Besmrtna duša

Pa ok tako je prema Bibliji.
Prema Bibliji dusa nije besmrtna.
A dusa je ceo covek neodvojivi deo tela.
Zasto su u 1 veku Isus i njegovi ucenici vaskrsavali ljude, ozivljavali ih?
Nema vaskrsenja ako je dusa besmrtna.

sam citat kako je Bog stvorio coveka kaze

Postanje ili 1. Mojsijeva 2:7 Jehova Bog, stvori coveka od praha zemaljskoga i udahnu mu u nos dah zivota;
i covek posta dusa ziva . "

Covek je postao dusa
dakle covek = dusa


ne pise da covek ima dusu kao odvojeni deo
niti da dusa zivi van tela
A kada covek umre
duh je taj koji se vraca Bogu.

duh ne dusa

Covek kada umre - dusa umire.

Biblija jasno kaze o stanju mrtvih, da nisu u stanju postojanja.


“Jer živi znaju da će umrijeti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima plate,
jer im se spomen zaboravio. I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je,
i više nemaju dela nigde ni u čemu što biva pod suncem”
(Propovednik 9:5, 6).

Psalmist je napisao da kad osoba umre, ‘iz nje iziđe duh, i vrati se u zemlju svoju:

taj dan propadnu sve pomisli njene’
(Psalam 146:4).
Jel taj duh svestan?
 
Jel taj duh svestan?

Svestan i delatan kao i angelske bestelesne sile. U poslednje vreme ima teologa poput Zorana Đurovića i Lazara Puhala koji iznose tvrdnje da je vaskrsenje atempolarno i da se svetitelji javljaju iz Eshatona u vaskrslim telima. To je neko navodno kompromisno rešenje između subotarstva da čovek spava do vaskrsenja i tzv. platonizma o besmrtnosti duše.
 
1. SOLUNJANIMA 5,23
A sam Bog mira neka vas posvema posveti i cijelo vaše biće – DUH vaš i DUŠA i TIJELO
Čovjek se sastoji od 3 komponente
1. Jedna je DAH/DUH ŽIVOTA - od kojeg smo živi životna energija koju Bog daje i oduzima
2. Druga je TIJELO - materija koja je sada - raspadljiva
3. Treća je DUH - osobnost, memorija, soft ware, karakter, intelekt,.... čovjeka koji počinje egzistirati rođenjem

taj DUH je vječan
taj DUH spava kad se umre
taj DUH je u nesvjesnom stanju
taj DUH budi Bog na uskrs
taj DUH spaja Bog na uskrs sa novim tijelom
 
Poslednja izmena od moderatora:
Rekao bih da je dusa besmrtna, ali ne po svojoj prirodi, vec po blagodati Bozijoj. Svakako to proizilazi iz njene materijalnosti i neophodno je shvatiti da njena nevidljivost ne smije znaciti nematerijalnost, jer u odnosu na Bogu sve je materijalno. U slucaju da se prhvati teza da je nevidljivo u isto vrijeme ne materijalno, onda se ulazi u jedan platonisticki sistem, gdje se ono vidljivo poistovjecuje s materijalnim, ali se prihvata i postojanje paralelnog nevidljivog, te samim tim i nematerijalnog svijeta. Isto sto vazi za dusu vazi i za andjeoski -- nevidljivi svijet, jer oni po prirodi, po onom cemu su stvoreni, ne mogu biti besmrtni, ali njihova besmrtnost proizilazi iz blagodati koju primaju od Boga
 
Сувишна је свака полемика о овом питању, хришћански Бог је Бог живих, а не мртвих, они који тврде другачије обожавају неко паганско божанство типа Анубиса, Озириса, Хада.
Хришћани се често моле Богородици, да ли би то имало смисла да она није жива?
Имамо причу о богаташу и Лазару која шаље јасну поруку, напросто свако ко тврди другачије, он то може и даље слободно радити, али он није хришћанин, ма колико се трудио да се тако представи.
 
ja sam vec pisao, pa sada samo da izvucem size

koja dusa zgresi, ona ce poginuti, - znaci da duse nisu besmrtne, osim po blagodati [mozemo da dopunjujemo ovu temu]

dualazim duh i materija je osnova nauke, a dusa je izmedju, jer kad kazemo dusa ziva, to smo mi, imamo i materijalne i duhovne karakteristike, i ucimo, prvo dusevno, potom duhovno, jer BOG JE DUH [ovo vam je najkrace moguce kako treba nauciti, tj temelj nauke].
 
