Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

jevdokan

Domaćin
Poruka
3.485
imam americke novcice od 1907-1970
ruske od 1815-1930
imam neki novcic iz 1798.
i imam na pretek nase novcice imam ih oko 300 od 1850-1991
tripujem da nemogu da dobijem od ovih gore navedenih neku kintu
ali imam bas bas bas mnogo starih nocica imam ih ukupno oko 200 starih
tu su Aleksandar Makedonski,njegov otac ili brat Filip zatim Konstantina Maximusa i Aureliana,e sad imam bas dosta novcica za koje neznam ni sta su ni kakvi su,a za ove sam pogledao preko nete
jedino sta mi se svidelo oko svega sto svaki ovaj stari lik i Aleksandar i Konstantin i Maximus imaju ispred svog imena Imperator,to im je valjda bio trip pre nekoliko desetina vekova.
e da imam 4 kao Dukata na prednjoj srani je spomenik Kozara na vrhu kruga ima 9 zvezdica a na dnu kruga pise kozara 1942-72
na zadnjoj strani je zena sa detetom na ramenima a jedno drzi za ruku,takvih imam 3 komada i svi se razlikuju jedan od drugog po velicini
ps:te novcice mi je deda poklonio

Momak, ja nisam strucnjak za stare novcice, ali ako imas Aleksandra Makedonskog i Filipa, ti novcici bi mogli da imaju ozbiljniju vrednost.
Isto tako, nemoj podcenjivari novcice Srbije od 1850 pa na ovamo. Sudeci po pisanju nekih strucnjaka koji se javljaju na ovom forumu i medi njima ima i dosta vrednih.
Zato mislim da ti je najbolje da potrazis neki katalog starog novca pa da pogledas. Svojevremeno su neki forumasi na ovom podforumu pisali o katalozima koji se mogu skinuti sa interneta. Proguglaj, potrazi da ne napravis ozbiljnu gresku. Neka ti kao primer posluzi covek koji je bio postavi na limundu da prodaje dubrovacki tralir. Postavio je pocetnu cenu vrlo malu i sumnjam da bi do kraja licitacije izasao na 100E. A onda se ispostavilo da je na jednoj drugoj aukciji takav novcic prodat za 700E.
Naravno, nemora znaciti da i ti u svojoj ko0lekciji imas tako vrednih primeraka, ali zasto da ne? I Aleksandar Makedonski i Filip su dopsta retki, pa bi trebali da imaju i neku ozbiljniju vrednost.
Kao sto napisah, proguglaj malo i potrazi kataloge, isplatice ti se.

Mehmed Fatih

Zainteresovan član
Poruka
383
Cuj deda poklonio, majko mila zasto meni niko ne pokloni nista :) Nego poslusaj ti kolegu, dosta ljudi ce htjeti i da te prevari a to je u ljudskoj prirodi, vjerovatno bi i ti nekog da imas priliku, zato pazi dobro sta radis i mali savjet, ako ti novac nije hitno potreban sacuvaj ih jedno vrijeme bar dok ne saznas o cemu je rijec, a ko zna mozda i dodju malo bolja vremena za numizmatiku pa i cijena jos poraste.
p.s. vidis to ti je deda poklonio mislim da je to odlican temelj za start pa ako te zanima slobodno pocni da se bavis ovim, a ja cu ti ostaviti mail svoj [email protected] pa ako zelis mogu ti poslati neke od kataloga, izmedju ostalog Krause_Mischler za 19.vijek gdje lijepo mozes da vidis vrijednost tog starog srpskog novca kojeg posjedujes, neke od kovanica su uzasno vrijedne, kao i ruskog. Pozdrav

IStojanovic

Početnik
Poruka
17
@mama vera
uverio sam se u to, probao sam i neke druge novčiće od nikla i njih ne vuče magnet, dok je ove povukao sve.

Inače to je otišlo za 2000 din (830kom)

a sad me interesuje vrednost ove dve spomenice

eisf1w.jpg

Kuki2006

Zainteresovan član
Poruka
406
Zainteresovani forumaši,
I Ranko Mandić je samo čovek pa može i da pogreši, a njegov katalog nije Biblija. Neko je ranije napravio grešku, a on je to samo prepisao i ...

