Beskorisni fakulteti

to deluje super, mada vrv nije tako lako
to bih mogla i ja.. u pauzama pišem pesme i uživam u šumama..
Poznavajem par ljudi koju su završili šumarski.
Ujutru odrade papirologiju u kancelariji,imaju službeno vozilo džip uglavnom lada i većinu ostalog radnog vremena ako to žele mogu da provedu u šumi i prirodi kao terenski rad.
Više nego lagan posao kao npr.bibliotekarstvo.
 
U Srbiji je manje-više svaki fakultet beskorisan osim Akademije mladih lidera SNS-a.
Kod nas su korisne prirodne nauke, jer ko god ima dobar prosek, pod uslovom da ga ima, vrlo lako nađe nameštenje u inostranstvu. Školujemo za napolje. Dođe kao vrlo jeftino školovanje jer nigde nemaš kao kod nas celu godinu za ispod 1000 evra i slično
 
Kod nas su korisne prirodne nauke, jer ko god ima dobar prosek, pod uslovom da ga ima, vrlo lako nađe nameštenje u inostranstvu. Školujemo za napolje. Dođe kao vrlo jeftino školovanje jer nigde nemaš kao kod nas celu godinu za ispod 1000 evra i slično

Ne slažem se da je u Srbiji jeftino školovanje, već u skladu sa evropskim cenama (zavisi od fakulteta). Na mnogim fakultetima uopšte nema budžet nego svi plaćaju školarinu.
 
Ne slažem se da je u Srbiji jeftino školovanje, već u skladu sa evropskim cenama (zavisi od fakulteta). Na mnogim fakultetima uopšte nema budžet nego svi plaćaju školarinu.
Kako objašnjavaš da je hemija / fizika / fizička hemija manje od 1000 eura godišnje? Fakulteti sa puno eksperimentalnih vežbi i instrumentacija? I profesora od kojih svi imaju radove u visoko rangiranim Sci časopisima? Jedan predmet im dođe oko 10000 din kao haljinu da kupiš. to nema nigde, mislim u normalnim zemljama. Toliko košta dva dvočasa da ti neko dođe u inostranstvu da održi, a ne sve lab vežbe, sva predavanja, kolokvijumi, sipiti i ostalo?

To se isto odnosi na većinu drugih fakulteta na UB osim ekonomski, pravni. FON i ostali koji imaju velike školarine jer su jako popularni. A ja sam baš pričala o prirodnim naukama na šta si ti replicirala. Da se jeftino plati a u inostranstvu nađeš posao odmah od najmanje par hijada eura mesečno.
 
Kad smo kod školarina, osnovna škola je kod nas u bgd oko 4000 eura godišnje, privatna.

Kako neko očekuje da bude fakultet sa exp vežbama za 1000 eura ? Šta to deca u osnovnim školama rade, kakve eksperimente izvode pa im je tolika cena? Neka je i 2000 eura godišnje, a nije. Vrtić je 250 puta 12 = 3000 eura godišnje. Jel treba porediti rad vaspitačica plus hrana sa troškovima fakulteta koji izvode laboratorijske vežbe, gde je svaki instrument od najmanje 100 hiljada eura, a ima ih i po milion eura? I naravno, većina dobrih ode, tako da se to ništa državi ne isplati. No, govorim o samofinansirajućima, i oni jeftino sve to plate, treba da skaču od sreće.

Naravno, ima fakulteta kojima je jedini trošak grejanja zgrade i ostalih komunalnih troškova. Zašto oni imaju visoke školarine je drugo pitanje. A odgovor je može im se jer su popularni. I pevači narodne muzike za jedno veče zarade par hiljada eura i još više ako su popularniji. Svirači za par dobrih svirki tipa svadbi zarade godišnje školarine za fakultet.
 
Kako objašnjavaš da je hemija / fizika / fizička hemija manje od 1000 eura godišnje? Fakulteti sa puno eksperimentalnih vežbi i instrumentacija? I profesora od kojih svi imaju radove u visoko rangiranim Sci časopisima? Jedan predmet im dođe oko 10000 din kao haljinu da kupiš. to nema nigde, mislim u normalnim zemljama. Toliko košta dva dvočasa da ti neko dođe u inostranstvu da održi, a ne sve lab vežbe, sva predavanja, kolokvijumi, sipiti i ostalo?

To se isto odnosi na većinu drugih fakulteta na UB osim ekonomski, pravni. FON i ostali koji imaju velike školarine jer su jako popularni. A ja sam baš pričala o prirodnim naukama na šta si ti replicirala. Da se jeftino plati a u inostranstvu nađeš posao odmah od najmanje par hijada eura mesečno.

Najbolji fakultet u Evropi i jedan od najboljih na svetu ETH Cirih- skolarina za internacionalne studente koja je veca nego za domace: 730chf po semestru. Nemam ja sta da objasnjavam. U razvijenim zemljama znanje nije roba.

https://ethz.ch/en/studies/financial/tuition-fees.html
 
Najbolji fakultet u Evropi i jedan od najboljih na svetu ETH Cirih- skolarina za internacionalne studente koja je veca nego za domace: 730chf po semestru. Nemam ja sta da objasnjavam. U razvijenim zemljama znanje nije roba.

https://ethz.ch/en/studies/financial/tuition-fees.html
Pa čekaj, ti porediš neuporedivo. Ja govorim o samofinansirajućim studnetima a ti pominješ ETH koji je javni univerzitet osnovan od države i izdržavan od strane države. Dakle, tamo studenti plaćaju toliko, a kod nas kada su na budžetu ništa. Inače, na ETH sam bila, ne kao student već kao istraživač. Znam i kako je opremljen, ali znam vrlo dobro i da je javna ustanova.
 
Pa čekaj, ti porediš neuporedivo. Ja govorim o samofinansirajućim studnetima a ti pominješ ETH koji je javni univerzitet osnovan od države i izdržavan od strane države. Dakle, tamo studenti plaćaju toliko, a kod nas kada su na budžetu ništa. Inače, na ETH sam bila, ne kao student već kao istraživač. Znam i kako je opremljen, ali znam vrlo dobro i da je javna ustanova.

Tamo nema budžeta, svi su samofinansirajući. Ako je to tebi neuporedivo… istražuj dalje :lol:
 
Tamo nema budžeta, svi su samofinansirajući. Ako je to tebi neuporedivo… istražuj dalje :lol:
Koliko znam, naprotiv, svi su na budžetu i to je sufinasiranje jer svi plaćaju, ali se ceo ETH finansira od države. Čisto privatni fakulteti imaju mnogo veće školarine. Ne mroam to da istražujem, ja već dugo sarađujem sa raznim fakultetima po Evropi i nije baš da baš baš poznajem situaciju, ali poprilično.
 
Mada, da dodam i da se ispravim, i kod nas na UB je isto neka forma sufinansiranja... JEr mi plate dobijamo od države za budžetske studente i za njih dobijamo i novac za komunalne troškove. Plus neki deo novca od samofinansirajućih, ali to nije u suštini pravo samofinansiranje, jer za budžetskog studenta dobijamo barem 4x više nego što su naše školarine.
 

Back
Top