BEOGRADSKI METRO

Da li ste videli na vestima,kako su ukrajinci u Kijevu uveli gurace u metro kao japanci?! Nije bitan taj detalj,nego da Kijev sa 2,6miliona stanovnika ima 3 metro linije,preko 50km,a da to ne zadovoljava potrebe grada i ako idu kompozicije na svakih 1,5minuta. Beograd ima 2 miliona stanovnika ,a njegovi vlastodrsci razmisljaju o modernizaciji tramvaja.
 
Pozdrav svima!
Apsolvent sam Arhitektonskog fakulteta na odseku za urbanizam.

Moram vam prvo reći da sam presrećan što je ovaj topic ovako popularan!

Prvo, da razjasnimo JEZIČKU dilemu.

Metro ili voz je isto. Samo što je "metro" prilagođen stajanju ljudi. Na primer, Nemci kažu U-Bahn ili Untergrundbahn za najniži nivo metro linije (voza), a S-Bahn ili Schnellbahn za gornji nivo. Prevod: Unter ispod, Schnell Brzi, Bahn Voz

E, otud nama brzi voz...:D

Osim toga, u Berlinu, gde sam bio skoro, upravo tramvaje ZVANIČNO nazivaju - Metro, a inače su Straßenbahn.

Tako da ako gradski čelnici počinju da ove tramvaje nazivaju metroom - ne bi bili sami.

Drugo, klasični metro jeste bolji ali ja držim palčeve da se makar i ovaj uradi. On, u suštini, može biti odličan ukoliko se što više odvoji od kolskog saobraćaja. Inače, brzina mu je ista kao i kog metroa. Ukoliko mu se obezbede tuneli i zasebne trase - biće k'o u Tokiju:D

Ali da upozorimo ljude da ne parkiraju kola na šinama!!!
 
Blizi se pocetak radova na Gazeli i Pancevackom mostu................. Kako cemo da prezivimo? Kazu trajakti,,,,,,,,,,,,,,hm!!!!!!!????????? Gde su obecani novi mostovi koji su trebali biti gotovi pre ovih radova? I naravno sta je sa metroom? Mozda sad u predizbornoj kampanji na lokalnom nivou na sva zvona udare kamen temeljac!!!!!! a zavrsetak radova 2050.
 
Izgleda da će se ipak nešto pomeriti sa mrtve tačke....skeptici, držite se :manikir:
O čemu smo ono pričali pre par meseci? ;)

Noćas objavljeno na b92:

Beograd: Metro kao prioritet
18. decembar 2008. | 01:25 -> 02:16 | Izvor: B92
Beograd -- Prva faza metroa u Beogradu biće gotova za osam godina, i koštaće više od milijardu evra, procenjuju stručnjaci.

......“Nacionalni savet za infrastrukturu koji vodi predsednik Srbije Boris Tadić, kao prioritetni projekat za razvoj Srbije uvrstio Beogradski metro. Dakle autoput, železničku prugu kroz našu zemlju, to je put i pruga na Koridoru 10, i Beogradski metro. To već govori o značaju celog ovog projekta ne samo za Beograd već i za celu Srbiju”, rekao je Mrkonjić.

Arhitekta Branislav Jovin, koji je radio na projektovanju Beogradskog metroa 70-tih, procenjuje se da bi izgradnja prve etape trajala do oko osam godina i koštala oko 1,1 milijardu evra. On smatra da je odluka Nacionalnog saveta da metro svrsta u primarne projekte u Srbiji epohalna.

“Zašto je to epohalna odluka, pa zato što je to zapravo diskontinuitet od retrogradnog automobilskog-tranvajskog urbanizma koji se 26 godina sprovodi u Beogradu. Taj urbanizam je pretvorio Beograd u najzaostaliju metropolu XXI veka”, smatra Jovin.

Međutim, u vestima su naveli i da će se tek za 3 meseca znati da li će prevladati struja koja podržava laki ili oni koji su zagovornici pravog, teškog metroa. Moguća je i kombinacija ova dva sistema.
:roll: :?:


“Jedan zglobni autobus je po količini putnika jednak 155 automobila. To je ono što vam ne govore, e sad zamislite šta je metro kada on zamenjuje 150 zglobnih autobusa”, ukazao je Vujanić.

Stručnjaci procenjuju da izgradnja mosta preko Ade Ciganlije neće rasteretiti saobraćaj, a u Beogradu sledi donošenje odluke o tome da li će se razvijati laki ili teški metro ili kombinacija ta dva modela.