Ма, наравно да свако може да погреши, и код Крауса пише никал па је могуће да су сви преписивали, али како утврдити шта је стварно? Имаш ли поуздан извор за тачну информацију ил' да идемо на курс металургије? Ја сам годинама био убеђен да је дестодинарка гвоздена (управо због магнета) а онда сам нашао у каталогу да је никал, а у енциклопедији да је и никал магнетичан. И како сад човек да буде сигуран?

Mehmed Fatih

Zainteresovan član
Poruka
383
Zainteresovani forumaši,
I Ranko Mandić je samo čovek pa može i da pogreši, a njegov katalog nije Biblija. Neko je ranije napravio grešku, a on je to samo prepisao i ...

Nije istina, on je Tito, njegova rijec je zakletva :) Nego salu na stranu, znas to je gospodin covjek nema on potrebe za prepisivanjem,a i u Krause-Mischleru pise isto tako, pogledajte, znaci ispade vi najpametniji od sviju, zasto onda vi ne pocnete da se bavite piskaranjem ako samo vi znate te neke velike tajne.

mama vera

Zainteresovan član
Poruka
240
Nema potrebe za raspravama, a posle 45 godina bavljenja numizmatikom (i 30 godina inženjerskog staža u mašinstvu) imam prava na svoje mišljenje. Gospodina Ranka Mandića poznajem lično više od 10 godina i nije potrebno da ga branite bez preke potrebe. Što se tiče Krause-Mischler-a, oni koriste nacionalne kataloge država i to prepisuju, pa ponekad i pogreše...

Mehmed Fatih

Zainteresovan član
Poruka
383
Nema potrebe za raspravama, a posle 45 godina bavljenja numizmatikom (i 30 godina inženjerskog staža u mašinstvu) imam prava na svoje mišljenje. Gospodina Ranka Mandića poznajem lično više od 10 godina i nije potrebno da ga branite bez preke potrebe. Što se tiče Krause-Mischler-a, oni koriste nacionalne kataloge država i to prepisuju, pa ponekad i pogreše...

Kolega apsolutno ne sumnjam u vase poznavanje, a to za greske ste definitivno upravu, eto npr. 50 fillera ir 1948 koji u stvarnosti kostaju oko 50ak eura u Krauseu je svega 1 euro, kao i jos mnogo primjera neslaganja oko broja emisije pojedinih kovanica, nisam ni pomisljao da moze za materijal da bude. a imam kovanice sve iz 1883 i 1884 pa cu i sam da probam, pozdrav.

MarQss

Primećen član
Poruka
598
već sam pitao za 50 fillera i niko kompetentan mi nije odgovorio! i tu nailazim na neslaganje! posleratna kovanja su inače retka i malih serija a evo šta za 50 fillera kaže KM (priložena slika).
ja imam dva komada koja nisam uspeo da prodam niti zamenim ni sa kim u klubu ili sa foruma (ili su želeli da me prevare i uzmu jeftino, ili misle da je kovanica previše mlada da bi je platili 50e, hahaha)
pozdrav, kolege i hvala za reputacione bodove!

MarQss

Primećen član
Poruka
598
Istojanović, lenta dosta znači...ona je ređa stavr od same spomenice (naravno originalna)! pocepaju se brzo i isprljaju ali zato postoje rezervne za 250din)
1 klasa sa originalnom lentom se kreće do 25-45e po mojim saznanjima i iskustvu!tj kako je ko spreman da plati...mada, česta je i naleteo sam na nju par puta i za 400din (bez lente kao tvoja donja)
ako neko zna bolje, slobodno nek pomogne!
Pozdrav!

Mehmed Fatih

Zainteresovan član
Poruka
383
već sam pitao za 50 fillera i niko kompetentan mi nije odgovorio! i tu nailazim na neslaganje! posleratna kovanja su inače retka i malih serija a evo šta za 50 fillera kaže KM (priložena slika).
ja imam dva komada koja nisam uspeo da prodam niti zamenim ni sa kim u klubu ili sa foruma (ili su želeli da me prevare i uzmu jeftino, ili misle da je kovanica previše mlada da bi je platili 50e, hahaha)
pozdrav, kolege i hvala za reputacione bodove!

