Bez Šumadije ne bi bilo ni Srbije

Volim taj deo Srbije. Najširi pojam Šumadije obuhvata sve od Morave do Drine, i od Save i Dunava do Zapadne Morave (tj Raške). Danas se uglavnom pod Šumadijom misli samo na centralnu Šumadiju, od Mladenovca do Kragujevca.

Ali mi zasmeta kada danas se neki deo "Šumadinaca" bune jer su im ljudi izbegli sa Kosova i Metohije, došljaci sa juga, istoka i zapada "pokupili sve njima čistokrvnima", a pojma nemaju da je i neki njihov čukundeda došao iz Crne Gore ili Hercegovine trbuhom za kruhom. Ili su oni zaista "pravi" Šumadinci - u toj šumi kao drveće iznikli i porasli. Mada dosta od njih čujem, da navodno većina Dinaraca su nastali od Šumadinaca i Moravaca koji su u 4. veku bežeći od Huna i Avara, povlačli na jug u Dinarske planine. Kada su Nemanjići počeli da u 11-12 veku oslobađaju Šumadiju, Pomoravlje i druge srpske krajeve, Dinarci su počeli da se naseljavaju te plodnije krajeve.

Svakako da najtoplije preporučujem prelep Manastir Tresije u Sopotu, koji se očuvao od vremena Velikog Despota Stefana pa sve do danas.
 
Volim taj deo Srbije. Najširi pojam Šumadije obuhvata sve od Morave do Drine, i od Save i Dunava do Zapadne Morave (tj Raške). Danas se uglavnom pod Šumadijom misli samo na centralnu Šumadiju, od Mladenovca do Kragujevca.

Ali mi zasmeta kada danas se neki deo "Šumadinaca" bune jer su im ljudi izbegli sa Kosova i Metohije, došljaci sa juga, istoka i zapada "pokupili sve njima čistokrvnima", a pojma nemaju da je i neki njihov čukundeda došao iz Crne Gore ili Hercegovine trbuhom za kruhom. Ili su oni zaista "pravi" Šumadinci - u toj šumi kao drveće iznikli i porasli. Mada dosta od njih čujem, da navodno većina Dinaraca su nastali od Šumadinaca i Moravaca koji su u 4. veku bežeći od Huna i Avara, povlačli na jug u Dinarske planine. Kada su Nemanjići počeli da u 11-12 veku oslobađaju Šumadiju, Pomoravlje i druge srpske krajeve, Dinarci su počeli da se naseljavaju te plodnije krajeve.

Svakako da najtoplije preporučujem prelep Manastir Tresije u Sopotu, koji se očuvao od vremena Velikog Despota Stefana pa sve do danas.

To svakako nije istina niti moguce. :)
 
S kojegod strane istorije posmatrali postoji (nezabelezena) istina da su svi koji su se doseljavali ili vracali u Sumadiju prilagodjavali mentalitetu starosedeoca, cak kada su u velikoj vecini stizali na taj prostor...tako da je sumadija skoro monolitan kulturni ambijent, sto uglavnom cini okosnicu srpstva. Svakako da je osnova ovoga odrzavanje verske celovitosti i da su pravoslavni manastiri zasluzni za odrzavanje kontinuiteta srpstva na prostoru Sumadije.
 
Volim taj deo Srbije. Najširi pojam Šumadije obuhvata sve od Morave do Drine, i od Save i Dunava do Zapadne Morave (tj Raške). Danas se uglavnom pod Šumadijom misli samo na centralnu Šumadiju, od Mladenovca do Kragujevca.

