Beogradski neboderi

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.375
Meni se nikako ne uklapaju neboderi u centru Beograda iako je to trend u mnogi glavnim gradovima Evrope i malo je glavnih gradova Evrope koji nemaju nebodere u centru grada.Mada je Beograd oduvek težio ka višespratnim zgradama kao sto je palata Albanija,hotel Slavija, Beogrdjanka

Malo je danas poznata nekadašnja ideja velikih beogradskih arhitekata iz prve polovine 20. veka da potez od trga Slavija do Knez Mihailove ulice bude „Aleja nebodera“. Prema tom planu, čitavom dužinom ulica kralja Milana i Terazije trebalo je da se nalaze visoki soliteri, po uzoru na tada novi model gradova kakav je, na primer, bio američki Njujork.

Najfascinantniji grad na svetu tridesetih godina prošlog veka, Njujork je bio model koji su mnogi poželeli da oponašaju. Spektakularni neboderi bili su novi primer uspešnosti i razvoja jedne zemlje, prava arhitektonska moda, ali i standard „modernosti“.

Ideal modernog grada u punom usponu za arhitekte čitavog sveta: Njujork krajem dvadesetih godina 20. veka.

new.jpg

Istovremeno, postalo je jasno da svaka takva zgrada, od 20 i više spratova automatski postaje zaštitni znak jednog grada i posebno mesto na njegovoj perspektivi, i zato nije za čuđenje da su tadašnje istaknute beogradske arhitekte, ali i prebogati trgovci i industrijalci, poželeli da u Beogradu naprave nešto slično.

Cilj je bio da se pokaže da se grad oporavio od stradanja i pustošenja u Prvom svetskom ratu, da postaje moderan svetski grad u kome se stvara, zarađuje i krupnim koracima hita u razvijeni svet posle vekova tavorenja po Otomanima.

Nije takvo razmišljanje bilo beogradska ekskluziva, i mnogi drugi gradovi su svoj koncept razvoja zasnovali na gradnji visokih zgrada i „aleja nebodera“, poput njujorške Pete avenije ili Brodveja, ali je posebno zanimljivo nešto drugo: ta moda je zahvatila najveći deo njih tek dvadesetak godina kasnije, posle Drugog svetskog rata. U Beogradu se o tome razmišljalo još od 1930. godine.

Između ove dve tačke trebalo je da se udene još mnogo solitera sa obe strane ulica. Prve veće zgrade, daleko još uvek od nebodera ali značajno više od dotadašnjih parametara počele su da niču na rubu Slavije, u Nemanjinoj ulici, sa planovima i kupnjom parcela u Kralja Milana

nebode.jpg


Tako je krenulo da bi danas imali kule od 40.spratova u Beogradu na vodi ili na Novom Beogradu gde se grade kule visoke 100 i više metara
ili West 65 Tower visoke preko 155 m ili Skajlajn sa centralnom kulom visokom preko 130 m.Kula Beograd, bice visoka 168 metara.

Pored četiri kule na Novom Beogradu koje su ili završene ili su radovi u toku, izvesno je da će još jedan poslovno neboder niči na mestu gde se sada nalazi novobeogradski “buvljak”. Firma “Kopernikus” kupila je ovo zemljište za oko 20 miliona evra, a u novoj kuli trebalo bi da budu premeštene i televizije Prva i O2.

unnamed.jpg
 
Meni se i dalje ne svidja to sto se grade tolike kule u Beogradu.Za Novi Beograd mi je sasvim ok..

Zar nije za Novi Beograd isusivana mocvara da bi se gradilo naselje?
Menhetn je stena gde mogu bez problema da se grade neboderi, koliko znam u Beogradu nije takav slucaj.

Problem svih tih nebodera koji su uradjeni ili su u planu je saobracajna infrastruktura, bez plana i uradjenog metroa sve ostaje na zeljama.
 
Превисоке зграде на НБГ се граде ипак довољно удаљене од река. Истина, могу да се виде са обале, али не нарушавају поглед тако драматично као Превара на води, где су набили 168 метара на 20 метара од воде.
Сличне висине су куле од Ушћа - али оне су на 400 метара од реке.

Нови солитер у Блопку 65 је на барем километар од реке.

Тај првобитни план о врло високим зградама дуж Краља Милана могу да подржим (мада су подземне воде свакако велики проблем). Ту нема неког видика.
 
Zar nije za Novi Beograd isusivana mocvara da bi se gradilo naselje?
Menhetn je stena gde mogu bez problema da se grade neboderi, koliko znam u Beogradu nije takav slucaj.

Problem svih tih nebodera koji su uradjeni ili su u planu je saobracajna infrastruktura, bez plana i uradjenog metroa sve ostaje na zeljama.
Нова технологија може свашта, практично све, али је питање цене и услова.

Да ли би неко живео у било каквом стану, ако мора да плаћа једно 500 евра одржавања (које нема везе са рачунима, инфостаном и слично) ?

Можда је згодније за хотеле, али опет... када си на 30. спрату било какво мрдање је непријатно.
 
Нова технологија може свашта, практично све, али је питање цене и услова.

