BEOGRADSKI METRO

AllThatJazz

Obećava
Poruka
58
Ne znam je li vec bila slicna tema, ali mene zivo zanima dokle se doslo u planovima za pocetak gradnje lakog metroa u Beogradu (bilo je nekih planova koji su se mogli videti na netu o 3 linije-za pocetak :lol:)!?
Molim bez standardnog pesimizma, pisite ako nesto zaista znate :roll:
Cmoks i hvala unapred 8)
 
M akoji metro. To je obican voz, sa kompozicijama starim 50 godina. To niko u Evropi ne koristi. Kasni uvek, ne zna se nikad koliko, a ako pita sone zeleznicare oni kazu da nisu zaduzeni za davanje informacija putnicima. Toliko o "metrou"
 
M akoji metro. To je obican voz, sa kompozicijama starim 50 godina. To niko u Evropi ne koristi. Kasni uvek, ne zna se nikad koliko, a ako pita sone zeleznicare oni kazu da nisu zaduzeni za davanje informacija putnicima. Toliko o "metrou"


Hmmm..mislila sam da sam bila jasna i da necete pricu o buducem metrou pomeshati sa "Beovozom" (koji je vecina Beogradjana na moje zgrazavanje sredinom devedesetih kad je "nastao" zvala metroom) ali ocigledno nisam...:roll:

Dakle..Beovoz nije tema topica..anyway, kad smo vec u off-u, on je u to vreme (do kraja devedesetih recimo) bio relativno svrsishodan za studente i radnike iz Panceva- sa jedne strane i Batajnice, Resnika, Pazove sa druge strane..Naglasila sam u to vreme jer je to bilo vreme hiperinflacije i izolacije Srbije sto danas svakako nije slucaj.
Najveca mana Beovoza koji je planiran za krace medjugradske relacije su stare i dotrajale pruge..npr. jednokolosechna pruga od Pancevackog mosta do Panceva (uglavnom razlog velikog kasnjenja vozova zbog cekanja razmimoilazenja kompozicija u Ovci ili Krnjaci) ili nedostatak oko 200 m koloseka kod beogradske stanice Prokop (iste posledice).
Sad nesto jurcaju pare za remont koloseka i garnitura od Evropske banke za obnovu i razvoj, pominju se neke cifre od preko 100 mil. eura...videcemo sta ce biti s´ tim..

A sad ON-TOPIC..Da li je moguce da niko od vas nije video planove ni cuo za gradnju lakog METROA u Beogradu???
U slucaju da vas zanima uopsteno o cemu se radi:

http://www.ekapija.com/website/sr/page/60405
 
Tesko je u Beogradu napraviti metro. Samo izvodjenje radova je tesko zbog terena. BIo sam u Solunu gde je trenutno t toku izgradnja metroa znate li kolika je tamo guzva neverovatna. Sve ulice su zatvorene, neverovatno je to koliko ima masina i svacega.... E zamislite to kod nas.... Mislim da nismo spremni tacnije ne mi nego uprava grada Beograda da izvede tako nesto.... DAkle pravi podzemni metro nikako...

____


Izgradnja metroa Solun - 2007. godine

Sto se tice lakog metroa. I to mislim da ce se tesko izvesti kod nas, ali nadajmo se !!!

Toliko, pozdrav !!!
 
u petrogradu postoji metro, a petrograd je grad na vodi...i to je napravljen 30. godina prošlog veka...u moskvi je metro fantastičan, sa digitalnim informacijama o dolasku vozova...mislim, to je bilo 1986. godine, kad sam tamo bila...mogu misliti kako sad to izgleda...čisto, lepo, sa LUSTERIMA, bre.
a kod nas....što reče d. radović - kad će taj metro? mnogi beograđani su pod zemljom i čekaju.
 
Hmmm..mislila sam da sam bila jasna i da necete pricu o buducem metrou pomeshati sa "Beovozom" (koji je vecina Beogradjana na moje zgrazavanje sredinom devedesetih kad je "nastao" zvala metroom) ali ocigledno nisam...:roll:
Evo, i ja se zgražavam kada god taj tramvaj u najavi nazivaju "laki metro". Da nisu mislili da ga ukopaju u zemlju samo do pola, ali ne trase, već visine vozila. Sumnjam da će doneti ikakvo poboljšanje, ako ga ikada uvedu (a spominje se baram 25 godina, koliko mogu da se prisetim). Pominjala se trasa Bulevarom Revolucije, i nikako mi ne pada na pamet u čemu je razlika u odnosu na postojeći tramvaj da moraju da koriste naziv metro; osim što će izgledati savremenije i možda biti čistiji (mada u npr SF fenomenalno deluju stari tramvaji, itekako održavani, neki su čak iz Beograda nabavljeni) i dalje će stajati na svakom semaforu.
 