Ali mi zasmeta kada danas se neki deo "Šumadinaca" bune jer su im ljudi izbegli sa Kosova i Metohije, došljaci sa juga, istoka i zapada "pokupili sve njima čistokrvnima", a pojma nemaju da je i neki njihov čukundeda došao iz Crne Gore ili Hercegovine trbuhom za kruhom. Ili su oni zaista "pravi" Šumadinci - u toj šumi kao drveće iznikli i porasli. Mada dosta od njih čujem, da navodno većina Dinaraca su nastali od Šumadinaca i Moravaca koji su u 4. veku bežeći od Huna i Avara, povlačli na jug u Dinarske planine. Kada su Nemanjići počeli da u 11-12 veku oslobađaju Šumadiju, Pomoravlje i druge srpske krajeve, Dinarci su počeli da se naseljavaju te plodnije krajeve.

Svakako da najtoplije preporučujem prelep Manastir Tresije u Sopotu, koji se očuvao od vremena Velikog Despota Stefana pa sve do danas.
Од ниједног човека из Ваљева, Лознице, Шапца, Краљева и Крушевца нисам чуо да регионално/завичајно сматра себе Шумадинцем.

Шумадија је географски од Београда до западне Мораве и од велике Мораве до линије Таково - Љиг - Колубара. Мада многи људи из шумадијског Поморавља (са леве обале западне и велике Мораве) себе регионално/завичајно сматрају Моравцима.

Sumadija_region-sr.png
 
Јел има неких писаних извора о староседеоцима Шумадије из 16. 17. века. Нису сви додсељеници. Одакле Карађорђу застава скоро идентична застави Трибала 2000 година пре тога? Сигурно му је неко пренео ту традицију што нам може говорити да су староседеоци Шумадије Трибали, касније названи Морављани(словенско племе)...шта мислите?
 
Poslednja izmena:
Јел има неких писаних извора о староседеоцима Шумадије из 16. 17. века. Нису сви додсељеници. Одакле Карађорђу застава скоро идентична застави Трибала 2000 година пре тога? Сигурно му је неко пренео ту традицију, што нам може говорити да су староседеоци Шумадије Трибали, касније названи Морављани(словенско племе)...шта мислите?
Пренели Пречани од преко Саве и Дунава.
 
Пренели Пречани од преко Саве и Дунава.
Па одакле њима грб Трибала? Трибали су углавном живели на територији садашње уже Србије. Не знам када су археолози пронашли оригиналну заставу, али верујем да је то било много после Карађорђевог устанка...
 
Јел има неких писаних извора о староседеоцима Шумадије из 16. 17. века. Нису сви додсељеници. Одакле Карађорђу застава скоро идентична застави Трибала 2000 година пре тога? Сигурно му је неко пренео ту традицију што нам може говорити да су староседеоци Шумадије Трибали, касније названи Морављани(словенско племе)...шта мислите?

Kada se zna poreklo, jasni su i razlozi za razlike između delova Srbije naseljenih dinarskim stanovništvom i torlačko-šopskog juga i jugoistoka. Torlačko-šopski govori se često pominju u negativnom kontekstu što je svakako vrlo pogrešno. Nije mi samo jasno zašto su sami stanovnici tih krajeva odustali od svog govora tj prihvaćeno istočno-hercegovački, kojim nikada nisu ovladali. Mada čist narodni istočnohercegovački govor ima samo među Valjevcima i Užičanima.
 
Одакле Карађорђу застава скоро идентична застави Трибала 2000 година пре тога? Сигурно му је неко пренео ту традицију што нам може говорити да су староседеоци Шумадије Трибали, касније названи Морављани(словенско племе)...шта мислите?
Ма то везе са античким Трибалима нема, сам грб је каснија, апокрифна творевина приписана територији ,,Трибалије''. Узми у обзир да је хералдичка традиција доста касно стигла у српски средњовјековни простор и да се свакако није развила до те мјере у којој је виђамо већ и у сусједној Угарској. Ни теоретски није могуће да би грб античког племена из доба када хералдике није било ни у повојима преживио у народној свијести до 1804. па да га на заставу ставе српски устаници.