Да ли би неко живео у било каквом стану, ако мора да плаћа једно 500 евра одржавања (које нема везе са рачунима, инфостаном и слично) ?

Можда је згодније за хотеле, али опет... када си на 30. спрату било какво мрдање је непријатно.

Nema u gradjevini toliko novih tehnologija, narocito kada je u pitanju podzemna voda i tlo male nosivosti.
Moze to da se sredi temeljom i izolacijom ali to ce dodatno da podigne cenu zgrade a ne kasnijeg odrzavanja. Bar ne u prvim godinama.

To nas dovodi i do problema kanalizacione mreze.
Beograd jos uvek ne moze da bude velegrad jer se ulaze u pogresne stvari.
 
Zar nije za Novi Beograd isusivana mocvara da bi se gradilo naselje?
Menhetn je stena gde mogu bez problema da se grade neboderi, koliko znam u Beogradu nije takav slucaj.

Problem svih tih nebodera koji su uradjeni ili su u planu je saobracajna infrastruktura, bez plana i uradjenog metroa sve ostaje na zeljama.
i beograd na vodi je močvara pa se gradi neboderi kula beograd 168 m

1632159160992.png
 
i beograd na vodi je močvara pa se gradi neboderi kula beograd 168 m

Pogledajte prilog 1018828

Da i to drasticno podize cenu radova jer je teren los za kulu od 168 metara.

Svaki gradjevinac ce ti reci da je ovo suluda ideja jer mi kao drzava nismo dovoljno bogati za takve poduhvate.
Moze kula od 500 metara da se podigne na sred Dunava ali po prevelikoj ceni.

Kao sto vec rekoh, bez dobre kanalizacione mreze i resenih saobracajnica ne treba pocinjati sa gradnjom nebodera. Neka se napravi prvo plan, resi ovo pa onda moze bez problema da se zida.
 
naši strucnjaci su jos u zacetku ideje rekli da savamala i obala save nije za takve grdjevinske poduhvate
ali ih niko nije slušao zato danas, dan i noc rade pumpe koje crpe vodu i vracaju je nazad u savu a samo to košta djavo ipo
 
naši strucnjaci su jos u zacetku ideje rekli da savamala i obala save nije za takve grdjevinske poduhvate
ali ih niko nije slušao zato danas, dan i noc rade pumpe koje crpe vodu i vracaju je nazad u savu a samo to košta djavo ipo

To je ono na sta mislim.
Zemljiste te uslovljava sa gradnjom.
Menhetn je ogromna stena pa mogu da idu u vis koliko zele, postoje nacini da se regulise udar vetra.

Kod nas je to samo bacanj ili pranje para.

Svaki grad bi trebalo da ima neku svoju znamenitost ali treba biti i realan oko toga.
 
naši strucnjaci su jos u zacetku ideje rekli da savamala i obala save nije za takve grdjevinske poduhvate
ali ih niko nije slušao zato danas, dan i noc rade pumpe koje crpe vodu i vracaju je nazad u savu a samo to košta djavo ipo
ako su koprali Veneciju sta ce im pumpe ,sto je u vodi u vodi je,sto je na suvom na suvom je
 
ako su koprali Veneciju sta ce im pumpe ,sto je u vodi u vodi je,sto je na suvom na suvom je
У то старо време није било тако високих зграда.
Не постоји нешто од 20 спратова, старо 300 година...

Темељи старих зграда почивају на целим стаблима која су набијена у земљиште.
Сада се више не ради са дрветом, али принцип је исти - сада стижемо дубље, али питање одржавања остаје.

Мислим да је могуће решити ако се темељи зграда направе чврсто суви, а да се около (испод пролаза за пешаке и аутомобиле) направи систем прикупљања силне воде која иде ка Бари Венецији и то се све лепо преусмери у Саву.

И на мапи и уживо сам видео много црева које избацују воду у Саву (потез дуж куле и тржног центра, две суседне ствари). Мислим да их више нема, али се питам шта је урађено.
 
Meni se nikako ne uklapaju neboderi u centru Beograda iako je to trend u mnogi glavnim gradovima Evrope i malo je glavnih gradova Evrope koji nemaju nebodere u centru grada.Mada je Beograd oduvek težio ka višespratnim zgradama kao sto je palata Albanija,hotel Slavija, Beogrdjanka

mrzim i briga me za trendove..

licno su mi odvratne zgrade na bg na vodi...
posebno ce mi biti zao ako sruse stari savski most (jer vibracija i buka smeta stanarima)...
 
i meni ce biti žao ako to urade, bilo bi mi to skrnavljenje i svetogrdje
poseno sto je buka samo kada prolazi tramvaj preko mosta
pa bi mogli da uklone tramvajski prelaz preko mosta a ostave samo automobilski i pešacki
 
i meni ce biti žao ako to urade, bilo bi mi to skrnavljenje i svetogrdje
poseno sto je buka samo kada prolazi tramvaj preko mosta
pa bi mogli da uklone tramvajski prelaz preko mosta a ostave samo automobilski i pešacki
Јасно... трамваји су ту тек од 1984. године.

Мост је 42 године старији од тога.
 

Back
Top