Evo, i ja se zgražavam kada god taj tramvaj u najavi nazivaju "laki metro". Da nisu mislili da ga ukopaju u zemlju samo do pola, ali ne trase, već visine vozila. Sumnjam da će doneti ikakvo poboljšanje, ako ga ikada uvedu (a spominje se baram 25 godina, koliko mogu da se prisetim). Pominjala se trasa Bulevarom Revolucije, i nikako mi ne pada na pamet u čemu je razlika u odnosu na postojeći tramvaj da moraju da koriste naziv metro; osim što će izgledati savremenije i možda biti čistiji (mada u npr SF fenomenalno deluju stari tramvaji, itekako održavani, neki su čak iz Beograda nabavljeni) i dalje će stajati na svakom semaforu.


Pa pazi, trenutno zivim u Becu i ako bi taj, sto ti rece "tramvaj" bio poput ovdasnje linije 6 (U6-U-Bahn 6), koja spada u laki metro (manji deo trase pod zemljom, veci nad- ali potpuno odvojen od ostatka gradskog saobracaja) to uopste ne bi bilo lose, tj. u odnosu na sadasnju situaciju u Beogradu bi bilo- revolucionarno ;):p
 
Pa pazi, trenutno zivim u Becu i ako bi taj, sto ti rece "tramvaj" bio poput ovdasnje linije 6 (U6-U-Bahn 6), koja spada u laki metro (manji deo trase pod zemljom, veci nad- ali potpuno odvojen od ostatka gradskog saobracaja) to uopste ne bi bilo lose, tj. u odnosu na sadasnju situaciju u Beogradu bi bilo- revolucionarno ;):p
Problem je jedino što za beogradski nije u planu da ide ni iznad ni ispod zemlje (asfalta), tj neće biti odvojen od ostalog saobraćaja u gradu.
 
Da li jos uvek traje rasprava: laki ili teški metro?

Zagovornici projekta "Metro Beograd" (klasicni podzemni metro) su profesor sa Gradjevinskog fakulteta Mihailo Maletin i arhitekta Branislav Jovin. Ovi strucnjaci smatraju da je gradnja lakog šinskog sistema bacanje para, jer nece u potpunosti rešiti saobracajne gužve u centru niti skratiti vreme putovanja gradom. Umesto toga oni se zalazu za izgradnju klasicnog metroa.
Izgradnja prve etape od 14,5 kilometara klasicnog metroa koštala bi 65 miliona evra po kilometru - kaze profesor Mihailo Maletin. - To je oko milijardu evra manje je nego što bi koštala izgradnja tramvaja sa vecom šoferšajbnom (lakog metroa) i Unutrašnjeg magistralnog poluprstena (koji bi bio potreban u slucaju lakog metroa). Glavni efekat metroa je što ce se korišcenje automobila svesti na razumnu meru, jer se njim iz najudaljenjih krajeva nece putovati više od pola casa. Projekat postoji, uraden je pre 25 godina i nije zastareo, što su potvrdili i drugi strucnjaci, jer je u skladu sa politikom razvoja saobracaja.
Prva etapa teškog metroa gradila bi se devet godina, kroz cetiri faze i svaka bi po završetku mogla biti puštena u saobracaj. Prvu fazu cini potez od Starog Merkatora preko Fontane, Bulevarom AVNOJ-a, mostom pored Starog savskog mosta i uz Terazijsku terasu do Savezne skupštine. Drugu fazu cinio bi potez od Skupštine do Vukovog spomenika. Treca je od Skupštine preko Slavije, Klinickog centra i Prokopa do Autokomande i cetvrta, najkraca, od Skupštine do Kalemegdana. Kasnije bi se metro granao ka udaljenijim krajevima grada, a ideja je da se gradi i regionalni metro ili brza gradska železnica koji bi povezala Grad sa Batajnicom, Vincom, Pancevom, Železnikom i južnim prigradskim opštinama.
 
ako hoce da prave laki metro(sto mislim da je samo odlaganje problema),prvo ce morati da se pozabave sa raskrsnicama i semaforima.Koja je svrha sve to praviti ako su ti raskrsnice na nivo 50ih godina,a semafori zadnji put sinhronizovani kada su postavljeni.Prvo sve to napraviti,i uvesti neki centar iz koga ce sve to nadgledati i imati mogucnost da menjaju signalizaciju prema stanju na ulicama,npr.ako je negde zagusenje da skrate semafore i tako poboljsaju protok i sl.....ali pravo resenje je metro,jer ovako,kako kaze jedan nas inzenjer " bolesnika od raka lecimo aspirinima"
 
najgore je što niko od nadležnih ne čita naše predloge po ovim forumima....ipak, jedan svetli slučaj - napišem pismi predsedniku moje opštine i požalim se na koješta, kao prava matorka...posle 2 dana, problem se rešava, voda ispumpava i kreče zidovi....nisam mogla da verujem. ipak, neko čita ono što je napisano.
 

Back
Top