Quantcast

Besplatno obrazovanje prioritet-a šta posle???!!!

Poruka
22.664
Ministar prosvete: Besplatno obrazovanje prioritet

Ministar prosvete Srbije Žarko Obradović izjavio je da će besplatno školovanje za učenike osnovnih i srednjih škola, uz obezbeđenje besplatnih udžbenika, ostati prioritet tog ministarstva.

Obradović je na otvaranju Međunarodnog sajma obrazovanja, Salona knjiga i Izložbe umetnosti na Novosadskom sajmu rekao da je među prioritetima i podsticanje visokog obrazovanja.

- U uslovima teške ekonomske krize, nije lako naći sredstva za unapređenje obrazovanja u Srbiji. Zato će naš prioritet biti da omogućimo jednaku šansu za sve - rekao je Obradović.

- Samo sa obrazovanim stanovništvom i kvalitetnim sistemom obrazovanja
Srbija može naći svoje mesto u Evropi - ocenio je Obradović i ukazao da su za to potrebni i vreme, i novac, i ekonomski i društveno stabilna situacija u Srbiji.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/237599/Ministar-prosvete-Besplatno-obrazovanje-prioritet
Ministar kaže da će ono što je do sad bilo besplatno to i ostati :mrgreen:ali ne znam kako misli da podstiče visoko obrazovanje kad sa tim kadrom nema gde kad fakultet završe....školarine studija su previskoke za današnje uslove a pitanje je da li će se ikad vratiti uloženi novac...Nije dovoljno samo školovati ljude, treba njihovo znanje posle iskoristiti...a kako pitam ja vas kad nemaju gde da rade? :rtfm:

Festomanka

Aktivan član
Poruka
1.061
nazalost, skolarina nije svuda previsoka..... :(

evo recimo Pravni fax u Novom Sadu je 79.000, moj fax Bezbednost Univer. Beograd je 106.500 dinara (iako nemamo zgradu, mesta za predavanja, grejanje...)

Ja bih bila vrlo srecna kada bi se to usaglasilo.. kada bi nam neko napismeno dao Sta zaista kosta toliko.. crno na belo...
ovoliko kosta sat rada profesora, ovoliko asistenta, ovoliko ostalih zaposlenih, ovoliko je struja/voda/ebemliga, a OVOLIKO mi ulazemo u poboljsanje uslova studenata...

ee po*izdela sam. bezim sa teme ;)

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Ministar kaže da će ono što je do sad bilo besplatno to i ostati :mrgreen:ali ne znam kako misli da podstiče visoko obrazovanje kad sa tim kadrom nema gde kad fakultet završe....školarine studija su previskoke za današnje uslove a pitanje je da li će se ikad vratiti uloženi novac...Nije dovoljno samo školovati ljude, treba njihovo znanje posle iskoristiti...a kako pitam ja vas kad nemaju gde da rade? :rtfm:
Nije njegovo da ih zaposljava.Potrebno je izgraditi slobodno trziste u kojem ce bez monopolista i inflacije(to drzava mora da izregulise,pa ce zaziveti i te kakvi uslovi za posao) biti potrebni skolovani ljudi.

Poruka
22.664
Nije njegovo da ih zaposljava.Potrebno je izgraditi slobodno trziste u kojem ce bez monopolista i inflacije(to drzava mora da izregulise,pa ce zaziveti i te kakvi uslovi za posao) biti potrebni skolovani ljudi.
Izvini ali i on učestvuje u kreiranju rada države...i on je prvi koji bi trebalo da kaže npr ‚‚dajte ljudi šta će nam toliko pravnika kad nemaju gde da rade‚‚...mora se malo šire i dalje gledati na problem...jer to nisu dnevni problemi već decenijski....jedan profesor nam je postavio pitanje još dok sam studirala...šta mislimo po čemu se ogleda činjenica da je neki fakultet dobar?...bilo je tu raznih odgovora od strane studenata a najčeši je bio taj da na tom fakultetu rade dobri profesori od kojih možeš nešto da naučiš:lol:....istina je daleko od toga jer se dobrim fakultetom smatra onaj sa kojim ćeš imati najkraće vreme od završetka studiranja do početka zaposlenja a ne oni na kojima imaš dobar kadar profesora i ništa osim toga.:aha:

KianyRiws

Ističe se
Poruka
2.747
Izvini ali i on učestvuje u kreiranju rada države...
Ucestvuje,tj.pokusava i te kako da ucestvuje,na nasu veliku zalost.Zasto,na veliku zalost.Zato sto ne shvata funkciju koju ima obrazovanje,od osnovnog do visokog,nego se bakce nekakvim glupostima oko odabira ekskurzija za srednjoskolce,radnih subota ili tezine kvalifikacijskih ispita za osnovce(koji evo i preuredjuju).Obrazovanje je priprema od zivotne vaznosti(bukvalno biti-ili-ne biti)generacija koje dolaze u sledecim vremenima i njihova spremnost da se uhvate u kostac sa svim onim sta ta vremena zahtevaju,od pravnika koji ce prilagoditi Ustav,Zakone ili biti spremni kao experti medjunarodnog prava,preko ljudi koji ce sa zavrsenim Tehnoloskim fakultetom znati da unaprede npr.nasu poljoprivredu i uopste proizvodnju hrane(mi ipak imamo tu najvise sansi)pa sve do medicinskih radnika koji brinu za zdravlje gradjana na sveopsto zadovoljstvo.Najgore od svega,sto se kod nas,jos od Tita pa na ovamo,sva Ministarstva samo deklarativno bave svojim resorima,a u stvari ne rade kako treba.
i on je prvi koji bi trebalo da kaže npr ‚‚dajte ljudi šta će nam toliko pravnika kad nemaju gde da rade‚‚...
Ne mogu ja tebe da nateram kao Ministar da studiras veterinu,a ti nemas za takvo nesto uoste afiniteta.On mora da prati sa svojim saradnicima,sta to rade i kako rade Ministarstva drzava koju vec naveliko uspesno kreiraju i sprovode znanje+rad+tehnoloski napredak=uspeh,kako na drzavnom nivou tako i na nivou pojedinca(govorim naravno o ljudima koji zele da rade i napreduju).
mora se malo šire i dalje gledati na problem...jer to nisu dnevni problemi već decenijski....jedan profesor nam je postavio pitanje još dok sam studirala...šta mislimo po čemu se ogleda činjenica da je neki fakultet dobar?...bilo je tu raznih odgovora od strane studenata a najčeši je bio taj da na tom fakultetu rade dobri profesori od kojih možeš nešto da naučiš:lol:....istina je daleko od toga jer se dobrim fakultetom smatra onaj sa kojim ćeš imati najkraće vreme od završetka studiranja do početka zaposlenja a ne oni na kojima imaš dobar kadar profesora i ništa osim toga.:aha:
Tako je.Dok se god javno i glasno ne kaze da se moramo okrenuti radu,a manje gledati kako precicom da zadovoljimo osnovne zivotne potrebe,sa vecitom idejom da se treba,mora i moze obogatiti se na brzinu,nece se nista na bolje promeniti.Rad,zalaganje,odricanje i razmisljanje su zalog za boljitak.Mnogi to ne razumeju,ali da se vratimo Ministarstvu obrazovanja.Moraju otici jednostavno u Ljubljanu,uljudno pozdraviti i moliti da se prepise plan rada nihovog Ministarstva.Posto Slovence nije bilo sramota uzeti Ajvar za nacionalni brend,nas ne treba biti sramota pitati za njihov model obrazovanja.Imamo mi i te kakvog potencijala u svemu,zato i pisem sve ovo.Znaci,Ministarstvo ne treba se baviti gde ce jednog dana trenutno raditi.Njihovo je da tog nekog sto bolje obuce za taj rad,a taj neko neka trazi svoj komad srece zavisno od svog znanja,svog rada i svoje zelje da uspe u tome sta radi.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.