.....Prema rečima arhitetke Brane Jovina, koji je učestvovao u izradi projekta “teškog” metroa, od izgradnje se odustalo 1985. godine kada je usvojen plan “Tramvajem u XXI vek”.

On je i danas uveren da je “teški” metro jedino rešenje koje bi u Beogradu sprečilo saobraćajne gužve.

“Tako da ćemo dobiti Studentski trg kao pešačku zonu, Trg republike, Vasinu, Kolarčevu, Obilićev venac, Terazije, Kralja Milana. Dobičemo 18.000 m2 prodajnog prostora na prvoj podzemnoj etaži, 1.600 garažnih mesta samo u centralnoj zoni, gde će cena biti između 10 i 15 evra, kao što je to danas u Parizu ili bilo kom evropskom gradu koji ima metro. To je za one koji neće da koriste metro. Oni neka i dalje dolaze autom i prave probleme ostalim građanima, ali će ih to debelo koštati”, smatra Jovin.

Spomenimo i da zagovornici projekta “lakog” metroa kao svoj najjači argument ističu višestruko manju cenu njegove izgradnje koja je procenjena na oko 450 miliona evra.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=12&dd=18&nav_category=9&nav_id=335020
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima....
I ja pomno pratim situaciju, ta "tri meseca za odluku" su vec prosla i nista....
Sad sam cuo da najesen krece premestanje sina u Bulevaru kralja Aleksandra na sredinu, ali se kao jos ceka odluka da li ce se graditi laki ili teski metro, pa sta da se zapravo stavlja na sredinu:)... nista drugo nisam cuo.
 