Znam ovde je svijet pokvaren i imam osjecaj da imaju milion eura opet bi se cijenkali, kontaju da je kako uzet 100 perpera za 100 eura, i znas sta sam primjetio jos, vecina trazi samo srebrenjake ko da je to nesto sad posebno, obican materijal kao i svaki drugi, nista posebno vrijedno. A znas i ja imam 20 fillera 1927, izuzetno rijetka kovanica ,pogledaj cijenu u Krauseu u xf stanju u kojem je moj, 40 eura, meni 2 eura davali pa ti zamisli, hahah. Zato cuvaj ga i recimo nedaj ga ispod 30 eura, tako bi ja uradio.

MarQss

Primećen član
Poruka
598
Pozdrav kolega, Mehmed Faith,
slažem se s tobom u pogledu iskrenosti i poštenja kolekcionara na našim prostorima...ja sam za taj filler dobijao 2e a u katalog su gledali ispod stola...hahaha
slažem se i za srebro...par puta sam video kako grabe 1925 misleći da je srebro i kako im cakle oči, kao jeftino su prošli....ne razumem to al ajde...20din gram, po gram po gram....
valjda je to zaostalo iz prošlosti - srebrno = vredno....
to nije jedina retka kovanica koju imam a za koju su mi nudili 2e...imam neke i po 120e...recimo talir 1786 Josef II, nudili mi 15e.....itd itd itd...numizmatika nije samo profit!!!!
Pozdrav!

Kuki2006

Zainteresovan član
Poruka
406
Pa probaj sa našim niklenim novčićima iz 1883., 1884., 1904. ili pak 1912. godine, pa ćeš sam brzo zaključiti šta je istinito!

Па то би можда упалило кад би знали да су они од чистог никла, ал' изгледа да је и ту "Краусе" изгрешио, пошто за све каже да су од купро-никла. А биће да је и са 10 и 20 хелера (1893 и 1907) забрљао, тврди да су од никла ал' нешто и њих привлачи магнет, као да су од гвожђа...

Mehmed Fatih

Zainteresovan član
Poruka
383
Pozdrav kolega, Mehmed Faith,
slažem se s tobom u pogledu iskrenosti i poštenja kolekcionara na našim prostorima...ja sam za taj filler dobijao 2e a u katalog su gledali ispod stola...hahaha
slažem se i za srebro...par puta sam video kako grabe 1925 misleći da je srebro i kako im cakle oči, kao jeftino su prošli....ne razumem to al ajde...20din gram, po gram po gram....
valjda je to zaostalo iz prošlosti - srebrno = vredno....
to nije jedina retka kovanica koju imam a za koju su mi nudili 2e...imam neke i po 120e...recimo talir 1786 Josef II, nudili mi 15e.....itd itd itd...numizmatika nije samo profit!!!!
Pozdrav!

Sta ces kolega to ti je tako u ljudskoj prirodi, kazu prilika stvara lopova, baveci se ovim hobijem covjek postane i ovjek ali bogami i pas. znas koliko sam novcica podijelio, ne bi vjerovao, tek da podstaknem ljude da se bave ovim hobijemi cd-ova dao o numizmatici besplatno to mi je uistinu pravo zadovoljstvo i budem na neki cudan nacin ispunjen poslije.
Ali postoji i druga ljudska strana, prosle sedmice sam sa covjekom trgovao neke kovanice, dao sam mu 20 din 1931 u F+ kvalitetu i aluminijsku 1 levu bugarsku iz 1923 koja nije bas toliko cesta al oko 4, 5 eura je. za to sam dobio 2 perpera 1914 u aUNC stanju. poslije mi se covjek zalio kako je mrak bio i da nije dobro vidio stanje 20 dinara i kako mu je zao sto je trgovao samnom, al sta cete ne znaci ovo da sam varalica nege sam siguran da bi svako, ama bas svako postupio isto na mom mjestu :) pozdrav

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.