Bespotrebne istorijske priče, a opet interesantne - Frina

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.476
Nekad davno, oko 300. pre nove ere, u antičkoj Grčkoj je živela nadasve poznata hetera* Frina. Njeno pravo ime je bilo Mnesaret ali su je zbog njene žućkaste kože zvali frina (žaba na grčkom).

Frina je privukla pažnju brojnih atinskih i starogrčkih umetnika, te joj se pripisuje da je služila kao model za neka od najpoznatijih dela antičke umetnosti.

Jedna takva anegdota govori kako se za vreme festivala boga Posejdona u Eleuzini naočigled svih skinula gola kako bi se okupala u moru. Taj je prizor ostavio dojam na slikara Apela, koji ju je ovekovečio u slici poznatoj kao Anadiomena, a u kojoj je prikazana kao boginja Afrodita. U istoj je ulozi, prema nekim navodima, poslužila i kao model Praksitelu, koji je po njoj izvajao znameniti kip Afrodite Knidske.

main-qimg-01e830b74ac3c3ea2919b5996a610f6d-lq.jpg
 
Rođena je u Tespiji u Beotiji, ali je najveći deo života provela u Atini. Svojoj se domovini nastojala odužiti tako što je, stekavši bogatstvo, ponudila finansirati obnovu zidina Tebe koju je 336. pne. uništio Aleksandar Veliki. Uslov je bio da na zidinama stoji natpis uništio ih Aleksandar, obnovila hetera Frina. Gradske vlasti su tu ponudu na kraju odbile.
 
Frina je, stekavši brojne neprijatelje, optužena za skrnavljenje Eleuzinskih misterija te je dovedena pred Areopag, gdje joj se sudilo.

Njenu odbranu je vodio njen tadašnji ljubavnik, znameniti orator Hiperid. Međutim, ni sva Hiperidova veština nije mogla da je spase.

U trenutku kada se činilo da će je osuditi na smrt, Hiperid - a prema nekim izvorima i sama Frina - joj je iznenada razgrnuo haljinu te je tako pred sudijama pokazala svoje savršene grudi.

1280px-1861_Gérôme_Phryne_vor_dem_Areopag_anagoria.jpg



Sudije su bili toliko impresionirane da su odlučili ne samo da joj poštede život, nego je i osloboditi optužbi. Antički izvori i suvremena tumačenja smatraju kako povod za tu odluku nije bio požuda, nego tadašnje shvatanje kako lepota predstavlja izraz naklonosti bogova, čiji se bes pogubljenjem njihovih miljenika nije smeo rizikovati.
 

Back
Top