ja sam vec pisao, pa sada samo da izvucem size

koja dusa zgresi, ona ce poginuti, - znaci da duse nisu besmrtne, osim po blagodati [mozemo da dopunjujemo ovu temu]

dualazim duh i materija je osnova nauke, a dusa je izmedju, jer kad kazemo dusa ziva, to smo mi, imamo i materijalne i duhovne karakteristike, i ucimo, prvo dusevno, potom duhovno, jer BOG JE DUH [ovo vam je najkrace moguce kako treba nauciti, tj temelj nauke].
Шта ти значи то погинути, мислиш као пријећи у непостојање?
 
Шта ти значи то погинути, мислиш као пријећи у непостојање?
ne, ne mislim, evo, izvinjavam se, nisam naveo citat Jezekilja
JZK 18:20 Koja dusa zgrijesi ona ce umrijeti, sin nece nositi bezakonja ocina niti ce otac nositi bezakonja sinovljega; na pravedniku ce biti pravda njegova, a na bezbozniku ce biti bezboznost njegova. (Vrh)

evo i koja rec se upotrebljava sto smo mi preveli kao dusa https://en.wikipedia.org/wiki/Nephesh
Job 12:7-10 offers a distinct similarity between רוח (ruah) and נפׁש (nephesh): “In His hand is the life (nephesh) of every living thing and the spirit (ruah) of every human being.”

The Hebrew term, nephesh chayyah is often translated "living soul".[7] Chayyah alone is often translated living thing or animal.[8] The Hebrew word tsiyyi is translated wild animal.[9]

Often nephesh is used as saving your life, nephesh then is referring to complete person's life as in Joshua 2:13; Isaiah 44:20; 1 Samuel 19:11; Psalm 6:5; 49:15; 72:13.

In Greek the word ψυχή (psyche) is the closest equivalent to the Hebrew nephesh.[10]

ovde, psiha [dusa ziva ,nefes] i pneuma [duh] https://forum.krstarica.com/threads...anju-posle-smrti.823932/page-48#post-39063108 prvo dusevno, potom duhovno, eto, pa najlakse da se razume, raznim dusama biva razno, za nepostojanje sto me pitas, sad da ostavimo po strani, a prvo da razlucimo sta je dusa, a sta duh, - mi smo duse, a Bog je DUH. sVE STO TREBA JE DA I MI VIDIMO BOZIJE STANOVISE, deluje lako, ali da li je?.
 
Poslednja izmena:
To što se naživa dušom je ustvari svest i to je suština toga što nas čini ljudima...I nažalost,sviđalo se to nama ili ne kada se mozak ugasi ta svest prestaje da postoji...od prilike zamislite mozak kao hardver (procesr,DHH/SDD i RAM u jednom),i svest je tu kao program koji radi zbog tog hardvera,kada taj hardver odkaže program ne može više da se pokrene...dobro,možda nisam se baš dobro izrazio pošto kod kompujtera to može da se promeni i da se program opet instalira,ali ništa mi bolje trenutno ne pada napamet...
 
To što se naživa dušom je ustvari svest i to je suština toga što nas čini ljudima...I nažalost,sviđalo se to nama ili ne kada se mozak ugasi ta svest prestaje da postoji...od prilike zamislite mozak kao hardver (procesr,DHH/SDD i RAM u jednom),i svest je tu kao program koji radi zbog tog hardvera,kada taj hardver odkaže program ne može više da se pokrene...dobro,možda nisam se baš dobro izrazio pošto kod kompujtera to može da se promeni i da se program opet instalira,ali ništa mi bolje trenutno ne pada napamet...
Hardver se baci ali softver ostaje
 
Hardver se baci ali softver ostaje
paa da..loš primer...
poenta toga što hoću da kažem je ustvari da kad se mozak ugasi nema više ni svesti a to je ono što se naživa dušom...dobro kada se to dokazalo da svest nije ništa nadprirodno onda je taj pojam duša dobio neko drugo značenje čisto da bi ljudima dao neku nadu da ipak na neki način srmrt nije kraj ali...ali relno,velike su šanse da jeste kraj
 
Poslednja izmena:
Hvala i tebi Milice3

Maran ata kaže:
" Јеховини "сведоци" тврде како душе (дуси заједно са телима), "спавају" у гробовима све до васкрсења."

