studije napominju, međutim, i da se kod grupe ispitanika koja je koristila masku i nije se zarazila ne može automatski doneti zaključak da je tome doprinelo isključivo korišćenje maske.

Istraživanje tima naučnika sprovedeno je na grupi od 6.024 ispitanika, podeljenih u dve grupe, sa i bez maski, i praćenih tokom mesec dana, u aprilu i maju 2020, pri čemu je svaki od ispitanika trebalo da provede najmanje tri sata van kuće u svakodnevnim životnim situacijama.

U saopštenju se naglašava i da upotrebu hirurških maski u tom periodu vlasti u Danskoj nisu odredile kao obavezu i one nisu bile u širokoj upotrebi u javnom prostoru, tako da istraživanje pokazuje stepen zaštite kada je korisnik maske okružen veoma velikom većinom koja ne koristi maske.

Autori studije “DANMASK-19” ističu i da se istraživanje ni u jednom aspektu nije bavilo efikasnošću maske u sprečavanju prenošenja korona virusa sa već zaražene osobe na druge osobe te upozoravaju da se ovo istraživanje ne može koristiti u svrhu širenja sumnje u efikasnost maski kao pomoćnog preventivnog sredstva.
 
Danska studija: Maske osrednja zaštita od korone, ali…

Državna bolnica u Kopehagenu (Rigshospitalet) saopštila je da je veliko istraživanje grupe danskih naučnika o efektima korišćenja hirurških maski u prevenciji širenja korona virusa pokazalo da je u grupi koja je koristila maske bilo zaraženo 1,8 odsto ispitanika, dok je u grupi koja nije koristila maske zaraženo 2,1 odsto ispitanika.

“Po završetku istraživanja nije bilo značajnije statističke razlike u nivou infekcije (korona virusom) izmedju dve grupe”, navodi se u saopštenju o Studiji “DANMASK-19”.

Kako se zaključuje, stepen zaštite je “osrednjih” 15 do 20 odsto, a ne očekivanih 50 odsto.

Autori studije napominju, međutim, i da se kod grupe ispitanika koja je koristila masku i nije se zarazila ne može automatski doneti zaključak da je tome doprinelo isključivo korišćenje maske.

Istraživanje tima naučnika sprovedeno je na grupi od 6.024 ispitanika, podeljenih u dve grupe, sa i bez maski, i praćenih tokom mesec dana, u aprilu i maju 2020, pri čemu je svaki od ispitanika trebalo da provede najmanje tri sata van kuće u svakodnevnim životnim situacijama.

U saopštenju se naglašava i da upotrebu hirurških maski u tom periodu vlasti u Danskoj nisu odredile kao obavezu i one nisu bile u širokoj upotrebi u javnom prostoru, tako da istraživanje pokazuje stepen zaštite kada je korisnik maske okružen veoma velikom većinom koja ne koristi maske.

Autori studije “DANMASK-19” ističu i da se istraživanje ni u jednom aspektu nije bavilo efikasnošću maske u sprečavanju prenošenja korona virusa sa već zaražene osobe na druge osobe te upozoravaju da se ovo istraživanje ne može koristiti u svrhu širenja sumnje u efikasnost maski kao pomoćnog preventivnog sredstva.
Da ja ponovim isto pitanje kad je drugi kolega postavio isti link: koje maske? Postoje maske i maske i maske...
 
Ура, нашли смо једну студију која потврђује наше ставове. У праву смо!

Али нисте.

Другари, ово није демократија.

Чињенице нису демократија.

Рецимо, земља је лопта.

Аеросоле заустављају маске.

Данас је четвртак.

Могу да напишем студију да је у Мирконезији већ петак ујутру,

али то не мења чињеницу да је данас четвртак.
 
Ljudska glupost je lična, nije zarazna. Nije to za poređenje.
Mada postoji
Pogledajte prilog 801740
:mrgreen:

Ово се код мене показало најефикаснијом заштитом од глупости

“Don’t let the noise of others’ opinions drown out your own inner voice."
Steve Jobs
[Stanford University commencement speech, 2005]
 
Ja ne znam koliko maska stiti, ali se osecam sigurnije kada je i sama imam na licu i kada
onaj sa kim se srecem ili razgovaram takodje ima masku na licu jer automatski onda
i gledam na nekakvu "distancu" i setim se da postoji korona. Mislim da je taj faktor i najvazniji.

Штити реципрочно, тј твоја маска штити пре свега саговорника, а његова тебе.

Не видим поенту у теоријама да су ове сасвим прагматичне мере питање неке борбе за слободу.
 
Ja ne znam koliko maska stiti, ali se osecam sigurnije kada je i sama imam na licu i kada
onaj sa kim se srecem ili razgovaram takodje ima masku na licu jer automatski onda
i gledam na nekakvu "distancu" i setim se da postoji korona. Mislim da je taj faktor i najvazniji.
Pre svega koja maska? Da li je to neka kupljena na ulici sa kutije, sašivena od platna, da li je hirurška iz apoteke, možda n95 ili neka baš antivirusna? Velika je razlika, ali i ona najlošija više štiti nego kad si bez maske.
 
Pre svega koja maska? Da li je to neka kupljena na ulici sa kutije, sašivena od platna, da li je hirurška iz apoteke, možda n95 ili neka baš antivirusna? Velika je razlika, ali i ona najlošija više štiti nego kad si bez maske.
Samo hirurska, to mi je najjednostavnije, a nekako i najbolje prileze na lice.
 

Back
Top