Poštovani Brana Jovin to najverovatnije neće uspeti da izvojuje. Koncept metroa koji je razvijen pod njegovim rukovodstvom je sigurno dobar za Beograd ali je doveden u sumnju od strane neznalica u vreme kada smo počeli da propadamo kao država. Na strani tih neznalica bilo je to što je koncept Beogradskog metroa veoma skup i skoro nezamisliv za realizaciju u to vreme - krajem 70 tih i početkom 80 tih godina. Takav metro u to vreme nije mogao da se zamisli bez finansijskog učešća cele ondašnje Juge. A to nije moglo, a zna se i zašto. Mnogi od vas se u to vreme nisu ni rodili, pa ne znate šta znači racionalizacija potrošnje goriva - dobiješ bonove za 40 litara benzina mesečno, pa se vozi. Znači, u to vreme kad smo posle Tita počeli da se svađamo nije ni kuče imalo za šta da nas ujede. E sad, ja odoh mnogo okolo... I onda se drug mali Radojica (bog da mu dušu prosti) stavio na čelo kolone i poveo beograđane u 21 vek, znamo čime. I nadalje, kreće raspad, pa sirotinja, a sa njom i sirotinjsko razmišljanje, ali bih ga ja nazvao populističko: " Nemamo mi para za metro, pa ćemo da pravimo nešto što možemo, a to je znate nešto što sada svi bogati grade - LAKI METRO, jer su i oni shvatili da je teški mnogooo težak..." E sad, narod to shvati, stručna javnost se prestroji, većina urbanista i onih koji se nešto razumeju ode u oportuniste i uvlakače, mali deo u opoziciju i bukače, a najveći u kafanu, da igra pref ili ode lepo u beli svet... I tu sad počinje onaj lepi perfidni deo priče. Napravili smo situaciju, ajde sada da mažnjavamo, pravimo projekat koji se ne sme završiti za našega života, kako profesionalnog, tako i biološkog. I dalje - Znate narode, pošto mi nemamo iskustava, angažovaćemo strance koji su to već maestralno uradili u svojoj zemlji (a tek što umeju da peru lovu), u ovom slučaju bili su to neki španski prevaranti. Naše domaće prevarante znate, već su spominjani... A poštovani g. Brana juri naokolo, kuka, bogoradi, ubeđuje gluve, daje pismene predstavke nepismenima, pojavljuje se na svim urbanističkim tribinama, javnim raspravama kod donošenja urbanističkih planova... I polako ubeđuje i sebe da je dokumentacija koju su uradili on i njegov tim maestralno, ali stvarno projekat po kome koliko sutra možemo da počnemo da gradimo. Na žalost, to je studija (perfektna) sa idejnim rešenjima od kojih su samo neka proverena na nivou idejnog projekta. I da bi se krenulo u gradnju te prve etape, koju je neko napred već prikazao, rešenje poštovanog g Brane trebalo bi pretočiti u Glavni projekat, za šta bi trebalo minimum 4 godine (ovo vam kaže profesionalac). I onda još 5 do 8 godina izgradnje... Pa da vidimo kad je to kukovo leto. Moram da kažem da g Branu Jovina neobično cenim i poštujem, iako ga lično ne poznajem, ali njegove saradnike i saborce prof. Jovana Katanića i prof. Mihaila Maletina jako dobro, ja sam bio njihov student i diplomac. Toliko o tome. Još samo da kažem, ili da ponovim ako je već rečeno - nema laki i teški metro, ima samo nezavisni (pravi pravcati) sistem, i zavisni koji se kreće uglavnom po površini i u stalnoj je koliziji sa motornim vozilima i pešacima. I taj zavisni sistem lepo je definisao poštovani g Brana - tramvaj sa velikom šoferšajbnom.
E sad, pošto sam već udavio, ali morao sam jer vidim da ova tema pomalo utišava, da vam kažem po neku i o LRT prevarantima (metro laki, prevaranti teški). I tako, pre par godina, formira se konzorcijum (ili kako god da se zove) od jedne naš firme sa nekakvom španskom firmom koji radi Generalni projekat LRT sistema za nesrećni grad Beograd. Urade oni taj projekat - a potrudili se, razmatrali čak i tunel ispod Save, kao most je remetilački faktor sa ekološke strane gledano, pa ajdemo malo pod zemlju, odnosno pod reku, kao to je jeftino. E kako su razrešili onaj izlazak na Čukaricu, to samo oni znaju, misliiiim stvaaaarnooo.... Naravno, predračunska cena je konkurentna, nema bre dileme, eto el grande rešenje za sirotinju, pa da se vozi. Ne bih ja sad objašnjavao kako to i gde ide pod zemljom a gde nadzemno, ajde samo zamislite kako taj sa velikom šoferkom, dugačak jedno 45 m piči kroz bulevar pok Đinđića, a na svakih 700 - 800 m semafor - ma jednom reči raskoš! E sad da vam ispričam šta sam video kad sam taj projekat otvorio. Dakle, majstori su predvideli da od Cvetkove mehane do Trga republike grade u otvorenom iskopu! Kad nisam pao sa stolice, nikad neću (u stvari do sledećeg stava). Okrenem odmah mog druga urbanistu i pitam ga - alo, majstore, pa kako bre da zatvorimo bulevar, pa mi ne možemo u ovom haosu da zatvorimo ni jednu traku na Gazeli, a sa Pančevcem ima da vidimo svog Boga (pošto je počelo, ali još nije "ona" faza). I znate šta mi majstor kaže? Pa proširili smo Južnjak, pa ćemo da razlijemo na njega i Dimitrija, a kopaćemo onako, sitno kaluđerski 300 po 300 m. Tu se ja prihvatim za sto da ne tresnem na patos. Krenem dalje, kad velemajstori za deonicu od Trga do Varoš kapije (Pop Lukine) koja meri nešto oko 450 do 500 m predvideli nabavku krtice (znate da je to specijalna tunelska mašina) za nekih bednih 2,5 miliona evra!? E tu sam već zamolio moje mlađe da mi daju čašu vode i šećera, da mogu da siđem na jedno ozbiljno piće. Pa sad se neko od vas pita, kako bre tolika mašinčina za tolike pare za 500 m, a tamo kopaju bulevar i prave neopisivu frku, patnju i ne znam šta još? A posle vam padne napamet da je ta mašina rentabilna za 4 do 10 km! Zašto? Zato što se na početku deonice iskopa velika rupa, pa se u istoj mašina sklopi i krene. Kad dođe do kraja, vi ste tamo već pripremili novi rupu da je raqsklopite i odnesete na remont ili reciklažu. Pa priznajte, angažovali su stvarno experte. E sad sam malo daleko otišao, jer će me neki provaliti koji sam, i ovako mi je nick tajanstven, ali moram dalje. Sve ovo što pričam radi se pri pregledu i analizi predmetnog Generalnog projekta kak bi počeli da radimo Idejni projekat, na osnovu koga se dobija odobrenje za gradnju i posao licitira radi ustupanja radova na izradi Glavnog projekta i izgradnji objekta. Ajde, malo sam se sredio, kad sutr ujutro sastanak tima koji je bio zadužen da gleda ostale segmente. Koleginica arhitekta izjavljuje da nisu uzete u obzir cene arhitektonske obrade stanica sa sve pripadajućom opremom!? Na to se nadovezuje hidrašica i kaže da nigde nema ni reči o hidrotehničkoj infrastrukturi!!?? Ceo tim u konsternaciji... A onda električari kažu da su oni pronašli po nešto od elektrike, ali nigde nema izmeštanje postojećih instalacija, mislim kao količine radova koje nešto koštaju. Na to će hidrašica - da, pa i ja sam zaboravila da vam kažem, nema ni kod mene ni reči o izmeštanju vodovoda i kanalizacije (kolektora i priključaka). I sad smo morali da malo dođemo k sebi, i šef tima kaže da sad dodatno moramo da napravimo procenu svih troškova koji nisu obrađeni, na osnovu dodatnog rada na tuđem projektu (naplatila braća i otišli u Španiju). I naravno, kad je to urađeno, dobijena je cena vrlo bliska onoj za nezavisni sistem. Ako bi se malo potrudili, pa potražili po svetu vozne garniture za nezavisni sistem, kojih sada ima na asortimanu mnogo više nego kada je poštovani g Brana radio, odosmo mi sa cenom mnoooogo nisko. A usput, procena troškova za izradu Idejnog projekta prevalila je cifru iz biznis plana grada Beograda.
I sada dolazi šlag na tortu. Gradonačelnik obaveštava Predsednika, BT formira tamo neki savet (spominjano u decembru) i projekat beogradskog metroa se proglašava jednim od razvojnih projekata Srbije. vest odjeknula do neba, beograđani srećni ko dete na noši, za tri meseca počinjemo, za osam godina završavamo, vozimo se... E sad vam dajem jagodu na šlag. Isti gradonačelnik ponovo domaće stručnjake šalje na pecanje, pitaće on iskusne ljude koji su već gradili i izgradili... (Liči, a ?).
I vest od pre par dana: Austrijanac i Nemac bili i posvađali se pred gradonačelnikom lično. Jedan misli, poznavajući Beograd, da nam je dovoljan LRT, a drugi, još veći poznavalac (deda mu bio u Bgd od 41 do 43) misli da je jedino nezavisni sistem pravo rešenje. I pata karte. Daću vam ovog puta još jednu jagodicu na šlag - ČEKAMO ŠPANCA DA PRESUDI!
 