Jednostavno rečeno, Jehovini svjedoci to ne tvrde. Kako duša nije neki bitak koji se dade obojiti filozofskim idejama, to onda ona nije niti nešto što se odvaja, a još manje nešto što "zajedno sa telima" spava nakon smrti. Nikada ne zaboravi! Duša, to je osoba. To su biblijski ( pa i svjetovni) sinonimi. Ili pak duša, to je sam život.
Donekle slično onom dvostrukom značenju riječi 'srce' koje katkad označava organ, a katkad unutarnje biće.
Kaže:
"3. Погледајмо шта нас Библија учи..."

Pa pogledajmo.

Kaže:
" (1 СОЛ 5,23) – Превод Светог Синода на српски језик
А сам Бог мира да вас посвети потпуно, и васцијели ДУХ ваш и ДУША и ТИЈЕЛО да се сачува без порока за долазак Господа нашега Исуса Христа."


Kažu da Jehovini svjedoci imaju svoj prijevod Biblije kojim opravdavaju svoja učenja. Moram reći da to nije istina. I sa drugom prijevodima oni bez problema brane svoja istinita učenja i neizmjerno cijene rad svih onih predanih istinoljubivih ljudi koji su kroz dugu povijest nastojali prenjeti i sačuvati Riječ Božju, a takvih je bilo i u srpskom narodu. 'New world translation' nije prilagođrn učenju Jehovinih svjedoka, već duhu modernog jezika s ciljem da Riječ Božju učini dinamičnom i razumljivom. Pronađi novine od prije stotinjak godina, pa ćeš imati izvjesnih problema da razumiješ o čemu se govori.
Evo reći ču kako taj isti stih glasi prema NWT: "Neka vas sam Bog mira potpuno posveti. I neka braćo, vaš duh i duša i tijelo, zdravi budu na besprijekoran način sačuvani prilikom prisutnosti našeg Gospodina Isusa Krista."
Vidiš li neku osobitu razliku.Donekle u stilu, no u ovom retku se ne primjeti sva dinamika NWT prijevoda koji je izvanredno razumljiv.

Kaže:
"НЕ ПИШЕ ЛИ ЛЕПО ДА СЕ ЧОВЕК САСТОЈИ ОД ДУХА, ДУШЕ И ТЕЛА ?"

Izgleda da želiš reći da je čovjek kompliciraniji od svake filozofske ideje koja je nastala do sada.
Čovjek dakako ima tijelo, a ima i dušu (život), a ima i duh životnu silu, unutarnju pokretačku snagu.(sve to ako je živ dakako)

"Život mu visi o koncu"
Ne piše li lepo da tražimo nekakav konac o kojem visi nešto što se zove život.
Sa svjetovnim načinom izražavanja ljudi nemaju problema, ali kad se filozofija umješala u kršćansku nauku nastali su veliki problemi jer je u kršćanstvu težila odgovoriti intelektualnim izazovima poimanja ideja kojih u Bibliji naprosto nema.

Kaže:
"(ЈЕВ 4,12) - Превод Светог Синода на српски језик
Јер је ријеч Божија жива и дјелотворна, оштрија од свакога двосјеклога мача, и продире све до раздиобе ДУШЕ и ДУХА, зглобова и сржи, и суди намјере и помисли срца. "


I ovaj tekst gotovo isto glasi u NWT. Ne vidim potrebu da ga komentiram.