Др Александар Палавестра рецимо сматра да је овај грб у ствари потекао од челенке са грба Балшића:
,,Порекло овог хералдичког мотива прилично је загонетно. Одакле Рихенталу и Гриненбергу идеја о вепровој глави са стрелом која погађа животињу у уста, као о српском грбу? У српској херадлици средњег века, колико је познато, нема ни једне представе вепра, нити животиње коју погађа стрела. Могуће да је на западу дошло до извесне забуне и погрешног „читања“ средњовековне грађе. На неким примерцима новца Балшића, а нарочито на сребрном динару Ђурђа I Балшића кованом између 1370. и 1378. вучја глава у челенци шлема, због грубе и невеште стилизације необично подсећа на главу вепра. Прав исплажен језик, такође може лако да се протумачи као стрела. Када би неко, ко не би знао да је у грбу Балшића вучја глава, видео овај динар Ђурђа Балшића, закључио би да је у челенци вепрова глава и стрела која улеће у отворене чељусти. Није искључено да се управо то и догодило, када је неки примерак овог новца доспео до Рихентала*, који је, уместо вука, погрешно видео вепра са стрелом у устима. Ћирилични натпис на новцу могао га је навести да овај грб непрецизно додели Србији. Чињеница да је код Гриненберга* приказана стрела која излеће из уста, наводи на помисао да су обојица прецртали вепрову главу из неког, данас непознатог изворника, а не да је Гриненберг прецртао овај грб из Рихенталовог зборника. То би значило да се евентуална забуна и замена Балшићевог вука вепром и приписивање овог грба Србији, могло десити раније, крајем XIV века, у време када су се динари Балшића лакше могли наћи на Средоземљу и Западу.''

*ради се о Улриху фон Рихенталу и Конраду Гриненбергу, чији су рукописи вјероватно допринијели забуни и каснијој представи ,,грба Трибалије''
 
Па одакле њима грб Трибала? Трибали су углавном живели на територији садашње уже Србије. Не знам када су археолози пронашли оригиналну заставу, али верујем да је то било много после Карађорђевог устанка...
Тај грб је с Трибалијом први повезао Павле Ритер Витезовић 1701. године (врло вероватно да би направио дистинкцију од грба Србије с крстом и оцилима). Пре тога, тај исти грб увек се приписује цару Србије. Нема трага о Трибалима све до Витезовићеве Стематографије 1701. године.
 
S kojegod strane istorije posmatrali postoji (nezabelezena) istina da su svi koji su se doseljavali ili vracali u Sumadiju prilagodjavali mentalitetu starosedeoca, cak kada su u velikoj vecini stizali na taj prostor...tako da je sumadija skoro monolitan kulturni ambijent, sto uglavnom cini okosnicu srpstva. Svakako da je osnova ovoga odrzavanje verske celovitosti i da su pravoslavni manastiri zasluzni za odrzavanje kontinuiteta srpstva na prostoru Sumadije.
:ok:
 
Године 1835. у 'Старој цркви' у Крагујевцу донет је први устав модерне Србије, такозвани 'Сретењски устав' . У прилогу је фотографија. То је један од разлога што је Сретење дан државности Републике Србије.
Иначе, народно предање каже да се на Сретење срећу зима и лето. Тога дана мечка, у народу једноставно знана као Божана, излази из јазбине. Уколико види своју сенку она се уплаши и враћа се у јазбину и зима се наставља. У супротном долазе лепи дани. Тако је било и ових дана у БГ зоолошком врту. Мечка се није вратила и стварно ових дана је у Србији лепо време.
 

Prilozi

  • stara_crkva_kragujevac_2x.jpg
    stara_crkva_kragujevac_2x.jpg
    351,4 KB · Pregleda: 1
Па одакле њима грб Трибала? Трибали су углавном живели на територији садашње уже Србије. Не знам када су археолози пронашли оригиналну заставу, али верујем да је то било много после Карађорђевог устанка...
Jasno je kao sunce i mjesec, da to nijesu Srbi no Tribali.
Cuvali su svoju zastavu 2000 godina da je u sred Tribalije razviju.
 
