Bernski planinski pas

evo nesto o ovom psu!!!

BERNSKI PLANINSKI PAS (Bernersennerhund)
Najpoželjniji ljubimac iz psećeg svijeta!

ISTORIJAT: Nazvan je po bernskom kantonu u Švicarskoj gdje je došao sa Rimljanima prateći Cezarovu vosjku, a tu se onda prilagodio i ostao. Ima sve karakteristike mastifa, a vjeruje se da potiće od molosa iz drevne Grčke i Rima. U njegovim precima se može otkriti nekih nasljednih osobina bernardinaca, njufaundlenda i rotvajlera. Žive u dolinama i planinama na početku diljem Švicarske gdje čuvaju stada i tjeraju goveda, čuvaju kuće, nose teret i vuku saonice sa mlijekom. Radni su psi izuzetno privlačnog izgleda vjerni svome gospodaru. Spadaju u red rijetkih trikolora u pasjem svijetu. Dugo su ostali u granicama svoje domovine. Prvi puta su se pojavili na jednoj izložbi 1904. godine kada ih je profesor Albert Heim standardizirao i odvojio od Appenzellerskog i Velikog švicarskog planinskog psa koji su se do tada vodili kao Švicarski psi. Najviše ih je bilo južno od Berna u kraju Durrbach. U selima su ga koristili kao čuvara i sve više kao psa za pratnju i obiteljskog psa koji je inzvanredno oprezan i upozorava na sve što mu se učini sumnjivim.

NARAV: Ovaj pas ima izizetnu narav. On je izuzetno dobar kućni ljubimac koji traži dosta prostora ili šetnje, privržen obitelji, a naročito djeci, voli se poigrati i sa drugim životinjama. Izuzetno je poslušan, ali ne i ponizan, brzo shvaća zadane mu radnje, te je "mekan" za obučavanje. Može se školovati kao sportski pas jer postiže dobre rezultate. U Engleskoj ga oblače u odore za priredbe i slične atrakcije za prikupljanje novca u dobrotvorne svrhe. U čitavoj Europi je jako dobro zastupljen, a i u Americi mu je izuzetno porasla popularnost.

OPĆI IZGLED: Na njemu prevladava crna boja, koja je prekrivena simetrično sa bakarnim plaštem, te bijelim ozračjima na repu, šapama, prsima (poput križa), te bijelom lisom na glavi. Mužjaci su u grebenu visine 64-70 cm, a ženke 58-66 cm gdje se tolerira do 2 cm. Težine su op FCI standardu 35-50 kg. Dlaka im je debela, srednje dužine, ravno ili malo valovita sa prirodnim sjajem i zahtijeva tjedno češljanje. Robusne su građe, snažnih kostiju, jake glave sa ravnom lubanjom, tamnosmeđih očiju dječje upitnog pogleda, snažnog proporcionalnog tijela, bujnog čupavog repa i zastavica na prednjim nogama.


PAS KOJEMU SE NE MOŽE ODOLJETI, IZUZETNO PRIVLAČAN ZA OKO

na kraju neodoljiva slika!!!

2264038820052406660S500x500Q85.jpg
 
ЗЕН, стар је око две године, ја имам ове "смешне " сличице , кад му дође газдарица , шаљем позерске фотке где се види како је леп... Овде је блесав сав са другаром Брашом, Ако неког интересује парење Зен је у Панчеву а све информације можете добити на 063/1161-716




 
ako nisi nasao muzijaka,evo ja da se javim...moja drugarica ima bernskog odlicnog porekla,na izlozbi prosle godine je osvojio neku nagardu u razredu mladih,sad ima 2 godine,ako si zainteresovan,posalji mi pp,pa da te spoijim sa jnom. Ona je u Beogradu.
 
Hvala vam svima na trudu, veliko vam se zahvaljujem.

Našao sam muzijaka u Požarevcu kod mene, već su se večeras parili i ako je trebelo sutra pa ću to ponoviti i u subotu, ali zapamtiću ko gde ima muzijaka za sledeći put da budem spremniji, jer ću u skorije vreme nabaviti još koju ženkicu. Mogu da kazem da je Johny iz Sr. Kamenice odličan muzijak, ali nazalost nisam pariiosa nji, jer su u srodstvu...
 

Back
Top