Bijelo Dugme

"Ono sto je dolazilo bilo je sasvim suprotno od toga (slobode izrazavanja) i podseca me uvek na pitanje iz vremena panka"Ko je ubio Bambija?"Kod nas je potpuno jasno da je Bijelo dugme "ubilo Bambija."
Robert Nemecek
 
Marina,bas si me "zagolicala" ovim citatom.Da budem iskren,nikada nisam cuo za Roberta Nemeceka.Naterala si me da malo prosvrljam po internetu i pronasao sam da je on nekada svirao u "Pop masini",u bendu koji je postojao pre dugmeta.Ostale bendove koji se pominju iz tog vremena znam,ali ovaj mi je nekako promakao.Ako te ne mrzi,pojasni mi malo sta je mislio onim citatom iako odprilike naslucujem.
 
Valjda se misli na Roberta Nemeceka,urednika filmskog programa na RTV Pink.
Kad su dugmici izbacili Pljuni i zapjevaj...secam se da su se masovno odrzavali sastanci ondasnjih komunista,osudjivali ih,a ne zadugo posle toga mi smo dobili rat!Slicno je tada bas nekako bilo i sa Borom,da ga ubiju Makedonski borci zbog:za ideale ginu budale. Goran je legenda.Ko god drugo kaze,sam sebe laze.kazu sad da obradjuje pesme,da krade?! Hm,pa i za tako nesto treba biti majstor.Steta sto su se raspali.Bijelo dugme je bila masina za pravljenje hitova.da ne pricam o glasovnim sposobnostima Bebeka.Po meni,"Sve ce to mila moja..." jedna od najboljih(ako ne i najbolja) rock balada ikad napravljena na ovim nasim Balkanskim prostorima.
 
In the absence of any other evidence, it is fairly safe to assume that Thelema was introduced to what was then Yugoslavia by one Robert Nemecek, who was then a musician in a well-known (in Yugoslavia) band called 'Rock Machine'. Today Nemecek has a senior position at one of the largest Yugoslav television stations.
Da,to je isti Robert Nemecek.
 
Mislim da se citat odnosi na pojavu Dugmeta kad su vec postojali,recimo,Kod,Indexi,Korni grupa,Crni biseri,Smak.. i da je Dugme svojim"pastirskim" rokom ustvari unistilo taj stil koji se negovao.Nema veze,Marina mi je dala zisku i sada nece da se izjasni...Svejedno,i ja mislim da su oni nasa najbolja grupa svih vremena,a rok balade su im ubedljivo najjace.I ja ih najvise volim sa Bebekom.Ovo posle su mi vec malo manje oni.To je vec stvar ukusa.U svakom slucaju su najraznovrsniji i niko nije imao toliko bogatat opus-od pastirskog roka do stvari koje bih ja nazvao klasicnom muzikom.Drago mi je,Done,sto vidim da i ti tako razmisljas.Jeste,kraduckao je,mora se priznati,ali sto ti kazes-to svi rade.
Znas,jednom sam se ipak i ja naljutio na Gorana.To je bilo kada sam cuo pesmu"Lipe cvatu".Reko,kako je mogao bas od A do Š da ukrade pesmu od Jadranke Stojakovic"Sta cu nano,dragi mi je ljut",koja se pojavila mnogo ranije.A onda sam cuo da je tu stvar Goran svojevremeno uradio za Jadranku...
 
Da ti se izjasnim? Sta tu ima da se izjasnjava? Ima li logike da ja objasnjavam u tudje ime sta je taj neko mislio? Pitaj njega sta je mislio. Htela sam samo da vam prenesem utiske jednog coveka o tom vremenu i tome sta je Bijelo dugme pretstavljalo tada. Zar te ne interesuje misljenje nekoga ko je to vreme ziveo uz muziku i ko bi ti mozda otvorio novi pogled ka grupi koju toliko volis. Zar je zabranjeno ne voleti Bijelo dugme?
 
Bas zato sto me interesuje tudje misljenje sam i trazio ono po internetu i trazio od tebe da nam malo pojasnis ako znas o cemu se radi...A ti,vidim,mnogo volis da se svadjas..
 
DUGME JE ZAKON I TO CE I OSTATI DOK NEKI NOVI KLINCI NE URADE NESTO BOLJE ALI , U SVAKOM SLUCAJU, MISLIM DA SE TAKVI MUZICARI NE RADJAJU DVAPUT!
ROCK FOREVER!!!!!!!
 
bundeva:
Ne vidim da ih iko pominje.Pa dobro,sta mislite o njima?

previse su komercijalni za moj ukus... milijardu puta mi se vishe svidja ZABRANJENO PUSHENJE iz tog perioda nego oni... pravili su odlicne stvari, npr. parodija na "sanjao sam nocas da te nemam" = "sanjao sam nocas da te imam"...
 
Sigurno jedan od nasih najboljih bendova...
Mene je kod njih nerviralo to sto naprave super mjuzu a onda sve skenjaju time sto ubace neki 'seljacki' elemenat u text.Najbolje cu to ilustrovati primerom (mislim da je ovako otprilike):
"Ja placem a bijela mi krila rastu" [sto je super text,a onda sledi]
"radjaj mi decu zdravu kao kolacice" [???] :roll:
 
PA meni je najbolje bilo za vreme Alena Islamovica
Ovo su mi omiljene pesme:
Sa Bebekom:"Zazmuri i broj do sto"
"Tako ti je mala moja kad ljubi bosanac"
"Bitanga i princeza"
"Na zadnjem sjedistu moga auta"
Sa Tifom:"pedikus pubis"
"lipe cvatu"
Sa Alenom:"Pljuni i zapjevaj Moja Jugoslavijo"
"Zamisli"
"Zar ne vidis da pravim budalu od sebe"
"Djurdjevdan"
"Necu to na brzaka ni na kvarnjaka"
"Hajdemo u planine"
"Napiler se ulice"

Da li ste primetili da su Tifa i Alen sve aktivniji na nasoj estradnoj sceni:Tifa duet sa Makadamom<LAen duet sa indirom i nastupanje sa "4-asa"

I uopste nema "radjaj mi djecu zdravu kao kolacice"
vec samo "radjaj mi djecu kao kolacice"
 
...Sve ce to ,mila moja,prekriti snjegovi bijeli
i mene i tebe i zivot nam cijeli
samo ce ,mila moja,
nebeski cista lica gledati na nas sa visina
planina Majevica...
 
.MEAN MACHINE.:
Sigurno jedan od nasih najboljih bendova...
Mene je kod njih nerviralo to sto naprave super mjuzu a onda sve skenjaju time sto ubace neki 'seljacki' elemenat u text.Najbolje cu to ilustrovati primerom (mislim da je ovako otprilike):
"Ja placem a bijela mi krila rastu" [sto je super text,a onda sledi]
"radjaj mi decu zdravu kao kolacice" [???] :roll:

Ok,samo je to Brega na citavom tom albumu svesno radio.Otprilike je komentarisao da je te pesme namerno pisao ogoljene,bez ikakvih "pesnickih uzleta",a da se ipak zadrzao na liniji da ne predju u sund.Goran je bas voleo da eksperimentise :)
A da je umeo da napise pesmu-nema sumnje.Toliko je lepih pesama napisao da je mogao zbirku da objavi i da se ne postidi.
 

Back
Top