Јел има неких писаних извора о староседеоцима Шумадије из 16. 17. века. Нису сви додсељеници. Одакле Карађорђу застава скоро идентична застави Трибала 2000 година пре тога? Сигурно му је неко пренео ту традицију што нам може говорити да су староседеоци Шумадије Трибали, касније названи Морављани(словенско племе)...шта мислите?
"Starosedeoci" Sumadije su Dinarci u preko 90% slucajeva.
Ovo je jos Cvijic objasnio... Cudo za vijek i po da ova cinjenica ne doprije do nekije.

Kad smo bio po Sumadiji imao sam osjecaj da sam medju Bosancima po naglasku (samo sto su presli na ekavicu).

Smjesna mi je jos uvijek jedna scena kod Kragujevca. Covjek zbori, galami, bosanski naglasak ali ekavica. Mislio sam neki Bosanac ili Ercegovac od Sarajeva prije godinu dana stigao u Srbiju, kad ono Srbijanac unazad 200 godina. :eek:
:lol:
 
Трибали су живели на читавој територији Србије са Косовом и Метохијом долином Вардара и источном Босном. Нису имали грб али су имали симбој вепра са стрелом. На западу су правили такве грбове Сервие некад Трибалије што је био синоним обзиром да ми нисмо имали развијену хералдику ни Византија. Тако да су то разни грбови Србије са запада мотив је дошао из Беча.Територију Пречана и делове Бугарске.
https://forum.krstarica.com/threads/grb-i-zastava-srbije.185964/page-199
 
Poslednja izmena:
"Starosedeoci" Sumadije su Dinarci u preko 90% slucajeva.
Ovo je jos Cvijic objasnio... Cudo za vijek i po da ova cinjenica ne doprije do nekije.

Kad smo bio po Sumadiji imao sam osjecaj da sam medju Bosancima po naglasku (samo sto su presli na ekavicu).

Smjesna mi je jos uvijek jedna scena kod Kragujevca. Covjek zbori, galami, bosanski naglasak ali ekavica. Mislio sam neki Bosanac ili Ercegovac od Sarajeva prije godinu dana stigao u Srbiju, kad ono Srbijanac unazad 200 godina. :eek:
:lol:
Знам, али ја питам за тих 10% да нису можда потомци Трибала...:D
 
"Starosedeoci" Sumadije su Dinarci u preko 90% slucajeva.
Ovo je jos Cvijic objasnio... Cudo za vijek i po da ova cinjenica ne doprije do nekije.

Kad smo bio po Sumadiji imao sam osjecaj da sam medju Bosancima po naglasku (samo sto su presli na ekavicu).

Smjesna mi je jos uvijek jedna scena kod Kragujevca. Covjek zbori, galami, bosanski naglasak ali ekavica. Mislio sam neki Bosanac ili Ercegovac od Sarajeva prije godinu dana stigao u Srbiju, kad ono Srbijanac unazad 200 godina. :eek:
:lol:
Ова мапа испод је рађена по Цвијићевим истраживањима, а Динарци су означени розом бојом. Има их доста у Шумадији и најбројнија миграциона струја су, али ипак је то знатно мање од 90%. Види се да изразито доминирају у западној половини Шумадије. Мапа показује да Динарци нису једини "дођоши" у Шумадији. Има и потомака косовско-метохијско-призренских "дођоша" означених зеленом бојом који су најбројнији након динарских "дођоша", затим има тимочко-браничевског становништва означеног тамно плавом бојом који су исто "дођоши", и нешто мало "дођоша" из јужноморавских и вардарских (жута боја) као и шопско-торлачких области (црвенo-наранџасте флеке). Старинци помешани са Динарцима су означени са црвеним флекама као што се види из приложеног.

page1-748px-S._Srbija.pdf (8).jpg



@Велики Комбинатор @Perperius @NickFreak @guslar1389 @Nina @'Clint'
 
Poslednja izmena:

Back
Top