Poslednja izmena:
Evo, i ja se zgražavam kada god taj tramvaj u najavi nazivaju "laki metro". Da nisu mislili da ga ukopaju u zemlju samo do pola, ali ne trase, već visine vozila. Sumnjam da će doneti ikakvo poboljšanje, ako ga ikada uvedu (a spominje se baram 25 godina, koliko mogu da se prisetim). Pominjala se trasa Bulevarom Revolucije, i nikako mi ne pada na pamet u čemu je razlika u odnosu na postojeći tramvaj da moraju da koriste naziv metro; osim što će izgledati savremenije i možda biti čistiji (mada u npr SF fenomenalno deluju stari tramvaji, itekako održavani, neki su čak iz Beograda nabavljeni) i dalje će stajati na svakom semaforu.

Nemaš ti brale poima! Kakve veze ima da li je u pitanju tranvaj ili spejsšatl. Važno je da vozi brže nego nadzemni, a to će se postići tako što neće biti ukrštanja u istom novou, pešačkih prelaza i semafora! Ako mogu gospoda Bečlije da se voze u takvom jednom, (malo gore, malo dole!) možemo i mi seljaci:hahaha:
Osim toga, projekat metroa, ma kakav bio, (lak ili teški!) Mnogo, mnogo, mnogo košta. Ja sam, svojevremeno, učestvovao na izgradnji Minhenskog metroa (ono, pred olimpijadu!) i znam koliku lovu su pljucnule Švabe . Ja se nadam da će metro ubrzo proraditi jer je Krkajlo izjavio da penzije neće povećavati u sledećoj godini,:think: što će, pored svinjskog gripa, dovesti do masovnog pomora penzionera:rtfm: Mislim da bi trebalo otvoriti temu o položaju penzionera u "Blagodatnoj Srbiji" Na žalost, ovde na sajtu je malo zainteresovanih, tako da ne očekujem neki uspeh!
 
Poslednja izmena:
A što brale vičeš? I o čemu ti to imaš poima ? I zašto od teme METRO hoćeš da napraviš političku temu? Ima pdf POLITIKA pa tamo možeš o krkajlu i penzionerima koliko hoćeš. A ako si učestvovao u gradnji minhenskog metroa, onda najverovatnije nećeš dočekati nikakvo poboljšanje saobraćaja u Beogradu ... :dash:
 
Eh, meni kazes ... Popizdim kad ga vidim, a tek to sto prica, to je da legnes da se valjas ... Kod gradjevinaca ima jedna klasifikacija po stepenu strucnosti (pre bolonjske): inz, dipl.inz. i Inzenjer Mrkonjic ... :dash: :mrgreen:
 

Back
Top