Među svim tim prodavcima magle, JS su izgleda najbolji trgovci? :think:
 
paa da..loš primer...
poenta toga što hoću da kažem je ustvari da kad se mozak ugasi nema više ni svesti a to je ono što se naživa dušom...dobro kada se to dokazalo da svest nije ništa nadprirodno onda je taj pojam duša dobio neko drugo značenje čisto da bi ljudima dao neku nadu da ipak na neki način srmrt nije kraj ali...ali relno,velike su šanse da jeste kraj
Čovek ima potrebu da sve materalizuje, zašto, da bi lakše shvatio neki pojam. Pa od 80 milajrdi neurona koliko je uspeo da prebroji pronašao je tačku gde se nalazi svest. I sad zaključak samo jedna životinja je uspela da aktivira tu tačku i postane čovek. Što logikom onda sva živa bića imaju svest. Ne ne želim da nešto kontroliše moju svest jer ako ne mogu da je kontrolišem nije moje. Razvoj svesti od rođenja. Kao što znaš razvijaš je sam, po rođenju je imaš samo možda nisi svestan svoje svesti. Životinje imaju svoju granicu, samo do pukog preživljavanja, a za preživljavanje je potreban samo nagon. Čovek ima sve to plus i logično razmišljanje i duhovnost i sposobnost stvaranja.
Ajde sad o ljubavi. Šta je ljubav, kako je nastala, odakle dolazi. Zašto ne možemo da je kontrolišemo. Reći će neko pa to je hemijska reakcija, ok nek je i to ali mi tu reakciju opet ne možemo da kontrolišemo. Recimo ludo voliš neku devojku iako ti razum kaže da ni u kakvom slučaju ne možeš biti sa njom. Borba između razuma i neke reakcije koju ne možeš objasniti niti da je vidiš niti da je opipaš. Šta je to van tvoje kontrole. Znači definitivno postoji ali materijalno ne može da se dokaže. Tako i mržnja i bilo koji osećaj. To je samo dokaz da smo sazdani od dva elementa duha i materije. E sad materija je raspadljiva ali veliko je pitanje da li je nematerija raspadljiva. Poput energije koju je nemoguće uništiti. Samo se seli od tačke A do tačke B. Kad materija počne da se raspada, energija odlazi na drugo mesto, a ustvari ta energija si ti, ona je pokretač, ona je razum, ljubav i svi ostali osećaji koje ne vidimo. Čim energija koja se ne oseća lagodno u materiji ona je napušta. E to mi zovemo dušom koja je neuništiva.
Gledao sam jedan prilog u emisiji "Vice" gde je jedna ateistkinja pokušavala da objasni komu u kojoj je bila 3 nedelje. Ona to što je doživljavala je to nazvala lucidnim snovima. Jednostavno njeno ubeđenje joj ne dozvoljava da posle smrti nešto postoji.
 
1. SOLUNJANIMA 5,23
A sam Bog mira neka vas posvema posveti i
cijelo vaše biće –

DUH vaš
i
DUŠA
i
TIJELO

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Čovjek se sastoji od 3 komponente

A.

Jedna je DAH/DUH ŽIVOTA - od kojeg smo živi

životna energija koju Bog daje i oduzima

B.

Druga je TIJELO - materija

koja je sada - raspadljiva

C.

Treća je DUH - osobnost, memorija, soft ware, karakter, intelekt,....

čovjeka koji počinje egzistirati rođenjem



taj DUH je vječan

taj DUH spava kad se umre

taj DUH je u nesvjesnom stanju

taj DUH budi Bog na uskrs

taj DUH spaja Bog na uskrs sa novim tijelom
 
Poslednja izmena od moderatora:
aj mi pojasni šta je to duh/duša ako nije svest nego nešto besmrtno...gde se to nalazi i čemu služi? Eto to me uvek zbunjuje kako ljudi koji veruju u nadprirodno to doživljavaju pošto je to meni totalno nejasan pojam(znam,nemam maštu za te neke stvari).
 
Kompjutor ima Hard i u njemu Soft ware - memorija program.

kad ištekaš komp iz struje - komp ne radi - crka je - umra - SPAVA
čeka da ga opet uključiš u struju - životnu energiju koja će probuditi Soft W

SW je vječan
kad umreš onda tvoja memorija tvoj karakter osobnost
TO tvoje NEmaterijalno - ide u stanje stand by - čekanja

do uskrsa - opet uključenja u struju - životnu energiju od Boga Oca JHVH i opet se pokrene tvoj SF - tvoja memorija tvoja osobnost

tijelo ti se raspalo ali Bog Otac stvara ti novo tijelo i u njega - u tvoj mozak ubacuje tvoj stavi SF i priključi te na struju - daje ti svoj dah duh životni i ti opet postaješ živa duša i vječno živiš ili u raju ili u vječnoj muci
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top