Besplatan doručak i ručak u školama?

Soradze

Elita
Moderator
Poruka
17.324
Dr. Karl Edvard Sejgan, američki velikan na poljima astronomije, astrofizike,
kosmologije, astrobiologije, svemirskih i planetarnih nauka, postavio je
logično pitanje:

Screenshot_128.png

Kada sam ja bila dete, užine u školi su bile besplatne...
Kada su moja deca išla u školu, plaćali smo obrok u školi...

Kako danas obeduju đaci u školama?

Da znaš da bi trebalo, ali ono neki konkretan i kvalitetan ručak a ne neka peciva i gluposti.

Mislim za decu u razvoju adekvatna ishrana je veoma bitna, a činjenica je da većina ljudi u Srbiji sebi ne može da priušti adekvatnu i kvalitetnu ishranu (barem ne svih 30-ak dana mesečno) i uglavnom ljudima se ishrana svodi na improvizaciju i ono ili smanjuju broj obroka tokom dana ili jedu neke gluposti samo da napune stomak i ubiju glad i uglavnom bitno im je samo da ono da uopšte imaju šta da pojedu i da se prehrane nekako dok ne legne sledeća plata, podstanari ne daju pare za kiriju ili tetka ne pošalje još para iz Švice ili Kanade ili već ko šta čeka.
A oni koji možda imaju malo bolji standard uglavnom veći deo dana rade, jurcaju negde i ne vidjaju decu i deca im uglavnom jedu brzu hranu.

Tako da bi trebalo tako nešto uvesti, mislim da bi stvari kao što su pravo na hranu i piće, pravo na zdravstvenu zaštitu i obrazovanje kao i krov nad glavom trebalo da budu već neke civilizacijske tekovine (ne živimo više u srednjem veku) i nešto svima rodjenjem i zakonom već zagarantovano, jer što neko mudar reče mi smo jedina vrsta na planeti koja je porobljena i koja plaća svoj boravak na ovoj planeti.

Da znaš da bi trebalo, ali ono neki konkretan i kvalitetan ručak a ne neka peciva i gluposti.

Mislim za decu u razvoju adekvatna ishrana je veoma bitna, a činjenica je da većina ljudi u Srbiji sebi ne može da priušti adekvatnu i kvalitetnu ishranu (barem ne svih 30-ak dana mesečno) i uglavnom ljudima se ishrana svodi na improvizaciju i ono ili smanjuju broj obroka tokom dana ili jedu neke gluposti samo da napune stomak i ubiju glad i uglavnom bitno im je samo da ono da uopšte imaju šta da pojedu i da se prehrane nekako dok ne legne sledeća plata, podstanari ne daju pare za kiriju ili tetka ne pošalje još para iz Švice ili Kanade ili već ko šta čeka.
A oni koji možda imaju malo bolji standard uglavnom veći deo dana rade, jurcaju negde i ne vidjaju decu i deca im uglavnom jedu brzu hranu.

Tako da bi trebalo tako nešto uvesti, mislim da bi stvari kao što su pravo na hranu i piće, pravo na zdravstvenu zaštitu i obrazovanje kao i krov nad glavom trebalo da budu već neke civilizacijske tekovine (ne živimo više u srednjem veku) i nešto svima rodjenjem i zakonom već zagarantovano, jer što neko mudar reče mi smo jedina vrsta na planeti koja je porobljena i koja plaća svoj boravak na ovoj planeti.

Ovde se postavlja još jedno pitanje:

Ako najgori od nas, oni koje ne želimo ni da sretnemo na ulici (puni su zatvori takvih),
imaju besplatna čak 3 obroka na dan (u zatvorima), zašto naša nevina i dobra dečica
ne bi imala besplatne obroke u školama?

Iliti drugačije:
Država hrani zlotvore, ubice, lopine, krimose besplatno u zatvorima,
a deci, našoj najsvetlijoj uzdanici - šipak!
Nonsens... ništa drugo...

Ovde se postavlja još jedno pitanje:

Ako najgori od nas, oni koje ne želimo ni da sretnemo na ulici (puni su zatvori takvih),
imaju besplatna čak 3 obroka na dan (u zatvorima), zašto naša nevina i dobra dečica
ne bi imala besplatne obroke u školama?

Iliti drugačije:
Država hrani zlotvore, ubice, lopine, krimose besplatno u zatvorima,
a deci, našoj najsvetlijoj uzdanici - šipak!
Nonsens... ništa drugo...

Pa dobro mislim po Ženevskoj konvenciji i ratni zarobljenici imaju pravo na 3 obroka i uskraćivanje hrane ratnim zarobljenicama se smatra za teški ratni zločin.

Drustveno prelazi u ruke privatnog, bas zbog nemogucnosti (Ili ne dovoljno volje),drzave da napravi jedan fen, da ne pominjemo neke vece tehnologije.
A kamoli da organizuje u svakoj opstini velike kuhinje,koje ispunjavaju rigorozne standarde za spremanje hrane najmladjih.
Nutricionisti,tehnolozi,kuvari,pomocnici,fizikalci,salatari,cajcije....pricamo o ogromnoj investiciji,koja treba da traje.

Ne moze svaka skola imati svoju kuhinju jer za to postoje gomila potreba I propisa, a I neisplativo je.

Tako da...lepa ideja,ali nazalost nemoguca...

Drustveno prelazi u ruke privatnog, bas zbog nemogucnosti (Ili ne dovoljno volje),drzave da napravi jedan fen, da ne pominjemo neke vece tehnologije.
A kamoli da organizuje u svakoj opstini velike kuhinje,koje ispunjavaju rigorozne standarde za spremanje hrane najmladjih.
Nutricionisti,tehnolozi,kuvari,pomocnici,fizikalci,salatari,cajcije....pricamo o ogromnoj investiciji,koja treba da traje.

Ne moze svaka skola imati svoju kuhinju jer za to postoje gomila potreba I propisa, a I neisplativo je.

Tako da...lepa ideja,ali nazalost nemoguca...
Postoje već kuhinje koje kuvaju za bolnice... pa i tu postoje rigorozni kriterijumi šta je zdravo, a šta ne...
Nabrojao si razloge zašto NE može...
Daj sad isto toliko zašto bi to bilo DOBRO za našu decu!

Postoje već kuhinje koje kuvaju za bolnice... pa i tu postoje rigorozni kriterijumi šta je zdravo, a šta ne...
Nabrojao si razloge zašto NE može...
Daj sad isto toliko zašto bi to bilo DOBRO za našu decu!
Da, ali zdravstveno osiguranje pokriva te obroke...

Prvo sto mi pada napamet,zasto je Dobro, pod pretpostavkom da su zdravi,
je to sto bi se zabranio izlazak iz kruga skole dok traje nastava.
Zatim, socijalizacija, u vidu...ne moze Janko da jede pastetu I hleb, a Marko hamburger....

Da, ali zdravstveno osiguranje pokriva te obroke...

Prvo sto mi pada napamet,zasto je Dobro, pod pretpostavkom da su zdravi,
je to sto bi se zabranio izlazak iz kruga skole dok traje nastava.
Zatim, socijalizacija, u vidu...ne moze Janko da jede pastetu I hleb, a Marko hamburger....
Umeš ti, samo se praviš Toša, hahahahah
:vzagrljaj:

ovo je gloopost.
zatvorenici ne placaju jer ne prihoduju
a opet rade poslove tako da cak se moze reci i zaradjuju novac drzavi.

ono sta bi moglo da se uradi je da se za socijalne kategorije obezbedi besplatna hrana u skoli.

ali samo uzina. rucak ide samo kod celodnevne nastave.

Back